Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:29:36 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλαστικά Μοντέλα  (Αναγνώστηκε 26670 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 16, 2013, 01:24:38 μμ »

Να βάλουμε και ενα παράδειγμα πλαστικού στατικού μοντελισμού και ίσως ακολουθήσουν και άλλοι για να δούμε τις κατασκευές τους γιατί το πλαστικό όπως και να έχει είναι πιο διαδεδομένο από το ξύλο στον μοντελισμό ..

Αν χρειαστεί αργότερα ίσως κάποιος συντονιστής το μεταφέρει σε υποκατηγορία " Πλαστικά Μοντέλα "

Σε κλίμακα λοιπόν 1/32 από την εταιρία Revell και με αξία αγοράς 35 ευρώ χωρίς τα χρώματα και τις κόλλες, ενα    
MESSERSCHMITT BF 109G-6

και ολίγον ιστορία

Το υπόδειγμα G-6, η πολυαριθμότερη έκδοση του Bf 109, είχε βαρύτερο οπλισμό. Η παραλλαγή G-6/U4 ήταν οπλισμένη με δύο MG 131 των 13 mm πάνω από τον κινητήρα, ένα πυροβόλο MK 108 των 30 mm που έβαλε μέσα από την πλήμνη του έλικα και δύο MG 151/20 των 20 mm σε «λοβούς» κάτω από τις ημιπτέρυγες. Το G-6 πολύ συχνά έφερε διάφορα παρελκόμενα, για προσθήκη βομβών ή απορριπτόμενης δεξαμενής, για χρήση ως νυχτερινό μαχητικό ή αύξηση της ισχύος πυρός με επιπρόσθετα όπλα ή πυραύλους.
Κατά το 1943 εισήχθη σταδιακά μια σειρά βελτιώσεων για την αναβάθμιση του αεροσκάφους. Στις αρχές του έτους εμφανίστηκε το κεφαλάρι από αλεξίσφαιρο γυαλί («Galland Panzer») και το Φθινόπωρο παρουσιάστηκε το κουβούκλιο «Erla Haube» που βελτίωσε το οπτικό πεδίο (κυρίως προς τα πίσω), ενώ η μεγέθυνση του ουραίου πτερυγίου (σταθεροποιητή) βελτίωσε τη σταθερότητα σε μεγάλες ταχύτητες. Η εμφάνιση του ολμοβόλου/πυραυλοβόλου WGr. των 21 cm κάτω από τις ημιπτέρυγες και του νέου πυροβόλου των 30 mm αύξησε την ισχύ πυρός. Κάποιες «φουρνιές» του Gustav ήταν εφοδιασμένες με καλύμματα πτερυγίων, που μείωναν τις πιέσεις πηδαλίου στις υψηλές ταχύτητες. Εισήχθη ακόμα προηγμένος εξοπλισμός τηλεπικοινωνίας και πλοήγησης.
Οι επόμενες εκδόσεις του Bf 109G ήταν βασικά τροποποιήσεις του G-6. Νωρίς στα 1944, νέοι κινητήρες με ογκωδέστερους υπερπληρωτές για ανώτερες επιδόσεις σε μεγάλο ύψος (DB 605AS) ή με σύστημα έγχυσης μεθανόλης/νερού MW-50 για επιδόσεις σε μικρό και μεσαίο υψόμετρο (DB 605AM) ή με τα άνωθι στοιχεία συνδυασμένα (DB 605ASM) προστέθηκαν στο Bf 109 G-6.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2013, 01:28:10 μμ »

Ωραίο θέμα άνοιξε και ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες..όσο αφορά τη φωτογραφία είναι πραγματική; μου κάνει για ψηφιακό σχέδιο..ή για επεξεργασμένη ψηφιακά.



Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2013, 10:27:23 μμ »

Ναι σε καταλαβαίνω...είναι τόσο καλό που φαίνεται ψεύτικο....

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=14067
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2013, 11:05:16 μμ »

να πουμε ακομα οτι θεωρηθηκε ενα απο τα καλυτερα μαχητικα του β'ππ και ειχε ενα αβανταζ στους ελιγμους όπου επρεπε να γινει αναποδη πτηση
,η τροφοδοσια καυσιμου + λαδιου δεν γινοταν με απλη ροη αλλα με τροφοδοτη συμπιεσης,πραγμα που του εδινε την δυνατοτητα να πετα αναποδα για πολλα λεπτα σε αντιθεση με τα αντιπαλα σπιτ-φα'ι'ρς που σε αναποδη πτηση συχνα...εσβυναν...
αξιζει να σημειωσουμε οτι με αυτο το αεροπλανο ο γερμανος ασσος ερικ χαρτμαν,πετυχε το μεγαλυτερο ρεκορ επιβαιβεωμενων καταριψεων (352) ο οποιος δεν καταριφθηκε ποτε αν και και εκανε 14 αναγκαστικες λογο βλαβων η κτυπηματων απο θραυσματα των θυματων του...
τελος κατι που λιγοι γνωριζουν,ο σχεδιαστης του κινητηρα των bf 109 μεταπολεμικα, ασχοληθηκε με την κατασκευη του ''αυτοκινητου του λαου'',το γνωστο φολκς βαγκεν,μετεπειτα ιδρυσε μια δικη του βιομηχανια σπορ αυτοκινητων.
Και το ονομα αυτου...Απορία ηταν ο αυστριακος  ferdinand PORSCHE...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2013, 11:19:25 μμ από HONEST » Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2013, 12:50:15 πμ »

Μπράβο, Honest. Ο Χαρτμαν ήταν ο αντίστοιχος Ριχτχοφεν του α'ππ. Φοβερή η ταινία ο κόκκινος βαρώνος, απο τις αγαπημένες μου.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2013, 02:31:28 μμ »

Ναι σε καταλαβαίνω...είναι τόσο καλό που φαίνεται ψεύτικο....

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=14067

πολυ καλη κατασκευη,θα εβαζα λιγη καπνια στα πολυβολα (δεν ειναι αχρησημοποιητα) Κλείσιμο ματιού και λιγη φθορα στην φωλια των ελαστικων...ισως και καμια τρυπα απο σφαιρα...να γινει πιο μαχημο... Άνεση
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2013, 02:47:25 μμ »

Να εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε ...δεν είναι δικό μου,το έχει φτιάξει μοντελιστής τις εταιρίας Revell για την προώθηση του καινούργιου τους κιτ.

Φιλικά ,Νέστωρ.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 21, 2013, 07:56:26 πμ »

Ναι σε καταλαβαίνω...είναι τόσο καλό που φαίνεται ψεύτικο....

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=14067

πολυ καλη κατασκευη,θα εβαζα λιγη καπνια στα πολυβολα (δεν ειναι αχρησημοποιητα) Κλείσιμο ματιού και λιγη φθορα στην φωλια των ελαστικων...ισως και καμια τρυπα απο σφαιρα...να γινει πιο μαχημο... Άνεση

Στον στατικό μοντελισμό, οι 'φθορές' των μοντέλων, είναι μερικές φορές πιο σημαντικές και πιο δύσκολο να γίνουν και απο το ίδιο το μοντέλο.
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 21, 2013, 08:41:38 πμ »

Τι μου θυμησατε..........τεχνικες παλαιωσης........ στεγνο πινελο........wash.......ωραια χρονια...τωρα γερασαμε και δεν βλεπουμε καλα.......απο τους πολλους καφεδες και τα τσιγαρα τρεμουν λιγο τα χερια..οποτε να δω τα καμια 10αρια αφτιαχτα μοντελα που εχω απο το 1980 ποιος θα τα φτιακσει??/ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2013, 09:35:38 πμ »

Να βάλουμε και ενα κομμάτι που έδρασε στο Vietnam ...Εδώ από την ισπανική σχολή Μοντελισμου...πάρα πολλές λεπτομέρειες στο κοπκιτ και τρομερή δουλειά με χαρτοταινίες ....είναι λίγο μεγάλη η διαδικασία αλλά δείτε την μεταμόρφωση προσεκτικά.Οι επεξηγήσεις είναι στα ισπανικά και στα αγγλικά.

http://www.network54.com/Forum/620142/message/1291715989/%26quot%3BEL+VIEJO+CAZADOR%26quot%3B

Και λιγα λογια για τις σχολες μοντελισμου¨

O μοντελισμός πραγματικών αντικειμένων (πχ οχημάτων, αεροσκαφών, κτηρίων) αποσκοπεί στην οσο το δυνατόν πλησιέστερη αναπαράσταση της πραγματικότητας γι αυτό και λέγεται μοντελισμός.  Δεν διδάσκεται σε καμμία σχολή καλών τεχνών όπως πχ η γλυπτική,  η μικρογλυπτική και η μικροζωγραφική. Δεν ανήκει στις "καλές τέχνες" λοιπόν.
 Γι αυτό το λόγο προσωπικά δεν θεωρώ μοντελισμό τις κατηγορίες fantasy και τις φιγούρες διότι δεν δεσμεύονται απο τη πιστότητα ως προς το πραγματικό, αλλά απο την απόδοση του χαρακτήρα η/και της ιδιότητας της αναπαράστασης. Περνάνε δηλ στην κατηγορία των "καλών τεχνών" οπου η βαρύτατη πολιτιστική/καλλιτεχνική κληρονομιά επιβάλουν πολύ διαφορετικά κριτήρια.  
 
 Η "ισπανική" σχολή χρησιμοποιεί πολύ προχωρημένες τεχνικές προερχόμενες απο τις "καλές τέχνες" , χρήσιμες μεν, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή στο πως τις εκμεταλλεύεται κάποιος στο μοντελισμό. Απο αυτά που έχω δει οι της "ισπανικής σχολής" εφαρμόζουν την τακτική "όποιος έχει πολύ πιπέρι ρίχνει και στα λάχανα" με αποτέλεσμα τα λάχανα να μην τρώγονται εύκολα απο τους κρίνοντες.
 Περι ορέξεως του κατασκευαστή βέβαια καμία αντίρρηση αφου αρέσει στον ίδιο, των υπολοίπων τους περισσεύει, αλλά αυτό φαίνεται όμως στους διαγωνισμούς...

 Στον μοντελισμό υπάρχουν σήμερα 3 σχολές:
 H Τσέχικη/Ανατολικοευρωπαϊκή, αυστηρά "μοντελιστική" με πιστή λεπτομερή αναπαράσταση του αντικειμένου χωρίς "φθορές" και καλλιτεχνικά κόλπα
 Η Ισπανική με ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση απο την Τσέχικη, τα εξήγησα λεπτομερώς παραπάνω,
 Η Ελληνική με στόχο την αυθεντική ιστορική (και όχι καλλιτεχνική) αναπαράσταση, αξιοποιώντας προς αυτή την κατεύθυνση όποιο μέσο προσφέρεται απο τις 2 προηγούμενες.

 Μέχρι σήμερα στους διεθνείς διαγωνισμούς οι Ελληνικές συμμετοχές έχουν επικρατήσει και θα πρέπει να είμαστε περήφανοι για τους δικούς μας μοντελιστές, όχι μόνο για τα βραβεία που έχουν πάρει αλλά και γιατί έχουν δημιουργήσει "σχολή" που επιβραβεύεται διεθνώς, αλλά......Ουδείς Προφήτης στον τόπο του...


ΥΓ
Φίλε σεντούκι ,εάν δεν έχουν χαθεί  κομμάτια με το πέρασμα των χρόνων  και πραγματικά δεν πρόκειται  να ασχοληθείς, και εγώ αλλά πιστεύω και άλλοι εδώ μέσα λίγο ως πολύ φτιάχνουν μοντελάκια . Βγάλε αν θες καμία φώτο και εάν είναι κάτι που ενδιαφέρει κάποιον ώστε να το αγαπήσει και να το αναδείξει σε μοντέλο από κομμάτια που είναι ,θα σε προτιμήσουμε!

Φιλικά Νεστωρ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2013, 09:45:06 πμ από nestor » Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:30:06 πμ »

Τι μου θυμησατε..........τεχνικες παλαιωσης........ στεγνο πινελο........wash.......ωραια χρονια...τωρα γερασαμε και δεν βλεπουμε καλα.......απο τους πολλους καφεδες και τα τσιγαρα τρεμουν λιγο τα χερια..οποτε να δω τα καμια 10αρια αφτιαχτα μοντελα που εχω απο το 1980 ποιος θα τα φτιακσει??/ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και εμείς που αντέχουμε ακόμα μή νομίζεις...πού χρόνος για brush-άρισμα και βαψίματα...

10 χρόνια + έχω να πιάσω μοντέλο... Και έχω ένα γ@μ@το F-16A 1/48 που ήθελα να το κάνω στα ελληνικά χρώματα (όταν είχαμε ακόμα F16 A το πήρα...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:36:26 πμ »

To τελευταιο που εφτιαχνα , πριν 11 χρονια , ηταν ενα μικρο διοραμα με κεντρικο θεμα μια Γερμανικη πυροβολαρχια... το ειχα τελειωσει σχεδον οταν ξαφνικα το ανακαλυψε η τοτε 3 χρονων κορη μου στην μεγαλη χαρτοκουτα που το φυλαγα και μου το εκανε στραγαλια..........
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:40:50 πμ »

To τελευταιο που εφτιαχνα , πριν 11 χρονια , ηταν ενα μικρο διοραμα με κεντρικο θεμα μια Γερμανικη πυροβολαρχια... το ειχα τελειωσει σχεδον οταν ξαφνικα το ανακαλυψε η τοτε 3 χρονων κορη μου στην μεγαλη χαρτοκουτα που το φυλαγα και μου το εκανε στραγαλια..........


Το "στραγάλια" είναι understatement σε τέτοιες περιπτώσεις...

Έτσι και ένα δικό μου Mil-mi 28 ελικόπτερο... Την μία στιγμή έλεγα στο ξαδερφάκι μου μήν το πειράξεις και το επόμενο δευτερόλεπτο έψαχνα να δώ πού βρίσκονται οι έλικες...

Αυτό ήταν:

Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:45:27 πμ »

Με μπριζώσατε... τελικά το F16C έχω στο κουτί του (MS-65!!!)... αυτό:

Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2013, 12:07:12 μμ »

Έτσι κάπως θα ήταν το Havoc  http://www.flickr.com/photos/the-doctor/2403284265/#lightbox/

και έτσι το f-16 σου εαν το εντάξεις κάποτε στα ελληνικά χρώματα...

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences