Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:29:28 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα Jumbo ονομάζουν τα Σκόπια "Μακεδονία"  (Αναγνώστηκε 9153 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 28, 2013, 04:48:31 μμ »

Κώστα , το δικαίωμα του αυτοπροσδιορίζεται το έχει ο καθένας ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ απο μόνο του δεν αρκεί.

Αν εγω πω πως είμαι Αμερικανός με ινδιάνικες ρίζες θα είναι αληθές? Ασφαλώς και όχι . Παρόλα αυτά μπορεί να γνωρίζω απ'εξω την αμερικανικη ιστορία , να γνωρίζω σε βάθος π.χ. την αμερικανικη λογοτεχνια και πολλά άλλα. Το τι αισθάνεσαι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ!!!
Τα τρία πράγματα που προσδιορίζουν έναν λαό είναι τα γεωγραφικά σύνορα, η γλώσσα και η παράδοση(ιστορία).
Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοι ξένοι επιστήμονες οι οποίοι είναι φιλέλληνες και αίσθόνονται ελληνες εχουν σπευσει να μάθουν ελληνικά, αρχαία ελληνικά, να μαθουν την ιστορια καλύτερα απ'οτι εμεις και να μεινουν Ελλαδα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Για να γινεις Ελληνας πρεπει να κανεις ότι κανουν οι Ελληνες.

Οι σκοπιανοί δεν εχουν κανενα κοινό με τον Μ.αλεξανδρο εκτος του ότι η Μακεδονια περιελάμβανε τα σημερινα σκόπια . τιποτα άλλο . Δεν φτανει για να καπηλευτούν ολόκληρη ρην ιστορία μας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 28, 2013, 04:49:53 μμ »

Ολοι ξέρουμε το "Μ. Αλέξανδρος ο Μακεδών".
Ολοι ξέρουμε ότι στις Ολυμπιάδες δεν έπαιρναν μέρος οι "μη Ελληνες".
Ολοι ξέρουμε ότι οι Μακεδόνες έπαιρναν μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Οι ανιστόρητοι κατέβηκαν στην περιοχή τον 7ο μ.Χ αιώνα.  
Ε, τι άλλο στοιχείο χρειάζεται!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 28, 2013, 04:52:47 μμ »

Α, ξέχασα το κυριότερο. Σ' όλες τις βυζαντινές εκκλησίες υπάρχουν φράσεις με ελληνικά γράμματα. Κάποτε ζήτησα από ένα Σκοπιανό να μου διαβάσει και δεν μπορούσε ούτε ήξερε τι έγραφε. Αρα τι κάνει νιάου-νιάου...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 28, 2013, 04:54:45 μμ »

Οι άνθρωποι είναι ανιστόρητοι, δεν τίθεται κανένα θέμα.
Αλλά αυτό έγινε λόγω της δικής μας "βλακείας". Που κάλλιστα μπορούσαμε να αποδεχθούμε το διπλό προσδιορισμό, και να τους αναγνωρίσουμε σαν Σλαβομακεδονία.
Τώρα μετά από 20 χρόνια... έχει μεγαλώσει ολόκληρη γενιά στα Σκόπια, με το όνειρο της μεγάλης Μακεδονίας. Τώρα πρέπει να αποδείξουμε εμείς ότι αυτοί δεν έχουν το δικαίωμα να προσδιορίζονται έτσι.
Τώρα είναι πλέον αργά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 28, 2013, 05:00:44 μμ »

καθόλου αργά φίλε Κώστα. Αν θελουν να αυτοπροσδιορίζονται Μακεδόνες τότε να μάθουν ελληνικά, και να προσαρτιστούν σε εμάς που γεωργαφικά καταλαμβανουμε μεγαλύτερο μερος απο αυτους στην παλιά Μακεδονία.
Και τότε ουδείς θα εχει πρόβλημα....χεχεχε...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 28, 2013, 05:09:40 μμ »

καθόλου αργά φίλε Κώστα. Αν θελουν να αυτοπροσδιορίζονται Μακεδόνες τότε να μάθουν ελληνικά, και να προσαρτιστούν σε εμάς που γεωργαφικά καταλαμβανουμε μεγαλύτερο μερος απο αυτους στην παλιά Μακεδονία.
Και τότε ουδείς θα εχει πρόβλημα....χεχεχε...

Όταν επιλυθούν τα προβλήματα με τους αγωγούς και τις οδούς σύνδεσης, που περνάνε από το έδαφός τους και/ή το δικό μας, τότε θα βρεθεί και η λύση. Όλα είναι θέμα οικονομικών και γεωπολιτικής δύναμης. Εμείς βγάλαμε τα ματάκια μας με το θέμα αυτό. Όχι στον Ναμπούκο ναι στον Μπουρκάς Αλεξανδρούπολη... που πας ρε Καραμήτρο ; Έτσι απλά λες όχι στους Αμερικάνους ; Και δεν υπολογίζεις και τον Σόρος ;
Τέλος πάντων... θα μου πείτε πάλι ότι βλέπω παντού πλεκτάνες. Ίσως έχετε και δίκιο, αλλά θυμηθείτε τα λόγια μου, όταν θα αποφασισθεί η σύνδεση των αγωγών, Αμερικανικών συμφερόντων, μέσω Ελλάδας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 28, 2013, 05:11:21 μμ »

Κώστα, αν θυμάμαι καλά, το Σλαβομακεδονία δεν το είχαν αποδεχθεί τότε οι Αλβανοί που έχαναν έτσι την ταυτότητά τους και δεν είναι λίγοι στη χώρα αυτή. Αυτό ήταν το πρώτο που είχε προταθεί.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 28, 2013, 05:13:44 μμ »

Οι άνθρωποι είναι ανιστόρητοι, δεν τίθεται κανένα θέμα.
Αλλά αυτό έγινε λόγω της δικής μας "βλακείας". Που κάλλιστα μπορούσαμε να αποδεχθούμε το διπλό προσδιορισμό, και να τους αναγνωρίσουμε σαν Σλαβομακεδονία.
Τώρα μετά από 20 χρόνια... έχει μεγαλώσει ολόκληρη γενιά στα Σκόπια, με το όνειρο της μεγάλης Μακεδονίας. Τώρα πρέπει να αποδείξουμε εμείς ότι αυτοί δεν έχουν το δικαίωμα να προσδιορίζονται έτσι.
Τώρα είναι πλέον αργά.
Η νεα γενια μεγαλωνει μαθαινοντας την ιστορια διαστρευλομενη, ετσι οπως βολευει τους πολιτικους της χωρας.Ενα παραδειγμα θα πω.. παλια ενας Αλβανος στην οικοδομη ακουγοντας μια κουβεντα που ειχα για τα θαυμαστα εργα των αρχαιων ΕΛΛΗΝΩΝ μου ειπε..εμεις [οι αλβανοι]ηρθαμε στην Ελλαδα και μαθαμε την τεχνη να φτιαχνουμε αγαλματα ,ναους ,θεατρα και πηγαμε και τα φτιαξαμε στον τοπο μας
Δεν δεχονται οτι τα εργα ειναι των ελληνων.Οταν τον ρωτησα γιατι ειναι ελληνικες οι επιγραφες δεν ηξερε να μου απαντησει Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 28, 2013, 05:17:40 μμ »

Νομίζω οτι αν γίνει ένα galop στη γείτονα χώρα, το 1/3 θα απαντήσει οτι αισθάνεται Μακεδών. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Το θέμα δημιουργήθηκε απο τον Τίτο ως μια έντεχνη λύση για να δεί λιμάνι. Συνεχίζεται απο τους Αμερικάνους για ... λόγους
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 28, 2013, 09:42:15 μμ »

Aπό solferino: "καθόλου αργά φίλε Κώστα. Αν θελουν να αυτοπροσδιορίζονται Μακεδόνες τότε να μάθουν ελληνικά, και να προσαρτιστούν σε εμάς που γεωγραφικά καταλαμβάνουμε μεγαλύτερο μερος απο αυτους στην παλιά Μακεδονία. Και τότε ουδείς θα εχει πρόβλημα....χεχεχε..."

Από nestor34: "Νομίζω οτι αν γίνει ένα galop στη γείτονα χώρα, το 1/3 θα απαντήσει οτι αισθάνεται Μακεδών. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Το θέμα δημιουργήθηκε απο τον Τίτο ως μια έντεχνη λύση για να δεί λιμάνι. Συνεχίζεται απο τους Αμερικάνους για ... λόγους"
Μπράβο πιάσατε για καλά το νόημα παληκάρια και κάποιοι πήραν απαντήσεις που ήθελαν γιατί είχαν απορίες...

Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 28, 2013, 10:36:36 μμ »

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει ιστορία-ή μάλλον ιστορίες- φίλε warrior για αυτό καλά θα ήταν να μην λέμε στοιχεία που δεν ισχύουν.Οι πλειοψηφία των σλάβων από το κράτος των Σκοπίων τι είναι;Βούλγαροι δεν είναι; το απέδειξαν μάλιστα όταν η Βουλγαρία μπήκε στην ΕΕ και έτρεξαν αμέσως να βγάλουν Βουλγάρικα διαβατήρια.Όσο για την αρχαία Μακεδονία αυτή εκτεινόταν σε ένα  μικρό κομμάτι του σημερινού κράτους των Σκοπίων, όμως αυτό τι σημαίνει; ότι μπορούν να λένε, να γράφουν, ότι θέλουν και να διεκδικούν την μισή  Ελλάδα αντί να τους έχουμε ήδη ενσωματώσει και να τελειώνει η υπόθεση με αυτά τα ...άντε να μην τους χαρακτηρίσω λόγω στεκιού.
Και όμως φίλε xmac έχω διαβάσει ιστορία -και ιστορίες-.
Η πλειοψηφία απο το κράτος των Σκοπίων, είναι Αλβανοί. Γι' αυτό και οι Αλβανοί με τον όρο 'Μεγάλη Αλβανία', δεν εννοούν μόνο τα Ιωάννινα και την Αρτα, αλλα και το Μοναστήρι, την Γευγελή κτλ.
Αν ήταν η πλειοψηφία Βούλγαροι, τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά πιστεύω.

Κάπου διάβασα οτι η Μακεδονία, τα αρχαία χρόνια, ήταν ενα μικρό κρατίδιο.  Απορία
Φυσικά τί εννοεί ο καθένας με τον όρο 'μικρό κρατίδιο' δεν το ξέρω, αλλα ενα Βασίλειο όπως ήταν η Μακεδονία, φαντάζομαι μόνο μικρό δεν θα ήταν. Αλλωστε συνόρευε με το Βασίλειου του Πύρου, στην Ηπέιρο, αν θυμάμαι καλά.

Στον Γιουγκοσλαβικό εμφύλιο, ο Μιλόσεβιτς είχε πεί στον τότε Υπ.Εξωτερικών Σαμαρά, να διχοτομιστούν τα Σκόπια μεταξύ Ελλάδας και Σερβίας. Ο Σαμαράς ρώτησε τον Μητσοτάκη και εκείνος, σαν πρωθυπουργός, αρνήθηκε.

Το λιμάνι της Θεσσαλονίκης, το θέλουν πολλοί.
Το θέλουν και οι Σέρβοι, και οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί, και οι Τούρκοι ακόμα. Για πολλούς λόγους. Αλλα ο κυριότερος είναι οτι η Θεσσαλονίκη ΄βγαίνει' Αιγαίο...

Αν κάπου στα παραπάνω εχω κάνει λάθος, θα χαρώ να με διορθώσετε.
Οχι με δασκαλίστικο ύφος όμως. Εχω πολλά χρόνια που έχω αφήσει τις σχολικές αίθουσες.  Χαμόγελο


Πάντα φιλικά και πάντα με αγάπη για την ωραιότερη πατρίδα του κόσμου.
Μανώλης
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 28, 2013, 11:29:35 μμ »

Από τον φίλο Μανώλη μεταξύ άλλων:"Στον Γιουγκοσλαβικό εμφύλιο, ο Μιλόσεβιτς είχε πεί στον τότε Υπ.Εξωτερικών Σαμαρά, να διχοτομιστούν τα Σκόπια μεταξύ Ελλάδας και Σερβίας. Ο Σαμαράς ρώτησε τον Μητσοτάκη και εκείνος, σαν πρωθυπουργός, αρνήθηκε."
"Πάντα φιλικά και πάντα με αγάπη για την ωραιότερη πατρίδα του κόσμου"
Μπράβο φίλε Μανώλη τώρα μιλάς καλά, και δεν φτάνει αυτό αλλά ο... γουρλής μας ο Μητσοτάκης πήγε και τα είπε χαρτί και καλαμάρι στους Αμερικάνους, τότε ήταν μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το θέμα και να έχουμε έναν βραχνά λιγότερο.Όμως και τώρα ίσως δεν είναι αργά και με την κατάλληλη πολιτική θα μπορούσαμε να τους ελέγξουμε ή και γιατί όχι; να ενωθούν μαζί μας αφού Μακεδόνες δεν είναι;δηλαδή Έλληνες εεε τότε να τους πούμε ελάτε μαζί μας ένα κράτος... και ονομάστε τον εαυτό σας όπως θέλετε.Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα των πολλών εθνοτήτων Αλβανοί το 40/ ,σλάβοι κυρίως Βουλγάρικης  καταγωγής και λίγοι Σέρβικης, Αθίγγανοι και τουρκογεννείς μουσουλμάνοι και τέλος βλαχόφωνοι Ελληνικής συνείδησης.Όλα παλεύονται αν ασκηθεί όμως η κατάλληλη πολιτική  και από κατάλληλους ανθρώπους... ποιος ξέρει τι μπορεί να φέρει το μέλλον; όλα μπορεί να  γίνουν...       
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 29, 2013, 11:49:51 πμ »

Μεχρι ενός σημείου, μας εξυπηρετεί σαν χώρα, αυτο το μόρφωμα που λειτουργεί ως μαξιλαράκι, χωματερή κλπ.
Γιατί να βάλουμε μπελά στο κεφάλι μας και να τους προσαρτήσουμε; Πρέπει να είμαστε αρκετά ισχυροί στον οικονομικοπολιτικό τομέα για να επιχειρήσουμε κάτι τέτοιο και να βγούμε ωφελημένοι, οπότε, καλά καθόμαστε για την ώρα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences