Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 07:08:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 442964 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #765 στις: Ιούνιος 09, 2016, 10:41:49 πμ »

η συναλλαγή χέρι με χέρι έχει και αυτή τα θέματα της και δεν είναι λίγα.
Ένα θέμα, το αντιλαμβάνομαι.

Δεν κάνεις μια απαρίθμηση αυτών που εννοείς?
Το προφανές είναι ο ένας να πάρει την πραμάτεια του άλλου. Πρέπει να γίνεται ενδελεχείς έλεγχος και των χαρτονομισμάτων αλλά και του αντικείμενου της συναλλαγής πράγματα που είναι δύσκολα σε δημόσιο χώρο και σε περιορισμένο χρόνο. Στο δημόσιο χώρο δεν μπορείς να αποφύγεις τα μάτια τρίτων με ότι αυτό συνεπάγεται.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #766 στις: Ιούνιος 09, 2016, 11:23:55 πμ »

Στο δημόσιο χώρο δεν μπορείς να αποφύγεις τα μάτια τρίτων με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μπορείς όμως να πας σε μια τράπεζα (πχ - εννοώ μέσα στο κατάστημα - ας προσφέρουν κι αυτές κάτι χρήσιμο), και να κάτσεις σε μια άκρη να κάνεις τη δουλειά σου.

Με τη μείωση δε των τραπεζοϋπαλλήλων (κατά 50% περίπου τα τελευταία 5-6 χρόνια) έχει πολλά άδεια γραφεία...
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 362


Προφίλ
« Απάντηση #767 στις: Ιούνιος 09, 2016, 01:29:19 μμ »

Νομίζω ό,τι η συζήτηση έχει ξεφύγει ,και δεν μας τιμούν αυτά που λέγονται.Το στέκι (στο οποίο βρίσκομαι, άν και δεν γράφω συχνά,τα τελευταία 5 χρόνια) είναι υπόδειγμα εμπιστοσύνης μεταξύ των συναλλασόμενων μελών και το αποδεικνύει η αυξανόμενη ροή και παραμονή νέων συλλεκτών,επενδυτών κλπ.
Υπάρχει μια εγγενής επιφυλακτικότητα σε όλους τους νέους (όπως ήμουν και εγώ κάποτε),αλλά λύνεται μελετώντας και ξεψαχνίζοντας το αρχείο συναλλαγών,τις πληροφορίες κλπ.-θέλει δουλειά.
Φίλε Douglas,φιλικά μιλώντας,με τέτοιου είδους επερώτηση στην καλή μας πίστη ,δεν νομίζω ότι κάνεις καλή αρχή.
Κατανοώ την ανησυχία,αλλά εσύ θέλεις στά γρήγορα να ξεμπερδεύεις,και πιστεύεις ότι  το στέκι οφείλει να σε υπηρετήσει.Δεν γίνεται έτσι.Συζητάμε ,συναλλασσόμαστε,μαλώνουμε ενίοτε και απολαμβάνουμε το κοινό χόμπυ.
Κάναμε και φίλους επίσης Χαμόγελο.Χαλάρωσε,μπές στον κόσμο μας και όλα θα πάνε καλά.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #768 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:05:08 μμ »

Η τιμή της χρυσής λίρας,μεταβάλλεται καθημερινά.(Γνωστό σε όλους,το ξέρω).Με μία υπόθεση εργασίας:
265€×100=26500€.Υποθετικά,μία πτώση 1% επιφέρει μείωση κεφαλαίου κατά 265€ ή 26235€ ή μία λίρα...
Δηλαδή,όλη η φασαρία για κάποια υπεραξία που μπορεί να εξανεμιστεί σε μία πτώση του χρυσού μόλις κατά 1%.Σε συνδυασμό με τις επιφυλάξεις σου περί συναλλαγών,μήπως θα ήταν προτιμότερο απλά να κρατήσεις τις λίρες σου ώς έχουν;
Επαναλαμβάνω,είναι υπόθεση εργασίας και τα νούμερα μπορεί να αποκλίνουν ελαφρώς,αλλά η γενική ιδέα παραμένει ως έχει.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #769 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:15:30 μμ »

εσύ θέλεις στά γρήγορα να ξεμπερδεύεις,και πιστεύεις ότι  το στέκι οφείλει να σε υπηρετήσει.Δεν γίνεται έτσι.

Συζητάμε ,συναλλασσόμαστε,μαλώνουμε ενίοτε και απολαμβάνουμε το κοινό χόμπυ.
Κάναμε και φίλους επίσης Χαμόγελο.Χαλάρωσε,μπές στον κόσμο μας και όλα θα πάνε καλά.
Παρ' ότι αφαίρεσα τα μισά απ' την παράθεση, δεν ξέρω από που να αρχίσω:
1) Χαλαρότατος είμαι.
2) Δεν υπάρχει τίποτα από το οποίο "θέλω να ξεμπερδεύω". Κατά μείζονα λόγο, δεν υπάρχει καμία βιασύνη.
3) Δεν οφείλει κανείς να με υπηρετήσει. Ζήτησα κάτι (πέρα από γνώμες)? Την άγνοια μου τη δήλωσα απ' την αρχή.
4) Ναι, συζητάμε. Αυτό κάνω κι εγώ. Αν είπα κάτι το οποίο δεν έπρεπε να πω, ας μου πει κάποιος ποιο ήταν. Κι αν έκανα κάπου λάθος, ευχαρίστως να το διορθώσω.
5) Δεν μάλωσα με κανέναν. Ούτε στο φόρουμ, ούτε με αυτούς που μου έστειλαν π.μ.
6) Δεν καταλαβαίνω το "έτσι" (στο "δε γίνεται"). "Έτσι" εννοείς πως δηλαδή?
7) "Στον κόσμο μας"?? Τι διαφορά έχει ο δικός σου κόσμος απ' τον δικό μου? Ξέρεις? Γιατί εγώ δεν ξέρω. Ούτε ποια είναι (η διαφορά), ούτε αν υπάρχει τέτοια.

Φίλε alkimel ουδέποτε αμφισβήτησα την καλή σου πίστη, ούτε και κανενός άλλου άλλωστε.
Αν αναφέρεσαι στο ποστ μου #748, μίλησα για την καλή πίστη που (στις μέρες μας) έχει μειωθεί γενικώς στην κοινωνία. Κάποτε κοιμόμασταν με τα παράθυρα ανοιχτά στο ισόγειο της γειτονιάς, τώρα το κάνεις? Σ' αυτό το φαινομένο ανεφερόμουν, όχι σε σένα ή σε κάποιον από εδώ. Συγγνώμη, αν παραννοήθηκε.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #770 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:17:41 μμ »

Η τιμή της χρυσής λίρας,μεταβάλλεται καθημερινά.(Γνωστό σε όλους,το ξέρω).Με μία υπόθεση εργασίας:
265€×100=26500€.Υποθετικά,μία πτώση 1% επιφέρει μείωση κεφαλαίου κατά 265€ ή 26235€ ή μία λίρα...
Δηλαδή,όλη η φασαρία για κάποια υπεραξία που μπορεί να εξανεμιστεί σε μία πτώση του χρυσού μόλις κατά 1%.Σε συνδυασμό με τις επιφυλάξεις σου περί συναλλαγών,μήπως θα ήταν προτιμότερο απλά να κρατήσεις τις λίρες σου ώς έχουν;
Επαναλαμβάνω,είναι υπόθεση εργασίας και τα νούμερα μπορεί να αποκλίνουν ελαφρώς,αλλά η γενική ιδέα παραμένει ως έχει.
Δεν είναι έτσι Βασίλη, νομίζω,  Χαμόγελο μία μείωση στο ταμπλό, δεν αλλάζει τα τεμαχιακά ούτε το βάρος, αλλάζει την αξία αποτίμησης ΑΛΛΑ προς σε κάτι άλλο και όχι πάντως στο μέταλλο...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #771 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:37:52 μμ »

Η τιμή της χρυσής λίρας,μεταβάλλεται καθημερινά.(Γνωστό σε όλους,το ξέρω).Με μία υπόθεση εργασίας:
265€×100=26500€.Υποθετικά,μία πτώση 1% επιφέρει μείωση κεφαλαίου κατά 265€ ή 26235€ ή μία λίρα...
Δηλαδή,όλη η φασαρία για κάποια υπεραξία που μπορεί να εξανεμιστεί σε μία πτώση του χρυσού μόλις κατά 1%.Σε συνδυασμό με τις επιφυλάξεις σου περί συναλλαγών,μήπως θα ήταν προτιμότερο απλά να κρατήσεις τις λίρες σου ώς έχουν;
Επαναλαμβάνω,είναι υπόθεση εργασίας και τα νούμερα μπορεί να αποκλίνουν ελαφρώς,αλλά η γενική ιδέα παραμένει ως έχει.
Δεν σε καταλαβαίνω ακριβώς?
Αυτό το "ή 26235€" (το έβαλα σε bold στην παράθεση) με μπερδεύει.
Κατά τα λοιπά συμφωνώ.
Πράγματι, το 1% των €26.500 είναι €265.
Όπως και πράγματι, το 1% των 100 λιρών είναι 1 λίρα.
Θέλεις να σου αναλύσω το σκεπτικό μου (ως προς τη γενική ιδέα)? Ευχαρίστως, πες το αν σ' ενδιαφέρει. Είναι πάντως άσχετο με τις επιφυλάξεις μου περί συναλλαγών. Και είναι κακή διατύπωση (από μέρους σου) αυτό το "περί συναλλαγών". Δεν έχω επιφυλάξεις για καμία συναλλαγή. Έχω επιφύλαξη για αποστολή πραγμάτων αξίας (ή χρημάτων) σε αγνώστους. Αλλά μου δόθηκαν απαντήσεις σ' αυτό (από haros, SilverSurfer, alkimel, και άλλους).
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #772 στις: Ιούνιος 09, 2016, 02:52:16 μμ »

Εχεις δίκιο Μιχάλη,έκανα μετατροπή σε άλλη μονάδα μέτρησης.(€)Αν μιλάμε μόνο για βάρος,ναί.Τα "υποθετικά" 7,98gr×100=798gr θα γίνουν 805,98gr.
Αλλά πάλι,όταν έχεις συναλλάγή με 100 λίρες,δεν πρέπει να ζυγίσεις-μετρήσεις-τσεκάρεις και τις 100;
Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία,αυτό είναι βέβαια άποψη μου,άλλος θα το έκανε με χαρά.
Μου είναι ευκολότερο να ανταλλάξω 1-2 φορές το χρόνο,€ με λίρα.

Για τον φίλο Douglas:
26.235+265=26500€.
Η διατύπωση"περί συναλλαγών" γιατί είναι κακή;Συναλλαγή ορίζεται ως η δοσοληψία μεταξύ δύο πλευρών.Οι όροι αυτής δε,καθορίζονται απο τους ίδιους τους συναλλασσόμενους.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #773 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:01:08 μμ »

Εχεις δίκιο Μιχάλη,έκανα μετατροπή σε άλλη μονάδα μέτρησης.(€)Αν μιλάμε μόνο για βάρος,ναί.Τα "υποθετικά" 7,98gr×100=798gr θα γίνουν 805,98gr.
Αλλά πάλι,όταν έχεις συναλλάγή με 100 λίρες,δεν πρέπει να ζυγίσεις-μετρήσεις-τσεκάρεις και τις 100;
Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε τέτοια διαδικασία,αυτό είναι βέβαια άποψη μου,άλλος θα το έκανε με χαρά.
Μου είναι ευκολότερο να ανταλλάξω 1-2 φορές το χρόνο,€ με λίρα.
Στα bold βρίσκεται το "μυστικό" Βασίλη, και πολύ σωστά τόπιασες, για αυτό και παραπίσω έγραψα αν αξίζει όλο αυτό τον κόπο για μισή, άντε μία λίρα κατά πως το βλέπω εγώ....  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #774 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:26:09 μμ »

Η διατύπωση"περί συναλλαγών" γιατί είναι κακή; Συναλλαγή ορίζεται ως η δοσοληψία μεταξύ δύο πλευρών.
Η διατύπωση "επιφυλάξεις περί συναλλαγών" είναι ατυχής. Όχι το "περί συναλλαγών" σκέτο.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #775 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:35:14 μμ »

Οπως νομίζεις,"χρέωσε" με μία ατυχή διατύπωση.
Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί,τουλάχιστον εγώ.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις,το εννοώ.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #776 στις: Ιούνιος 09, 2016, 04:26:11 μμ »

Οπως νομίζεις,"χρέωσε" με μία ατυχή διατύπωση.
Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί,τουλάχιστον εγώ.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις,το εννοώ.
No problem   Κλείσιμο ματιού
No xreosi.   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #777 στις: Ιούνιος 11, 2016, 01:36:21 μμ »

Οφείλω να πληροφορήσω την ομήγυρη εδώ ότι οι 6 λίρες που σας έδειξα σε φωτογραφίες  προ 5-6 ημερών ανταλλάχτηκαν με άλλες, επομένως δεν είναι πια στην κατοχή μου.
Αυτές είναι οι 3 shield (1848, 1852, 1860), kai oi 1899P, 1911C kai 1917C.

Κατά επιθυμία του φίλου (και μέλους εδώ) που τις πήρε, δεν θα πω ποιος είναι. Αν θέλει, ας το πει αυτός.
Με τον οποίο γνωριστήκαμε (χέρι-με-χερι η ανταλλαγή) και πολύ χάρηκα.

Επειδή έχουν γίνει αρκετές αναφορές (και ευχαριστώ όλους γι' αυτές) σε σχέση με την υπεραξία αυτών των λιρών (ως συλλεκτικές), σας πληροφορώ ότι αυτή είναι (κατά μέσο όρο και για τις 6 λίρες) 16,7%.
Δεν πήρα χρήματα, αλλά έδωσα αυτές τις 6 λίρες και πήρα 7 Ελισάβετ. Η μία επί των 6 είναι ακριβώς αυτό το ποσοστό.
Δεν μπορώ να σας πω το ποσοστό υπεραξίας της κάθε μιας τους, γιατί δεν το συζήτησα.

Συμπερασματικά, βλέπω ότι οι "εκτιμήσεις" υπεραξίας που μου έχετε πει εδώ, είναι μάλλον "χοντρά" υποτιμημένες.
Ούτε 0,5%, ούτε 1%, ούτε καν 5%.
16,7%, επιβεβαιωμένο σε πράξη.

Οι υπόλοιπες χρονολογίες (δεν τις ξαναβάζω) παραμένουν.

Καλό Σ/Κ σε όλους.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #778 στις: Ιούνιος 11, 2016, 01:46:35 μμ »

Συμπερασματικά, βλέπω ότι οι "εκτιμήσεις" υπεραξίας που μου έχετε πει εδώ, είναι μάλλον "χοντρά" υποτιμημένες.
Ούτε 0,5%, ούτε 1%, ούτε καν 5%.
16,7%, επιβεβαιωμένο σε πράξη.
Για τις 6, όμως και μέχρι στιγμής, περιμένουμε το ποσοστό και για τις υπόλοιπες, ώστε να έχουμε συγκεντρωτική εικόνα.... καλό Σαββατοκύριακο .....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #779 στις: Ιούνιος 11, 2016, 02:12:28 μμ »

Φίλε εμείς σου παραθέσαμε την άποψη μας και δεν αλλάζει κάτι


Τελικά η συναλλαγή σε βρήκε κερδισμένο

Από την άλλη δεν σημαίνει επίσης ότι επειδή τις πούλησες τόσο ότι η τιμή είναι αυτή
Επέτρεψε μου με την χρόνια ενασχόληση μου να γνωρίζω ειδικά για του 1899 P και των δύο καναδέζικων τις τιμές σε κάθε βαθμό κατάστασης

Άλλωστε εγω δεν σου έκανα καν πρόταση που σημαίνει ότι δεν είχα δόλο να απαξιώσω την τιμή των νομισμάτων σου και να αγοράσω φθηνά καθώς δεν ψωνίζω σε τόσο χαμηλές καταστάσεις

Το ότι βρήκες κάποιον κουβαραντά δεν αλλάζει κάτι στην δικιά μου οπτική γωνία περί τιμων ακόμα και αν μου έλεγες ότι σου έδωσε 5 λίρες ή 8...

Φιλικά πάντα
Χρήστος



Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences