Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:49:01 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τρύπιο νόμισμα...  (Αναγνώστηκε 14180 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 08:01:37 μμ »

Και κάτι ακόμη...έχω και 10λεπτο...

Αλλά αυτός το δίνει 80 ευρώ! Δε νομίζω να κάνει τόσο σωστά; http://www.exlibris-oldbooks.com/gr/product_info.php?cPath=30_40_88&products_id=76&osCsid=jljvad4smtolqnphtgsiu07ah2
Σημερα πχ ελεγα στο τηλεφωνο σε εναν φιλο οτι κατα την αποψη μου εσκασε πολλα προχτες σε ενα νομισμα!!  Μεγάλο χαμόγελο Αυτος μου ελεγε οτι αυτη ηταν η σωστη τιμη!!  Μεγάλο χαμόγελο Εγω παλι πιστευω οτι πεταξε 150 ευρουλακια στον αερα!!  Σαρκασμός

Γιωργο αν μου βρεις αυτο που πηρε ο φίλος στην ιδια κατάσταση το αγοράζω στην ίδια τιμή που το πήρε μετα χαρας!  Άνεση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2010, 01:30:17 μμ »

Εμεις σε πηγαδι κατουρησαμε??? Απορία
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 11:44:50 μμ »

και μια ωραία φώτο από το Μουσείο της Ακρόπολης ...
(σφίγγεται η καρδιά μου...)


http://imageshack.us/photo/my-images/546/p1030824q.jpg/
Καταγράφηκε
giorg1977
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 123


ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:56:58 πμ »

και μια ωραία φώτο από το Μουσείο της Ακρόπολης ...
(σφίγγεται η καρδιά μου...)


http://imageshack.us/photo/my-images/546/p1030824q.jpg/


Tα νομίσματα είναι επιχρυσωμένα ή είναι δική μου εντύπωση; Απορία
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:02:56 μμ »

μαλλον ναι, για να ταιριαζει,και με το υπολοιπο μερος,αν και ο αργυρος τοτε,ηταν σημαντικο μεταλλο.ποσα ονοματα παραγονται απο αυτο?αργυρω,αργυρης,ασημινα,κλπ.σημερα βεβαια,εχει απαξιωθει αρκετα,λογω των μεγαλων νεων ορυχειων,και της ευκολης πλεον εξορυξης. εκαντονταδες μετρα,κατω,απο την γη.το να φορα καποιος αργυρο δακτυλιδι καποτε,η αλλο αργυρο αντικειμενο,ειναι σαν σημερινο χρυσο, περιπου παντα.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:08:15 μμ »

στο μουσειο μπενακη,υπαρχει αργυρος φοινικας,με τεσσερεις!!! τρυπες,γιατι, οπως ειπε και ο γιωργος,καποιος,μαλλον για φιγουρα?το εκανε κουμπι!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:11:23 μμ »

στο μουσειο μπενακη,υπαρχει αργυρος φοινικας,με τεσσερεις!!! τρυπες,γιατι, οπως ειπε και ο γιωργος,καποιος,μαλλον για φιγουρα?το εκανε κουμπι!!!
ισως καποτε συλλεγουμε νομισματα τρυπια,με ιδιαιτερα στοιχεια,πχ τρεις?τρυπες,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 02:56:23 μμ »

γιαννηστ φιλε μου τωρα μας κανεις πλακα?
να δω ενα τρυπιο στην συλλογη σου και θα γελαω ενα μηνα . Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


υγ να το εχεις μονο τρυπιο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:22:12 μμ »

οχι δυστηχως δεν εχω ουτε ενα,πο θα παει,τοσες προσφορες!!!υπαρχουν.δυο τρια σπανια που ειχα τα πουλησα, ο βλακας!! σχεδον σαν ασημι!αργυρος φοινικας(απειρακτο θεμα),τεταρτο του1845, 50 ευρω εξαιρετικο,(ειχε πειραξει λιγο τις δαφνες,εξαιρετικο)ταλληρο του 44 η χρονολογια απειρακτη,ακριβως στο ονομα του χαρακτη,σε χιλιαρικα τοτε.υπολογιζω,αμα τα ειχα τωρα,θα τα πουλαγα χρυσαφι!!!δεν πειραζει,καθενας με την τρελλα του.σιγουρα,δεν απαξιωνω συλλεκτες,που μαζευουν,τετοια νομισματα,εγω δεν θελω!! να εχω στη συλογη μου τετοια.περιμενω,οποτε! μου λειπη καποιο νομισμα περιμενω,να το παρω,ολοκληρο,μια και καλη,γουστα ειναι αυτα!!!σημερα με αυτην την κριση,δικαιολογω,απολυτα παιδια,που δεν μπορουν,οπως και εγω,στο σημειο που ειμαι,να αγορασουν σπανιοτητες,φθηνα.καθε συλλεκτης εχει απολυτο δικαιωμα να αγοραζει οτι του αρεσει,δεν ειμαι εγω,ικανος να τον κρινω,γιατι?το πρεπει,ειναι λιγο απολυτο,και φασιστικο,σε χαιρετω,ο φιλος σου γιαννης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 03:56:16 μμ »

Αυτο ειναι το λεγομενο Γιορτανι που ελεγαν οι παιλοι σε εξελιγμενη μορφη πλεον για να ταιριαζει στην προοδο της εποχης!!
Μεχρι που ειχαμε τους Τουρκους ειχαν μεσα εκτος απο τις χαντρες (εχει και το συγκεκριμενο κοσμημα) ειχε πανω και υφασμα!!
Και μην το γελατε , πετυχα εδω σε ενα καταστημα παλαιοπωλειο κατι γιορτανια με νομισματα της Κρητικης πολιτειας τα οποια θα τα αγορασω!!
Ηταν και αυτο κομματι που συνδιαστικε με την νομισματικη ιστορια και καλο θα ειναι οσα βρισκουμε να τα φυλαμε για τις μελοντικες γενιες!!

Υ,Γ Το βαζω και μεσα στο σαιτ να το βλεπουμε διοτι ο συνδεσμος καμια φορα χανετε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 04:26:02 πμ »

πραγγματικα η κρητη,και η ηπειρος,φημιζονται,για τους περιφημους αργυροχρυσοχοους,χιλιαδες χρονια, συνεχειας.μερικα εχουν αξεπεραστη,ομορφια,και τεχνη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences