Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:59:40 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 λεπτα 1836  (Αναγνώστηκε 31318 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 09:23:09 μμ »

να εισαι καλα μιμισ
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 09:31:30 μμ »

Το σημαντικό είναι ότι φαίνεται καθαρά η ημερομηνία.  Καλοριζικο, το νόμισμα είναι απο τα αρκετά δύσκολα.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:19:43 μμ »

 παιρνω πισω το καθαρισμενο δεν ειναι καθαρισμενο  επισης βλεπω οτι ειναι αλλη ποικιλια απο αυτο που ηξερα που τ 6 γερνει προς τα δεξια!

γιωργο αμαν πια με το πλαστικο και με το πετρελαιο που καναν τη δουλεια τους οτι νομισμα δεις σκουριασμενο εχεις τη διαγνωση ετοιμη σαν γιατρος που τους βγαζει ολους με γριπη ενα πραμα  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο το νομισμα ειναι τουμπανο στη σκουρια απο πλαστικη θηκη εγινε ετσι?
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:24:31 μμ »

μαλλον σακουλα σκουπιδιων
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 12:12:23 πμ »

  το νομισμα ειναι τουμπανο στη σκουρια απο πλαστικη θηκη εγινε ετσι?

ΑΑΑ  σκουρια ειναι αυτες οι κοκκινηλες Θωμα?? Νομιζα μηπως ηταν RED  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Εχεις καμια απο τις παλιες θηκες Θωμα?? Αν δεν εχεις εχω εγω μερικες,,, αφου δεν το πιστευεις να σου τις στειλω να βαζεις μεσα γυμνους ολους τους καποδιστριες σου και να τους αφησεις εκει για 1-2 χρονακια!! Κλείσιμο ματιού
Ο θανατος του χαλκου ειναι η επαφη του με πλαστικο PVC !! Αν δεν το πιστευεις βαλε τους Καποδιστριες σου  στις παλιες σελιδες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 09:29:50 μμ »

με τη διαφορα οτι το συγκεκριμενο νομισμα δεν μπηκε ποτε σε πλαστικη θηκη γιωργο δεν προερχονται ολες οι πρασινιλες απο PVC  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 10:06:18 μμ »

το νομισμα τα5 τελευταια χρονια ηταν σε σακουλα σουπερμαρκετ πριν ηταν στο παταρι σε πανινι
Καταγράφηκε

NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 10:31:21 πμ »

Σας προτεινω να το βαλετε σε κυπελο η ποτηρακι με ΒΑΒΥ OIL....αφου το αφησετε για 1-2 μηνες βγαλτε το και σκουπιστε το με μαλακο πανι η φανελα απαλα...ο πιο απλος τροπος ειναι αυτος για να καθαρισει και να σταματησει η διαβρωση μεχρι ενα σημειο...παντως μην τρομαζεται για να υπαρξει ακομα πιο μεγαλη διαβρωση θα περασουν πανω απο 50 χρονια οποτε ....
Η αλλη σας επιλογη ειναι να το στειλετε NCS για καθαρισμα και θα σας το βαλουν σε ενα σλαμπ...ΒΑΘΜΟ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ...ειναι χαμηλης καταστασης και με αρκετη φθορα..
Παρολαυτα ειναι πολυ δυσκολο διλεπτο οποτε η το κρατατε για να κλεισετε μια δυσκολη ημερομηνια η το πουλατε σε καποιον που το ψαχνει καιρο και γινεστε και οι 2 χαρουμενοι!!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 10:59:41 πμ »

ευχαριστω
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 12:13:30 μμ »

Υπάρχουν δύο μήτρες για το δύλεπτο του 1836.  Οι διαφορές φαίνονται στο "6".
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 12:53:29 μμ »

Στην άλλη μήτρα η ημερομηνία είναι έτσι:
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 01:19:54 μμ »

Αυτές οι πρασινίλες ειναι η λεγόμενη ασθένεια του χαλκού (bronze disease) και δεν έχει σχέση με φακελάκια και PVC.Δυστυχώς η αδυναμία των ελλήνων συλλεκτών,εξαιτίας του ανόητου νόμου περι αρχαιοτήτων,να ασχοληθουν και με άλλες περιόδους ,αναφέρομαι σαφώς στα αρχαία,τους έχει στερήσει την ικανότητα να βλέπουν πιο σφαιρικά τα σχετικά με το νόμισμα.

Για να μην αρχίσω να επεκτείνομαι,έχω ένα ωραίο σύνδεσμο.Προσέξτε,όμως.Για να εφαρμόσετε τα όσα προτείνονται για τη "θεραπεία" του bronze disease χρειάζονται γνώσεις,ενασχόληση σε βάθος και κυρίως προσοχή.Πάντως είναι μια καλή ευκαιρία για να εμβαθύνουμε λίγο το ζήτημα.

http://www.crescentcitycoinclub.org/seminars_and_programs/Bronze%20Disease.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2011, 05:31:07 μμ από Κώστας Κ. » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 26, 2011, 01:44:30 μμ »

απο ολους μας εχουν περασει νομισματα με τετοιο προβλημα  για τα οποια δεν διναμε σημασια γιατι υπαρχει σε ακυκλοφορητο με 10 ευρω

αυτος ειναι και ο σκοπος  μου να μαθω -ουμε τι γινεται αν μας τυχει κατι καλο πως να το προσεξουμε

εδω βρισκονται ατομα που ειναι τσακαλια και μοιραζουν γνωση

Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:06:11 πμ »

καλησπερα ,μην το πειραξεις,εχει αυτο που λεμε ψωρα του χαλκου, οτι και να βαλεις,μετα απο λιγο καιρο θα ξαναβγει,μονο σε ειδικο συντηρητη εργων τεχνης ,μπορεις να το εμπιστευτεις να σου βγαλει,με ειδικο σαν καλεμακι μικρο, πως κανουν οι οδοντιατροι,ολην τη πρασινιλα με λιγο καλο  μεταλλο απο γυρω με πολλη λεπτομερεια βεβαια,για να ειναι σιγουρος,οτι δεν θα μεινη οξειδωση.αξιζει τον κοπο,αφου το εχεις ,γενικα αρκετα εμφανισημο,και αξιζει τον κοπο, μεχρι να βρεις το καλο. εχω ρωτησει ειδικο,και ειμαι σιγουρος.τα υγρα και οι αλλες μαγγανειες θα στο χαλασουν. εμενα παντως μου αρεσει ,για 36 τωρα ποσο θα σου στοιχισει?μπορω να ρωτησω.και σε κρατικο εργαστηριο μπορεις να το πας αν δεν βαριουνται.εχω και εναν φιλο σκαλιστη αργυροχοο,εχει σπουδασει στην γαλλια χαρακτικη ,καλος τεχνιτης και φιλος θα τον ρωτησω και θα σου πω.θα εισαι και εσυ παρων,για τυχων αποριες του,για το πως το θελεις, θα σου δειξω και το δικο μου, ειναι  το αλλο 6 .σε χαιρετω γιαννηςτ καλο βραδυ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2011, 12:21:18 πμ »

γιαννιστ καλο θα ηταν αν θελεις να ανεβασεις και εσυ φωτο ωστε να δουμε και το αδερφακι του  πως ειναι
δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα το κανω δηλ αν θα το κρατησω η θα το πουλησω μιας που μου εχουν κανει πολυ καλες προσφορες.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences