Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:10:07 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστικά Μοντέλα  (Αναγνώστηκε 26712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:15:04 μμ »

Στα πλαστικά μοντέλα της Αirfix, όπου αναφέρονται τα χρώματα της Humbrol, υπάρχουν ενσωματωμένες οδηγίες/σχέδια των μερών που χρειάζονται βάψιμο με τα συγκεκριμένα χρώματα τους;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:26:10 μμ »

Ναι αλλά δεν τα  χρησιμοποιούν και τόσο οι μοντελιστες...Πιο πολύ παίρνουν ιστορικές πληροφορίες και φωτογραφίες απο το ίντερνετ...Άσε που έχουν και τρομερά λάθη σε σχέση με την μονάδα που υπηρετούσε ας πούμε το άρμα ,τα σήματα που έχουν μέσα και το καμουφλάζ που προτείνουν .

Και άσε που δεν δουλεύουν και Humbrol .... και το γκρι τάδε τις , έχει τρομερή διαφορά  με το γρι τάδε άλλης μάρκας ...

Δες και αυτά τα περιοδικά...

http://www.modellingcentre.gr/products/books-magazines/montelistikes-texnikes-1
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:35:29 μμ »

Ευχαριστώ Νέστωρ.

Νομίζω για αρχάριους είναι μια καλή αρχή. Στην πορεία, με αντίστοιχο διάβασμα, ψάξιμο, έρχονται οι βελτιώσεις....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:14:42 μμ »

ακομη μεγαλο ρολο παιζει η παλαιωση και οι φθορες,σε διαφορα σημεια του μοντελου,τα τρεγμενα λαδια,οι καπνοι σε εξατμισεις και κανες,δινουν έναν ρεαλισμο,γρατζουνιες από κλαδια στα πλα'ι'να η ακομα σημαδια από σφαιρες ,το κανουν πιο αληθινο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 05, 2014, 10:27:05 μμ »

ακομη μεγαλο ρολο παιζει η παλαιωση και οι φθορες,σε διαφορα σημεια του μοντελου,τα τρεγμενα λαδια,οι καπνοι σε εξατμισεις και κανες,δινουν έναν ρεαλισμο,γρατζουνιες από κλαδια στα πλα'ι'να η ακομα σημαδια από σφαιρες ,το κανουν πιο αληθινο Κλείσιμο ματιού
Γι΄αυτό είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι.....
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 06, 2014, 11:09:05 μμ »

Δηλαδή πρέπει κανείς να είναι ζωγράφος .....

Θελω να κάνω δώρο στην μεγάλη μου κόρη (11χρ) της οποίας αρέσουν πολύ οι κατασκευές.
Ξέρει κανείς ποια είναι καλά σετ με tools κσι brushes για πλαστικά μοντέλα και που να τα βρώ, online?

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2014, 11:58:59 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 07, 2014, 06:20:18 μμ »

Δηλαδή πρέπει κανείς να είναι ζωγράφος .....

Θελω να κάνω δώρο στην μεγάλη μου κόρη (11χρ) της οποίας αρέσουν πολύ οι κατασκευές.
Ξέρει κανείς ποια είναι καλά σετ με tools κσι brushes για πλαστικά μοντέλα και που να τα βρώ, online?

Ευχαριστώ.
Δεν ξερω αν στο κοριτσι θα αρεσει κατι τετοιο ,(λογο ηλικιας και όχι φυλλου).υπαρχουν σετ για κάθε ηλικια και με διαφορα θεματα,δεν είναι αναγκη να είναι πολεμικα,μια καλη αρχη (αλλα δυσκολη) είναι τα τρενάκια που αρεσουν σε ολους,ακομη υπαρχουν φαρμες με ζωα κ.λ.π.
εγω ξεκινησα στα 8-9 τον μοντελισμο αλλα ηταν το μονο μου χομπι,καθε δραχμουλα πηγαινε στον καλφακη, στο μινιόν,στο toyland και αργοτερα στο modeland.
τωρα ψαχνω λιγο χρονο να ασχοληθώ και δεν υπαρχει,χρωσταω μια κατασκευη του τιτανικου βημα-βημα,χρωσταω έναν πινακα ζωγραφικης σε φιλο συλλεκτη,και δεν εχω χρονο λογο δουλειας,ατιμη επιβίωση.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:30:32 πμ »

Δίκιο έχεις. Θα μου πει τι ακριβώς τις αρέσει και θα προχωρήσω.

Παρεμπιπτόντως, στην διαδικασία να μάθω περισσότερα, παρακαλούθηαα πολλά video, από την αποκοπή των τμημάτων, την επικόλληση των decals, βάψιμο με airbrush μέχρι και weathering effects! Άρχισα νο κολλάω λίγο ο ίδιος μου φαίνεται   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:00:16 μμ »

Δίκιο έχεις. Θα μου πει τι ακριβώς τις αρέσει και θα προχωρήσω.

Παρεμπιπτόντως, στην διαδικασία να μάθω περισσότερα, παρακαλούθηαα πολλά video, από την αποκοπή των τμημάτων, την επικόλληση των decals, βάψιμο με airbrush μέχρι και weathering effects! Άρχισα νο κολλάω λίγο ο ίδιος μου φαίνεται   Μεγάλο χαμόγελο


Άμα κολλήσεις δύσκολα ξεκολλάς.Δεν έχω εξειδικευμένη γνώση από πλαστικά μοντέλα-οχήματα γιατί ασχολούμαι με φιγούρες πλαστικές και μεταλλικές, αλλά όσον αφορά τα οχήματα (πολεμικά και μη) στην αγορά κυκλοφορούν τόσο νέα μοντέλα (φτιαγμένα από νέα καλούπια με σύγχρονες μεθόδους) και αναπαραγωγές μοντέλων δεκαετίας 90 και πριν.Τα μοντέλα της δεύτερης κατηγορίας έχουν πολλές φορές φλας (δλδ προεξέχον πλαστικό) και απαιτούν εμπειρία και κοπίδι και θα δυσκολέψουν έναν αρχάριο.Mια τρίτη κατηγορία είναι οι μικρές,άγνωστες εταιρίες με αμφιβόλου ποιότητας μοντέλα.Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μόνο της πρώτης κατηγορίας τα νέα.

Επίσης αν υπάρχει η δυνατότητα να επισκεφτείς ένα σοβαρό μαγαζί μοντελισμού (για Αθήνα μόνο γνωρίζω στην Ιπποκράτους υπάρχουν αρκετά μαζεμένα) για να δεις από κοντά τι σου αρέσει,τι υπάρχει και τι υλικά θα χρειαστούν.

Εύκολα, οικονομικά κιτ με τα βασικά χρώματα ,πινέλο και κόλλα υπάρχουν της airfix.

http://www.airfix.com/shop/starter-sets-and-gift-sets/small-starter-sets.html

από αυτά έχω φτιάξει πριν 1 χρόνο το mitsubishi zero και έμεινα ικανοποιημένος.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:05:48 μμ »

Στα πλαστικά μοντέλα της Αirfix, όπου αναφέρονται τα χρώματα της Humbrol, υπάρχουν ενσωματωμένες οδηγίες/σχέδια των μερών που χρειάζονται βάψιμο με τα συγκεκριμένα χρώματα τους;

Μέσα στο κουτί υπάρχουν οδηγίες συναρμολόγησης και βαψίματος βήμα-βήμα.Υπάρχουν βέβαια και βιβλία, φωτογραφίες στο νετ κλπ με διαφορετικούς τρόπους βαψίματος για κάποιον που θέλει να κάνει κατι εναλλακτικό αλλά ιστορικά σωστό, επίσης  για τον ίδιο λόγο κυκλοφορούν και decals, εξαρτήματα εκτός αυτών του κατασκευαστή ,για μετατροπές κ.α.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:35:20 μμ »

Ευχαριστώ. Για τα extra εξαρτήματα το έχω προσέξει, ιδιαίτερα σε cockpit. Πολύ ομορφα, χρυσαφένια.

Εκτός απο τις γνωστές εταιρίες, airfix, revell, tamiya, ποιες άλλες είναι αξιόπιστες; meng, italeri;

Επίσης, τελικά, υπάρχει διαφορά στο χρωματισμό σε plastic models, μεταξύ enamel και acrylic paints, ή τελικά είναι θέμα γούτσου;

Πρόσεξα οτι κάποιοι χρησιμοποιούν Vallejo paints, που αν δεν κάνω λάθος είναι κυρίως acrylic.

Πάντως αυτά τα kit της airfix με πινέλο και μπογιές είναι πολύ χρήσιμα σε beginner, γιατί μετά, αν του αρέσει το hobby, μπορεί να επενδύσει σε εξαρτήματα και μπογιές.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:08:57 μμ »

Από άλλες εταιρίες η italeri είναι αξιόπιστη,αρκετά καλή είναι και η ρώσικη zvezda.

Διαφορά οπτικά ναι υπάρχει και εφαρμόζονται και άλλες τεχνικές στο κάθε είδος (βαψίματος, τεχνητής παλαίωσης κλπ).

Προσωπικά τα enamel τα έχω καταργήσει εντελώς και αντικαταστήσει με ακριλικά Vallejo που βγαίνουν σε πάρα πολλές αποχρώσεις, είναι άοσμα, στεγνώνουν εύκολα , αν γίνει ατύχημα καθαρίζονται εύκολα , είναι υδατοδιαλυτά και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα για φιγούρες.Δεν γνωρίζω πως καλύπτουν μεγάλες, λείες επιφάνειες ενός πχ αεροπλάνου στην 1/35 κλίμακα αλλά πιστεύω πως με αστάρωμα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Σε ακριλικά πολύ καλά χρώματα είναι και της Citadel.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 09, 2014, 07:38:29 μμ »

Ευχαριστώ. Πολύ χρήσιμα όλα αυτά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:58:42 μμ »

Γνωρίζει κανείς κάποια βιβλία με πλήρη (?) περιγραφή και ωραίες έγχρωμες (photos ή drawings) όλων των αεροπλάνων WWII, το οποίο μπορει να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για καλύτερο χρωματισμό σε plastic models?

Από ψάξιμο, βρήκα το

The Rand McNally Encyclopedia Of Military Aircraft, 1914-1980, by Enzo Angelucci.

´Ομως λόγω ότι είναι out of print ίσως βρίσκεται δύσκολα.

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 25, 2014, 07:59:03 μμ »

Δυστύχως δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ.

´Οποιος μπορεί, πιστεύω αξίζει τον κόπο και θα ενθουσιαςτεί.

33η Πανελλήνια Έκθεση - Διαγωνισμός Μοντελισμού της I.P.M.S. Eλλάδος.

Ολυμπιακό Συγκρότημα Χόκεϊ
(Πρώην Δυτικό Αεροδρόμιο Ελληνικού - Είσοδος από Λ. Ποσειδώνος)

2 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ – 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014

Ειδικό αφιέρωμα : 100 χρόνια από την έναρξη του Α' Π.Π. & 70 χρόνια από την απόβαση στην Νορμανδία (D-DAY).

http://www.ipms-hellas.gr/joomla/images/Files/IPMS_Hellas-CE_2014.pdf
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences