Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:56:09 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 5 δραχμες 1876 ...ebay  (Αναγνώστηκε 28036 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:00:48 μμ »

Καλοριζικο Αντωνη!Οτι και να ειναι δεν παυει να ειναι ενα σπανιο κομματι!Να σαι καλα να το χαιρεσαι!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:15:29 μμ »

Αντωνη καλοριζικο.Οταν με το καλο κατεβω Κρητη να το φερεις  στο καφε να το δω απο κοντα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 29, 2013, 06:28:17 μμ »

Αντώνη, καλορίζικο και εις ανώτερα.
Όσο για τις απόψεις μου, ισχύουν στο ακέραιο και δεν έχουν να κάνουν με 'σένα ή μόνο με το συγκεκριμένο νόμισμα. Έχουν να κάνουν γενικά με τη στάση που πρέπει να κρατάμε στη ζωή μας. Ειδικά για τους συλλέκτες, η υπομονή και η 2η-3η σκέψη, είναι τα μεγάλα πλεονεκτήματα. Είναι τα ισχυρά όπλα, στον 'πόλεμο' για το κτίσιμο μιας συλλογής. Γι αυτό και το αναφέρω όποτε μπορώ... 'Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:29:05 μμ »

Να στε καλα παιδιά σας  ευχαριστω πολυ.
Κωστα εν μέρει σύμφωνω κ γω με τα γραφόμενα σου  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 10:45:32 μμ από Toni-g » Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 29, 2013, 08:19:41 μμ »

Φίλε μου καλορίζικο το νόμισμα. Άμα εσύ το γουστάρεις καλά έκανες και το πήρες. Το συγκεκριμένο νόμισμα μόνο με κάποιο πρόβλημα πωλείτε κάτω από το χιλιάρικο. Άλλωστε η χαρά της απόκτησης ενός σπάνιου κομματιού από ένα ΣΥΛΛΕΚΤΗ (και όχι εμποροσυλλέκτη) δεν έχει κοστολόγιο. Να είσαι καλά να το χαίρεσαι.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 29, 2013, 08:21:21 μμ »

Φίλε μου καλορίζικο το νόμισμα. Άμα εσύ το γουστάρεις καλά έκανες και το πήρες. Το συγκεκριμένο νόμισμα μόνο με κάποιο πρόβλημα πωλείτε κάτω από το χιλιάρικο. Άλλωστε η χαρά της απόκτησης ενός σπάνιου κομματιού από ένα ΣΥΛΛΕΚΤΗ (και όχι εμποροσυλλέκτη) δεν έχει κοστολόγιο. Να είσαι καλά να το χαίρεσαι.
Σαρκασμός
Καταγράφηκε
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 02, 2013, 10:37:40 πμ »

Σε όλους αυτούς που εκφέρουν άποψη, για το συγκεκριμένο κομμάτι, θα ήθελα να θέσουν 3 ερωτήματα στον εαυτόν τους
1) Πόσοι το εχουν ?
2) Τόχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους?
3) Πόσες φορές το εχουν δεί σε φώτο ?

Οταν απαντήσουν ειλικρινά στον εαυτόν τους, σ' αυτά τα ερωτήματα, τότε ισως μπορέσουν να το κοστολογήσουν καλύτερα

Συγχαρητήρια Αντώνη, για το κομμάτι που πήρες ! Να το χαίρεσαι !
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 02, 2013, 10:41:28 πμ »

Αντώνη καλορίζικο, εφόσον είσαι συλλέκτης (και μπράβο σου) συγκεκριμένη αγορά είναι επιτυχία!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 02, 2013, 10:46:14 πμ »

Λοιπον θα ηθελα να εκφερω μια προσωπικη μου αποψη!Το συγκεκριμενο νομισμα παρολο που ειναι βγαλμενο απο κοσμημα ΔΕΝ παυει να ειναι ενα σπανιο κομματι με 9000 κομματια μονο σε ολο τον κοσμο!Δεν μπορω να καταλαβω την αποψη καποιων οτι ενα νομισμα το αποκταμε μονο και μονο για να το πουλησουμε στα λεφτα του ή να βγαλουμε κατι!!!Και τι εγινε αν ειναι απο κολληση;Ειμαι σιγουρος οτι ο πλειοδοτης του δεν εχει σκοπο να το αποχωριστει ποτε και θα περιμενει με αγωνια και προσμονη να το παρει στα χερια του κοιτωντας καθε μερα το ταχυδρομειο του!!
Ποσοι απο μας εχουμε νομισματα που δεν προκειται να πιασουν τα λεφτα τους!!Εγω πιστευω ολοι μας!Αλλα ειμαστε ευτυχισμενοι που τα εχουμε!!!Αυτο ειναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΣΜΟΣ!!!!

-100000000000000000000

Το οτι ειμαστε συλλεκτες Γιαννη και διψαμε για ενα σπανιο δυσκολο συλλεκτικο κομματι δεν σημαινει απαραιτητα οτι πρεπει να βαζουμε τα δακτυλακια μας και να βγαζουμε τα ματακια μας, η να στηνουμε τον απαυτο μας για να το παρουμε .... Σφραγισμένα χείλη

Και να σου δειξω ενα παραδειγμα ...εγω πηρα προυφ συλλεκτικοτατη λιρα με 797 κομματια τιραζ και μου βγηκε λιγο παραπανω απο αυτο ....και ο νοων νοειτω  Κλείσιμο ματιού

Αγαπητέ φίλε Αντώνη,
απλά να εκφράσω λίγο την διαφωνία μου..

μιλάς για μια proof συλλεκτική λίρα με τιράζ 797 μιας συγκεκριμένης ημερομηνίας, οι υπόλοιπες ειναι κάτι εκκατομύρια, και λέω για τις υπόλοιπες, επειδή και μόνο ταλληράκι Ελληνικό, υπάρχει μόνο ΕΝΑ...Αυτό ! Δεν υπάρχει άλλο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 02, 2013, 10:58:15 πμ »

Ισως το παραδειγμα να ηταν καπως αστοχο με την λιρα,ισως και για καποιον μη γνωστη ή λατρη των συγκεκριμενων κομματιων(χρυσες συλλεκτικες λιρες) να μην λεει και τιποτε......το νοημα ειναι οτι με συνεχη επαγρυπνηση υπομονη και επιμονη μπορει καποιος να αποκτησει καποιο πολυ ακριβο κομματι σε λογικη τιμη.

Σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω την σπανιοτητα και την ομορφια του συγκεκριμενου νομισματος, η τιμη αποκτησης του ειναι αυτο που δεν μου εκατσε καλα.....αν και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου οταν καποια μερα (νυχτα μαλλον ) μου εδειξε καποιος ενα βραχιολι με δεκα τετοια χρυσα 5δραχμα του 1876 κολλημενα πανω του στα 2,5 χιλιαρικα και δεν το πηρα.... Λύπη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
STEL2
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 02, 2013, 11:18:41 πμ »

...το νοημα ειναι οτι με συνεχη επαγρυπνηση υπομονη και επιμονη μπορει καποιος να αποκτησει καποιο πολυ ακριβο κομματι σε λογικη τιμη.


βεβαίως, αυτή ειναι μια καλή σκέψη, ή στρατιγική, για ν' αποκτήσεις ενα κομμάτι φτηνά, οταν ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΕΙ, κι αν δεν το αποκτησεισ ΠΟΤΕ

Οταν ομως, σ' ενδειαφέρει να αποκτήσεις ειδικα κάποιο κομμάτι, τότε δεν συνιστάται, γιατι απλά, μάλλον δεν θα το αποκτήσεις ΠΟΤΕ !

Σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω την σπανιοτητα και την ομορφια του συγκεκριμενου νομισματος, η τιμη αποκτησης του ειναι αυτο που δεν μου εκατσε καλα.....αν και ακομα χτυπαω το κεφαλι μου οταν καποια μερα (νυχτα μαλλον ) μου εδειξε καποιος ενα βραχιολι με δεκα τετοια χρυσα 5δραχμα του 1876 κολλημενα πανω του στα 2,5 χιλιαρικα και δεν το πηρα.... Λύπη

Αυτό ειναι το λάθος, που κατα την γνώμη μου, κάνουν οι περισσότεροι συλλέκτες.
Βλέπουν δηλ. ενα νόμισμα να πωλείται τόσο, και μετα το δένουν σχοινί-κορδόνι, οτι τόσο αξίζει, και περιμένουν να το πάρουν τόσο, επειδή κάπου, κάποτε, ενα συγκεκριμένο νόμισμα, λόγω κάποιων συγκυριών, ετυχε και πουλήθηκε τόσο..
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 02, 2013, 12:17:07 μμ »

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με συλλογές (το 1978), η πρώτη μου συλλογή, την οποία ακόμη έχω, ήταν από γυάλινες μπίλιες (παίζαμε και παιχνίδια τότε, αναμνήσεις... τι θυμήθηκα τώρα).
Για τον Αντώνη, το Στέλιο και κάποιους άλλους, το συγκεκριμένο τάλιρο αξίζει, αν όχι περισσότερο, τουλάχιστον όσο αγοράστηκε, για μένα το συγκεκριμένο τάλιρο αξίζει λιγότερο.
Για τον Αντώνη, το Στέλιο και κάποιους άλλους, οι μπίλιες μου ίσως δεν αξίζουν τίποτε, για μένα η αξία τους ανυπολόγιστη.
Η άποψη για την κοστολόγηση και το πόσα θα δώσει ο καθένας για να αποκτήσει κάτι, είναι υποκειμενική, αλλά δεν παύει να είναι άποψη, καθ όλα σεβαστή. Μου έχει τύχει να δώσω πολύ περισσότερα απ' όσο "αξίζει" κάτι, για τον απλό λόγο ότι ήθελα να το αποκτήσω. Και δεν ασχολήθηκα με κάτι άλλο επειδή δεν με ενδιέφερε η κατάστασή του. Κι όπως λέει ο σοφός λαός... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Υ.Γ. Ψάχνω 'ομά 9άρι γκαζόζα' και 'καναρίνι φιδάκι'... λεπτομέρειες σε ΡΜ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 02, 2013, 12:38:12 μμ »

Σε όλους αυτούς που εκφέρουν άποψη, για το συγκεκριμένο κομμάτι, θα ήθελα να θέσουν 3 ερωτήματα στον εαυτόν τους
1) Πόσοι το εχουν ?
2) Τόχουν πιάσει ποτέ στα χέρια τους?
3) Πόσες φορές το εχουν δεί σε φώτο ?

Οταν απαντήσουν ειλικρινά στον εαυτόν τους, σ' αυτά τα ερωτήματα, τότε ισως μπορέσουν να το κοστολογήσουν καλύτερα

Συγχαρητήρια Αντώνη, για το κομμάτι που πήρες ! Να το χαίρεσαι !
να σαι καλά.Στέλιο
ανυπομονώ να παραλάβω
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 02, 2013, 12:39:45 μμ »

Αντώνη καλορίζικο, εφόσον είσαι συλλέκτης (και μπράβο σου) συγκεκριμένη αγορά είναι επιτυχία!
σ ευχαριστώ Γιάννη
έτσι ακριβώς το βλέπω για να πω την αλήθεια  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 02, 2013, 12:39:55 μμ »

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με συλλογές (το 1978), η πρώτη μου συλλογή, την οποία ακόμη έχω, ήταν από γυάλινες μπίλιες (παίζαμε και παιχνίδια τότε, αναμνήσεις... τι θυμήθηκα τώρα).
Υ.Γ. Ψάχνω 'ομά 9άρι γκαζόζα' και 'καναρίνι φιδάκι'... λεπτομέρειες σε ΡΜ.

Εχω κ γω! χαχαχαχα...καμμια 500αρια κομματια! ποια σου λειπουν να σου στειλω? δειξε φωτο με π.μ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences