Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 02:54:54 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1968 10 Δραχμες error!!  (Αναγνώστηκε 11063 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:31:38 μμ »

Σαφώς και δεν τα βάζω όλα το ίδιο. Υπάρχει και διαβάθμιση ενδιαφέροντος, αλλά και κριτήριο συλλεξιμότητας. Αυτό όμως που πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να μπαίνει στη ζυγαριά, είναι η εκάστοτε πρόθεση ή όχι στη δημιουργία ενός τέτοιου νομίσματος. Γιατί τότε θα έχει κάνει ο συλλέκτης ένα ακόμα λάθος: άλλα δηλαδή θα τα κρίνει ως έχοντα πρόθεση (χωρίς να είχαν πραγματικά) και άλλα θα τα κρίνει ως γνήσια λάθη ενώ θα είναι απλώς επιτυχημένες προθέσεις (ποτέ δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος με αυτά τα θέματα). Συνεπώς η πρόθεση δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει, πλην ελαχίστων ακραίων περιπτώσεων ίσως, όπου όμως εκεί κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μας ενδιαφέρει και το "σφάλμα" πλέον.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:23:46 πμ »

Το μόνο σιγουρο είναι ότι ο κάθε συλλέκτης έχει το δικαίωμα να συλλέγει ό,τι θέλει.Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα του πω πως να φτιάξει τη συλλογή του.Αλλά,έχω τη γνώμη,ότι τα σφάλματα πρέπει να αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερη επιφύλαξη για το λόγο ότι δίνουμε τροφή στους απατεώνες και κερδοσκόπους να συνεχίσουν να κάνουν τη δουλειά τους.Δεν είναι δυνατον να παραβλέπουμε την πρόθεση για την οποία κόπηκε ένα σφάλμα,δηλαδή το κέρδος σε βάρος των συλλεκτών και εν τέλει τον ίδιο τον ευτελισμό του συλλεκτισμού.

Ούτε είναι δυνατό να βάζουμε όλα τα σφάλματα στο ίδιο τσουβάλι.Έχω ανεβάσει στην κατηγορία των νομισμάτων του Καποδίστρια ένα ωραίο δεκάλεπτο του'28 που αντί για ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ γράφει ΚΑΗΟΔΙΣΤΡΙΑΣ.Έπειτα στο Παρίσι είχαν κοπεί το 1912 πολυ ωραία σφάλματα στα νικέλινα με παράκεντρες τρύπες ή και καθόλου τρύπες,στο Λονδίνο το 1930 τάλληρα χωρίς οδόντωση κλπ.Από τη άλλη,είναι πασίγνωστη η μηχανή που είχε στηθεί στο νομισματοκοπείο της Αθήνας μετά τη λειτουργία του το 1971.Υπάλληλοι δημιουργούσαν ένα σωρό "σφάλματα"και στη συνέχεια τα διοχέτευαν στους συλλεκτικούς κύκλους.Ως γνωστόν οι συλλέκτες διψούν για οτιδήποτε μπορεί να ανανεώσει το ενδιαφέρον τους για τη συλλογή τους και συνεχώς στρέφονται σε καινούριες θεματικές κατηγορίες.Μία από αυτές είναι τα σφάλματα.Επειδή,όμως,μέχρι τότε αυτά ήταν αρκετά σπάνια και επομένως ακριβά,μόνο όσοι είχαν την απαιτούμενη οικονομική άνεση μπορύσαν να τα αποκτήσουν.Οπότε,η πληθώρα των λαθών βόλεψε τους πάντες με αποτέλεσμα και οι συλλέκτες να μετατραπούν σε συνεργούς και ταυτόχρονα θύματα των απατεώνων.

Δεν αποκλείεται αρκετά από τα λανθασμένα νομίσματα να ξέφυγαν από τη προσοχή των υπαλλήλων,αλλά έχω τη γνώμη ότι αυτά που εμφανίστηκαν μετα το 1971 είναι στη μεγάλη τους πλειοψηφία κατασκευασμένα από πρόθεση.Εγώ τα αντιμετωπίζω ως αξιοπερίεργο θέαμα αλλά για μένα η συλλεκτική τους αξία είναι μικρή.Όσον αφορά το αν τα έκκεντρα δεν είναι μαγειρεμένα κατα κανόνα,εγώ θεωρώ ότι είναι δυνατό να δημιουργηθεί οποιοδήποτε "λάθος" κατά την κοπή.Κανόνας υπάρχει μόνο στην ακόρεστη δίψα ορισμένων να βγάλουν χρήματα στην πλάτη των δύσμοιρων συλλεκτών.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:18:26 μμ »

Μπραβο Κωστα Κ. !! Το διατυπωσες με τον καλυτερο τροπο που θα μπορουσε να ειπωθει!!
Ευχομε τα παραπανω λογια σου να βρουν ευηκοα αυτια!!
Μονο αυτη την ευχη προσθετω!!....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 03:37:25 μμ »

Πάντως τα περισσότερα σφάλματα είναι ακυκλοφόρητα γιατί γίνονται αμέσως αντιληπτά από τους κατόχους και τα βάζουν στην άκρη.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences