Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:01:48 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φύλαξη χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 17255 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:43:14 μμ »

Ποιός ςίναι ο καλύτερος τρόπος φύλαξης των νομισμάτων; Κατά τη γνώμη σας.

Έχω ελληνικά και ξένα, και συγκεκριμένα 4 από τα χαρτονομίσματά μου έχουν αγοραστεί από πλανόδιους που πουλούσαν διάφορα παλιά, υπάρχει περίπρτωση να είναι πλαστά; (Μιλάω για αγορά 2-3 ευρώ το κομμάτι- δε θα αγόραζα σπάνια από τον κάθε τυχόντα)
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:56:36 πμ »

Κανείς δεν έχει ακούσει τπτ;;;
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:54:21 μμ »

Nομισματων η χαρτονομισματων? εφοσον τα κοματια της συλλογης σου ειναι μικρης αξιας για τα νομισμτα αγορασε χαρτονακια και ενα αλμπουμ να τα βαλεις και για τα χαρτονομισμτα ειδικες θηκες των 3 η 4 αναλογα με το μεγεθος ...απο εbay η καταστημα στην αθηνα που πουλαει τετοια ειδη...
Παντως οταν εχουμε στην συλλογη μας κοματια μικρης αξιας δεν αξιζει να δινουμε πολλα λεφτα σε αλμπουμ πολυτελειας η ειδικες καψουλες 2,3 ευρω την καθε καψουλα...

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:57:34 μμ »

To θεμα εχει αναλυθει διεξοδικα σε προηγουμενα ποστ.Κανε εναν κοπο και διαβασε τα προηγουμενα ποστ και θα βρεις την απαντηση σε αυτο που ρωτας.
Επειτα εαν ειναι πλαστα ή οχι τα χαρτονομισματα σου  δεν ειναι δυνατο να το γνωριζουμε χωρις μια φωτο ή εστω μια περιγραφη.Εαν ειxαμε τετοιες δυνατοτητες θα πηγαιναμε στο σοου του Uri Geller.Παντα φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 12:58:55 μμ »

Τα χαρτονομισμτα σου κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι πλαστα...αλλα και να ειναι εχεις δωσει οπως λες περιπου 8-10 ευρω...οποτε μικρο το κακο...ανεβασε φωτο αν θελεις να σου πουμε με σιγουρια.
Οι πλανοδιοι στο μοναστηρακι τα χαρτονομισμτα στα δινουν σε ειδικη θηκη οποτε δεν εχεις προβλημα φυλαξης..

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:09:25 μμ »

Καταρχήν, λάθος μου, εννοώ για χαρτονομίσματα, για τα κέρματα φυσικά έχω γράψει σε άλλη ενότητα...

Φυσικά για τα νομίσματα σήμερα θα αγοράσω φακελάκια,διότι τα περισσότερα νομίσματά μου αξίζουν κάτω των 50 ευρώ έκαστος...τώρα για τα υπόλοιπα δε ξέρω... Βέβαια όπως ξαναείπα κάπου έχουν τεράστια αξία για τα μάτια μου...όχι υλική.

Όσον αφορά τα χαρτονομίσματα ρώτησα διότι τα έχω σε θήκες χρόνια που μάλλον(υποθέτω) δεν έιναι καλές (ίσως PVC?) και θέλω να τις αλλάξω (αυτό κάνω σημερα και στα νομίσματά μου)

Θα βάλω κάποιες φωτογραφίες από κάποια χαρτονομισματα(μια από αυτές τις μέρες) να μου πείτε τι βλέπετε. Ευχαριστώ πολύ!

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Είμαι από Θεσ/νίκη... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:43:58 μμ »

Για τα χαρτονομίσματα αν δεν θέλεις να τα βάλεις σε άλμπουμ, υπάρχουν και μεμονωμένες ζελατίνες (pvc free) για χαρτονομισματα και μπορείς να τα διατηρείς εκεί. Τέτοιες ζελατίνες συνήθως έχουν οι έμποροι.
Αν θες στείλε πμ να σου πω.
Καταγράφηκε
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 01:02:42 πμ »

Ευχαριστώ, αλλά προτιμώ σε άλμπουμ όπως τα έχω και τώρα.
Καταγράφηκε
vera_aldama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:32:16 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή είμαι νέα στη συλλογή χαρτονομισμάτων θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να προμηθευτώ αυτές τις θήκες  (για τη φύλαξη των χαρτονομισμάτων) που αναφέρατε. Αν ξέρει κάποιος κάποιο κατάστημα στην Αθηνα ή γενικά στο νομό Αττικής θα μπορούσε να μου το πει ; Αν δε θέλετε για λόγους διαφήμισης να το πείτε στο φόρουμ μπορείτε μέσω pm;;
Επίσης οι θήκες αυτές συντηρούν το χαρτονόμισμα καλά; Επίσης από τι είδους πλαστικό κατασκευάζονται;

Ευχαριστώ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:38:07 μμ »

Ειστε απο Αθηνα?? Ολα τα καταστηματα συλλεκτικων εχουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vera_aldama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:41:15 μμ »

Ειστε απο Αθηνα?? Ολα τα καταστηματα συλλεκτικων εχουν!!

Ναι από Αθήνα. Μπορείς να μου μιλάς στον ενικό  Χαμόγελο.

Αν ξέρεις κάποιο κατάστημα στείλε μου κάποιο pm.Ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 09:44:25 μμ »

Δειτε δες Χαμόγελο εδω http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=641.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vera_aldama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 10:05:30 μμ »



Χίλια ευχαριστώ. Οι θήκες αυτές για τα χαρτονομίσματα από ότι διάβασα ΔΕΝ πρέπει να περιέχουν pvc. Υποθέτω ότι ο καταστηματάρχης θα μου δώσει τις κατάλληλες έτσι;;
Να προτιμήσω θήκες σκέτες ή σε ντοσίε/άλμπουμ;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αυτές οι θήκες προστατεύουν το χαρτονόμισμα από την υγρασία, θερμότητα, σκώρο ή οποιονδήποτε άλλο παράγοντα ;; Φαντάζομαι ότι επειδή θα έχουν μια σχισμή για να μπαίνει το χαρτονόμισμα, δε θα είναι αεροστεγές το κλείσιμο.
Χρειάζεται να τις τοποθετήσω κάπου αλλού πχ σε κάποιο ντουλάπι, σε κάποιο συρτάρι κλπ ;; Πείτε μου όποιος γνωρίζει ποιο είναι το καταλληλότερο μέρος.
Eπίσης για πόσο χρονικό διάστημα μπορούν να μένουν εντός της θήκης;;
Ευχαριστώ κ πάλι κ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2011, 11:03:32 μμ από vera_aldama » Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 08:05:54 πμ »

Ντοσιέ ή σκέτες θήκες θα διαλέξεις ανάλογα το πως σε βελεύει εσένα. Αν έχεις πολλά χαρτονομίσματα και θες να τα βλέπεις ή να τα δείχνεις πιο βολικό είναι το άλμπουμ. Οσον αφορά την υγρασία αν έχεις κάποιο μετρητή υγρασίας εκεί που τα θα τοποθετήσεις παίρνεις μια ένδειξη για την ποσότητα υγρασίας. Από ότι έχω διαβάσει, ένα ποσοστό γύρω στο 40% υγρασία στο χώρο φύλαξης είναι σε καλά επίπεδα.
Καταγράφηκε
vera_aldama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 04:19:03 μμ »

Ντοσιέ ή σκέτες θήκες θα διαλέξεις ανάλογα το πως σε βελεύει εσένα. Αν έχεις πολλά χαρτονομίσματα και θες να τα βλέπεις ή να τα δείχνεις πιο βολικό είναι το άλμπουμ. Οσον αφορά την υγρασία αν έχεις κάποιο μετρητή υγρασίας εκεί που τα θα τοποθετήσεις παίρνεις μια ένδειξη για την ποσότητα υγρασίας. Από ότι έχω διαβάσει, ένα ποσοστό γύρω στο 40% υγρασία στο χώρο φύλαξης είναι σε καλά επίπεδα.


Έχω κ άλλες ερωτήσεις λόγω του ότι είμαι αρχάρια
1.Οι πλαστικές θήκες μάρκας Lighthouse που βρήκα στο εμπόριο κάνουν για τη φύλαξη χαρτονομισμάτων;
 
2.Η επαφή του χαρτονομίσματος με αλουμινόχαρτο κουζίνας κάνει ζημιά στο χαρτονόμισμα;

3.Το χαρτονόμισμα τοποθετούμενο χωρίς  πλαστική θήκη μέσα σε κλειστό μεταλλικό κουτί είναι επαρκώς προστατευμένο; Η' χρειάζεται να έχει τοποθετηθεί σε πλαστική θήκη μέσα στο μεταλλικό κουτί;
Επίσης θα πρέπει να αερίζω το μεταλλικό κουτί και κάθε πότε;;

Ευχαριστώ θερμά και πάλι.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences