Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 12:20:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 439278 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 04, 2016, 12:51:19 μμ »

Παντως και στο eBay πωλούνται αρκετά ακριβοτερες γενικά οι λιρες , σε αντιθεση με εδω στην Ελλάδα που διαπραγματεύονται στην τιμη του μετάλλου !!

Ή Ελλαδα αντιμετωπίζει προβλήματα ρευστότητας πολύ σοβαρά.
Τά άλλα κράτη δεν έχουν όι πωλητές το ζόρι πού έχουν όι Έλληνες. Όποιος λοιπόν αγοράζει από έξω bu unk κτλ κτλ και πληρώνει υπεραξία είναι βλακεία αυτό που κάνει. Σέ λίγο ίσως να δούμε τίς λίρες νά φεύγουν και λίγο κάτω του μετάλλου.
Τόσες και τόσες λίρες πού υπάρχουν στήν Ελληνική αγορά Βικτωριας , Εδουαρδου , Γεωργιου απαξιωνωνται καθημερινά ακόμη και εδώ μέσα και στο τέλος καταλήγουν σέ ενεχυροδανειστήρια τά οποία στην ουσία δεν θέλουν νά τις δίνουν αυτούσιες στα χυτήρια αλλά τίς βάζουν και τίς λιώνουν μαζί μέ τά κοσμήματά για να (σηκώσουν) δήθεν το μέταλλο τους σε καράτια. Ή λίρα είναι λίρα και ας είναι λίγο κυκλοφορημενη , κάποια στιγμή τα εγγόνια μάς θα ψάχνουν Βικτωριες και Γεώργιους και δεν θά υπάρχουν. Και θα φταίμε εμείς για αυτό.


 Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη Λύπη Έκπληξη !!!!!
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 04, 2016, 02:53:51 μμ »

Κάποτε, πληρώναμε τη λίρα 330 αλλά λεφτά υπήρχαν όπως έλεγε ο ακατονόμαστος.Τώρα κάτω του μετάλλου και κανείς δέν κάνει κιχ γιατί μετά δέ θα βγαίνει ο μήνας.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 04, 2016, 03:36:12 μμ »

Ποιά είναι η σημερινή τιμή λίρας ώς μέταλλο;
Και πόσο κάτω απο αυτήν την τιμή(μετάλλου), βρίσκεις λίρα;
Ρωτάω γιατί νομίζω οτι ενώ η τιμή μετάλλου είναι μία,οι τιμές πώλησης διαφέρουν κατά 5-10-15-20€.
Μιλάω για μιά απλή επενδυτική λίρα,παλαιάς ή νέας κοπής,άρτια πάντα σε βάρος.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 04, 2016, 03:55:27 μμ »

Ποιά είναι η σημερινή τιμή λίρας ώς μέταλλο;
Και πόσο κάτω απο αυτήν την τιμή(μετάλλου), βρίσκεις λίρα;
Ρωτάω γιατί νομίζω οτι ενώ η τιμή μετάλλου είναι μία,οι τιμές πώλησης διαφέρουν κατά 5-10-15-20€.
Μιλάω για μιά απλή επενδυτική λίρα,παλαιάς ή νέας κοπής,άρτια πάντα σε βάρος.
Η τιμη του μεταλλου τωρα ειναι 39,3το γραμμαριο επι 7,32 ο καθαρος χρυσός της λιρας κάνει 287 ευρω
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 04, 2016, 03:56:26 μμ »

Ποιά είναι η σημερινή τιμή λίρας ώς μέταλλο;

Βρίσκεις (από κάποιο χρηματιστήριο εξωτερικού) την τιμή του χρυσού σε δολλάρια ΗΠΑ ανά ουγγιά troy.
Τώρα π.χ. (αυτή τη στιγμή) είναι $1.361,69.

Μετατρέπεις τα ανωτέρω δολλάρια σε ευρώ (πάντα με την τρέχουσα τιμή $/€). Τώρα π.χ. τα $1.361,69 είναι €1.223,49.

Διαιρείς αυτή την τιμή με 31,103 (τόσα γραμμάρια έχει η ουγγιά troy). Στο ανωτέρω (αυτής της στιγμής) παράδειγμα το αποτέλεσμα είναι 39,3367.
Τόσα ευρώ "αποτιμάται" ένα γραμμάριο καθαρού (9999) χρυσού αυτή τη στιγμή που γράφω.

Πολλαπλασιάζεις το ανωτέρω νούμερο με 7,32. Τόσα γραμμάρια ΚΑΘΑΡΟΥ χρυσού έχει μια λίρα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι 287,94.

Τόσο κάνει ΤΩΡΑ ο χρυσός που εμπεριέχεται σε μια λίρα.

Γιατί πουλιέται λιγότερο? Προφανώς γιατί δύσκολα βρίσκονται ευρώ για να την αγοράσουν. Ενώ κάποιες λιρίτσες θα ήθελαν να γίνουν ευρώ, για να πάνε σε σουπερμάρκετ, χρέη, ενφια, εισφορές, και κάθε άλλο κέρατο που "ζητείται" από "τις αρχές" να πληρωθεί...
Ακόμα πιο δυστυχείς περιπτώσεις είναι αυτές που τα ευρώ θα πάνε σε γιατρούς...
Γι' αυτό πουλιώνται ΛΙΓΟΤΕΡΟ από την αξία του μετάλλου. Γιατί η ανάγκη να πληρωθούν (με ευρώ) τέτοιες απαιτήσεις είναι ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ.
Και γι' αυτό οι "ΑΓΟΡΑΖΩ ΧΡΥΣΟ" ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια, και βγάζουν μεροκάματο. Γιατί εκμεταλλεύονται τη δυστυχία.

Έγινα σαφής?
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 04, 2016, 04:23:05 μμ »

Φυσικά.Αυτό όμως καταρρίπτει το επιχείρημα του:"Εχω λίρες,έχω εξασφαλίσει τα χρήματα μου" αφού όταν χρειαστείς μετρητά,χάνεις στην μετατροπή των λιρών σε ευρώ,+ η "ορατή" δυσκολία πώλησης.
Δύσκολη απόφαση πάντως ,να μετατρέψεις π.χ 5-10.000€ σε λίρες.
"Κάνε με προφήτη,να σε κάνω πλούσιο."
Σας ευχαριστώ και τους δύο.
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 04, 2016, 04:39:22 μμ »

Βασίλη, έχεις απόλυτο δίκιο. Γι'αυτο στοκαρουμε λεφτά που δέν τα χρειαζόμαστε άμεσα. Σάν τα δεκαετή ομόλογα άς πούμε.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 04, 2016, 04:58:23 μμ »

Παράθεση
Αυτό όμως καταρρίπτει το επιχείρημα του:"Εχω λίρες,έχω εξασφαλίσει τα χρήματα μου"
Εξασφαλίζεις το ΚΕΦΑΛΑΙΟ (που αναπαριστούν τα εκάστοτε χαρτάκια-χρήματα),όχι τα χρήματα.
Αύριο π.χ. (πολύ πιθανό) το ευρώπουλο παύει να έχει λόγο ύπαρξης.Τότε? (Η ανωτέρω ιστορία συνέβη στα Βαλκάνια τον προηγούμενο αιώνα 2 φορές και έρχεται καινούργια ανακατωσούρα τάχιστα).
Απλά,μετατρέπεις σε λίρες αυτό που δεν χρειάζεσαι (ή,είσαι σε πειρασμό να το φάς ως περίσσευμα)και το ξεχνάς μέχρι νεωτέρας.Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μείνει ως κινητή αξία στα παιδιά σου,να βοηθηθούν με ΚΕΦΑΛΑΙΟ (μετατρέψιμο σε κάποιου είδους αξία ,και πάλι) σε μεταγενέστερο χρόνο.
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 04, 2016, 05:00:44 μμ »

Παράθεση
Αυτό όμως καταρρίπτει το επιχείρημα του:"Εχω λίρες,έχω εξασφαλίσει τα χρήματα μου"
Εξασφαλίζεις το ΚΕΦΑΛΑΙΟ (που αναπαριστούν τα εκάστοτε χαρτάκια-χρήματα),όχι τα χρήματα.
Αύριο π.χ. (πολύ πιθανό) το ευρώπουλο παύει να έχει λόγο ύπαρξης.Τότε? (Η ανωτέρω ιστορία συνέβη στα Βαλκάνια τον προηγούμενο αιώνα 2 φορές και έρχεται καινούργια ανακατωσούρα τάχιστα).
Απλά,μετατρέπεις σε λίρες αυτό που δεν χρειάζεσαι (ή,είσαι σε πειρασμό να το φάς ως περίσσευμα)και το ξεχνάς μέχρι νεωτέρας.Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα μείνει ως κινητή αξία στα παιδιά σου,να βοηθηθούν με ΚΕΦΑΛΑΙΟ (μετατρέψιμο σε κάποιου είδους αξία ,και πάλι) σε μεταγενέστερο χρόνο.
Oh yes
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 04, 2016, 05:03:08 μμ »

   Συμφωνώ απόλυτα κι εγώ με τη σειρά μου. Είναι τεράστιο λάθος να επενδύεις από το υστέρημα, πόσο μάλλον σε χρυσό που θέλει χρόνο η ρευστοποιίησή του στην πραγματική του αξία. Από την άλλη οι τιμές spot πιστεύω ότι είναι  θεωρητικές πάνω στις οποίες στηρίζονται οι πραγματικές τιμές. Στην παρούσα χρονική περίοδο από ότι φαίνεται, οι πραγματικές τιμές της λίρας στην Ελλάδα είναι πλησίον ή κάτω του μετάλλου κάτι που είναι απόρροια της αυξημένης προσφοράς σε σχέση με τη μειωμένη ζήτηση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #865 στις: Αύγουστος 04, 2016, 05:08:52 μμ »

Φυσικά.Αυτό όμως καταρρίπτει το επιχείρημα του:"Εχω λίρες,έχω εξασφαλίσει τα χρήματα μου" αφού όταν χρειαστείς μετρητά,χάνεις στην μετατροπή των λιρών σε ευρώ,+ η "ορατή" δυσκολία πώλησης.
Δύσκολη απόφαση πάντως ,να μετατρέψεις π.χ 5-10.000€ σε λίρες.
"Κάνε με προφήτη,να σε κάνω πλούσιο."
Σας ευχαριστώ και τους δύο.


Φίλε όι παλιοί λέγαν:  Τα κουκιά δε τα βάζεις όλα σε ένα τόπο!!
Εάν έχεις οπώς λες (αχρειαστα) δέκα χιλιάδες κάνεις τα. Πέντε λίρες πχ και τα άλλα πέντε τά αφήνεις χρήμα.
Εάν λοιπόν καταστράφηκε πχ το ευρώ χρήμα σου έμειναν όι λίρες.
Εάν την έβγαλε το χρήμα από την κρίση και όλα βαίνουν ρόδινα στή χώρα ξανά γυρνας τίς λίρες σε χρήμα.
Κατάλάβετε;;
Δεν τά κάνεις όλα λίρες αφήνεις κάτι στή άκρη για να κινηθεί ς σε μία δύσκολη στιγμή.
Και δεν επενδύει ς τό υστέρημά σου αλλά το περίσσευμα σου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #866 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:04:08 μμ »

ναι καλά.
τα πάντα καταρρέουν όταν έρθει η ώρα τους.
επίσης οι παλιοί έλεγαν..: πάρε Τράπεζες... εγγύηση..!
κατάφερα κι έκανα -99% τα λεφτά μου με τις ΕΤΕ και τις ΕΥΡΩΒ..
 Κλάμα
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #867 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:05:39 μμ »

σε οικόπεδα και τσιμέντα δεν τολμάω καν να αναφερθώ....!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #868 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:15:19 μμ »

Εγω παντως δεν βλεπω να υπαρχει θεμα με τις αγοραπωλησιες λιρων ,απλα με την τιμη που εχουν τωρα υπαρχει ενας δικαιολογημενος δισταγμος περιμενοντας για ενα διαστημα ολες οι μεριες που θα κατασταλλαξει,κατα τα αλλα ζητηση και ενδιαφερον εξω στις πιατσες υπηρχε -υπαρχει και παντα θα υπαρχει,δεν ειναι μετρο συγκρισης εδω μεσα το φορουμ που πουλιουνται και δεν φευγουν τωρα τελευταια εστω και τιμη μεταλλου και δεν μιλαω για 5-10 κομματια αλλα για δεκαδες που συνεχιζουν να αλλαζουν χερια.Συμφωνω με τον Ηρακλειωτη στο παραδειγμα το οποιο εχουμε ξανασυζητησει πολλες φορες εδω ,κατεμε το ποιο δικαιο ηταν 33,3 γη-ρευστο-χρυσος παντα απο το περισσευμα και μονο το τονιζω και ας εχει η γη ενφιες κτλ αν τα κανεις υπολογισμενα και μοιρασμενα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #869 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:36:07 μμ »

Εγω παντως δεν βλεπω να υπαρχει θεμα με τις αγοραπωλησιες λιρων ,απλα με την τιμη που εχουν τωρα υπαρχει ενας δικαιολογημενος δισταγμος περιμενοντας για ενα διαστημα ολες οι μεριες που θα κατασταλλαξει,κατα τα αλλα ζητηση και ενδιαφερον εξω στις πιατσες υπηρχε -υπαρχει και παντα θα υπαρχει,δεν ειναι μετρο συγκρισης εδω μεσα το φορουμ που πουλιουνται και δεν φευγουν τωρα τελευταια εστω και τιμη μεταλλου και δεν μιλαω για 5-10 κομματια αλλα για δεκαδες που συνεχιζουν να αλλαζουν χερια.Συμφωνω με τον Ηρακλειωτη στο παραδειγμα το οποιο εχουμε ξανασυζητησει πολλες φορες εδω ,κατεμε το ποιο δικαιο ηταν 33,3 γη-ρευστο-χρυσος παντα απο το περισσευμα και μονο το τονιζω και ας εχει η γη ενφιες κτλ αν τα κανεις υπολογισμενα και μοιρασμενα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα
Πολύ συντηρητική επενδυτική στρατηγική φιλε Μαρκο ....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 56 57 [58] 59 60 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences