Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:38:22 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1836  (Αναγνώστηκε 31327 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 08:27:12 μμ »

λεωνιδα καλησπερα.ρωτησα και τον φιλο μου,και μου ειπε να μην το πειραξεις ,η ζημια ειναι σε σημεια που καθε επεμβαση θα το χειροτερεψει,εινα σε πολλα και ευαισθητα μερη, βαλτο σε ενα αυτοκολητο χαρτονακι,εδω τοσα χρονια αντεξε ετσι,μονο αν βρεις κανενα αδρανη υγρο δηλαδη να μην το οξειδωσει  πιο πολυ, και προχωρησει η πρασινιλα,και αστο να το εχεις, αξιζει τον κοπο να μπει σε συλλογη,οπως του 47,το μονολεπτο του 48κλπ.επειδη εχω τεχνικα προβληματα με το δικο μου (θυριδα,καινουργιο εκτυπωτη(ο παλιος hp-3100 photosmasrt  δεν ειναι συμβατος με τον κανουργιο πυργο 7,ελπιζω το σαββατο να σου στειλω την φωτογραφια,θα προτιμουσα μεταξυ μας,θα μου πεις την γνωμη σου. θελω να σου δειξω τη δεκαρα του 31 και μια βαρεια του οθωνα,την τελευταια την πηρα εγω πριν  δυο χρονια τρια στην πνε,αλλα αυτη ειναι αλλο πραγμα,θελω να τις συγκρινεις.κοιτα αν δε βαριεσαι τις δημοπρασιες.σε χαιρετω καλο βραδυ γιαννητ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:09:22 μμ »

αγαπητε γιαννιστ θα ηθελα να σε ευχαριστησω για το χρονο που διαθεσες.

καλο για ολους πιστευω οτι  ειναι οταν μπορεις να το ανεβασεις φωτογραφια ωστε να μπορουν οσο περισοτερα ατομα να το δουν και να δουν τις διαφορες μακαρι αν το εχει και καποιος αλλος σαν το δικο μου σε καλυτερη κατασταση να το βαλει να το δουμε .οπως λεει και γιωργος το φορουμ αυτο φταχτηκε για ολον το κοσμο( γιωργο αν δεν το λεω σωστα διορθωσε με ) να μαθαινουμε  κτλπ αρα τη ποιο ωραιο υπαρχει απο καποιος απο εμας να βαζει  φωτο και να εξηγει τη ειναι αυτο ποσο κανει κτλπ  αρα κατα την αποψη μου καλο ειναι να φταξεις νεο θεμα οπου δεν υπαρχει και να γινει σχολιασμος απο τον ποιο  εμπειρο μεχρι τον ποιο ασχετο αν παλι οι διαχειρηστες διαφονουν με την αποψη μου θα παρακαλουσα να παρεμβουν ωστε να αποφευχθει καθε πιθανη παρεξηγηση

φιλικα προς ολους λεωνιδας
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:34:48 μμ »

καλησπερα, φιλε λεωνιδα το διλεπτο το εχω δει σε πολλες ιστοσελιδες σε καταστασεις εξαιρετικες οπως και σε βιβλια ελληνων νομισματων,ενα του γεωργιαδη που εχω προχειρο το εχει σε κατασταση xf+.ειναι σαν την ποικιλια τη δικια μου που ειναι η πιο κοινη(για να μην αλλαζουν ολη την μητρα,αλλαζαν μονο ,για μερικα χρονια, μονο τον τελευταιο αριθμο του νομισματος,γιατι ουτως η αλλως τα νομισματα ηταν ακριβως ιδια.χωρις σηματα κοπης,οπω εχει δει και σε αλλα οπως 37,39 απλως το τελευταιο νουμερο το εκαναν πιο μεγαλο.για να φτιανεται πιο ευκολα,και να ξεχωριζει,το δικο σου μπορει να ειναι ,και ειναι,πιο ασυνηθιστο . σε χαιρετω καλο βραδυ γιαννης.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 09:47:06 μμ »

αγαπητε γιαννιστ αμα googlαρης θα βρεις παρα πολλες φωτογραφιες απο καποιο νομισμα ακομα και μοναδικο στον κοσμο να ειναι. καλο κατα την αποψη μου θα ηταν να ανεβασεις φωτο ωστε τα αδερφακια να ειναι διπλα διπλα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 10:50:12 μμ »

εξαλου  ενα σχετικα δυσκολο νομισμα και τιποτα παραπανω δεν ειναι και τιποτα φανταστικο και ειδικα στην χαλια  κατασταση που ειναι το δικο μου, εχω δει αλλα νομισματα πολυ καλητερα μεσα στο φορουμ.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 08:44:46 μμ »

καλησπερα, φιλε λεωνιδα το διλεπτο το εχω δει σε πολλες ιστοσελιδες σε καταστασεις εξαιρετικες οπως και σε βιβλια ελληνων νομισματων,ενα του γεωργιαδη που εχω προχειρο το εχει σε κατασταση xf+.ειναι σαν την ποικιλια τη δικια μου που ειναι η πιο κοινη(για να μην αλλαζουν ολη την μητρα,αλλαζαν μονο ,για μερικα χρονια, μονο τον τελευταιο αριθμο του νομισματος,γιατι ουτως η αλλως τα νομισματα ηταν ακριβως ιδια.χωρις σηματα κοπης,οπω εχει δει και σε αλλα οπως 37,39 απλως το τελευταιο νουμερο το εκαναν πιο μεγαλο.για να φτιανεται πιο ευκολα,και να ξεχωριζει,το δικο σου μπορει να ειναι ,και ειναι,πιο ασυνηθιστο . σε χαιρετω καλο βραδυ γιαννης.

Του γεωργιαδη τα νομισματα εχουν προκειψει απο επεξεργασια φωτο πιο κοινων νομισματων, αν κοιταξεις προσεκτικα θα το καταλαβεις εχει αλλαξει τις χρονολογιες! ο ανθρωπος δεν παιζεται εχει παρει ποικιλια του καπο την 233 συγκεκριμενα και την εχει κανει μονολεπτο σελιδα 79 Νο 5α και 5β τα 2 νομισματα στο βιβλιο του! οσο για το δυλεπτο που λες στο βιβλιο του απο το δυλεπτο 1832 μεχρι 1845 ειναι το ιδιο νομισμα με εξαιρεση το 1839 που μαλλον το εβαλε για ξεκαρφωμα! του λογου το αληθες μπορεις να το αποδειξεις ευκολα βλεποντας μια μικρη φθορα που εχουν ολα τα εν λογω δυλεπτα στην ακρη τους και στο 10+ αν υποθεσουμε οτι το νομισμα ειναι ρολοι. επισης μπορεις να συγκρινεις τις φωτο με γνησια νομισματα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 09:26:37 μμ »

φιλε θωμα, ισως εχεις δικιο, γιατι απο μερικες κουβεντες που εχουμε κανει ,για νομισματα,ειναι οχι και τοσο γνωστης, αλλα εχει καλη αυλη. ξερεις τι εννοω?τις πιο πολλες φωτογραφιες πρεπει (σιγουρα)  να τις εχει απο δανεικα νομισματα η οπως γραφεις εσυ. σοβαρα βιβλια ,(Για μενα παντα),ειναι του στρατουδακη, του πετουση,του συχωρεμενου του κυρ κωστα του παπαδοπουλου(ειχα αγορασει απο τον κυριο αυτον,νομισματα που σημερα ,πρεπει να εχεις αρκετα χρηματα,οι παλιοι θα θυμουντε,εφερνε απο αγγλια θησαυρους ελληνικων νομισματων,και πολυ φθηνα, ηταν γνησιος και χορτασμενος απο αποψη εμπειριων συλλεκτης-εμπορος.παντως μου κανει εντυπωση οτι μετα τον πυλαρινο,οι μισοι συλλεκτες -εμποροι,εχουν γινει μελετητες και συγγραφεις βιβλιων των ελληνικων νομισματων.οι τηλεκαρταδες εμπειροι συλλεκτες και εμποροι(ειδκα στους παγκους στο θησειο),και ειδικα εκει που υπηρχαν πεντε αετονυχηδες σημερα εχουν γινει πενηντα,και ολοι μικροι μεγαλοι που λεμε στον αγιο παντελεημονα.μην το παρεξηγησεις αυτο, αλλα μεσα σε ενα χρονο δεν μπορει καποιος να γινει εμπορος,οταν δεν εχει ξανααχοληθει.σας κουρασα παλι,χαιρετω ολη την παρεα.γιαννηςτΥΓδιαβαστε τα αρθρατου κυριου ωαιωπουλου στνν πνε αξιζει τον κοπο.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 01:12:38 μμ »

ωραιος τροπος για να γραψεις βιβλιο αρα περνω ενα απο καθε οθωνακι το βγαζω φωτο και μετα αλλαζω την ημερομινια αρα ετσι θα εχω ολα τα χακινα του οθωνα και δεν εχω πληρωσει μια σωστα θωμα
 
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 20, 2011, 05:27:54 μμ »

Για το φίλο που αυτός γνωρίζει....
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 20, 2011, 06:13:13 μμ »

...κι αυτό για τον άλλο φίλο. Να με συγχωρέσετε γιατί δεν μπορούσα να τη στείλω σε pm
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 20, 2011, 06:53:37 μμ »

καλησπερα φιλε μου ... μπραβο νικο αυτη ειναι η πραγματικη βοηθεια σε εμας τους νεους ... πανεμορφα κομματια !!!  Χαμόγελο να εισαι καλα ... ειδαμε κομματια που οι περισσοτεροι απο εμας σε αυτη την ζωη δεν προβλεπετε να τα δουμε απο κοντα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:08:32 μμ »

καλησπερα σε ολους,ο φιλος ukobke,ειχε την καλοσυνη,να κατεβασει δυο νομισματα,δεν ξερω για ποιον λογο?το διλεπτο του το μονο καλο, ειναι οτι αναφερει το ετος 1836.την πενταρα δεν ξερω γιατι?μακαρι το διλεπτο του κυριου να ηταν σαν του λεωνιδα,ειναι το κλασικο μεγαλο 6,σε κατασταση fine,με επιεικια,ετσι αν το κατεβασεις σε δημοπρασια δεν πιστευω να εχετε μεγαλες απιτησεις?του λεωνιδα μπορει να εχει υποστει μεγαλη φθορα,αλλα τουλαχιστον βλεπεται ευχαριστα,θυρεος,τα φυλλα γιρω απο την αναγραφομενη τιμη,και σιγουρα ,αν δεν πειραχτει,θα μεινη για αρκετες δεκαδες χρονια ετσι.τωρα σχεδον πλησιαζει τους δυο αιωνες.σιγουρα δεν βρισκεται ευκολα,αλλα δεν ειναι και το αξιοπροσεκτο σε μια καλη συλλογη.οπως εχω πει στον φιλο λεωνιδα, σιγουρα ειναι ενα αβανταζ για την ολη εικονα της συλλογης του,αλλα σιγουρα του ευχομαι, και πιστευω, οτι θα το βρει συν τον χρονο και καλυτερο.σε μια δημοπρασια της λεσχης θα επιανε καλα χρηματα απο νεους συλλεκτες,η παλιους που δεν το εχουν.οσο για τα αλλα δυο δεν τα σχολιαζω καν,απλως μου αρεσει η πενταρα του 1834 που ειναι σε καλη κατασταση,αν καθησουμε να κατεβαζουμε οτι θελει ο καθενας δεν βγαινει ακρη,επι του συγκεγκριμενου διλεπτου αναφερομασται σημερα,αυτα,και οι εντυπωσεις δικες σας.ενας απομαχος συλλεκτης ,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:26:37 μμ »

Eδω Γιαννη διαφωνω μαζι σου!! Η πενταρα του Νικου ειναι σε καλυτερη κατασταση απο αυτη του Λεωνιδα!!
Η διαβρωση που εχει υποστη το νομισμα ειναι πολυ ελαχιστη σε σχεση με την διαβρωση του πρωτου νομισματος!!
Οσο δε για την πενταρα ειναι παρα πολυ ομορφη και πολυ δυσκολη να βρεθει τοσο ομορφη!!
Πολυ θα την ηθελαν σλαμπαρισμενη στην συλλογη τους!!
Και εδω τιθετε το μεγαλο διλλημα προς ολους τους σλαμπακιδες απο εμενα : Τι θα δινατε για να αγορασετε μια xf σλαμπαρισμενη και τι θα δινατε για αυτη που ειναι διχως σλαμπ??
Και γιατι σας βαζω αυτο το διλλημα?? Διοτι οπτικα το νομισμα ειναι παρα πολυ καλο και σχετικα δυσκολο , οσα λοιπον και να ζηταει ο πωλητης αν το νομισμα τα αξιζει τα δινεις ειτε ειναι σε σλαμπ ειτε δεν ειναι!!
Διοτι εισαι σιγουρος οτι αμα το στειλεις θα γραψει αυτο που πιστευεις!!
Το σπανιο και καλο νομισμα ειτε ειναι μεσα σε σλαμπ ειτε δεν ειναι τα λεφτα του θα τα παρει!!
Αυτο που χρειαζετε λοιπον ειναι εξασκηση στο ματι και γνωσεις αφθονες πανω στο νομισμα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 20, 2011, 08:51:34 μμ »

γιαννη εγω το  ζητησα  απο τον κυριο νικο να βαλει φωτο γιατι καθε 2 λεπτο του 36 ειναι αξιο προς εξεταση,  ειναι ενα κομματι το οποιο δεν το βλεπεις καθε μερα και ξερεις οτι εχω μια αγαπη για το κερμα αυτο
 

επιπλεων ευχαριστω και το αλλο φιλο μου που μου εστειλε φωτογραφια σημερα απο ενα αλλο


τελειωνοντας θελω να πω οτι καθε γνωμη σεβαστη και η δικια σου σεβαστοτερη μετα απο αυτα που ειδα την κυριακη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 20, 2011, 09:01:33 μμ »

Eδω Γιαννη διαφωνω μαζι σου!! Η πενταρα του Νικου ειναι σε καλυτερη κατασταση απο αυτη του Λεωνιδα!!
Η διαβρωση που εχει υποστη το νομισμα ειναι πολυ ελαχιστη σε σχεση με την διαβρωση του πρωτου νομισματος!!
Οσο δε για την πενταρα ειναι παρα πολυ ομορφη και πολυ δυσκολη να βρεθει τοσο ομορφη!!
Πολυ θα την ηθελαν σλαμπαρισμενη στην συλλογη τους!!
Και εδω τιθετε το μεγαλο διλλημα προς ολους τους σλαμπακιδες απο εμενα : Τι θα δινατε για να αγορασετε μια xf σλαμπαρισμενη και τι θα δινατε για αυτη που ειναι διχως σλαμπ??
Και γιατι σας βαζω αυτο το διλλημα?? Διοτι οπτικα το νομισμα ειναι παρα πολυ καλο και σχετικα δυσκολο , οσα λοιπον και να ζηταει ο πωλητης αν το νομισμα τα αξιζει τα δινεις ειτε ειναι σε σλαμπ ειτε δεν ειναι!!
Διοτι εισαι σιγουρος οτι αμα το στειλεις θα γραψει αυτο που πιστευεις!!
Το σπανιο και καλο νομισμα ειτε ειναι μεσα σε σλαμπ ειτε δεν ειναι τα λεφτα του θα τα παρει!!
Αυτο που χρειαζετε λοιπον ειναι εξασκηση στο ματι και γνωσεις αφθονες πανω στο νομισμα!!
γιωργο το διλεπτο εννοεις,που δεν φαινονται γραμματα?θυρεος?εσυ τι βαθμο του βαζεις?η πενταρα τι σχεση εχει? για επιδειξη ενος καλου νομισματος?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences