Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:10:32 μμ
Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 426023 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #780 στις: Ιούνιος 11, 2016, 02:16:36 μμ »

Επίσης μπορείς να ευχαριστήσεις το στέκι συλλεκτών διότι μεσω κάποιων δωρεάν εκτιμήσεων μπόρεσες και αξιοποίησες πληροφορίες και βγήκες κερδισμένος  Κλείσιμο ματιού


το ποσοστό που βγάζεις είναι τελείως λάθος

Αν είχες 6 ελισαβετ και εναν θυρέο του 1841 και τα πουλούσες 11650 ευρώ σημαίνει ότι σε κοροιδεύαμε και ότι όλες οι λίρες ελισαβετ είχαν premium 500 %? 



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2016, 02:31:15 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #781 στις: Ιούνιος 11, 2016, 07:01:36 μμ »

Επίσης μπορείς να ευχαριστήσεις το στέκι συλλεκτών διότι μεσω κάποιων δωρεάν εκτιμήσεων μπόρεσες και αξιοποίησες πληροφορίες και βγήκες κερδισμένος  Κλείσιμο ματιού

Είσαι πολύ ρομαντικός να περιμένεις ένα ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #782 στις: Ιούνιος 11, 2016, 08:52:04 μμ »

Επίσης μπορείς να ευχαριστήσεις το στέκι συλλεκτών διότι μεσω κάποιων δωρεάν εκτιμήσεων μπόρεσες και αξιοποίησες πληροφορίες και βγήκες κερδισμένος  Κλείσιμο ματιού

Είσαι πολύ ρομαντικός να περιμένεις ένα ευχαριστώ.
Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #783 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:23:56 μμ »

"Μήν τους ανοίγεις ,κοπέλι μου,τα μάτια,γιάντα μετά θα σου βγάλουν τα δικά σου" έλεγε ο μακαρίτης ο παππούλης μου,Θεός'χωρέστον...Εκαμες το καλό,την ακούς κι από πάνω Χρήστο -άμα θές ξανακάντο Λύπη
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #784 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:31:28 μμ »

Αφου χασατε μια εβδομαδα να κοιτατε μια-μια ολες τις φωτογραφιες του και αλλη μια να τον πεισετε οτι ειναι εμπιστες οι συναλλαγες στο στεκι, παρτε και ενα ευχαριστω τωρα που εκανε την συναλλαγη που τον συμφερε!
Τελικα οντως κανεις πιο αχαριστος του ευεργηντηθεντος
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #785 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:36:50 μμ »

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά Κλείσιμο ματιού.Αλλες 94 μείνανε χα χα χα!!!:)
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #786 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:38:10 μμ »

Για τις 6, όμως και μέχρι στιγμής, περιμένουμε το ποσοστό και για τις υπόλοιπες, ώστε να έχουμε συγκεντρωτική εικόνα.... καλό Σαββατοκύριακο .....  Κλείσιμο ματιού
Δεν καταλαβαίνω.
Ποιες υπόλοιπες?
Ποιο ποσοστό?
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #787 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:44:47 μμ »

Για τις 6, όμως και μέχρι στιγμής, περιμένουμε το ποσοστό και για τις υπόλοιπες, ώστε να έχουμε συγκεντρωτική εικόνα.... καλό Σαββατοκύριακο .....  Κλείσιμο ματιού
Δεν καταλαβαίνω.
Ποιες υπόλοιπες?
Ποιο ποσοστό?
Βρε σύ Δούγκλας,έπαιξες με το καλύτερο χαρτί σου και πήρες το καλύτερο που μπόρεσες,και μπράβο σου!Αλλά τι πιστεύεις,ότι θα μπορέσεις με το ίδιο τέμπο να ανταλλάξεις κοινές π.χ. του '31,του '26 κλπ.με φρεσκαδούρες Ελισάβετ?Μακάρι (έχει και χαζούς,δε λέω,αλλά εδώ στο στέκι έχει και τζιμάνια).Συγχαρητήρια πάντως ,so far....
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #788 στις: Ιούνιος 11, 2016, 09:57:05 μμ »

Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά Κλείσιμο ματιού.Αλλες 94 μείνανε χα χα χα!!!:)
  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Με γονάτισες!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #789 στις: Ιούνιος 11, 2016, 10:50:25 μμ »

Φίλε εμείς σου παραθέσαμε την άποψη μας και δεν αλλάζει κάτι

Τελικά η συναλλαγή σε βρήκε κερδισμένο

Από την άλλη δεν σημαίνει επίσης ότι επειδή τις πούλησες τόσο ότι η τιμή είναι αυτή
Επέτρεψε μου με την χρόνια ενασχόληση μου να γνωρίζω ειδικά για του 1899 P και των δύο καναδέζικων τις τιμές σε κάθε βαθμό κατάστασης

Άλλωστε εγω δεν σου έκανα καν πρόταση που σημαίνει ότι δεν είχα δόλο να απαξιώσω την τιμή των νομισμάτων σου και να αγοράσω φθηνά καθώς δεν ψωνίζω σε τόσο χαμηλές καταστάσεις

Το ότι βρήκες κάποιον κουβαραντά δεν αλλάζει κάτι στην δικιά μου οπτική γωνία περί τιμων ακόμα και αν μου έλεγες ότι σου έδωσε 5 λίρες ή 8...

Φιλικά πάντα
Χρήστος

Χρήστο,
Επίτρεψε μου να διαφωνήσω σε μερικά από όσα λες. Συλλέκτης δεν είμαι, αλλά να μοιράσω δυο γαϊδάρων άχυρα, καταλαβαίνω.
Η τιμή (ή αξία) ενός πράματος εκφρασμένη με κάποιο νομισματικό μέγεθος είναι αυτή που καθορίζει η αγορά.
Από κει και πέρα, υπάρχουν διάφορες άλλες έννοιες που είναι παρόμοιες ή πατραπλήσιες, αλλά πάντα προσδιορίζονται και με ένα επίθετο: Π.χ. "τελική τιμή", "συναισθηματική αξία", "αντικειμενική αξία", "οριακή τιμή", "συλλεκτική αξία", κλπ.

Στο αντικείμενο "παλιά χρυσή λίρα" οι παράγοντες που διαμορφώνουν την αξία της (και την τιμή της) είναι δύο:
1) Ο χρυσός της.
2) Η συλλεκτική της αξία.
3) Με τη ΣΗΜΕΡΙΝΗ τιμή χρυσού (€1.132,07/oz), η αξία χρυσού οποιασδήποτε λίρας είναι κατ' αρχήν €266,35. Κάτω απ' αυτήν δεν πέφτει. Θα πέσει, αν πέσει ο χρυσός, και θ' ανέβει, αν ανέβει ο χρυσός.
4) Πέρα απ' αυτή την αξία όμως, υπάρχει και η συλλεκτική. Αυτή έχω την εντύπωση (κι αν κάνω λάθος διόρθωσε με) ότι δεν είναι "παντρεμένη" με την τιμή του μετάλλου, αλλά είναι ένα fixed ποσό.
5) Και αν μεν είναι "μικρή" σε σχέση με την αξιά χρυσού (π.χ. €10, €20, €50 ή κάτι τέτοιο) μικρή σημασία έχει το αν θα την υπολογίζουμε σαν ποσοστό επί της αξίας χρυσού ή σαν απόλυτο νούμερο.
6) Αν όμως είναι μεγάλη (όπως π.χ. σε μια ΓεώργιοςV του 1926-Sydney UNC που μπορεί να πουληθεί και $20.000), τότε η αξία του χρυσού "χάνεται", μπροστά στη συλλεκτική. Σ' αυτή την περίπτωση, δεν μπορείς να "παντρεύεις" τη συλλεκτική υπαραξία με την τιμή του χρυσού (λέω εγώ). Αν π.χ. ο χρυσός ανέβει 25% σε ένα μήνα, δε σημαίνει ότι και η συλλεκτική αξία αυτής της λίρας (που είναι σχεδόν ολόκληρο το ποσό των $20.000) θα ανέβει επίσης κατά 25%. Αλοίμονο.

"Κερδισμένος", ναι, βγήκα, σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό. Γιατί οι 6 λίρες έγιναν 7. Όμοια όμως, θεωρώ ότι και ο φίλος που τις πήρε, επίσης βγήκε κερδισμένος. "Κάτι" σ' αυτές που πήρε υπάρχει, που γι' αυτόν αποτιμάται +16,7% από την αξία των Ελισάβετ που μου έδωσε - γι' αυτό και μου έδωσε 7. Αυτό το "κάτι" εγώ δεν είμαι σε θέση να το εκτιμήσω/αποτιμήσω.
Ο καθένας μας όμως κάνει τους δικούς του λογαριασμούς.

Εσύ δεν τις αποτίμησες τόσο, γιατί (προφανώς) οι δικοί σου λογαριασμοί κάποια άλλα στοιχεία λαμβάνουν υπ' όψη, και κάπου αλλού καταλήγουν.

Η διαφωνία μου δεν είναι στην εκτίμηση σου.
Η διαφωνία μου είναι στον ορισμό της "τιμής" που δίνεις.
"Τιμή" ενός πράγματος είναι αυτή που πιάνει στην αγορά.
Και στην περίπτωση των 6, η τιμή είναι (σήμερα, Σάββατο που έγινε η ανταλλαγή) +16,7% πάνω από την τιμή της "συνηθισμένης" Ελισσάβετ.


Επίσης μπορείς να ευχαριστήσεις το στέκι συλλεκτών διότι μεσω κάποιων δωρεάν εκτιμήσεων μπόρεσες και αξιοποίησες πληροφορίες και βγήκες κερδισμένος  Κλείσιμο ματιού

το ποσοστό που βγάζεις είναι τελείως λάθος

Αν είχες 6 ελισαβετ και εναν θυρέο του 1841 και τα πουλούσες 11650 ευρώ σημαίνει ότι σε κοροιδεύαμε και ότι όλες οι λίρες ελισαβετ είχαν premium 500 %?
Τις ευχαριστίες μου για τις απόψεις που διάβασα εδώ τις έχω επανειλημένα γράψει, ρίξε μια ματιά στα ποστ μου.
Τώρα για το "δωρεάν", τι να σου πω... Υπάρχει κάποια συνήθεια (που δεν την ξέρω), να αμοίβονται οι χρήστες του site για τις εκτιμήσεις τους? Να πληρώσω ρε παιδιά! Πόσο κάνει? Πείτε μου!

Για το ποσοστό (16,7%) που βγάζω, και λες ότι είναι λάθος:
Ναι, το παραδέχομαι, αλλά το είπα, αυτό είναι το ΜΕΣΟ ποσοστό (και για τις 6), και δεν μπορώ να σας πω αναλυτικά για μία-μία απ' τις 6, γιατί δεν το συζήτησα (με το φίλο που τις πήρε). Συμφωνήσαμε μια "bulk" ανταλλαγή. Πες μου εσύ (που προφανώς τα ξέρεις καλύτερα) το ποσοστό της καθε μιας.
Αλλά αυτά που θα μου πεις να βγάζουν (σε μέσο όρο και για τις 6) το 16,7%. Γιατί αυτό, είναι πραγματικότητα.
Με τη σημερινή τιμή χρυσού (€1.132,07/oz) αντιστοιχεί σε €266,35.
Προφανώς δεν είναι €44,39 η υπεραξία της καθεμιάς, ίδια για όλες. Άλλες είναι πιο πάνω, άλλες πιο κάτω. Αλλά δεν ξέρω πόσο ποια. Για το σύνολο μίλησα.

Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #790 στις: Ιούνιος 11, 2016, 10:51:30 μμ »

Τελικα οντως κανεις πιο αχαριστος του ευεργηντηθεντος

Για μένα το λες αυτό?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #791 στις: Ιούνιος 11, 2016, 10:59:29 μμ »

Βρε σύ Δούγκλας,έπαιξες με το καλύτερο χαρτί σου και πήρες το καλύτερο που μπόρεσες,και μπράβο σου!Αλλά τι πιστεύεις,ότι θα μπορέσεις με το ίδιο τέμπο να ανταλλάξεις κοινές π.χ. του '31,του '26 κλπ.με φρεσκαδούρες Ελισάβετ?Μακάρι (έχει και χαζούς,δε λέω,αλλά εδώ στο στέκι έχει και τζιμάνια).Συγχαρητήρια πάντως ,so far....

Γιατί πεφτεις τόσο έξω?

1) Δεν έπαιξα κανένα χαρτί.
2) Δεν έχω σκοπό να ανταλλάξω κοινές. Ποιος θα μπορούσε να είναι ο λόγος? Για να πάρω πάλι κοινές? Τι νόημα θα είχε? Τις κρατάω τις ίδιες, κοινές και οι μεν, κοινές και οι δε. Επομένως?

3) Αλλά έτσι, αφού μου κολλάς, θα σου βγάλω φωτογραφία μια "κοινή", "φρεσκαδούρα", και να δω αν σ' ενδιαφέρει. Εσέναν, ή όποιον άλλο εδώ μέσα. (Πιο φρεσκαδούρα δε γίνεται).
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #792 στις: Ιούνιος 11, 2016, 11:27:08 μμ »

 Κανεις λαθος.
 Η τιμη των raw συλλεκτικων νομισματων δεν ειναι η τιμη ενος καινουργιου αυτοκινητου που ειναι η ιδια οποιος και να ειναι ο αγοραστης η ο πωλητης.
 Δεν εχουν ολοι οι συλλεκτες τις ιδιες γνωσεις, την ιδια πειρα, τις ιδιες προσβασεις, την ιδια καψα.
 Δεν ξερουν καν ολοι να κρινουν ενα νομισμα σε τι ακριβως κατασταση ειναι, εαν εχει θεματα κλπ.
 Αλλοι τους ειναι αδιαφορο, αλλοι το καψωνουν και θα δωσουν κατι παραπανω για να το αποκτησουν με την πρωτη ευκαιρια.
 Ο SV ειναι πολυ εμπειρος στις συλλεκτικες λιρες και εκανε την εκτιμηση του για τα νομισματα που ειδε στην κατασταση που τα ειδε, εχοντας στο μυαλο του τις συνηθεις πραξεις που γινονται σε αυτα.

 Το οτι εκανες μια πραξη σε καλυτερη, απο οτι καταλαβα, τιμη, δεν σημαινει οτι ο sv ειχε λαθος, σημαινει οτι βρηκες καποιον που σου εδωσε αυτα που σου εδωσε, επειδη ετσι εκρινε με τα δικα του κριτηρια.
 Δεν ειναι λοιπον αυτη η τιμη σημερα, οπως γραφεις, αυτη ειναι η τιμη που βρηκες εσυ απο εναν συγκεκριμενο αγοραστη..

 Τις προαλλες βγηκε για εκτιμηση ενα νομισμα που στην πιατσα των Αθηνων, μεταξυ συλλεκτων, κανει-δεν κανει 25 ευρω.
 Εγραψε λοιπον καποιος οτι κανει 50 ευρω, αλλος εγραψε οτι κανει 30-40, αν εβγαινε καποιος εμπειρος και τους ελεγε "παιδια αυτο κανει 25 ευρω", το συμπερασμα θα ηταν, υποθετω, οτι εκανε "εκτιμηση" και οχι εκτιμηση και οτι κοντολογις παει να φαει το νομισμα χαμηλα.(κατι που βγαινει αβιαστα και ας μην γραφεται ρητα).
  Αυτος ειναι ο λογος που πολλα παλια μελη απεχουν πλεον απο τις εκτιμησεις, κανουν τον κοπο και μετα αντι για ευχαριστω, τους την λενε και απο πανω.
  Χρηστο, ελπιζω να πηρες το μαθημα σου, next time ασε οσους ρωτανε να ρωτανε, γιατι στο τελος θα βγεις και απο κατω..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #793 στις: Ιούνιος 11, 2016, 11:41:09 μμ »


Χρηστο, ελπιζω να πηρες το μαθημα σου, next time ασε οσους ρωτανε να ρωτανε, γιατι στο τελος θα βγεις και απο κατω..
 
Με αγάπη Φάνης...........
 
 
 

Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #794 στις: Ιούνιος 12, 2016, 12:02:18 πμ »

Πάρα πολύς ντόρος για 1 εξτρα λίρα ρε παιδιά  Σαρκασμός
Από τη στιγμή που βρέθηκε ο αγοραστής όλα τα άλλα λόγια περισσεύουν..

Υ.Γ. Νομίζω ότι και ο haros
  Το οτι εκανες μια πραξη σε καλυτερη, απο οτι καταλαβα, τιμη, δεν σημαινει οτι ο sv ειχε λαθος, σημαινει οτι βρηκες καποιον που σου εδωσε αυτα που σου εδωσε, επειδη ετσι εκρινε με τα δικα του κριτηρια.
 Δεν ειναι λοιπον αυτη η τιμη σημερα, οπως γραφεις, αυτη ειναι η τιμη που βρηκες εσυ απο εναν συγκεκριμενο αγοραστη..

αλλά και ο Douglas

Παράθεση
Η διαφωνία μου δεν είναι στην εκτίμηση σου.
Η διαφωνία μου είναι στον ορισμό της "τιμής" που δίνεις.
"Τιμή" ενός πράγματος είναι αυτή που πιάνει στην αγορά.


είπαν τελικά το ίδιο πράγμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences