Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:50:36 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΦΑΛΜΑ???  (Αναγνώστηκε 16669 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:29:33 μμ »

Και δύο κοντινές:
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:32:17 μμ »

Οπως βλέπετε είναι κόκκινο το μέταλλο σε εκείνο το σημείο, αλλά το παράξενο είναι ότι την ίδια κοκκινίλα έχει όλο το νόμισμα και στο πλάι, στην οδόντωση (σε όλη την περιφέρειά του).
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 03:37:48 μμ »

  Νομίζω ότι έχει το δικαίωμα κάποιος να έχει επιλογές σε τέτοια θέματα, με βάση τη δική του αξιολόγηση, έτσι δεν είναι..?

Σε αυτο συμφωνω απολυτα μαζι σας.  Οι συλλογες ειναι χομπυ και ο καθενας τις διαμορφωνει αναλογα με τα γουστα του αλλα και το χρημα το οποιο διαθετει. Γνωριζω οτι οι εποχες ειναι πολυ δυσκολες για πωληση συλλεκτικων αντικειμενων (τωρα, γιατι αργοτερα θα επανελθουν τα πραγματα. Καθε δυσκολια (κριση, πολεμος) ανοιγει νεες προοπτικες και καλυτερες ευκαιριες, αναννεωνει τους παντες και τα παντα. Δεν παιρνω θεση εαν πρεπει να υπαρχουν κρισεις κ.λ.π., αλλα σιγουρα αναγνωριζω οτι φερνουν νεα "πραγματα". Εδω περασε η κατοχη, μια κριση θα φοβηθουμε? - προσωπικη μου αποψη παντα ). Στο χομπυ και τα συλλεκτικα, εαν καποιος αποφασισει να ακολουθησει αυτο τον δρομο, πρεπει να ξερει οτι αγοραζει κατι για να το χαρει, οχι να τον νιαζει η μεταπωληση του. Ενα ειναι εμπορος μεγια του με χαρα του και μαγκια του. Αλλα αν ειναι συλλεκτης, δεν θα πρεπει να ον νιαζει-τουλαχιστον σε μεγαλυτερο βαθμο απο την προσωπικη του ικανοποιηση. Και για να μην υπαρξει η οποιαδηποτε σκεψη οτι φασκω και αντιφασκω, πιστευω ολες οι αποψεις πρεπει να προσαρμοζονται συμφωνα με τα μετρα και τα σταθμα των εκαστοτε συγκιριων.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 04:31:56 μμ »

Το τερπνόν, μετά του ωφελίμου Silectra!  Το τερπνόν, μετά του ωφελίμου.

Μή μου πείς ότι "Ο Αγνός" συλλέκτης αγοράζει, για να τα βλέπει και να τα χαίρεται μόνο!!
Δέν θα το πιστέψω!!.

Εγώ απλώς προσπάθησα να πώ ότι αγοράζοντας ένα χρυσό νομισματάκι πχ του 1818,
επιτυγχάνουμε και τη συλλεκτική μας ευχαρίστηση και την ουσιαστική μας επένδυση.

Όπως καταλαβαίνεις, δέν εξαιρώ επ' ουδενί τις οποιεσδήποτε άλλες τοποθετησεις, αυτό είναι πεντακάθαρο
και αυτονόητο..

Απλά προσπάθησα στην παρέα μας, να περάσω το μήνυμα, μην αναλωνόμαστε με απροσδιόριστες και θολές
τοποθετήσεις, τώρα στις δύσκολες εποχές.

Το τερπνόν, μετα του ωφελίμου.

 
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 04:41:38 μμ »

Κοιατξτε, δεν εχετε αδικο, αλλα οι συλλογες ειναι για να χαιρομαστε. Αλλωστε, ενα μελος μας με πολλες γνωσεις επι του θεματος ειχε πει οτι ο χρυσος ΔΕΝ ειναι επενδυση, ειναι τροπος να μην χασεις απλα τα χρηματα σου. Επενδυση ειναι οταν μιλαμε για πολλα κομματια. Τωρα εαν καποιος εχει 5-10 κομματια τι επενδυση μπορει να ναι?? Εγω πιστευω οτι η θεση μου (δεν θελω σε καμια περιπτωση να το γενικευσω) δεν ειναι για κομματια με πολυ "μεγαλα" συλλεκτικα ακομα, γιατι δεν εχω το χρημα. Ξερω ομως ανθρωπους που εχουν ακουμπησει μερικα δεκαχιλιαρα για ασημενια ( !!! ) π.χ. νομισματα, ταλιρο '45, κ.λ.π. Αυτοι οι ανθρωποι δεν νοιαζονται αν θα παρουν κατι πισω γιατι απλα το κανουν απο ευχαριστηση. Εχουνε την δουλεια τους για να βγαζουν χρημα. Γι'αυτο λεω οτι ειναι χομπυ. Η δουλεια-δουλεια και το χομπυ-χομπυ. Ως εκει που μπορει ο καθενας βεβαια.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 04:45:15 μμ »

Η συζητηση βεβαια γινεται παντα φιλικα ετσι  Κλείσιμο ματιού κανενας δεν προσπαθει να περασει σε κανεναν την αποψη του. Οσο για την κριση, επειδη πιαστευω οτι εχει γινει ολιγον καραμελα, οκαθενας οργανωνει το πορτοφολι του, κανει το κουμαντο του. Ξερω ανθρωπους που στους "καλους" καιρους σκορπουσαν αλογιστα τα χρηματα τους και τωρα δεν εχουν μια και ξερω και ανθρωπους που κρατουσαν τα χρηματα τους και τωρα εχουν περισσοτερα χρηματα απο ποτε αλλοτε! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:04:15 μμ »

Τώρα βρε Silectra, δεν σε καταλαβαίνω!

Όταν αγοράζω ένα αξιόλογο πίνακα δεν είναι χόμπυ και επένδυση μαζί; πρέπει να αγοράσω 50 πίνακες για να κάνω επένδυση;
Μπορώ να έχω 100 διαφορετικά χρυσά νομίσματα και να είναι χόμπυ και επένδυση μαζί.
Σου λέω οτι κανείς σ' αυτό τον κόσμο δεν ξεχωρίζει το κέφι απο την επένδυση.
Κανείς όσο άνετος και αν είναι δεν αγοράζει χωρίς προοπτική.
Τότε δεν θα ήτανε μόνο άνετος, θα ήτανε και κάτι άλλο. ( Βαλε ότι νομίζεις ).
Εξαίρεση πάλι, τα λουλούδια που πετάγανε σαν τρελοί στίς πίστες.
Αν και αυτό ήταν επένδυση στο image τους...

Και μην τα λές αυτά εσύ Silectra που έχεις διαλέξει το ρητό "φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι"
Αντιφάσκεις!
 
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:08:43 μμ »

Ισως να εχετε και δικιο. Εγω παντως ακουω ολες τις αποψεις, δεν απορριπτω καμια. Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. Ευχαριστω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:19:44 μμ »

Οπως βλέπετε είναι κόκκινο το μέταλλο σε εκείνο το σημείο, αλλά το παράξενο είναι ότι την ίδια κοκκινίλα έχει όλο το νόμισμα και στο πλάι, στην οδόντωση (σε όλη την περιφέρειά του).

Τον χαβά μου εγώ...  Σαρκασμός

Μετά από μπόλικο ψάξιμο βρήκα κάποια παρόμοια στο διαδίκτυο και διάβασα ότι χαρακτηρίζονται σαν lamination peel (mint error). Αυτό όμως που δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω, είναι γιατί το χρώμα εκεί (αλλά και γύρω-γύρω εξωτερικά σε όλο το νόμισμα, στην οδόντωση) είναι κόκκινο σαν χαλκός...  Απορία

Ξέρει κανείς να μου πει..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:37:16 μμ »

Κατασκευή "σφαλμάτων"...

http://www.capturedlightning.com/frames/interesting1.html
Καταγράφηκε

CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:48:06 μμ »

Λοιπόν, Κώστα θα σου πώ να κάνεις ένα πείραμα, αλλά θα το ξέρουμε μόνο εμείς!

Πάρε ένα χάλκινο σχετικά παλιό νόμισμα.
Πλύνε το με μπόλικη σόδα, ( μπόλικη μην τσιγκουνευτείς).
Ξέπλυνέ το λίγο, χώρίς να φύγει εντελώς η σόδα και αμέσως μετά, χωρίς να το σκουπίσεις,
ξέπλυνέ το, τρίβοντας το με ΜΠΟΛΙΚΟ καθαρό οινόπνευμα.
Σκούπισέ το, τρίβοντας δυνατά με μαλακό βαμβακερό καθαρό πανί και σε περιμένω να τα ξαναπούμε!

Χρήστος
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 06:34:26 μμ »

Με συγχωρείτε, αλλά μπορεί να μου απαντήσει κάποιος λίγο σοβαρά παρακαλώ..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 07:53:27 μμ »

Κοίτα προσεκτικά την ακμή της στεφάνης που υπερβαίνει την επιφάνεια.
Δεν είναι "split planchet".
Είναι λυωμένο και τιναγμένο!
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 03:46:55 μμ »

Σας επαναφερω το σφαλμα που εβαλε ανοιγωντας το θεμα ο φιλος Νικος!!
Ο ανθρωπος αυτος δεχθηκε ενα αρκετα γενναιοδωρο offer απο μενα και το αρνηθηκε!!
Δειτε καλα τις φωτογραφιες διοτι ειμαι σιγουρος οτι το περασατε στο ντουκου!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 05:13:32 μμ »

Εχει κανεις σε φωτογραφια την αλλη οψη του μεταλλιου;
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences