Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:25:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ''Νέος'' συλλέκτης με απορίες.  (Αναγνώστηκε 15348 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2010, 05:11:36 μμ »

Καλησπέρα. Μαζεύω χρόνια ελληνικά και ξένα νομισματα, χάρτινα και μη. Απλά τώρα ασχολούμαι περισσότερο. Τα νομίσματά μου είναι ελάχιστης ως μικρής-μέτριας αξίας, αλλά δεν παύουν να έχουν άλλη αξία για μένα. Γνωρίζω πως είναι καλό να μην καθαρίζουμε τα νομίσματά (κέρματα) αλλά θα ήθελα να κάνω ένα ήπιο καθαρισμό...με απιονισμένο νερό και μαλακό ύφασμα λέτε να πειράζει; Τι να προσέξω ως προς τα ασημένια χάλκινα ή άλλα με κράμα νομίσματα;Και τέλος καμία συμβουλή για τα χάρτινα;(ως προς τη συντήρηση;)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 05:34:21 μμ »

Καλως ηρθες φιλε μας!! Καταρχην οτι νομισματα και αν εχεις οσο μηδαμινης αξιας και αν ειναι σαφως εχουν μια ιστορια πισω τους αρα και μια συναισθηματικη αξια!!
Τωρα οσον αφορα τον καθαρισμο προσωπικα θα σου ελεγα να μην τα πειραξεις ποτε!!
Η μονη επεμβαση που κανουμε ειναι μονο αν δουμε μια πρασινιλα σαν μουχλα να τρωει τα χαλκινα ή τα ασημενια!! Αν ειναι λερωμενα ή μαυρισμενα απο τον καιρο τα νομισματα καλυτερα αφησετα ως εχουν!!
Το μονο που σου  συνιστω ειναι να τα προφυλαξεις βαζοντας τα μεσα σε αυτοκολητα χαρτονακια οπως το παρακατω φωτο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:11:39 μμ »

Ευχαριστώ...Δε με νοιάζει να γυαλίσουν (ξέρω πόσο κακό είναι αυτό) πλά να είναι εμφανείς οι λεπτομέριές τους...απο όσο καταλαβαίνω μάλλον δεν είναι καλό...(απλά ήθελα να βγάλω από κάποια πάκοιες βρωμίες που έχουν επάνω...) 2-3 έχουν πράσινο επάνω πως το καθαρίζω;

Και όσον αφορά στα χαρτονομίσματα; (τα έχω σε πλαστικές σχεδόν αεροστεγείς θήκες, μάλλον είναι καλά...Κλείσιμο ματιού

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ: Παλιότερα έβαλα κάποια σε νερό ζεστό και μάλλον τα χάλασα...κανα2 χάκλινα που είχα είναι πλέον πολύ μαυρα...έμαθα όμως!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:20:02 μμ »

Η πρασινηλα ειναι κακο για ενα νομισμα!! Και δημιουργητε απο αυτες τις περιφημες πλαστικες αεροστεγης θηκες που αναφερεσε!! Τα περισσοτερα πλαστικα ειναι απο PVC ενα υλικο παραγωγο του πετρελαιου το οποιο σε μακροχρονη παραμονη πανω στο νομισμα δημιουργει την πρασινιλα που το τρωει!!
Αν τα νομισματα ειναι ακριβα θελουν ιδιαιτερη φροντιδα απο ειδικους , αν ειναι μικρης αξιας οπως μας τα περιεγραψες αγορασε ενα ντιπ για τα νομισματα , βουτα το για μερικα δευτερολεπτα μεσα και μετα καθαρισε το με ενα απαλο υφασμα!!
Το μονο υλικο που ειναι φτηνο και φιλικο προς τα νομισματα ειναι αυτο που σου εδειξα παραπανω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:26:41 μμ »

Τα χαλκινα θελουν μονο λαδι !! Τα βουτας στο λαδι για μερικες μερες και μετα με ενα απαλο πανι βγαζεις την βρωμα!! Αν εχουν πρασινιλα θελουν καθαρο οινοπνευμα για να την σταματησει!! Και το λαδι ομως και το οινοπνευμα κανουν ζημια στην πατινα του νομισματος!! Αρα τα ακριβα και σπανια νομισματα ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ και ζηταμε την βοηθεια των ειδικων!!

Οι παλιοι ελεγαν: Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!!

Αρα οτι δεν το ξερουμε 100% δεν το δοκιμαζουμε!! Ζημια θα καταληξη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:42:04 μμ »

Πολύ καλά μου τα λες αλλά η απάντηση σου μου φέρνει την έξης επόμενη ερώτηση...

Πως ξέρω πιο νόμισμα είναι τι;(ακριβό,σπάνιο κτλ...)Κάποια τα είδα στο ιντερνετ αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι αληθινές οι πληροφορίες τους...

ΥΓ: Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:04:59 μμ »

Αν θες να ασχοληθεις με τα νομισματα απαραιτητα εργαλεια ειναι οι καταλογοι!! Για νομισματα απο ολον τον κοσμο σου συνιστω τον Krause Coins που θα δεις και φωτο παρακατω και για την Ελληνικη αγορα και την ιστορια σου συνιστω του Καραμιτσου!! Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη αποδοση που εχει κανει Ελληνας για τα νομισματα!! Λιγοτερα λαθη και ποιο κοντα στις τιμες της αγορας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
spyrosbhta
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 80


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:13:30 μμ »

Και πάλι ευχαριστώ...και μια τελευταία(μάλλον) ερώτηση...σε τι μαγαζιά θα ζητήσω τα φακελλάκια για τα νομίσματα;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:33:57 μμ »

Ολα τα καταστηματα νομισματικης εχουν και αναλωσημα!! Αλλα και στο Ιντερνετ υπαρχουν χρηστες που δινουν!!
Αυριο θα φροντισω να αναρτησω μερικες διευθνησεις απο τα καταστηματα Αθηνων και Θεσσαλονικης που γνωριζω!!
Γενικα ομως θα πρεπει να εισαι προσεκτικος στις αγορες σου και να κανεις παντα ερευνα αγορας!!
Και μεχρι να αποκτησεις καποιες γνωσεις να μην κανεις μεγαλες αγορες!! Σιγα σιγα οπως θα μαθαινεις τις καταστασεις των νομισματων και την σπανιοτητα τους ή οχι θα αρχισεις να καταλαβαινεις και ποσο περιπου θα πρεπει να δωσεις για ενα νομισμα που θα σου προτεινουν!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
piperasgr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 35



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:45:40 μμ »

Να κανω και εγω εδω την ερωτηση μου λοιπον.. καλα ολα αυτα που ειπαμε για τα νομισματα αλλα εγω που εχω αρκετα που πρεπει να τα καθαρισω και να τα τοποθετησω σε ειδικες καψουλες?? υπαρχει απλο καθαριστικο που κανει για ολα τα νομισματα και αν ναι, ποιο ειναι???μετα θελω να τα τοποθετησω στις ειδικες καψουλες. Ποσο εχουν και ποιες προτεινετε???
ειμαστε αρχαριοι στο χωρο παρολο που μαζευω νομισματα απο ολο τον κοσμο εδω και 20 χρονια...απλα τωρα θελω να αρχισω σιγα σιγα να τα προσεχω... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 11:55:17 μμ »

Οπως σου ειπα και ποιο πανω ο ποιο πρακτικος τροπος και ποιο φτηνος ειναι τα  αυτοκολητα χαρτονακια και μετα η τοποθετηση τους μεσα σε σελιδες και ντοσιε !! Με καψουλες δεν εχω ασχοληθει και δεν μπορω να εκφερω γνωμη!! Περιμενε να διαβασουν και αλλοι χρηστες το θεμα που πιθανον να χρησιμοποιουν καψουλες!! Εγω ειμαι λατρης του ντοσιε και δεν το αλλαζω
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 12:06:12 πμ »

Oσο για τον καθαρισμο υπαρχουν διαφορα σκευασματα στην αγορα!! Εγω πχ πριν ενα χρονο καταφερα και εφερα μια κουτα απο ενα καθαριστικο για παρτι μου (δες φωτο) και εμεινα πολυ ευχαριστημενος!!
Εδωσα και σε καποιους φιλους απο εδω μεσα!! Αλλα οπως ειπα το χρησιμοποιησα σε φτηνα νομισματα αρχικα και ΜΟΝΟ ΟΠΟΥ ΕΚΡΙΝΑ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!
Οπως ειπα παραπανω τα νομισματα δεν τα πειραζουμε!!
Αυτο πρεπει να γινει κανονας για ολους τους συλλεκτες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 03:56:25 μμ »

Σχετικά με τις καψούλες επειδή το εχω ψάξει το θέμα στην Ελλάδα οι περισσότεροι έμποροι έχουν μια μάρκα (lighthouse) ενώ στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές. Για μένα οι καλύτερες και σε καλή τιμή είναι της εταιρείας Schaubek αλλά στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν. Το κόστος στα 10 τεμάχια είναι περίπου 3-5 ευρώ ανάλογα την διάσταση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 06:53:46 μμ »

Για αναλωσιμα μπορειτε να προμηθευτιτε απο τα παρακατω καταστηματα!!
Αν καποιοι εμποροι δεν δουν το ονομα τους μεσα ειναι επειδη δεν τους γνωριζω και δεν εχω καμια συνεργασια-επαφη μαζι τους ωστε να εχω τα στοιχεια τους!!
ΑΘΗΝΑ
Συβριδάκης Παναγιώτης
Collector’s Shop
Σταδίου 44 (Στοά Αρσακίου 10)
105 59 Αθήνα
τηλ. 210 3318 248

Σαραντάκης Κώστας
Ανθίμου Γαζή 15
105 61 Αθήνα
τηλ. 210 321 9841

Γεωργιάδης Χαράλαμπος
Νορμάνου 6
105 55 Αθήνα
τηλ. 210 321 7800

Και ο
Τσώνης Δημήτριος
Χαιρεφώντος  10
τηλ. 2103229626
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2010, 07:06:46 μμ »

Τον καταλογο  Krause αν δεν τον βρητε σε καταστηματα και δεν ξερετε πως να τον παραγγειλετε στο εξωτερικο απο οτι ξερω τον φερνουν κατοπιν παραγγελιας τα μελη μας   sac  Γιωργος Καμπουκος
και αν δεν κανω λαθος και ο epop Αναργυρος !!
Στην Θεσσαλονικη τωρα εχουμε ενα μονο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ
Δημητριάδης Μανώλης
Τσιμισκή 32 Α
546 23 Θεσ/νίκη
τηλ. 2310 220 136

Στο Ηρακλειο μπορειτε να απευθυνθητε στον Μαρινακη Μαρκο marinakis
αλλα και σε μενα μια και παρα πολλα αναλωσιμα τα φερνω απο το εξωτερικο
μονος μου διοτι δεν ειναι ευκολη η μεταβαση μας στην Αθηνα να αγοραζουμε!!


Στην Πατρα υπαρχει ενα καταστημα αλλα δυστηχως δεν τον γνωριζω τον κυριο!!
Αν θελουν οι φιλοι Πατρινιοι ας δωσουν τα στοιχεια του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences