Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:38:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για αρχαία  (Αναγνώστηκε 5849 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:33:12 μμ »

Επειδή βαριέμαι να διαβάζω νομους, τα Αιγυπτιακά ειναι νομιμα? τα αρχαια αιγυπτιακά?

ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:51:26 μμ »

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, από συζήτηση που είχα κάνει παλαιότερα, κατάλαβα ότι από κάποια χρονολογία και νεώτερα δεν είναι νόμιμα. Κάπου στο 340 π.Χ. και νεώτερα.

Αναφέρομαι μόνο σε νομίσματα... φυσικά.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2013, 10:11:44 μμ »

ty
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2013, 10:17:57 μμ »

σε καποια αλλη συζητηση ειχαμε πει απο το 1453 και πριν....εκτος εαν ηταν πολυ σπανια κτλπ...
Η μηπως μιλουσαμε τοτε για μονο ελληνικα ?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2013, 10:53:07 μμ »

σε καποια αλλη συζητηση ειχαμε πει απο το 1453 και πριν....εκτος εαν ηταν πολυ σπανια κτλπ...
Η μηπως μιλουσαμε τοτε για μονο ελληνικα ?

Από το 1830 και πίσω υπάρχει πρόβλημα, για οτιδήποτε κυκλοφόρησε στον Ελληνικό χώρο.
Με δεδομένο αυτό, κατά περιόδους από το 340 π.Χ. (αν θυμάμαι καλά) ως και το 1453 μ.Χ., στην Αίγυπτο κόβονταν νομίσματα, είτε των Πτολεμαίων, είτε Ρωμαϊκά, είτε Βυζαντινά. Άρα αν ένα νόμισμα Αιγυπτιακό είναι από το 340 π.Χ. και νεώτερο, εμπίπτει στη νομοθεσία περί αρχαιοτήτων, επειδή κυκλοφορούσε και στον Ελληνικό χώρο. Δεν αναφέρομαι στα Ισλαμικά και Οθωμανικά νομίσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2013, 10:38:01 πμ »

παντως η Ελληνικη νομοθεσια κρινει οτι ολα γενικως τα αρχαια(μεχρι και το τελος του βυζαντιου-1453μχ)απαγορευονται χωρις χαρτια κατοχης η και αγορας,καθως και οσα μετεπειτα κοπηκαν!!! στον ελλαδικο χωρο.φερειπιν τα βενετσιανικα μητροπολιτικα δουκατα(τσεκινια) επιτρεπονται,ενω τα φραγκικα δουκατα της ροδου,χιου κλπ που ειναι απομιμισεις των βενετσιανικων χρυσων δουκατων απαγορευονται,γιατι κοπηκαν στον ελλαδικο χωρο απο το γνωστο μηχανημα,που μετεπειτα πηγε στην μαλτα και τελος αγορασθηκε απο την τοτε ελληνικη πολιτεια για να κοπουν τα καποδιστριακα νομισματα.χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.αν κανω καποιο λαθος,ευχαριστως δεχομε καθε επεξηγηση και κριτικη.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2013, 10:49:35 πμ »

δηλαδη γιαννη μπορω εγω να αγορασω καποιο νομισμα απο ιντερνετ και να ειμαι νομιμος με την αποδειξη αγορας του? η χρειαζεται να το δηλωσω οπως και να'χει?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2013, 10:53:44 πμ »

Άψογος ο Γιάννης... οτιδήποτε αρχαίο πριν το 1453 πρέπει να δηλωθεί. Είτε είναι Ελληνικό, Ρωμαϊκό, Αιγυπτιακό, Κινέζικο ή οτιδήποτε. Η επισήμανσή μου για την χρονολογία, έχει να κάνει με την κυριότητα (συγκεκριμένα στα Αιγυπτιακά) και όχι με την κατοχή. Άρα και το δικαίωμα μεταβίβασης.

Πολιτιστικά αγαθά εισάγονται ελεύθερα στην ελληνική επικράτεια υπό την επιφύλαξη των διατάξεων της Διεθνούς Σύμβασης των Παρισίων (Ν. 1103/1980)  και των λοιπών κανόνων του διεθνούς δικαίου που έχουν κυρωθεί από την Ελλάδα.
Ο κάτοχος εισαχθέντων πολιτιστικών αγαθών που αποτελούν μνημεία οφείλει, χωρίς υπαίτια καθυστέρηση, να δηλώνει στην Υπηρεσία την εισαγωγή και τον τρόπο με τον οποίο περιήλθαν στην κατοχή του. Το δικαίωμα κυριότητας σε αρχαία που χρονολογούνται έως και το 1453  και εισάγονται νομίμως διατηρείται, εφόσον:
α)  δεν είχαν εξαχθεί από την ελληνική επικράτεια κατά την πεντηκονταετία πριν την εισαγωγή και
β) δεν είχαν παράνομα αφαιρεθεί από μνημείο, αρχαιολογικό χώρο, εκκλησία, μουσείο, δημόσια συλλογή, συλλογή θρησκευτικών μνημείων, χώρο αποθήκευσης ευρημάτων ανασκαφών ή άλλο παρεμφερή χώρο που βρίσκεται στην ελληνική επικράτεια, ή δεν προέρχονται από παράνομη ανασκαφή εντός αυτής, ανεξάρτητα από το χρόνο εξαγωγής τους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:01:54 πμ »

δηλαδη γιαννη μπορω εγω να αγορασω καποιο νομισμα απο ιντερνετ και να ειμαι νομιμος με την αποδειξη αγορας του? η χρειαζεται να το δηλωσω οπως και να'χει?

δυστηχως κωστα μου,αν υποκειτε στον απαγορευτικο νομο πρεπει να δηλωθει υποχρεωτικα στην αρχαιολογικη υπηρεσια για να εισαι απολυτα καλλυμενος.γιαννης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:08:38 πμ »

Κωστα,σχετικα με τα α,β που ανεφερες,εγω πχ αν παρω ενα τετοιο νομισμα απο καποιο σαιτ εξωτερικου,πως ειναι δυνατον να γνωριζω απο που προηλθαν?αν βγηκαν δηλαδη στα προηγουμενα 50 χρονια η αν εχουν αφαιρεθει απο καποιο μνημειο η αρχ.χωρο? τα πιστοποιητικα που τα συνοδευουν δεν με καλυπτουν οτι δεν εχω καμια σχεση για το απο που προηλθε?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:24:40 πμ »

Κωστα,σχετικα με τα α,β που ανεφερες,εγω πχ αν παρω ενα τετοιο νομισμα απο καποιο σαιτ εξωτερικου,πως ειναι δυνατον να γνωριζω απο που προηλθαν?αν βγηκαν δηλαδη στα προηγουμενα 50 χρονια η αν εχουν αφαιρεθει απο καποιο μνημειο η αρχ.χωρο? τα πιστοποιητικα που τα συνοδευουν δεν με καλυπτουν οτι δεν εχω καμια σχεση για το απο που προηλθε?

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις, γι αυτό και πρέπει να έχεις νόμιμα παραστατικά και να το δηλώσεις. Θα ελεγχθεί και αν είναι 'παράνομο', θα κρατηθεί και δεν τρέχει τίποτα με 'σένα. Το πρόβλημα θα το έχει ο πωλητής.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:30:32 πμ »

μαλιστα..σας ευχαριστω κυριοι!!αν αποφασισω να κανω καμια τετοια αγορα,θα σας ειδοποιησω!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:32:07 πμ »

μαλιστα..σας ευχαριστω κυριοι!!αν αποφασισω να κανω καμια τετοια αγορα,θα σας ειδοποιησω!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Να σαι καλά Κώστα.
Μην ειδοποιήσεις εμάς... την αρχαιολογική υπηρεσία να ειδοποιήσεις.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:40:24 πμ »

μαλιστα..σας ευχαριστω κυριοι!!αν αποφασισω να κανω καμια τετοια αγορα,θα σας ειδοποιησω!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Να σαι καλά Κώστα.
Μην ειδοποιήσεις εμάς... την αρχαιολογική υπηρεσία να ειδοποιήσεις.  Κλείσιμο ματιού
+1
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:47:13 πμ »

χαχαχαχαχα!!αν δεν ειδοποιησω τους φιλους μου ποιους θα ειδοποιησω??? μην ανησυχειτε!!για το πως θα κινηθω θα ειδοποιησω.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences