Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:37:01 μμ
Σελίδες: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426535 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #810 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:19:23 πμ »

Έχω στην κατοχή μου (π.χ. - ας πούμε) 100 λίρες
Θα με ενδιέφερε να ΤΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ με "κοινές" λίρες, έτσι ώστε στο τέλος να βρεθώ με (π.χ.) 105 λίρες.



Kαλημέρα, από ότι τις κοίταξα λίγο πιο καλά, και με τα δεδομένα που υπάρχουν θα έλεγα ότι ο αριθμός του παραδείγματος που χρησιμοποίησες είναι κομματάκι δύσκολο να επιτευχθεί, πιθανότερο βλέπω το 101 και αμέσως επόμενο πιθανό το 100 και 1/2....



Δεν έχω σκοπό να ανταλλάξω κοινές. Ποιος θα μπορούσε να είναι ο λόγος? Για να πάρω πάλι κοινές? Τι νόημα θα είχε? Τις κρατάω τις ίδιες, κοινές και οι μεν, κοινές και οι δε. Επομένως?


Επομένως, ουσιαστικά είναι σαν να πήρες για τις 100, μία λίρα παραπάνω και έγιναν 101 σύμφωνα με όσα γράφεις "οι άλλες είναι κοινές κλπ..." οπότε βγάλε τώρα το συγκεντρωτικό ποσοστό.... , 1% μάλλον είναι ....... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλημέρα!  Χαμόγελο





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 05:29:13 πμ από orop » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #811 στις: Ιούνιος 12, 2016, 06:15:39 πμ »

Άρχισα να δέχομαι διάφορα π.μ. με προτάσεις: "Τόσο τις αποτιμώ, και εγώ στο προσφέρω, το τηλέφωνο μου είναι αυτό, αν θέλεις πάρε με να συννενοηθούμε".
Τον "έδωσες στεγνά".....  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #812 στις: Ιούνιος 12, 2016, 08:38:52 πμ »

Άρχισα να δέχομαι διάφορα π.μ. με προτάσεις: "Τόσο τις αποτιμώ, και εγώ στο προσφέρω, το τηλέφωνο μου είναι αυτό, αν θέλεις πάρε με να συννενοηθούμε".
Τον "έδωσες στεγνά".....  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πρέπει να είσαι το πιό δυνατό ΜΑΤΙ (και χωρις μεγεθύνσεις) της γειτονιάς!!!Υποκλίνομαι...
σ.σ.:@ Νταγκλα:Μπρέ σύ ,μπάς κι είσαι μοναχοπαίδι και μοναχογιός??Πώς κάνεις έτσι,πα πα πα ...Χαμόγελο
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #813 στις: Ιούνιος 12, 2016, 11:09:29 πμ »

Εχει πολυ ομορφη μερα για μπανιο σημερα!καλημερα σε ολους! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #814 στις: Ιούνιος 12, 2016, 11:10:43 πμ »

Μπερδεύεις το "τι σου αρέσει" με το "τι ισχύει". Αυτό που σου λέει ο haros "ισχύει", έστω κι αν δεν σου αρέσει.
Φιλοσοφικό το θέμα? Δεν πειράζει, το συζητάμε.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "φιλοσοφικό". Αν έβαζα για για συζήτηση "Η γη είναι στρογγυλή ή επίπεδη" ή "Η λίρα είναι κίτρινη ή πράσινη", θα έλεγες "Φιλοσοφικό το θέμα? Δεν πειράζει, το συζητάμε." ;;;


Αν καταλαβαίνω τι μου λες, ισχύει το:
"Ο άσχετος, θα πληρώσει παραπάνω".
Αυτό λέει και ο haros.
Σωστά?

Ναι. (Είπε και μερικά ακόμα, πάντως.)
Κάπου έγραψε και ο akimel ότι και ο "κιμπάρης" θα πληρώσει παραπάνω. Για να κάνει "το κομμάτι του", ίσως.
(Παρεμπιπτόντως, μη βάζεις κόμμα ανάμεσα στο υποκείμενο και στο ρήμα.)


Και είναι απ' αυτά που ακούμε χρόνια τώρα (από ξέρεις ποιους) και η πλειψηφία αυτών που τα ακούει λέει στο τέλος: "Ωραία τα είπε".

Την ξύλινη γλώσσα την έχουμε φάει στη μάπα από πολιτικούς και δημοσιογράφους. Καλώς ή κακώς η δημοσιογραφία επηρεάζει τη γλώσσα (το είχε τονίσει και ο Ψυχάρης < ο Γιάννης). Μπορεί να ακούγεται βαρύγδουπη, "υψηλή", εντυπωσιακή, αλλά δεν λεει τίποτα. Άλλωστε αυτό επιδιώκει, να εντυπωσιάσει και όχι να πείσει. Μερικές φορές και να συγκινήσει. < Φιλολογικοί όροι είναι αυτοί.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #815 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:13:32 μμ »

Επομένως, ουσιαστικά είναι σαν να πήρες για τις 100, μία λίρα παραπάνω και έγιναν 101 σύμφωνα με όσα γράφεις "οι άλλες είναι κοινές κλπ..." οπότε βγάλε τώρα το συγκεντρωτικό ποσοστό.... , 1% μάλλον είναι ....... Μεγάλο χαμόγελο :DΚαλημέρα!  Χαμόγελο

Καλημέρα και σε σένα  Μεγάλο χαμόγελο

Έχω κι άλλες 400, που δεν τις ανέφερα καθόλου.
Μήπως θα 'πρεπε να υπολογίσουμε το ποσοστό πάνω και σ' αυτές?

Τότε θα πάει 0,2%.

(Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι)  Κλάμα
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #816 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:15:08 μμ »

μπάς κι είσαι μοναχοπαίδι και μοναχογιός??Πώς κάνεις έτσι,πα πα πα ...Χαμόγελο
Μοναχοκόρη είμαι.
Και μάλιστα ανύμφευτη.
Και πλησιάζω και τα 40....
Άσε, δράμα!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #817 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:42:58 μμ »

3) Αλλά έτσι, αφού μου κολλάς, θα σου βγάλω φωτογραφία μια "κοινή", "φρεσκαδούρα", και να δω αν σ' ενδιαφέρει. Εσέναν, ή όποιον άλλο εδώ μέσα. (Πιο φρεσκαδούρα δε γίνεται).


Η φρεσκαδούρα.
Με δυο φωτισμούς:






Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #818 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:52:15 μμ »

Ο άσχετος, θα πληρώσει παραπάνω.

Παρεμπιπτόντως, μη βάζεις κόμμα ανάμεσα στο υποκείμενο και στο ρήμα.

Νομίζω ότι το κόμμα εκεί αλλάζει κάπως το νόημα.

Π.χ:
Ο άσχετος, ο μανάβης, ο καπετάνιος, και η Ρούλα, θα πληρώσουν παραπάνω.

Κόμμα μπαίνει και μετά το Ρούλα.
Γιατί?


"ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ, ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ"
"ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ, ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ"

Η εντελώς αντίθετη έννοια (λόγω αλλαγής θέσης του κόμματος).
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #819 στις: Ιούνιος 12, 2016, 01:59:14 μμ »

Άρχισα να δέχομαι διάφορα π.μ. με προτάσεις: "Τόσο τις αποτιμώ, και εγώ στο προσφέρω, το τηλέφωνο μου είναι αυτό, αν θέλεις πάρε με να συννενοηθούμε".
Τον "έδωσες στεγνά".....  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ποιός, μα ποιός έχει φρεσκαδούρα πολλές Ελισάβετ ;  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #820 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:01:11 μμ »

Δώστε βρε παιδιά κανένα γεωγραφικό προσδιορισμό και για εμάς που δεν καταλαβαίνουμε Στριφογύρισμα ματιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 02:10:24 μμ από nikos11 » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #821 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:09:56 μμ »

Το κόμμα είτε χωρίζει προτάσεις μεταξύ τους (οπότε δεν μπορεί να χωρίζει το υποκείμενο από το ρήμα), είτε ενώνει "παρατακτικά" ίδιες λέξεις (ίδιες από γραμματική άποψη).

Π.χ:
Ο άσχετος, ο μανάβης, ο καπετάνιος, και η Ρούλα, θα πληρώσουν παραπάνω.

Κόμμα μπαίνει και μετά το Ρούλα.
Γιατί?

"Ο άσχετος", "ο μανάβης" και "ο καπετάνιος" (μαζί με "τη Ρούλα") είναι και τα τέσσερα υποκείμενα του ρήματος "θα πληρώσουν", για αυτό ενώνονται παρατακτικά με τα κόμματα. Όμοια: "Ο άσχετος θα ρωτήσει, θα ψάξει, θα μάθει και θα βρει."

"Η Ρούλα" δεν θέλει κόμμα ούτε πριν, ούτε μετά. Πριν δεν θέλει γιατί το "και" κανει και τη δουλειά του κόμματος, δηλαδή την παρατακτική σύνδεση. Μετά δεν θέλει, γιατί... δεν κολλάει.. Γιατί να χωρίσεις τα τέσσερα υποκείμενα από το ρήμα; Και σε τι αλλάζει το νόημα;

"ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ, ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ"
"ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ, ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ"

Εδώ με το κόμμα προσπαθείς να χωρίσεις δύο προτάσεις και(,) ανάλογα πού το βάζεις, σχηματίζονται οι προτάσεις.

Ο άσχετος, ο μανάβης, ο καπετάνιος, και η Ρούλα, θα πληρώσουν παραπάνω.

Το νόημα αλλάζει με πολλούς τρόπους. Π.χ. "Ο άσχετος ο μανάβης, ο καπετάνιος και ο Μήτσος η Ρούλα (χωρίς κόμμα) θα πληρώσουν παραπάνω." Προφανώς, θα πρέπει να μετράμε πού βάζουμε τα κόμματα.

(Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, εσύ τουλάχιστον βάζεις κόμματα. Κάποιοι τα κάνουν όλα ένα ίσωμα...)
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #822 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:13:06 μμ »

Εγώ λέω να πάτε για κανένα μπανακι ..μοχιτακι άντε και λιγο οφθαλμολουτρο..!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #823 στις: Ιούνιος 12, 2016, 02:19:23 μμ »

Εγώ λέω να πάτε για κανένα μπανακι ..μοχιτακι άντε και λιγο οφθαλμολουτρο..!

"Κάτω τα κόμματα, ζήτω οι κόμματοι" ένα πράμα;
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #824 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:18:25 μμ »

Εγώ μόλις γύρισα από τη θάλασσα και επειδή βλέπω ότι η πλάκα με το δήθεν "νέο" μέλος Douglas Munchausen συνεχίζεται,οι 100 λίρες γίναν τώρα 400,κι αύριο 1000 κλπ. θα παρακαλούσα να τηρηθούν οι κανόνες της κοσμιότητας και του στεκιού και όποιος θέλει να ανταλλάξει,πουλήσει κλπ.να το κάνει στο κατάλληλο νήμα, γιατί είμαστε και γέροι και μπερδευόμαστε.Ασε που άμα είσαι σε λάθος νήμα,δεν το βλέπουν κι οι πελάτες Κλείσιμο ματιού...
Ανταλλαγές ,εδώ:  http://steki-syllekton.gr/index.php?board=41.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 04:47:28 μμ από alkimel » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 53 54 [55] 56 57 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences