Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:27:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426378 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #930 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 06:56:30 μμ »

Σκέψου βρε Κοσμά, να την ψάχνει όλος ο πλανήτης, και αυτή να σου ξεφυτρώσει μέσα από το χώμα και να σου κάνει περαντζάδα στην online εκτίμηση στο Στέκι, γίνονται αυτά?  Στριφογύρισμα ματιών  και ζητάς και την χρονολογία της?  Έκπληξη Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #931 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 06:59:50 μμ »

Η ερώτηση απευθυνόταν στο νέο μέλος μας για επαλήθευση. Τώρα τα περαιτέρω δεν τα καταλαβαίνω.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #932 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 07:03:04 μμ »

Καλά πάω να παίξω τζόκερ, έχει περισσότερες πιθανότητες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #933 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 07:10:13 μμ »

Καλησπέρα σας κύριοι.
Ζητώ συγγνώμη αν σας αλλάζω το θέμα αλλά είμαι καινούριος και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Πρόσφατα λόγω.....θανάτου περιήλθαν στα χέρια μου μερικές λίρες Εδουάρδου, Γεωργίου 5ου και 6ου.
Το πρόβλημα είναι το εξής :
Επειδή τις λίρες τις......είχε φάει το χώμα για ένα διάστημα, ίσως και επειδή είναι και παλιές έτσι και αλλιώς είναι αρκετά ταλαιπωρημένες.
Και επιπλέον μερικές έχουν και σημάδια απο κάτι σαν μαρκαδόρο επάνω τους.

Τις πήγα σε μερικές "αγορές χρυσού", χρυσοχοεία, ενεχυροδανειστήρια κλπ αλλά οι απαντήσεις ήταν σχεδόν οι ίδιες.200 άντε 210 ευρώ το πολύ "λόγω φθοράς και "εξόδων αποκατάστασης".

Η στεναχώρια μου είναι μεγάλη γιατί έχω δύο πιστωτικες φουλαρισμένες και νόμισα οτι θα μπορούσα να τις πετάξω από πάνω μου.

Επειδή υποψιάζομαι οτι πάνε να τις πάρουν φθηνά και τα "έξοδα αποκατάστασης" δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζουν, παρακαλώ για τα φώτα σας, μήπως μπορέσω να κάνω κάτι εγώ μόνος μου με τα κατάλληλα υλικά. Προς το παρόν δεν τόλμησα ούτε να τις πλύνω με νερό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια όσων απαντήσουν.

Υ.Γ. Όσον αφορά τις Γεωργίου 5ου είδα στο site coininvest οτι υπάρχουν αυτές του αγγλικού και αυτές του καναδικού νομισματοκοπείου που είναι 100 ευρώ ακριβότερες, αλλά απο τις φωτογραφίες δεν είδα καμμία διαφορά.
Αν κάποιος ξέρει να τις ξεχωρίζει ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι.
Συγνώμη να ρωτήσω, στις λίρες τι αποκατάσταση θα κάνουν; Θα τις βάψουν; Με γομολάκα θα τις περάσουν;
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #934 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 07:25:27 μμ »

παπαριές των σαράφηδων για να δικαιολογήσουν ότι σε κλέβουν...

Τί ποσότητα έχεις φίλε; Bγάλε φωτος καλές και ανέβασέ τες εδώ για πώληση
Καταγράφηκε
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #935 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 07:39:08 μμ »

Χαλαρώνεις το μπουλόνι, ξεβιδώνεις, αλλάζεις φλάντζα ξαναβιδώνεις και τσουπ ο Εδουάρδος καινούργιος σαν Γεώργιος φαίνεται πλέον. Νομίζω ότι είναι ψιλοαλητεία κάποιων σαράφηδων οι τακτικές τέτοιου τύπου! Το μελάνι που μοιάζει σαν μαρκαδόρος είναι σήμανση παλιότερων σαράφηδων οπότε μην σε ανησυχεί.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #936 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:36:51 μμ »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Αυτές του Καναδά, πάνω από τη χρονολογία έχουν ένα μικρό C και είναι ακριβότερες διότι είναι πολύ πιο σπάνιες-έχουν κοπεί λιγότερες λίρες.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #937 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:56:04 μμ »



Αυτό το c
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #938 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:24:57 πμ »

πω πω κλεψια ρε παιδια..κ χιο τα ιδια οπως ειπα ξανα..
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #939 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:52:23 πμ »

Δηλαδή τις αγοράζουν 200 και τις δίνουν για λιώσιμο 270? (σημερινή περίπου τιμή)
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #940 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:15:51 πμ »

Όσο μεγαλώνει η ανάγκη για μετρητά, τόσο θα πέφτει η τιμή που θα δίνουν οι σαράφηδες.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #941 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:33:01 πμ »

ναι παιδια..εγω δεν μπορω να το πιασω αυτο που θα πω..μα ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι καποιος ωστε να παει σε σκατοσαραφη με 200 οταν παντα διπλα στον καθενα υπαρχει μια πειραιως η μια τραπεζα της ελλαδας η παραρτημα αυτης σε κατα τοπους παραρτηματα της με 260 περιπου σημερα????εεεεεεεεεεεεεεεεεεε?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?? Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #942 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:52:37 πμ »

ναι παιδια..εγω δεν μπορω να το πιασω αυτο που θα πω..μα ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι καποιος ωστε να παει σε σκατοσαραφη με 200 οταν παντα διπλα στον καθενα υπαρχει μια πειραιως η μια τραπεζα της ελλαδας η παραρτημα αυτης σε κατα τοπους παραρτηματα της με 260 περιπου σημερα?

Οι άνθρωποι που πανε στο σαράφη είναι εντελώς αδαείς. Δεν ξέρουν τίποτα απ' αυτές τις δουλειές.
Εκτός αυτού, ο σαράφης (ο "Αγοράζω Χρυσό" δηλαδή σήμερα) είναι στη γειτονιά τους, ίσως ξέρουν το παιδί που κάθεται μέσα και περιμένει, που να τρέχουν τώρα.... Αυτός ξέρει....
Μην παραβλέπεις τα μορφωτικά κριτήρια και την κοινωνική κατάσταση και δεδομένα.
Εκτός αυτών, αν της έχουν κόψει το ρεύμα, ή πρέπει να πληρώσει (επειγόντως συνήθως) κάποιο γιατρό ή φάρμακο, λες να έχει μυαλό να κάτσει να ψάξει όπως καθόμαστε εμείς εδώ που μάλλον "παίζουμε" με το θέμα?

Δεν είναι επομένως θέμα ηλιθιότητας. Είναι όλα τ' άλλα μαζί.

Εγώ κάποτε είχα πάρει τηλέφωνο κάποιον τέτοιον (Αγοράζω Χρυσό) και ρώτησα: "Πόσο αγοράζετε μια λίρα?"
Ο διάλογος που ακολούθησε ήταν ο εξής:
"Να τη φέρετε να τη δούμε".
"Θα τη φέρω βέβαια, αλλά αν μου δίνετε λίγα λεφτά, να μην κάνω τσάμπα τον κόπο... Πόσο την αγοράζετε?"
"Να τη δούμε πρώτα, πρέπει να δούμε αν είναι γνήσια".
"Ναι, για γνήσια σας ρωτάω, μια γνήσια πόσο την αγοράζετε?"
"Αν δε τη δούμε, δεν ξέρουμε αν είναι γνήσια".
"Άνθρωπε μου θα στη φέρω, και σε ρωτάω ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ, ΑΝ είναι γνήσια. Αν δεν είναι, δε θα μου τα δώσεις βέβαια. Λοιπόν, θα μου πεις?"
Έγινε σύσκεψη απ' ότι κατάλαβα, και τελικά μου έδωσε μια τιμή που ήταν 5-10 ευρώ ΚΑΤΩ από την τιμή που αγόραζε η ΤτΕ εκείνη τη μέρα.
"Μάλιστα. Λίγα μου δίνετε."
"Τόσο κάνει".
"Δεν κάνει τόσο, αν πάω τώρα στην τράπεζα Ελλάδος, μου δίνουν τόσα".
"Ε, τότε να την πας εκεί".
Και το τηλέφωνο έκλεισε.

Προφανώς δεν ήθελα να πουλήσω λίρα, ήθελα να δω τι γίνεται.
Και κατάλαβα.
Όπου σε πιάσουν.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #943 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 12:48:58 μμ »

 Οι μεγαλοσαραφηδες σημερα αγοραζουν με 256, μειον το χαρτοσημο, κανα 250αρι δηλαδη.
 Σε κανενα μικρο συνοικιακο η επαρχιακο,αντε να δινουν κανα 10ρικο λιγοτερο.
 200 δεν νομιζω να παιζει πουθενα, εκτος εαν μιλαμε για πριν απο καιρο, οταν ειχε η λιρα 230 η για κανεναν αρπακολλατζη μαυραγοριτη.
 Τα "αγοραζω χρυσο" ειναι πολλα, δεν υπαρχει μονοπωλιο, εστω και η κυρια που θελει να πληρωσει τα φαρμακα, θα παει σε ενα-δυο να ρωτησει πριν τις δωσει.
 Ο σαραφης εχει μαγαζι, επιχειρηση, πρεπει να καλυψει τα εξοδα και να βγαλει κερδος, δεν ειναι ΤΤΕ.
 Τα χρυσα νομισματα που μαζευει, εαν δεν βρει να τα δωσει στην αγορα σε κανενα παρεδωσατζη που τα πουλαει στα νομισματικα φορα η σε διαφορα στεκια,(που κι αυτος θα πρεπει να βγαλει κερδος) θα πρεπει να τα δωσει για λιωσιμο, δηλαδη κατω απο την spot, γιατι το λιωσιμο χρεωνεται.
 Τα δε κοσμηματα κλπ, κατευθειαν για λιωσιμο.
 Και απο εκει και κατω ξεκιναει το κερδος του.(μεχρι την τιμη που τα αγορασε).
 Θα πρεπει να εχει δεσμευμενο και ενα αξιολογο κεφαλαιο κινησης και να παιρνει και το ρισκο των διακυμανσεων της τιμης, μεχρι να ξεφορτωθει τα πραγματα.
 Φυσικα δεν ειναι αγγελοι, και ειναι λογικο να υπαρχει μια αντιπαθεια προς το επαγγελμα τους, αλλα οταν αναφερομαστε σε τιμη ΤΤΕ η σποτ κλπ θα πρεπει να ξερουμε τα δεδομενα.
 Αν πας να πουλησεις ενα αμαξι σε μαντρα, δεν περιμενεις να το δωσεις οσο θα το εδινες σε εναν ιδιωτη.
 Δεν ειναι ο μαντρας απατεωνας, ειναι η φυση της δουλειας του τετοια που πρεπει να δωσει χαμηλες τιμες οταν αγοραζει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #944 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 01:25:20 μμ »

ναι παιδια..εγω δεν μπορω να το πιασω αυτο που θα πω..μα ποσο ηλιθιος πρεπει να ειναι καποιος ωστε να παει σε σκατοσαραφη με 200 οταν παντα διπλα στον καθενα υπαρχει μια πειραιως η μια τραπεζα της ελλαδας η παραρτημα αυτης σε κατα τοπους παραρτηματα της με 260 περιπου σημερα????εεεεεεεεεεεεεεεεεεε?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?? Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία

Νομιζω χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος οτι σε χρεωνουν και 10 ευρω προμηθεια ανα λιρα και οι 2 τραπεζες οποτε οταν σου λενε αγοραζω με 260 αυτα που θα παρεις στην τσεπη θα ειναι 250ευρω την καθε μια. Θυμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences