Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:26:22 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Λεπτα 1831  (Αναγνώστηκε 26639 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 05:30:40 μμ »

Αν δεν κανω λαθος ειναι το πρωτο θεμα για εικοσαλεπτα.
Να τον βοηθησουμε να βρει την ποικιλια?? Χαμόγελο
Μηπως ταιριαξει με αυτα που ζηταει Χαμόγελο

http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=340&lot=585
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 07:59:40 μμ »

Η 494 δεν ειναι??
Για να μην εχουμε δυο σελιδες ανοιχτες την σηκωνω εδω!!
Η κατασταση της για μενα την κρινω οριακα ΧF καθαρισμενο και με σκουρια !!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2010, 08:29:04 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 09:52:01 μμ »

493, η πιο κοινή ποικιλία.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2010, 10:08:13 μμ »

Το ειδα μετα και εγω αλλα αφου ειχα γραψει 494 δεν ηθελα να το διορθωσω!!
Στον εμπροσθοτυπο ξεγελαστηκα για λιγο,  στον οπισθοτυπο τον πετυχα!!

Υ.Γ αμα θελετε πειτε στο παλικαρι που τον πουλαει οτι του δινω 120 ευρω και ας ειναι χαλια το νομισμα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 09:14:56 πμ »

Εγω δινω 132... Άνεση...και το νομισμα ειναι καλο και μπορει να γινει πολυ καλο Σαρκασμός

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2011, 04:32:47 μμ »

Ειναι η δευτερη φορα που ο πωλητης βαζει στο Ebay κατι που αγοραστηκε απο δημοπρασια εξωτερικου.
Αραγε ποσο πιστευει οτι μπορει να πουληθει?Δε νομιζω να τον συμφερει.Ηδη αγοραστηκε πολλα!

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150582913571&ssPageName=STRK:MEWAX:IT


http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=932225&AucID=692&Lot=743&Val=8728c899c4853123e2db761b0a9a1589
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2011, 09:30:36 μμ »

παντως τα 20 λεπτα δεν ειναι ευκολο, σε καλες καταστασεις,εγω για να αποκτησω ενα καλο,εχασα και χρονο, και στην τιμη το πληρωσα λιγο παραπανω απο οτι επρεπε,εχω τρεις ποκιλιες,την λεπτη(ως προς το παχος,την πιο παχεια),κα μια ποικιλια.αλλα εχω δει αρκετες ποικιλιες ,στις ακτινες,στην ημερομηνια,κλπ.πιστευω ενα καλο πανω απο vf+ δεν ειναι και ευκολο?οταν λεμε vf+ενοουμε με την αληθινη ενοια του ορου καταστασεως.γιατι μερικοι ενα πολυ καλο το θεωρουνε ακυκλοφορητο.δεν θιγω μελη,αλλα απο τις πωλησεις, που βλεπω στο ιντερνετ.ας ειμαστε πιο αυστηροι ως προς τις αξιολογησεις,οι ξενοι συλλεκτες οταν ενοουν,μια κατασταση ειναι αρκετα αυστηροι.μιλαμε για εμπειρους συλλεκτες και με υπευθυνοτητα,ενω εμεις αμα μας πεσει κατι,κοιταμενα γινουμε πλουσιοι,ανεβαζοντας το τουλαχιστον δυο καταστασεις.εμπορος,αλεξιπτωτιστης γνωστος για τηλεκαρτες,μου πουλουσε ταληρο του 1875 κοινο,χωρις μουστακι κλπ καθαρισμενο για vf-xf,και επεμενε κιολας.ο καθενας κρινεται απο τις πραξεις του νομιζω,χαιρετιζω την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2011, 03:41:16 μμ »

http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=391&lot=914
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2011, 03:48:02 μμ »



Μπραβο Γιαννη!! Αυτες ειναι ωραιες φωτο!! Εγχρωμες , οχι ασπρομαυρες που μας το εδειχναν τον Ιανουαριο??

Υ,Γ Να δω σε ποσες δημοπρασιες θα το δουμε μπροστα μας ξανα και ξανα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2011, 03:57:27 μμ »

Eμ ειναι δυνατον να πωλουνται σχεδον ολα τα νομισματα στις δημοπρασιες των μεγαλων οικων(με λιγες εξαιρεσεις) και μαλιστα σε πολυ καλες τιμες και εγω να βλεπω μια αγορα παγκοσμιως και οχι μονο στην Ελλαδα παγωμενη οπου να μην κουνιεται τιποτα στα συλλεκτικα νομισματα.Εγω  και εσεις δηλαδη ζουμε σε αλλο πλανητη δηλαδη; Δεν πανε να........................ Σφραγισμένα χείλη κουρευτουνε λεω εγω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2011, 07:06:59 μμ »

Οχι σε πολυ καλες τιμες Αναργυρε!!Σε υπερβολικα τσουχτερες τιμες!!
Και αυτο ειναι αλλο ενα κακο που προσπαθουν να μας περασουν ολοι αυτοι οι <μεγαλοι και αξιοπιστοι οικοι>
να σου βαλουν στο υποσυνειδητο οτι αυτες ειναι οι πραγματικες τιμες των νομισματων και αυτες τις τιμες πρεπει να βαλεις για να το αποκτησεις!!
Ετσι βλεπουμε νομισματα των 200 ευρω να πωλουνται 1000 ευρω και να αναρωτιωμαστε ποιος ανεγκεφαλος τα εδωσε!!
Αμ δεν τα εδωσε κανεις!!
Μετα απο κανενα εξαμηνο αλλος οικος σηκωνει τα ιδια νομισματα Κλείσιμο ματιού
Κατι παρεμφερες γινετε και με τις μαντρες αυτοκινητων αν εχετε υποψιν σας!!
Δε ειναι καλο να μενει στασιμο ενα αυτοκινητο και μετα απο εναν δυο μηνες παει σε αλλη μαντρα συνεργατη, μετα σε αλλη μεχρι να πουληθει!!
Το ιδιο υποψιαζωμε γινετε και με τα νομισματα των σοβαρων οικων Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2011, 10:46:38 μμ »

καλησπερα στην παρεα ,ξερετε ποσες κοπιες κυκλοφορουν απο κινεζικα μηχανηματα ,που τα ζηλευει ,και η μηχανη του κοντοσταυλου?ολοι σας εχετε,πανω απο 20-30 κομματια,απο το ιντερνετ,γιατι δεν ειστε κοροιδα,και κανετε καλες αγορες?απο τους κουτοφραγκους.συντομα θα πεσουν πολοι απο τα συνεφα και θα ξαναψαχνουν,οπως παλια καποδιστριες ,με το δικανο,ειδικα κατι εξπερ.σε λιγο,θα αποδειξω αυτα που λεω,κρατηστε μια πισινη,καλου κακου.γοιαννηστ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 20, 2011, 05:59:59 πμ »

Γιάννη, διαφωνώ κάθετα με αυτο που λες.  Αν έχεις όμως αποδείξεις παρουσίασε τες.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 20, 2011, 08:27:03 πμ »

ξερεις καλα οτι δεν μου αρεσει να λεω παχεια λογια,ηδη εχει κατακλυσθει η αγορα με κοπιες απο μεταλλα εποχης,και ωρισμενα ηδη,υπαρχουν αποδειξεις(και για πιστοποιημενα)ας σου πει ο γιωργος,απο τα βιβλια που του εδωσα, ποσοι καποδιστριες υπηρχαν σε αγγελιες,και δημοπρασιες γνωστων οικων,και σημερα,και ο πιο,απειρος συλλεκτης εχει καμμια δεκαρια,για πλακα,οσο για το ιντερνετ,πιο ευκολα βρισκεις καποδιστριες,παρα του 1926.ηθελα απο καιρο να το κανω θεμα,αλλα το κακο παραγινε,ειδικα,με τους  ειδικους μελετητες(σβορωνους),στα νομισματα αυτα,λιγη υπομονη,και θα δουμε ποσα γνησια,θα μεινουν στο τελος.οι καποδιστριες ηταν και ειναι τα πιο δυσκολα,και σπανια,ελληνικη περιοδος, στην ελληνικη νομισματοποιια,και εχουν γινει τριανταρικα,ειδικα κατι ποικιλιες ,που με το βιβλιο του chase,τα ονομαζουμε πια!!! με του αριθμους του βιβλιου.το θεμα παραγινε,και πρεπει μερικοι να μην τρεφουν φρουδες ελπιδες,για τις σπανιοτητες που κατεχουν, με λιγα κατοσταρικα απο το abay?επανερχομαι χωρις πολλα λογια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:02:44 πμ »

Κάνεις 100% λάθος.  Τις Κινέζικες κόπιες του Όθωνα και του Γεωργίου τις ξέρουμε.  Έχω κρατήσει για αρχείο ένα κομμάτι από όσα βγήκαν για συγκρίσεις στο μέλλον.  Όσο για τους Καποδίστριες, που είδες όλες αυτές τις κόπιες που αναφέρεις?  Παλαιότερα δεν εμφανίζονταν επειδή:
1) Υπήρχαν πολλά στο εξωτερικό και δεν υπήρχε τότε ebay
2) Οι έμποροι κρατούσαν αποθέματα και τα βγάζουν με το ρυθμό που ήθελαν
3) Υπάρχουν συλλέκτες με 5 κομμάτια από κάθε ποικιλία στις συλλογές τους.
4) Δύο από τις ανωτέρω συλλογές "έσπασαν" πρόσφατα με αποτέλεσμα να κατακλειστεί η αγορά (κάτι που προφανώς δεν γνωρίζεις).
Εγώ όμως θα ήθελα να ανεβάσεις σε αυτό το forum φωτογραφίες από πιστοποιημένες κόπιες νομισμάτων κυκλοφορίας, από Καποδίστριες κλπ. (και δεν μιλάω για τις γνωστές κόπιες π.χ. μονόλεπτο 28).  Εφόσον ο καθένας μας έχει καμιά 20αριά τέτοια στις συλλογές μας σίγουρα θα είναι εύκολο να ανεβάσεις μερικές φωτο.  Περιμένω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences