Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:32:32 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τρύπιο νόμισμα...  (Αναγνώστηκε 14175 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 27, 2010, 07:27:29 μμ »

Λοιπόν έχω ένα θέμα: Έχω 3 νομίσματα ίδιας αξίας και χρονολογίας(παλιά ελληνικά) Το ένα είναι με τρύπα, το άλλο με τρύπα βουλωμένη και ένα μη τρύπιο... Έχει κάποια ιστορία η ''τρύπα'' ή απλά κάποιοι το τρύπησαν για μεταγιόν πχ;;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 07:54:05 μμ »

Για βαλε μας φωτο απο τα νομισματα σου
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 02:04:40 μμ »

Αύριο θα μπει φωτογραφία.(λόγων τρεξίματος)
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 29, 2010, 09:15:09 μμ »

Πρόλαβα και έβαλα!!! Οι φωτογραφίες δεν είναι καλές, δε φαίνονται καθόλου καλά τα νομίσματα.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε το μαύρο ''βούλωμα'', αν όχι θα πρέπει να βάλω άλλες....


ΥΓ Το τρίτο και τρύπιο νόμισμα δε το έχω αυτή τη στιγμή στα χέρια μου.
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:37:10 μμ »

Να βάλω άλλες;;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:52:10 μμ »

Hταν συνηθης πρακτικη στα χωρια να τρυπουν τα κερματα και να τα περνουν σε αλυσιδες που φορουσαν  με τα καλα τους ρουχα.Αυτα λεγονταν γιορντανια εδω βορεια .Με αυτην την πρακτικη εχουν καταστραφει πολλα νομισματα αξιας.Τα δικα σου ειναι τα νικελινα λεπτα που ειχαν κοπει το 1894 τα λεγομενα και κορονακια.Τωρα ειναι κατεστραμμενα ειτε τρυπιο ειτε βουλωμενο.Το αλλο εχει τοση φθορα που δεν εχει καμμια χρηματικη αξια
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 09:39:23 μμ »

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως. Όσον αφορά το μη-τρύπιο νόμισμα του 1894 δεν έιναι τόσο φθαρμένο όσο φαίνεται στη φωτό(για VF το κόβω), αν θες μπορώ να σου βγάλω καλύτερη φωτογραφία. Από την άλλη, δε με νοιάζει η χρηματική του αξία, όσο η ιστορική του, γι'αυτό άλλώστε και δεν πουλάω τη συλλογή μου.

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Ευχαριστώ και πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2010, 09:55:26 μμ από spyrosbhta » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 09:47:08 μμ »

Συγνωμη Σπυρο αλλα οταν ρωτας για ενα νομισμα μια απο τις παραμετρους της απαντησης σιγουρα θα ειναι και η χρηματικη αξια που εχει ενα νομισμα στην αγορα.Αυτο ειναι αλλο και αλλο η συναισθηματικη αξια που μπορει να εχει για σενα και να ειναι ανεκτιμητη.Την ιστορικη αξια την κρινει παλι ο καθενας οπως θελει.Αναφερεις συνεχεια οτι εγω που δεν πουλαω κτλ.
Εμεις που πουλαμε δηλαδη δεν αγαπαμε τα νομισματα;
Ολα γραφονται φιλικα και χαριν φιικης συζητησεως .
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 10:04:25 μμ »



Να η φωτογραφία...

Ναι, η ιστορική και συναισθηματική αξία του.

Τρίτον δε λέω ότι οι υπόλοιποι δεν αγαπάτε τα νομίσματα, απλά εγώ διευκρινίζω πως δε ρωτάω για την αξία του(ενώ εσύ καλά κάνεις και μου την αναφέρεις). Δλδ με ενδιέφερε να μάθω γιατί είχε την τρύπα ως ιστορία. Να διευκρινίσω πως η συλλογή μου ,αν και ''μεγαλούτσικη'', δεν έχει ιδιαίτερη αξία, ίσως αν είχα και εγώ νομίσματα των 500 και βάλε ευρώ μπορεί να πουλούσα και να αγόραζα όπως κι εσείς.

ΥΓ: Συγγνώμη αν οι απαντήσεις μου έδωσαν ύφος ''κακό'' και ''εγωιστικό'', ελπίζω να με κατάλαβες τώρα.
ΥΓ2: Αν θελήσω όμως να μάθω την χρηματική αξία ενώς νομίσματος που δε ξέρω θα το ρωτήσω πάντως. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 10:15:40 μμ »

Και κάτι ακόμη...έχω και 10λεπτο...

Αλλά αυτός το δίνει 80 ευρώ! Δε νομίζω να κάνει τόσο σωστά; http://www.exlibris-oldbooks.com/gr/product_info.php?cPath=30_40_88&products_id=76&osCsid=jljvad4smtolqnphtgsiu07ah2

ΥΓ: Είδες που ρώτησα για την αξία κάποιου; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 11:17:39 μμ »

καθολου σωστα δεν κανει! εγω που εχω πολλα τετοια τα δινω περιπου 50 λεπτα το κοματι η τα χαριζω σε φιλους με τις χουφτες να με θυμουνται!  Κλείσιμο ματιού

κατα τα αλλα οτι σου ειπαν τα παιδια! παντως ολοι μας καπως ετσι ξεκινησαμε απο φτηνα κοματια κυκλοφορημενα στην αρχη και μετα ο καθενας το τραβαει εκει που βρισκει περισσοτερο ενδιαφερον! αλλος χρυσα, αλλος ασημενια, αλλος απο ολο τον κοσμο και αλλος οπως και εγω πενταροδεκαρες του καποδιστρια!  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 11:33:50 μμ »

Σπυρο (ετσι δεν σε λενε?) ολα τα τρυπημενα νομισματα εχουν μια ιστορια!! Το παρακατω εχει δυο τρυπες!!
Ξερεις γιατι? Επειδη το ειχαν κανει κουμπι σε ρουχο κατα 90% !!
Η ιστορια που κουβαλουν τα παλια νομισματα ξερεις ποια ειναι?? Η ιστορια της αγνοιας!!
Δυστηχως οι προγονοι μας δεν ηξεραν τί καταστρεφαν!! Πολλα σπανια νομισματα τρυπηθηκαν και καταστραφηκαν για να τα κρεμανε στα ρουχα τους σαν ενδειξη πλουτου!!
Τουλαχιστον τωρα εχουμε το ιντερνετ και διαβαζουμε και μαθαινουμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 11:47:48 μμ »

Και κάτι ακόμη...έχω και 10λεπτο...

Αλλά αυτός το δίνει 80 ευρώ! Δε νομίζω να κάνει τόσο σωστά; http://www.exlibris-oldbooks.com/gr/product_info.php?cPath=30_40_88&products_id=76&osCsid=jljvad4smtolqnphtgsiu07ah2

ΥΓ: Είδες που ρώτησα για την αξία κάποιου; Χαμόγελο


Με 80 ευρω θα το παρεις πιστοποιημενο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εγω ομως θελω να σου πω κατι άλλο που παρατηρησα..... Σε βλεπω ολο να ψαχνεις σε κατι περιεργες σελιδες ή σε οικους που οι τιμες ειναι χαβιαρι προσπαθωντας να μαθεις!!
Φιλικα σου λεω οτι ακρη δεν θα βγαλεις ετσι !!Ουτε θα μαθεις τις σωστες τιμες τις αγορας ωστε να αξιολογησης τα οσα νομισματα εχεις , αλλα και αν βγεις αυριο να αγορασεις θα σε πιασουν κοροιδο!!
Αν παρατηρεις εδω μεταξυ μας με πειρα σε αγορες 20 χρονια μερικα ατομα και οι αποψεις περι μιας τιμης διαφερουν!! Σημερα πχ ελεγα στο τηλεφωνο σε εναν φιλο οτι κατα την αποψη μου εσκασε πολλα προχτες σε ενα νομισμα!!  Μεγάλο χαμόγελο Αυτος μου ελεγε οτι αυτη ηταν η σωστη τιμη!!  Μεγάλο χαμόγελο Εγω παλι πιστευω οτι πεταξε 150 ευρουλακια στον αερα!!  Σαρκασμός
Σπυρο μην κοιτας τους οικους ποσο πουλανε ουτε το καθε καταστημα!! Ολοι αυτοι γυρευουν το υπερτατο κερδος!!
Γιαυτο εχουμε τα φορουμ για να κουβεντιαζουμε μεταξυ μας οι συλλεκτες περι σωστων τιμων!! Γιαυτο πολλες φορες πουλαμε ή ανταλλαζουμε νομισματα μεταξυ μας για να εξοικονομουμε χρηματα!!
Ακουε- βλεπε-ρωτα-διαβαζε και μαθε!!
Φιλικα Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 07:00:19 μμ »

αν θελεις να μαθεις απο τιμες το www.ebay.gr ειναι ο κυριος χωρος που διαμορφονονται οι τρεχουσες τιμες ειδικα στα καπως χαμηλοτερης ποιοτητας νομισματα! ανοιγοντας ενα λογαριασμο και παρακολουθοντας νομισματα σε τι τιμες κλεινουν θα μαθεις! τα αλλα καταλογοι, δημοπρασιες κτλ ειναι τριχες. και να εχεις στο μυαλο σου εναν κανονα! ο πωλων προσπαθει να πουλησει οσο γινεται πιο ακριβα και ο αγοραζων προσπαθει να αγορασει οσο γινεται πιο φτηνα!

Γιωργη σου δινω τη δευτερη μου ειναι καλυτερη απο αυτη στο σολντ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 01, 2010, 07:57:58 μμ »

Γιωργη σου δινω τη δευτερη μου ειναι καλυτερη απο αυτη στο σολντ  Κλείσιμο ματιού
Στειλε μου φωτο στο george.skarakis@yahoo.gr
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences