Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:30:48 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: αποχαιρετισμός στη δραχμή συλλεκτικό νόμισμα  (Αναγνώστηκε 8131 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 09, 2013, 02:26:41 μμ »

Καλησπερίζω την παρέα των συλλεκτών, ειμαι καινουριο μέλος.

  έχω ένα νόμισμα που στην μία όψη λέει αποχαιρετσιμός στη δραχμή με το καράβι, με χρονολογία 2001 και στην άλλη είναι η κανονική όψη του ευρώ με χρονολογία 2002.

  Είναι αυθεντικό,δηλαδή όντως είχε κοπεί? γιατί βρήκα ένα παρόμοιο εδώ
http://www.ricardo.gr/buy/siloges/nomismata-xartonomismata/diafora/apohairetismos-stin-drahmi-2001/v/an677893976/
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2013, 02:41:12 μμ »

Δεν έχω ακούσει η τράπεζα της Ελλάδος να έχει βγάλει κάτι τέτοιο, αλλά πάλι μπορεί και να κάνω λάθος. Ξέρω ότι έκοψε τη χρυσή δραχμή με ημερομηνία 2000 επάνω. Και έτσι όπως είναι κακοσχεδιασμένο το καράβι στην εικόνα, καθώς και κάποιες άλλες λεπτομέρειες με προδιαθέτουν για πλαστό νόμισμα.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:01:31 μμ »

 Ναι τώρα που το λες και το ξανακοίταξα, το δικό μου καράβι φαίνεται πολύ καλύτερα χαραγμένο

  Αν όντως είναι γνήσιο , πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο, καθώς δεν το βρίσκω αλλού στο ιντερνετ.
 Και οι 2 οψεις είναι από F ως XF
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:03:05 μμ »

Καλησπερα φιλε μου αν σου ειναι ευκολο βαλε φωτο να το δουμε Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλικα Βασίλης
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:26:39 μμ »

 Συγνώμη, αλλά η μηχανή μου απότι φαίνεται είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης.

 Ενα mail να στείλω foto? Εδώ δεν ξέρω να βάζω, πατάω εισαγωγή εικόνας και βγάζει μόνο έναν κώδικα
Στείλτε pm

  Πάντως έχει κοπεί όντως τέτοιο νόμισμα?
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:30:27 μμ »

Δεν έχει κοπεί τέτοιο νόμισμα. Τόκεν ή κατί άλλο είναι.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:33:56 μμ »

Συγνώμη, αλλά η μηχανή μου απότι φαίνεται είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης.

 Ενα mail να στείλω foto? Εδώ δεν ξέρω να βάζω, πατάω εισαγωγή εικόνας και βγάζει μόνο έναν κώδικα
Στείλτε pm

  Πάντως έχει κοπεί όντως τέτοιο νόμισμα?

φιλε μου το μαιλ μου ειναι jerichoriginal.21@gmail.com στείλτε μου να της ανεβασω εγω για σενα.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:39:41 μμ »

1) το βλεπω πολυ κακοφτιαγμενο για να ειναι επισημο για αγορα απο τους συλλεκτες....... αλλα θα σου πω τι ακριβως ειναι...!

2) Στανταρ δεν κυκλοφορησε οπως γραφει αλλα το εδιναν δωρο μαζι.... ε... κατευθεια να το πω;; χαχαχαχα!

3) ο αποχαιρετισμος στην δραχμη εγινε με την χρυση δραχμη επισημα κι οχι με αυτο... αυτο ηταν μονο για ορισμενους..... αποχαιρετηστηριο! Κλείσιμο ματιού

4) ειναι μεγαλυτερο του μεγεθους της δραχμης, και δεν ειναι σε πολυτιμο μεταλλο κτλ.. για να πεις οτι ειναι κατι ακριβο! ουτε σπανιο ειναι και πολυ... λογικα εχουν βγει πολλα τετοια!!!


σας κεντρισα το ενδιαφερον;; λοιπον... τι ειναι;;

πανω βλεπετε... Σ.Υ.Ε.Τ.Ε. 1917! ειναι η ημερομηνια ιδρυσης του Συλλογου Υπαλληλων της Εθνικης τραπεζας της Ελλαδος! αυτοι λοιπον.. το 2000 τα χριστουγεννα, εφτιαξαν ενα ομορφο ημερολογιο γραφειου για τις δραχμες... και ηταν φυσικα ημερολογιο του 2001, εκαναν και εκδηλωση κατω απο ενα δεντρο γεματο παλια χαρτονομισματα.... και... μοιρασαν το ημερολογιο στους υπαλληλους της εθνικης... (δεν ξερω αν ηταν και με χρηματα...κι αν μπορουσαν να το αγορασουν και απλοι πολιτες!). το ημερολογιο συνοδευοταν με μεγενθυμενο μεταλλιο με το καραβακι της δραχμης.... αυτο δηλαδη που βλεπετε δηλαδη... αλα και απ ομια δραχμη με την μπουμπουλινα...κανονικη δραχμη που θα ηταν και συλλεκτικη πια..

οποτε υπολογιστε ποσα τετοια υπαρχουν....  δεν κανει τοσο το μεταλλιο! ημαρτον!

μπορειτε να διαβασετε καποια στοιχεια εδω:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_4/01/01_I7064957=I7064957=|01&01-0101!cod40101$40825.html
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:43:25 μμ »

1) το βλεπω πολυ κακοφτιαγμενο για να ειναι επισημο για αγορα απο τους συλλεκτες....... αλλα θα σου πω τι ακριβως ειναι...!

2) Στανταρ δεν κυκλοφορησε οπως γραφει αλλα το εδιναν δωρο μαζι.... ε... κατευθεια να το πω;; χαχαχαχα!

3) ο αποχαιρετισμος στην δραχμη εγινε με την χρυση δραχμη επισημα κι οχι με αυτο... αυτο ηταν μονο για ορισμενους..... αποχαιρετηστηριο! Κλείσιμο ματιού

4) ειναι μεγαλυτερο του μεγεθους της δραχμης, και δεν ειναι σε πολυτιμο μεταλλο κτλ.. για να πεις οτι ειναι κατι ακριβο! ουτε σπανιο ειναι και πολυ... λογικα εχουν βγει πολλα τετοια!!!


σας κεντρισα το ενδιαφερον;; λοιπον... τι ειναι;;

πανω βλεπετε... Σ.Υ.Ε.Τ.Ε. 1917! ειναι η ημερομηνια ιδρυσης του Συλλογου Υπαλληλων της Εθνικης τραπεζας της Ελλαδος! αυτοι λοιπον.. το 2000 τα χριστουγεννα, εφτιαξαν ενα ομορφο ημερολογιο γραφειου για τις δραχμες... και ηταν φυσικα ημερολογιο του 2001, εκαναν και εκδηλωση κατω απο ενα δεντρο γεματο παλια χαρτονομισματα.... και... μοιρασαν το ημερολογιο στους υπαλληλους της εθνικης... (δεν ξερω αν ηταν και με χρηματα...κι αν μπορουσαν να το αγορασουν και απλοι πολιτες!). το ημερολογιο συνοδευοταν με μεγενθυμενο μεταλλιο με το καραβακι της δραχμης.... αυτο δηλαδη που βλεπετε δηλαδη... αλα και απ ομια δραχμη με την μπουμπουλινα...κανονικη δραχμη που θα ηταν και συλλεκτικη πια..

οποτε υπολογιστε ποσα τετοια υπαρχουν....  δεν κανει τοσο το μεταλλιο! ημαρτον!

μπορειτε να διαβασετε καποια στοιχεια εδω:

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_4/01/01_I7064957=I7064957=|01&01-0101!cod40101$40825.html

Καλησπέρα Νίκο δεν ανοίγει αυτό που έβαλες και μου γράφει αυτό: Not found

Kathimerini.gr

The requested page cannot be found, please check its location and try again.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:59:53 μμ »

Ανοίγει δεν ανοίγει Βασίλη, δεν παύει ο Νίκος να είναι πολύ μεγάλος γνώστης της νομισματικής ιστορίας.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:03:43 μμ »

Ανοίγει δεν ανοίγει Βασίλη, δεν παύει ο Νίκος να είναι πολύ μεγάλος γνώστης της νομισματικής ιστορίας.
+1000000 εννοείτε φίλε Θωμά και πάντα λέω τα καλύτερα για το φίλο το Νίκο, ποτέ μου δεν αμφισβήτησα της γνώσεις του. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:06:19 μμ »

καποιο σφαλμα πρεπει να εχει το λινκ.... δεν καταλαβαινω...

αν γκουγκλαρετε... αποχαιρετισμος στην δραχμη ημερολογιο 2001

θα σας βγει ενα λινκ που λεει

kathimerini.gr | Aρχείο

4 Ιαν 2001 – από εδώ και εμπρός θα λέμε τη δραχμή... ευρούλα, θα παύσουμε να είμαστε ... του πιο πολύτιμου -σε δραχμές πάντοτε- Ημερολογίου του 2001 που έκανε ο ... Ελλάδος, αφιερώνοντάς το στον «Αποχαιρετισμό στη Δραχμή».


εκει θα διαβασετε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:07:49 μμ »

Nms πολύ ενδιαφέροντα αυτά που είπες. Και δεν έχω λόγω να αμφιβάλλω.

  Αλλά θα ήθελα να πω ξανά ότι το δικό μου διαφέρει με αυτό της δημοπρασίας.

  Το δικό μου έχει τις εξής διαφορές:

 1) Στην όψη του καραβιού αντί για ελληνική δημοκρατία λέει αποχαιρετισμός στη δραχμή
 2) όπως είπα παραπάνω η ποιότητα χάραξης είναι πάρα πολύ καλύτερη
 3)Η άλλη όψη είναι τελείως διαφορετική. Είναι η κλασική όψη του ευρώ
 4)Τα αρχικά του συλλόγου δεν υπάρχουν πουθενά

 P.S. Την αρίθμηση  την έκανα με καμία διάθεση να σε ειρωνευτώ
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:11:00 μμ »

καποιο σφαλμα πρεπει να εχει το λινκ.... δεν καταλαβαινω...

αν γκουγκλαρετε... αποχαιρετισμος στην δραχμη ημερολογιο 2001

θα σας βγει ενα λινκ που λεει

kathimerini.gr | Aρχείο

4 Ιαν 2001 – από εδώ και εμπρός θα λέμε τη δραχμή... ευρούλα, θα παύσουμε να είμαστε ... του πιο πολύτιμου -σε δραχμές πάντοτε- Ημερολογίου του 2001 που έκανε ο ... Ελλάδος, αφιερώνοντάς το στον «Αποχαιρετισμό στη Δραχμή».


εκει θα διαβασετε... Κλείσιμο ματιού
Νικο τελικα και το αλλο ανοίγει και αυτο απλα πρεπει να κάνετε αντιγραφή ολο το λινγκ με αυτο(|01&01-0101!cod40101$40825.html) ,ζηταω συγγνώμη για το λαθος μου.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:18:55 μμ »

βασιλη προσπαθουσα αλλα δεν το επερνε.. το εκοβε στην καθετη γραμμη! Λύπη


Φιλε georok... αναφερα αυτο για το εικονιζομενο γιατι αναφερες οτι ειναι παρομοιο με το δικο σου.. αλλα και γιατι δεν το ηξεραν ουτε αυτο αλλοι! για φαντασου καποιος να το αγοραζε αυτο για κατι σπανιο....

αν το δικο σου ειναι διαφορετικο... απο την αλλη πλευρα.. δεν εχει καμια σχεση με αυτο που εβαλες...

το δικο σου δεν μπορουμε να ξερουμε 100% αν δεν βαλεις φωτογραφιες εδω να το δουμε!

αν ειναι ακριβως ετσι που το λες... απο την μια η δραχμη και απο την αλλη το ευρω στανταρ δεν ειναι νομισμα...

ετσι εχω δει 2 πραγματα... ενα υπερμεγεθες σαν μεταλλιο (νομιζω ετισ ηταν.. δεν θυμαμαι...), που απλα ηταν πρες παπιε... δηλαδη σαν βαριδιο γιαν α μην παιρνει ο αερας τα χαρτια στο γραφειο... αλλα και ενα σε μεγεθος λιρας.... που ηταν αγιοβασιλιατικο τοκεν! ηταν μεσα σε καποιες ετοιμες πρωτοχρονιατικες πιτες το 2001 ή 2002 ...

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences