Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:28:38 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΦΑΛΜΑ???  (Αναγνώστηκε 16665 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 11, 2010, 11:42:26 μμ »

Σαν σταυρολεξο μου φαινετε Σαρκασμός Σαρκασμός

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280574226158&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
Καταγράφηκε
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:32:44 πμ »

Ορίστε! Αγοράστε με το τσουβάλι...
Τζάμπα πράμμα. 200 € το κομμάτι!!

Νομίζω, ότι είναι ώρα να ξυπνήσουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 09:48:30 πμ από CELHEL50 » Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:31:14 πμ »

Από τι να ξυπνήσουμε αγαπητέ Χρήστο..?
Ειδικά για τα δύο νομίσματα στα δεξιά (πάνω & κάτω) στη φωτο που έβαλες, όπου είναι σαφές πως πρόκειται για γνήσιο λάθος, η τιμή των 200 ευρώ είναι και μικρή κατά τη γνώμη μου...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:50:02 πμ »

Ναί! Ναί! Ναί!!

Τώρα, έπεσες διάνα!

Γιατί μετά από τόσες κουβέντες, καταλάβαμε πια ότι τα αριστερά, είναι σκουπισμένα.
Απλά, τώρα πρέπει να καταλάβουμε ότι τα δεξιά, είναι απλώς τιναγμένα!!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:52:40 πμ »

Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς, γιατί δεν τα πάω καλά με τους γρίφους..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:59:19 πμ »

Τι θα πει "τιναγμένα"..?
Εγώ πάντως απ' όσο μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες, τα δύο δεξιά (και ειδικά το κάτω) είναι γνήσια σφάλματα. Και σαν τέτοια η τιμή των 200 ευρώ είναι μικρή - κατά τη γνώμη μου πάντα.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:05:40 πμ »

Τα ανωτέρω σφάλματα είναι "split planchet".  Από τη δύναμη πρόσκρουσης των μητρών σπάει ο δίσκος στη μέση.  Δεν είναι και τόσο σπάνια/ ακριβά.  Έχω πιστοποιήσει δύο ελληνικά με τέτοιο σφάλμα.
Καταγράφηκε

CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:07:59 πμ »

Φιλικά σου μιλώ, σ' αυτές τις τιμές 200-250 €, αγόραζε καλύτερα χρυσά νομισματάκια.
Υπάρχουν άφθονα του ~1850-1900..
Κώστα, έρχονται πολύ δύσκολες εποχές...
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:09:57 πμ »

Αν είναι όπως λες split planchet, τότε δεν έχουν καμία αξία και δεν μπορεί να θεωρηθούν σφάλμα - με τα δικά μου κριτήρια πάντα. Αφού όμως είναι έτσι - αν είναι - θα έπρεπε να βάλεις και φωτογραφίες από το πλάι για να το δούμε. Εμείς δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας ότι πρόκειται για split planchet. Αυτό μόνο με την κατάλληλη πλαϊνή λήψη φαίνεται και όχι με φλατ από πάνω. Οπως και με αναφορά του πάχους.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:19:04 πμ »

Είναι σίγουρα split planchet και δεν χρειάζεται πλαϊνή φωτογραφία για να το καταλάβεις.  Φαίνεται από την υφή της επιφάνειας.  Δες εδώ και θα καταλάβεις:
http://coins.shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m570.l1313&_nkw=split+planchet&_sacat=11116
Σφάλμα είναι σίγουρα και έχουν αξία.
Καταγράφηκε

Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:24:54 πμ »

Φιλικά σου μιλώ, σ' αυτές τις τιμές 200-250 €, αγόραζε καλύτερα χρυσά νομισματάκια.
Υπάρχουν άφθονα του ~1850-1900..
Κώστα, έρχονται πολύ δύσκολες εποχές...
Εγώ αυτές τις εποχές τις ζω εδώ και πολύ καιρό Χρήστο. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με τη συλλογή μου, ούτε με το κριτήριο με το οποίο αγοράζω νομίσματα. Και τέλος πάντων, σου αναφέρω διευκρινιστικά ότι για να μπει πληρωμένο σφάλμα στη συλλογή μου θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις: είτε να το δω πρώτα από κοντά και να το ελέγξω διεξοδικά με τα μάτια μου, είτε να έχω 101% εμπιστοσύνη στον πωλητή (αν το πάρω σε δημοπρασία εξ αποστάσεως). Διαφορετικά δεν δίνω τέτοια λεφτά - όχι για σφάλματα αλλά για τίποτα απολύτως πλέον. Και αυτό για τον απλούστατο λόγο ότι αποδείχθηκε πως σχεδόν κανείς δεν είναι φερέγγυος τελικά από όλους αυτούς που χαρακτηρίζονται σαν πωλητές σε δημοπρασίες - με πραγματικά ελάχιστες εξαιρέσεις στον κανόνα.

Οσο για τα τι είναι σφάλμα και τι όχι, επέτρεψέ μου να έχω τα δικά μου κριτήρια αξιολόγησης, τα οποία ίσως να διαφέρουν από των άλλων. Και με γνώμονα αυτά θα κρίνω αν θα μπει κάτι ή όχι στα άλμπουμς μου. Για μένα για παράδειγμα, δεν είναι αξιόλογο σφάλμα ένα σχισμένο νόμισμα και δεν με ενδιαφέρει να τόχω.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:03:25 μμ »

Ο καθένας μας μπορεί να θεωρήσει οτιδήποτε, χωρίς να σημαίνει ότι έτσι είναι τα πράγματα.  Για τα Αμερικάνικα σφάλματα υπάρχουν αναλυτικοί τιμοκατάλογοι και μεγάλη αγορά.
http://www.coinworld.com/NewCollector/Errors/Planchet.aspx
Καταγράφηκε

Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:35:08 μμ »

Εδώ μπορείς να τα δεις σχεδόν όλα: http://coinauctionshelp.com/page14.html

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι για τον καθ' ένα από μας είναι όλα αυτά το ίδιο ενδιαφέροντα ή το ίδιο αξιόλογα. Και δεν ξέρω για εσάς αλλά για μένα ένα σχισμένο ή ένα κομμένο νόμισμα δεν έχει καμία αξία και δεν το θέλω στη συλλογή μου. Οπως δεν θέλω και πολλά άλλα από αυτά που περιέχει αυτή η λίστα. Για μένα το νούμερο ένα στα σφάλματα είναι το να χτυπηθεί κάποιο γράμμα λάθος και τα διπλοχτυπημένα. Ολα τα υπόλοιπα έρχονται μετά - και κάποια μάλιστα δεν τα θεωρώ καν αξιόλογα σφάλματα ούτε με ενδιαφέρουν. Νομίζω ότι έχει το δικαίωμα κάποιος να έχει επιλογές σε τέτοια θέματα, με βάση τη δική του αξιολόγηση, έτσι δεν είναι..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:53:53 μμ »

Ο καθένας κάνει τι επιλογές του.  Για τη γιαγιά μου ας πούμε το 40 δραχμο του 1852 έχει μικρότερη αξία από μια τηλεόραση Sony 12 '' Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 02:28:58 μμ »

Πάντως μια και μιλάμε για λάθη και μάλιστα αμερικάνικα, μήπως μπορείτε να μου πείτε πως μπορεί να έγινε αυτό και πως χαρακτηρίζεται..?

Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences