Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:25:11 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1968 10 Δραχμες error!!  (Αναγνώστηκε 11066 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:26:17 πμ »

Επειδη δεν θυμαμε που το σηκωσαμε σαν δημοπρασια την προηγουμενη βδομαδα το σηκωνω εδω
http://cgi.ebay.com/GREECE-1968-10D-MINT-ERROR-UNC-RARE-NR-/320595906173?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aa5014e7d

και τωρα εδω
http://cgi.ebay.com/GREECE-1968-10D-MINT-ERROR-UNC-RARE-NR_W0QQitemZ220680829190QQcategoryZ45152QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m444QQ_trkparmsZalgo%3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252BLM%252BLA%26otn%3D5%26ps%3D63%26clkid%3D5094438116221503963

Δεν πιστευω ο φιλος Δημητρης να τα εχει μασουρακι τα σφαλματα!!
Μαλλον λακισε ο αγοραστης!! Του καθισαν βαρια τα 285!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:30:01 πμ »

Ποιος εισαι ρε Γιωργο ο ντετεκτιβ Πουαρω;
Εγω πιστευω οτι ειχε κοπει ενα μασουρι με σφαλματα και τωρα βγαινει ενα ενα στην αγορα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:39:12 πμ »

Αναργυρε αποδειχθει οτι υπαρχουν πολλα τοτε δεν πρεπει να μιλαμε για σφαλμα ΑΛΛΑ για ποικιλια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:50:43 πμ »

ουτε το ενα ουτε το αλλο γιωργο ο σωστος ορος ειναι μαγειρεματα!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 10:05:29 πμ »

Θωμα με τον συγκεκριμενο πωλητη επειδη τα λεμε στο τηλεφωνο που και που , ειναι και μελος του φορουμ πιστευω οτι κατι αλλο συμβαινει και οχι αυτο που πιστευεις!!
Και για να στο αποδειξω διχως να μπω στο τρυπακι του : παιρνω τηλεφωνο ρωταω μαθαινω , σου λεω το ποιο απλο πραγμα!!!
Εκανα ενα μαγειρεμα με τα χτυπηματα και μου <καθησε> το νομισμα, θα το βγαλω σε δημοπρασια την επομενη βδομαδα ή θα περιμενω ενα εξαμηνο να ξεχαστει???
Μονο ενας ανοητος θα το σηκωνε την επομενη βδομαδα Κλείσιμο ματιού
Εδω περναει εξαμηνο και θυμομαστε τι περασε, ποσο εκλεισε και ποιος το πουλησε , ποιος το πηρε!!!
Εχουμε ολοι μας ενα μνημονικο αστα να πανε Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:02:49 μμ »

δεν καταλαβες γιωργο δεν ενοω μαγειρεματα για τα χτυπηματα, μαγειρεματα ονομαζονται απο τους συλλεκτες τα συγχρονα σφαλματα γιατι πολλα απο αυτα εχουν [μαγειρευτει] απο τους υπαλληλους στα νομισματοκοπια με σκοπο να πουληθουν στους συλλεκτες σε υψηλες τιμες! οπου βλεπετε εντυπωσιακο σφαλμα κρατατε και μια πισινη
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:30:42 μμ »

Ιδίως στα πρώτα χρόνια του νομισματοκοπείου της Αθήνας είχαν συμβεί τα τα μύρια αίσχη από τους υπαλλήλους.Έκοβαν κακέκτυπα,έκκεντα,παράκεντρα,κέρματα σε άλλο μέταλλο και ό,τι μπορεί να φανταστεί κανείς.Προσωπικά από τα διάφορα περίεργα που βγήκαν από το νομισματοκοπείο εκείνη την περίοδο παραδέχομαι και είχα αποκτήσει κάποτε το δοκίμιο των 20 δραχμών του 1973(Α) και τη δραχμή με τους τέσσερεις φλόκους.
Πάντως το συγκεκριμένο σφάλμα το σέβομαι μόνο και μόνο επειδή κόπηκε στη Πράγα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:31:54 μμ »

Αυτο που λες εγω το εχω δεδομενο γιαυτο και δεν το χτυπησα!! Το θεωρω πολυ απιθανο να βγηκε κατα ΛΑΘΟΣ  μπρος-πισω ομοιομορφο το σφαλμα!!
Οτι υπαλληλοι μαγειρευαν σφαλματα για να κονομησουν χρημα ειναι γεγονος και υπαρχουν αυθονες ιστοριες στην αγορα!!
Μην ξεχναμε οτι απο την απληστια για χρηματα (απο τετοιους υπαλληλους)  σωθηκαν μεσα απο την φωτια περιπου 70 τεμαχια απο την δραχμη του 1976 τους τεσσερις φλοκους Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:38:20 μμ »

Καλα !! Την ιδια ωρα γραψαμε για την ιδια δραχμη!! Κλείσιμο ματιού
Κωστα αν και κοπηκε στην Πραγα το βρισκω πολυ παραξενο διοτι το υπολοιπο μεταλο του δισκου ουτε στραβωσε ουτε κοπηκε κτλ κτλ....
Αυτο πως το εξηγεις??
Διοτι ο δισκος καθετε μεσα σε εσοχη και πεφτει η πανω μητρα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:53:19 μμ »

δεν καταλαβες γιωργο δεν ενοω μαγειρεματα για τα χτυπηματα, μαγειρεματα ονομαζονται απο τους συλλεκτες τα συγχρονα σφαλματα γιατι πολλα απο αυτα εχουν [μαγειρευτει] απο τους υπαλληλους στα νομισματοκοπια με σκοπο να πουληθουν στους συλλεκτες σε υψηλες τιμες! οπου βλεπετε εντυπωσιακο σφαλμα κρατατε και μια πισινη

Κατά κανόνα τα off-centre δεν είναι μεγειρεμένα.  Παρ' όλα αυτά, τα εντυπωσιακά μαγειρεμένα είναι τα αγαπημένα μου και ασ τα χτύπησαν υπάλληλοι του νομισματοκοπείου.  Έχει και αυτό ένα ρίσκο και suspense για τα τα φτιάξεις και να τα φυγαδεύσεις!  Όποιος εντοπίσει γνήσια νομίσματα με ίδια όψη και στις δυο μεριές, οποιουδήποτε κράτους, με ενδιαφέρουν.
Καταγράφηκε

Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 07:59:12 μμ »

Εγώ όμως θάθελα να μου εξηγήσετε τι αλλάζει σε ένα error από το γεγονός ότι έγινε επίτηδες ή κατά λάθος...

Το νόμισμα είναι αυθεντικό ή όχι..?
Από το νομισματοκοπείο δεν βγήκε..?
Από τις κανονικές μήτρες του δεν είναι..?

Αρα δεν παύει να είναι ένα error νόμισμα, όποια και να ήταν η πρόθεση αυτού που το έκανε. Και όποιος το αγοράζει για τη συλλογή του, το πληρώνει για το λάθος που έχει και όχι για την όποια πρόθεση, η οποία εμένα προσωπικά τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει καθόλου - εάν μιλάμε για κανονικό νόμισμα πάντα και όχι κάλπικο ή εκ των υστέρων παραποιημένο.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:05:42 μμ »

Το νομισμα ειναι μια χαρα με οποια προθεση και αν βγηκε απο το νομισατοκοπειο.Και το εντυπωσιακο ειναι οτι ειναι και σε πολυ καλη κατασταση.Ενδιαφερον κομματι αν και δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα με λαθη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:11:27 μμ »

Το νομισμα ειναι μια χαρα με οποια προθεση και αν βγηκε απο το νομισατοκοπειο.Και το εντυπωσιακο ειναι οτι ειναι και σε πολυ καλη κατασταση.Ενδιαφερον κομματι αν και δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα με λαθη.
Αναργυρε αυτο το νομισμα δεν βγηκε στην κυκλοφορια!!Αυτο το νομισμα πηγαινε απο χερι σε χερι συλλεκτη μια ζωη!!Και αυτο με παραξενευει λιγο!!
Μακαρι να μπορουσε να μιληση!!! >(το νομισμα Μεγάλο χαμόγελο )
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 08:14:08 μμ »

Αυτο ειναι το καλυτερο Γιωργο.Κια εγω οπως και οι περισσοτεροι συλλεκτες τετοια κομματια ψαχνουμε.Απο συλλεκτες.Σε mint state
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:16:44 μμ »

Εγώ όμως θάθελα να μου εξηγήσετε τι αλλάζει σε ένα error από το γεγονός ότι έγινε επίτηδες ή κατά λάθος...

Το νόμισμα είναι αυθεντικό ή όχι..?
Από το νομισματοκοπείο δεν βγήκε..?
Από τις κανονικές μήτρες του δεν είναι..?

Αρα δεν παύει να είναι ένα error νόμισμα, όποια και να ήταν η πρόθεση αυτού που το έκανε. Και όποιος το αγοράζει για τη συλλογή του, το πληρώνει για το λάθος που έχει και όχι για την όποια πρόθεση, η οποία εμένα προσωπικά τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει καθόλου - εάν μιλάμε για κανονικό νόμισμα πάντα και όχι κάλπικο ή εκ των υστέρων παραποιημένο.

αυτο που αλλαζει ειναι ακριβως αυτο που λεμε οτι δηλαδη το σφαλμα ειναι κατι που δημηουργηθηκε τυχαια λογω καποιας ανωμαλιας στη διαδικασια κοπης! και παλι ομως τα νομισματοκοπια υποτιθετε οτι καταστρεφουν αυτα τα σφαλματα! βεβαια αλλο να φυγαδευτουν καποια πραγματικα σφαλματα και αλλο να δημιουργουνται με σκοπο το κερδος!

αυτα τα κοπη σε αλλο μεταλο κτλ για μενα ειναι η πιο κλασικη περιπτωση μαγειρεματος!

τωρα αν εσυ φιλε μου τα βλεπεις ολα το ιδιο τοτε εισαι ακριβως αυτο που θελουν οι δημιουργοι τους και τους δινεις κινητρο να συνεχισουν!

για μενα πραγματικα σφαλματα ειναι αυτα που εντοπιζονται στην κυκλοφορια και υπαρχουν αρκετα και απο αυτα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences