Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:40:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Λεπτα 1831  (Αναγνώστηκε 26640 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:14:40 πμ »

http://cgi.ebay.com/1833-Griechenland-5-PAXMAI-Munze-Seltene-/170629670888?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D8583727643141328002

Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:17:26 πμ »

αυτο
Καταγράφηκε

smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:18:24 πμ »

Απο τους 70 μονο 2 του εχουν κάνει ουδέτερη αξιολόγηση γράφοντας οτι δεν είναι γνήσια τα νομίσματα που παρέλαβαν...
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:22:42 πμ »

οι υπολοιποι τι λενε ειναι γνησιο ??
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:32:02 πμ »

Παιδια γιατι τα μπερδευετε τα πραγματα.Ο Δημητρης μιλα καθαρα για τα καποδιστριακα νομισματα,τις ''νυχτεριδες''.Τι σχεση εχουν τα ταλληρα του ΟΠθωνα.Αυτο μαλιστα που παραθετεις Λεωνιδα ειναι η πιο απλη κοπια και ευκολα αναγνωρισιμη και απο τον αρχαριο συλλεκτη.Την εχω και εγω στα χερια μου γι αυτο μιλαω.Η συζητηση εχει ενδιαφερον και την παρακολουθουμε ολοι.Μην πετατε ασχετα πραγματα.Γιαννη παραθεσε σε παρακαλω πλαστους καποδιστριες για του λογου το αληθες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:34:06 πμ »

αυτο
''Εγώ όμως θα ήθελα να ανεβάσεις σε αυτό το forum φωτογραφίες από πιστοποιημένες κόπιες νομισμάτων κυκλοφορίας, από Καποδίστριες κλπ. (και δεν μιλάω για τις γνωστές κόπιες π.χ. μονόλεπτο 28).  Εφόσον ο καθένας μας έχει καμιά 20αριά τέτοια στις συλλογές μας σίγουρα θα είναι εύκολο να ανεβάσεις μερικές φωτο.  Περιμένω''
Διαβαζετε παρακαλω και τα γραφομενα των προηγουμενων.Το γραφει καθαρα ο ανθρωπος.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:52:17 πμ »

καλημερα αναργυρε

τον οθωνα και το χυτο  τα εβαλα γιατι ο γιαννιςτ ελεγε για πλαστα
εχεις δικιο δεν το ειδα καλα

διεγραψετα σε παρακαλω


Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:55:09 πμ »

Καλημερα και απο μενα Λεωνιδα.Δεν υπαρχει κανενας λογος να διαγραφουν τα γραφομενα σου.Συχνα πυκνα οι συζητησεις στα δημοσια φορουμ παρεκτρεπονται και βγαινουν εκτος θεματος.Το εχω κανει και εγω παμπολλες φορες.Παρακαλω να συνεχιστει ομως η συζητηση ακριβως απο εκει που εθεσε τις 4 παραμετρους του ο Δημητρης(dpodaras).Ειναι ακρως ενδιαφερουσα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:03:26 πμ »

Κάνεις 100% λάθος.  Τις Κινέζικες κόπιες του Όθωνα και του Γεωργίου τις ξέρουμε.  Έχω κρατήσει για αρχείο ένα κομμάτι από όσα βγήκαν για συγκρίσεις στο μέλλον.  Όσο για τους Καποδίστριες, που είδες όλες αυτές τις κόπιες που αναφέρεις?  Παλαιότερα δεν εμφανίζονταν επειδή:
1) Υπήρχαν πολλά στο εξωτερικό και δεν υπήρχε τότε ebay
2) Οι έμποροι κρατούσαν αποθέματα και τα βγάζουν με το ρυθμό που ήθελαν
3) Υπάρχουν συλλέκτες με 5 κομμάτια από κάθε ποικιλία στις συλλογές τους.
4) Δύο από τις ανωτέρω συλλογές "έσπασαν" πρόσφατα με αποτέλεσμα να κατακλειστεί η αγορά (κάτι που προφανώς δεν γνωρίζεις).
Εγώ όμως θα ήθελα να ανεβάσεις σε αυτό το forum φωτογραφίες από πιστοποιημένες κόπιες νομισμάτων κυκλοφορίας, από Καποδίστριες κλπ. (και δεν μιλάω για τις γνωστές κόπιες π.χ. μονόλεπτο 28).  Εφόσον ο καθένας μας έχει καμιά 20αριά τέτοια στις συλλογές μας σίγουρα θα είναι εύκολο να ανεβάσεις μερικές φωτο.  Περιμένω Χαμόγελο

συμπληρωματικα και με μικροτερη βαρυτητα  θα ηθελα να συμπληρωσω και το γεγονος οτι με την κριση που υπαρχει αρκετοι τωρα πουλουν η ψαχνουν τα μπαουλα και πουλανε τα νομισματα που ειχαν στην κατοχη τους .
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 20, 2011, 03:55:23 μμ »

Γιαννη εδω τα παιδια εχουν δικιο και ειναι ευκολες οι απαντησεις!!
Καποδιστριες εχουν κατακλυση την αγορα συμφωνω!! Αλλα δεν ειναι πλαστοι!!
Καθε νομισμα αν το παρατηρησεις εχει το δικο του κατεβασμα (αλλο vg , αλλο f , vf xf κτλ κτλ) αυτο απο μονο του σαν στοιχειο δεν μπορει να το αμφισβητηση κανεις για πλαστοτητα!!
Αν υπαρξουν πλαστοι Καποδιστριες θα περιοριστουν σε μια ποικιλια (δεν τα εχω εξυπνα τα Κινεζακια να διαβασουν το βιβλιο του Chase ) και θα εχουν ολα ενα κατεβασμα !! Π,χ vf !!
Αυτο εγινε εξαλλου με το γνωστο μονολεπτο του 28!! Μια κοπια ολα ενας βαθμος!!
Καποτε ειχα προβληματιστη με καποιους φιλους που μιλουσαμε και ο ενδιασμος ορισμενων ειναι σε κομματια που ειναι Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Α !! Νομισμα που εχει φανει μονο μια φορα στην ιστορια του Καποδιστρια και ειναι και σχεδον αμεταχειριστο μπορεις να το φοβασε να παιζετε καποιο παιγνιδι!!
Αλλα σε ολα τα αλλα νομισματα στις τοσες ποικιλιες και στις διαφορετικες καταστασεις που εμφανιζονται εκει καθε θεωρια για ψευτικους Καποδιστριες εγω προσωπικα την βρισκω παραλογη!!
Αναφερθηκες στα βιβλια που μου εδωσες και βαση των βιβλιων σου απαντω στο θεμα με τις ποικιλιες
: Σε ενα τευχος εχει μια μελετη του Πρωην Αντιπροεδρου της ΠΝΕ (δεν ξερω αν εχει καμια θεση στο παρον σχημα γιαυτο εβαλα πρωην) κυριου Ζαχαρια που τον σεβετε και τον εκτιμαει πολυς κοσμος!!
Μηπως αυτος ο ανθρωπος δεν εχει διαθεσει χρονο απο το 1980 ισως και ποιο μπροστα για να κανει μια διασυνδεση των ποικιλιων??Την μελετη  του Ανθρωπου αυτυ πηρε ο peter καθως και αλλων Ελληνων και προχωρησε σε περαιτερω ερευνα και εκδοση αυτου του βιβλιου!!
Μηπως μας κανε κακο να μαθαινουμε νεωτερα στοιχεια για αυτην την περιοδο των τριων τεσσαρων χρονων??
Καθε μελετη φιλε μου Γιαννη ασχετα αν βγαινει για να κονομηση καποιος  (δεν ξερουμε τα κινητρα κανενος δεν εκφερω προσωπικη γνωμη) ή αν το εκανε απο αγαπη και μονο για εκεινη την περιοδο πρεπει να μας κανει χαρουμενους!!
Ειναι ενα νεο βημα προοδου και κατανοησης του τι γινοταν τοτε!!
Εγω ετσι το βλεπω φιλε Γιαννη και ασχετα αν μας βρισκουν προσωπικα αντιθετους καποια πραγματα καλο ειναι να μην τα κατακρινουμε!!
Ας εχουθε θετικο πνευμα σε καθετι καλο γυρω απο το νομισμα!!
<<Μην κρινετε για να μην κριθητε ,με οποιο μετρο μετρησετε με αυτο το μετρο θα αντιμετρηθητε και εσεις>>

ΥΓ Σε ελευθερη μεταφραση τα λογια του Ιησου















Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:51:03 μμ »

γιωργο,αυτη ηφραση,αναλογη των ημερων μας ,απευθυνεται σε ολους.ο κυριος ωραιοπουλος,εκανε ανεξαρτητη,μελετη,απο τον κυριο chase,και αν διαβασες εχει παραθεσει και στη ιστοσελιδα της πνε,τις αποψεις του για το βιβλιο του πρωτου.αρα,ειναι δυνατον να σχολιαζει?,ο δευτερος τον πρωτο.ο ενας ειναι γνωστος αμερικανος,με ειδικευση και μεγαλη συλλογη καποδιστριακων νομισματων,και ο δευτερος,εμπειρωτατος συλλεκτης,που εκτος της συλλογης του δανειστηκε και αλλων.οταν διαβαζουμε ενα βιβλιο να διαβαζουμε,και την βιβλιογραφια,δηλαδη τις πηγες απο οπου αντλησε τα θεματα,κατι πιο παλιοι, ελεγαν,-μηδε προ του τελους μακαριζε-.σε χαιρετω,γιαννης.ΥΓποιος σου ειπε οτι μονο οι κινεζοι, βγαζουν κοπιες,και οτι ολες ειναι ενα σχεδιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2011, 12:13:31 πμ από giannist » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 21, 2011, 05:59:37 πμ »

Δεν είπα ότι μόνο οι κινέζοι βγάζουν κόπιες.  Απλώς τις υπόλοιπες τις γνωρίζουμε χρόνια.  Την Κυριακή μου πρόσφεραν ένα μονολεπτο του 1841 για γνήσιο.  Το μονολεπτο ήταν κόπια, δυο δίσκοι κολλημένοι.  Σε κόπια υπάρχουν επίσης τα περισσότερα του Γεωργίου, Κρητική Πολιτεία κλπ.  Αλλα μην τρελαθούμε.  Τα ξεχωρίζουμε αρκετά εύκολα.
Καταγράφηκε

adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 21, 2011, 07:28:07 μμ »

Καθως η συζητηση ειναι εκτος απο ενδιαφερουσα και δημοσια δικαιουμαι να κανω και εγω ενα σχολιο.
Η προκληση ,προσκληση του dpodara δεν απαντηθηκε και η μπαλλα πηγε στην κερκιδα.
Το συμπερασμα προφανες.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 02, 2011, 10:45:39 μμ »

φιλε γιαννη πιστευω πως εισαι πολυ λαθος στις εκτημησεις σου για πλαστα καποδιστριακα! αυτα ειναι τα τελευταια που θα αντιγραψουν! οι λογοι που κανουν το εγχειρημα (τη δημηουργια σοβαρων αντιγραφων οπως στον οθωνα) αυτο δυσκολο ειναι πολοι και ο κυριοτερος ειναι πως καθε νομισμα του καπο ειναι μοναδικο με τα δικα του ιδιαιτερα χαρακτηρηστικα οπως τα ελατωματα δισκου, τα σκασιματα μητρας, αδυναμο χτυπημα, φθορα και αλλα. παντως αν εχεις καποια επιπροσθετα στοιχεις θα με ενδιεφερε πολυ να τα δω! 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 12, 2011, 12:54:38 μμ »

θωμα απο οτι και ο ιδιος ειπες οι διαφοροι κοπιαδωροι,πως να τους πω?βγαζουν κοπιες αυτα που εχου ζητηση,ποσο μαλλον τα καποδιστριακα που η παραχαραξη τους ειναι πανευκολη,και τα μονολεπτα ειναι πανακριβα.εμενα αυτο μου κανει εντυπωση,πως μερικα φανονται πατημενα με αξιοζηλευτη πιεση,και καθαρη χαραξη,και αλλα ισα που τα μισα γραμματα εχουν πατηθει φυσιολογικα?ενταξει,δεν ειμαι και εξπερ,αλλα οπως και ναχει,εχω τις επιφυλαξεις μου,οπως αλλοι αθηναιοι φιλοι μου,εχω ρωτησει αρκετους,και κανεις δεν σου απαντα αρνητικα.εχω δυο τρια νομισματα,που αμα τα δεις ,θα μου πεις αν εχω δικιο?οχι του28 μονολεπτα,πενταρα του 28,δεκαρες 31,αυστηρα ακυκλοφορητες,τα πουπουλα στο στηθος σε αγκυλωνουν,οπως και η ημερομηνια,τι να πω,ισως ειμαι τυχερος/σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences