Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:11:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλιό γερμανικό μετάλλιο? και μετάλλιο του Βατικανού.  (Αναγνώστηκε 3171 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:20:28 μμ »

Καλησπέρα,έχω στην κατοχή μου 2 μάλλον μετάλλια,τα έχω από τα εφηβικά μου χρόνια,αρχές των 90s.
Το πρώτο είναι γερμανικό με ημερομηνία 1841 επίχρυσο μάλλον πάνω σε ασήμι.
Το άλλο είναι του 1992 με τον Παπαγιάννη τον ΙΙ. Χαμόγελο μάλλον επάργυρο σε κάποιο σκούρο μέταλλο.

έχετε καμία ιδέα αν και πόσο αξίζουν;

το γερμανικό
http://i1354.photobucket.com/albums/q684/donsoc1/de1_zpsabaebad5.jpg
http://i1354.photobucket.com/albums/q684/donsoc1/de2_zpsc92790e8.jpg
το παπικό
http://i1354.photobucket.com/albums/q684/donsoc1/aq1_zps0fba6ffe.jpg
http://i1354.photobucket.com/albums/q684/donsoc1/aq2_zpse2e6c48e.jpg

ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε
lekex
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 55


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:31:28 μμ »

Το γερμανικο απ'οτι ειδα ειναι κερμα 1 gulden!Αξια δεν ξερω,παντως στο γερμανικο ebay υπαρχει για αμεση αγορα απο 60 ευρω

Φιλικα,Βασιλης
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2013, 12:39:00 πμ »

Το γερμανικο απ'οτι ειδα ειναι κερμα 1 gulden!Αξια δεν ξερω,παντως στο γερμανικο ebay υπαρχει για αμεση αγορα απο 60 ευρω

Φιλικα,Βασιλης

ευχαριστώ Βασίλη για την απάντηση.ότι είναι επίχρυσο σύμφωνα με αυτά που είδα μάλλον κακό κάνει στην αξία του ε; (εκτός αν υπάρχει χρυσή πατίνα που δεν νομίζω).Για το άλλο καμία ιδέα; όσο και να το έψαξα δεν βρήκα κάτι..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2013, 01:14:35 πμ »

υπαρχουν πολλα και διαφορα μεταλλια με παπες.. και με τον Ιωαννη Παυλο Β΄εχει αρκετα διαφορετικα! καποια ειναι ασημενια και καποια ειναι μπρουτζος επαργυρος!

το δικο σου δεν ειναι ιταλικο αλλα πολωνικο... (ο Παπας ηταν Πολωνος..), και φαινεται απο την γλωσσα που εχει πανω του... υπαρχει ασημενιο τετοιο σιγουρα.. αλλα λογικα εχει και επαργυρο... τι βαρος εχει το μεταλλιο;;

για το αλλο... το επιχρυσωμα ναι... κοβει αρκετα απο την αξια του νομισματος...  αλλα γενικα αυτα θελουν προσοχη γιατι στην γερμανια υπαρχουν εταιριες που κοβουν παλια ταλερ σε μοντερνες κοπιες σε καθαρο ασημι... και τις πουλανε... εχω μια... οποτε.. δεν ξερεις... θελει ψαξιμο αν ειναι γνησιο.. 
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2013, 01:05:55 μμ »

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους 2.
Και τα 2 αγοράστηκαν αρχές δεκαετίας 90 από τους πάγκους στο Μοναστηράκι,δεν διαθέτω ζυγαριά ακριβείας οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω το βάρος του.είναι βαρύ μέταλλο πάντος.μπορεί και μολύβι γιατί είναι σκούρο αρκετά και κάπως βαρύ.
Το γερμανικό θέλει όντως ψάξιμο..
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2013, 08:00:14 μμ »

βλεπω οτι το νομισμα μπορει να εχει καποια αξια-το γερμανικο- καλο ειναι να το στειλεις στην PCGS για πιστοποιηση ή σε μια αλλα εταιρια.
βεβαια οφειλω να σου πω και εγω οτι κλινω προς την κοπια δεν μου φαινεται για αληθινο.και ο ιδιος ο κραους γραφει για κοπιες που μπορει να σε ξεγελασουν.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2013, 03:10:47 μμ »

Δεν έχω ιδέα,να προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες μήπως βοηθήσουν; στην ανάγκη να το βγάλω και από την θήκη.Αν αρχές δεκαετίας 90 κάναν κόπιες ίσως και να είναι αν είναι νεώτερη μόδα οι κόπιες δεν είναι.Επίσης έχει και κάτι σαν επιχρύσωμα σε ορισμένα σημεία,ίσως είναι και πατίνα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences