Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:38:46 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστικά Μοντέλα  (Αναγνώστηκε 26714 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:03:37 μμ »


CONTACTA PROFESSIONAL REVELL

HUMBROL  PRECISION POLY

έβγαζε και μια καλή η Tamiya αλλά μου διαφεύγει....

Μην ξεχνάς... κοπίδια ,στόκους, βάση με μανταλάκι,φακό μεγεθυντικο,χρώματα ,βερνίκια,πινέλα ,διαλυτικό,υλικό μασκαρισματος...

Μπήκες σε έξοδα !
αυτα υπαρχουν..!
για δωσε ιδεα,να το αφησω στην βαση του η να το κανω ''εν πλω''?
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:17:26 μμ »

Με βαμβάκια για κύμα και φενιζολ για παγόβουνο???

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι εν πλω!!!!

Πλάκα κάνω ότι θες....
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2013, 09:38:01 μμ »

Με βαμβάκια για κύμα και φενιζολ για παγόβουνο???

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι εν πλω!!!!

Πλάκα κάνω ότι θες....
μην εισαι μπαναλ... Γλώσσα
ουτε τα αυτια μας θα καθαρισουμε  Μεγάλο χαμόγελο,ουτε φελιζολ χρησιμοποιουμε...μονο σταθερα - διαχρονικα υλικα...
ας πουμε γυψινο παγοβουνο...
εμενα βεβαια η φαντασια μου θα το εκανε στον βυθο.. Έκπληξη (σημερινη κατασταση).!ξερεις τωρα ακριβες κοψιμο στα δυο με πυρογραφο (απο φωτογραφιες),διαβρωση,σκουρια,φυκια,ψαρια κ.λ.π....
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 08, 2013, 05:10:23 μμ »

Τώρα θα με πεις υπέρ προοδευτικό!!

Δες τι μπορείς να κάνεις με το κιτ σου......να το κάνεις να χωρίζετε και να βυθίζετε...


[Model Titanic SPLITS] How It's Made
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 08, 2013, 05:34:30 μμ »

οπως προειπα μου το εδωσε φιλος επιδη ο ιδιος ειναι ασχετος...οφειλω να τον σεβαστω... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 08, 2013, 08:33:39 μμ »

πολυ ομορφα τα διοραματα!!!ενας φιλος-μηχανικος ασχολειται με τετοια και απ'οτι μου εχει πει φτιαχνει μονος του τους στεατιωτες κτλ (τα βαφει) και καμια φορα διοργανωνε και αγωνες οπως στο εξωτερικο με επικες μαχες!!πρεπει να ειναι φοβερη εμπειρια και χομπυ αλλα σιγουρας θες χρημα,μερακι και πολυ ελευθερο χρονο!! Χαμόγελο Χαμόγελο
χρημα δεν θες πολυ, αλλα μερακι και χρονο σιγουρα..!!

+100000

Για ένα οικονομικό σετάκι, 2-3 πινέλα,κόλλα,4-5 μπογές  50 ευρώ φτάνουν και περισσεύουν.στη συνέχεια το κόστος πέφτει γιατί τα πιο πολλά υλικά θα τα έχεις απο πριν  (χρώματα,πινέλα, κόλλα). Όπως και στις συλλογές, δεν χρειάζεσαι μια περιουσία για να κάνεις κάτι όμορφο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 09, 2013, 03:48:07 πμ »

μιλησα για διοραματα..παραστασεις δηλαδη..οχι για να φτιαξεις ενα μοντελακι...πχ,στο παραδειγμα που σας εδωσα,θελεις χρημα να παρεις το καθε στρατιωτακι,να το βαψεις,χρημα να παρεις να φτιαξεις ενα εντυπωσιακο σκηνικο κτλ...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 09, 2013, 07:21:05 πμ »

μιλησα για διοραματα..παραστασεις δηλαδη..οχι για να φτιαξεις ενα μοντελακι...πχ,στο παραδειγμα που σας εδωσα,θελεις χρημα να παρεις το καθε στρατιωτακι,να το βαψεις,χρημα να παρεις να φτιαξεις ενα εντυπωσιακο σκηνικο κτλ...
To εντυπωσιακό σκηνικό δεν χρειάζεται απαραίτητα και πολλά χρήματα.
Φυσικά έχει να κανει με το πόσα μοντέλα θα χρησιμοποιήσεις, πόσο μεγάλο θα είναι, την κλίμακα των μοντέλων και το 'περιβάλλον'.
Εγω π.χ. εχω μαζέψει υλικά για να κάνω μια αναπαράσταση σκηνής, παίρνοντας στοιχεία και ιδέες απο τις ταινίες του Mad Max. Τα υλικά αυτά τα μάζεψα τσάμπα.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 09, 2013, 10:46:35 πμ »

Το καλό με τα περισσότερα χόμπι ( και με το μοντελισμό περισσότερο) είναι ότι το κόστος μπορείς να το μοιράζεις σε βάθος χρόνου ώστε να μη σου φαίνεται..
όπως πχ στα νομίσματα, αγοράζεις το άλμπουμ, μερικά νομίσματα και όποτε στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου αυξάνεις τη συλλογή σου, το ίδιο περίπου και με τον μοντελισμό.Αγοράζεις και φτιάχνεις το μοντέλο που θες,μπορεί να σε πάρει και μήνες να το φτιάξεις,μετά αν θες διόραμα, αγοράζεις τη βάση που θα το βάλεις και διακοσμητικά υλικά και άλλα διάφορα που θα χρειαστούν,πολλά υλικά μπορείς να τα βρεις και δωρεάν.Αν έχεις φαντασία,βρίσκεις.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 09, 2013, 09:52:04 μμ »

Το καλό με τα περισσότερα χόμπι ( και με το μοντελισμό περισσότερο) είναι ότι το κόστος μπορείς να το μοιράζεις σε βάθος χρόνου ώστε να μη σου φαίνεται..
όπως πχ στα νομίσματα, αγοράζεις το άλμπουμ, μερικά νομίσματα και όποτε στο επιτρέπουν τα οικονομικά σου αυξάνεις τη συλλογή σου, το ίδιο περίπου και με τον μοντελισμό.Αγοράζεις και φτιάχνεις το μοντέλο που θες,μπορεί να σε πάρει και μήνες να το φτιάξεις,μετά αν θες διόραμα, αγοράζεις τη βάση που θα το βάλεις και διακοσμητικά υλικά και άλλα διάφορα που θα χρειαστούν,πολλά υλικά μπορείς να τα βρεις και δωρεάν.Αν έχεις φαντασία,βρίσκεις.
ουτως η αλλως ειναι σχεδον στανταρ οτι τα περισσοτερα υλικα στα διοραματα τα βρισκεις στην .....ανακυκλωση Μεγάλο χαμόγελο...οχι οπως οταν ημασταν πιτσιρικια και παραγγελναμε απο αγγλια σετακια με παγκακια-ανθρωπακια-φαναρια-κ.λ.π ...και αυτα μεσω φιλων που ταξιδευαν ...δεν υπηρχε ε-μπε'ι' τοτε.. Κλείσιμο ματιού
με λιγη φαντασια και λιγη μπογια οοοολα τα πραγματα μπορουν να γινουν κατι αλλο.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 12:19:36 μμ »

Για να μην ανοίγω νέο θέμα,αναφέρω στους φίλους του φόρουμ πως η AIRFIX κυκλοφόρησε starter kit για αρχάριους το οποίο τα περιέχει όλα.(μοντέλο προς συναρμολόγηση ,ακριλικές μπογές της Humbrol,κόλλα για πλαστικά,πινέλο,αυτοκολητάκια).Είδα αρκετά αεροπλάνα 1/72 κυρίως και μερικά αυτοκίνητα.Oι τιμές είναι πολύ καλές (10-15 ευρώ).Το ονομάζει starterSET.Tα βρήκα τυχαία σε μαγαζί μοντελισμού στην Ιπποκράτους εχθές.Αγόρασα ένα τέτοιο σετάκι. Είναι το πρώτο αεροπλανάκι που θα φτιάξω μετά από 2  προσπάθειες πριν πολλά χρόνια..Θα ανεβάσω φώτο όταν το τελειώσω!Για το κόστος αυτό η λεπτομέρεια και ποιότητα του μοντέλου είναι αρκετά καλή επίσης την Humbrol σαν εταιρία την γνωρίζω και βγάζει αξιοπρεπή χρώματα.

Παραθέτω λινκ για τους ενδιαφερόμενους , του κατασκευαστή.

http://www.airfix.com/shop/starter-sets-and-gift-sets/small-starter-sets/

Αυτά για να μη θεωρεί κανείς το χόμπι αυτό ακριβό.Μεράκι χρειάζεται!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:25:02 πμ »

Για μένανε το πρόβλημα ήταν πάντα το βάψιμο.
Αντε και το να κολλήσω τα αυτοκόλλητα που είχε πάνω το μοντέλο.
Η συναρμολόγηση δεν μου δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:07:47 μμ »

Έχει ένα θέμα το βάψιμο γι αυτό οι εξειδικευμένοι μοντελιστές για μεγάλες επιφάνειες χρησιμοποιούν αειογράφο.Για εμένα αν πάρεις μοντέλα με μικρές στετικά επιφάνειες και τις σωστές μπογιες-πινέλα δεν θα υπάρχει θέμα για ένα απλό βάψιμο αν θες να κάνεις σκιές,φωτίσματα,σκουριάσματα κλπ,θέλει εξάσκηση εκεί και υλικά. Εγώ με τις χαλκομανίες έχω θέμα! έχω καταστρέψει αρκετές κατά λάθος.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:26:29 μμ »

Οι καλοί αερογράφοι κοστίζουν και, προσωπικά, δεν είχα/έχω καμία διάθεση να ξοδέψω χρήματα για μια τέτοια αγορά.

Τελικά και άλλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με τα αυτοκόλλητα (χαλκομανίες)...
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:46:14 μμ »

οι χαλκομανιες μπαινουν σχετικα ευκολα οταν κοπουν ξεχωριστα (μαζι με το νουμερο για να ξεχωριζουν) Κλείσιμο ματιού,βαπτιστουν σε χλιαρο νερο και αφου βρεξουμε ελαφρα με την ακρη του δαχτυλου την επιφανεια επικολησης,(για το δικαιωμα της μετακινησης)τοποθετουμε την χαλκομανια με το τσιμπιδακι που βγαζουν τα φρυδια... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
τωρα το εξοδο του αερογραφου δεν ειναι τεραστιο (ενας ''ΟΛΥΜΠΟΥΣ'' εχει περιπου 80€) το θεμα ειναι τα κομπρεσερακια.
βεβαια για ερασιτεχνικη χρηση υπαρχουν φιαλες αεριου για ψεκασμο χρωματος,(ενα σπρευ με λαστιχακι που συνδεεται στον αερογραφο)απλα θελει προσοχη γιατι λογο διαφορας πιεσης ''ιδρωνουν'' Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences