Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 11:27:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 64685 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:12:34 μμ »

Επειδη καποια πραγματα παρεξηγουνται
Το νοημα της παραπανω κουβεντας κατ εμε ΔΕΝ ειναι αν καποιος ξοδευει πολλα λεφτα, λιγα λεφτα, τι αγοραζει, πως το αγοραζει ,με ποιον τροπο και με ποιο σκοπο. Αυτα ολα ειναι υποθεση του καθενος, μεγαλα παιδια ειναι ολοι.
Το νοημα ειναι ο συλλεκτης να εχει ΓΝΩΣΗ του τι αγοραζει. Θα παραφρασω αυτα που λεει το παραπανω αρθρο και θα πω....μια πληροφορια που ειναι ικανη να σωσει ενα νεο συλλεκτη απο την κατασπαταληση χρηματος ειναι χρησιμη οσο οι ακριβοτερες συλλογες τους.
Κακα τα ψεματα, γνωση της ΑΓΟΡΑΣ (και οχι του ιδιου του νομισματος και της ιστοριας του) μπορει καποιος να αποκτησει μονο αν ειναι insider, αν εχει προσβαση σε πηγες που δεν εχει το 99% των συλλεκτων. Αρα θεωρω απειρως χρησιμο το παραπανω thread.
Τις προηγουμενες δεκαετιες που δεν υπηρχε το ιντερνετ, ενας απλος συλλεκτης ειχε πληροφοριες μονο απο εμπορους , απο βιβλιογραφια εμπορων και απο αλλους συλλεκτες. Ηταν πανευκολα ερμαιο καθε καταλογου που εγραφε εξωπραγματικες τιμες, ψεματα οσον αφορα τα διαθεσιμα στοκ κλπ. Αυτο πλεον ευτυχως αρχισε να αλλαζει με την υπαρξη του διαδικτυου.
Οσον αφορα το αρθρο που λεει για ζητηση και προσφορα και για χρησιμοτητα....παιδια οποιος δεν ειναι οικονομολογος να μη μπλεκει καλυτερα ξερετε τι....αφηστε τις αναλυσεις στους οικονομολογους και μη σας πιανουν κοροιδα. Ενα νομισμα πρεπει να αγοραζεται στη σωστη τιμη. Ολες οι αλλες εννοιες οπως εξηγησε και ο Hellios στο καταπληκτικο αρθρακι που εγραψε πριν λιγες μερες ειναι υποκειμενικες, πολλες δε απο αυτες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Στο χομπι πρεπει να μετρανε τα αντικειμενικα πραγματα, ο καθενας μας επενδυει χρηματα καλως η κακως, και πρεπει να ειναι παρα πολυ προσεκτικος. Αν καποιος πληρωσει ενα 5λεπτο 1895 2000 ευρω και νιωσει απεραντη ικανοποιηση, αυτο δε σημαινει οτι επρεπε να το παρει και 2000 οταν την ιδια χαρα θα επαιρνε αγοραζοντας το με 200 που ειναι η σημερινη τιμη.
Παντως τον Ποδαρα δε τον ξερω προσωπικα αλλα φαινεται οτι η σκεψη του ειναι πολυ συγκροτημενη, σιγουρα ειναι ψαγμενος στο χωρο, δε ξερω βεβαια τι προθεσεις εχει αλλα φαινεται γενικως να παταει καλα στα ποδια του. Δεν ειναι ομως στη ζωη αυτη ολοι δυνατοι. Και τον αδυναμο δε πρεπει να τον παταμε, αλλα ουτε και να τον χαιδευουμε....ας του δωσουμε τα σωστα εργαλεια και απο εκει και περα ας κανει οτι του φωτισει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:13:48 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

never say never!!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:20:57 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:25:27 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?

Θα το χάσεις Διονύση.
Άλλο γενικά η Α' Δημοκρατία, κι άλλο τ' ασημένια στον πόλεμο του '40.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:26:07 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?

Και ψάχνω Δήμητρα αυτή την εποχή. Στείλε μου αν έχεις καμιά μασουράτη!!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:32:07 μμ »

Να κανω μια ερωτηση και αν θελετε απαντατε.....επειδη σιγουρα υπαρχει λογος  Κλείσιμο ματιού θα θελατε να μας πειτε και εμας γιατι βγηκαν στην φορα τα μασουρακια τωρα σε ενα θεμα που ειναι πριν ενα χρονο..και μη πειτε οτι ολοι το ξέραμε.....μονο 5-6 το ξερατε προφανως και υπαρχει και λογος που τωρα το μαθαμε ολοι...και θα ηθελα να τον μαθω
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:34:10 μμ »

Να κανω μια ερωτηση και αν θελετε απαντατε.....επειδη σιγουρα υπαρχει λογος  Κλείσιμο ματιού θα θελατε να μας πειτε και εμας γιατι βγηκαν στην φορα τα μασουρακια τωρα σε ενα θεμα που ειναι πριν ενα χρονο..και μη πειτε οτι ολοι το ξέραμε.....μονο 5-6 το ξερατε προφανως και υπαρχει και λογος που τωρα το μαθαμε ολοι...και θα ηθελα να τον μαθω

+1 Ο κόσμος περιμένει απαντήσεις!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:36:00 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?

Και ψάχνω Δήμητρα αυτή την εποχή. Στείλε μου αν έχεις καμιά μασουράτη!!
Ας σου στείλει το μασούρι να διαλέξεις   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:38:44 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?
Δεν μου αρέσουν τα στοιχήματα. Εξέφρασα μια γνώμη που για να την λέω κάπου την στηρίζω.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:40:07 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?

Και ψάχνω Δήμητρα αυτή την εποχή. Στείλε μου αν έχεις καμιά μασουράτη!!


αν σε ενδιαφερει στειλε μου σε ΠΜ το εμαιλ σου να σου στειλω φωτο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:43:28 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.

Παμε στοιχημα?

Και ψάχνω Δήμητρα αυτή την εποχή. Στείλε μου αν έχεις καμιά μασουράτη!!
αν σε ενδιαφερει στειλε μου σε ΠΜ το εμαιλ σου να σου στειλω φωτο

Έχεις π.μ.  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:52:13 μμ »

Φιλε heretic, αν ειχαν ολοι τις ιδιες γνωσεις και τις ιδιες προσβασεις στον χωρο, η εννοια "εμποροσυλλεκτισμος" απλα δεν θα υπηρχε,γιατι δεν θα υπηρχε και αξιολογο περιθωριο κερδους στις συναλλαγες.
Αυτο δεν ειναι αδικο η δικαιο, ετσι ειναι απλα η ζωη.

Αν π.χ. μενεις σε μια μικρη επαρχιακη πολη και η μονη προσβαση σου σε νομισματα ειναι ενα δυο μαγαζια μερικα χιλιομετρα παρακατω,και (ευτυχως που υπαρχει και αυτο) το ebay, δεν γινεται να αγορασεις το ιδιο νομισμα στην ιδια τιμη που θα το αγορασει καποιος που ειναι Αθηνα,πολλα  χρονια στον χωρο,εχει παγκο στην λεσχη και περνα μεγαλο μερος απο τον χρονο του ανιχνευοντας μεθοδικα ολα τα σημεια συγκεντρωσης νομισματων (εμποροι,παγκοι,αλλοι εμποροσυλλεκτες κλπ) ,εχει αποκτησει γνωριμιες κλπ.
Σε αυτον πηγαινουν να πουλησουν οσοι θελουν και τα καλα κοματια θα αλλαξουν χερια στο μιλητο και θα εμφανιστουν αργοτερα προς μεταπωληση σε εσενα.
Φυσικα το ιδιο (και σε μεγαλυτερο βαθμο) ισχυει για τους επισημους και παλιους εμπορους.
 Αυτο, το ξαναλεω, δεν ειναι κακο, απλα ετσι ειναι.

 Το εχω πει απειρες φορες, οι τιμες ΔΕΝ ειναι ιδιες για ολους, ουτε θα μπορουσε να ηταν.
 Οποτε η γνωση της αγορας που λες ειναι ενα θεμα, η δυνατοτητα αποκτησης νομισματος σε καλη τιμη ειναι αλλο..
 Η υπαρξη αυτου του χωρου εδω που γραφουμε εχει βοηθησει πολλους συλλεκτες που ειναι "μακρια" η έξω" να εχουν μια πιθανοτητα, ενα shot, να παρουν νομισματα επι ισοις οροις με καποιους αλλους και αυτο ειναι και η μεγαλυτερη προσφορα του, περα απο γνωσεις και διαλογους κλπ που και αυτα χρησιμα ειναι..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:53:55 μμ »

Να κανω μια ερωτηση και αν θελετε απαντατε.....επειδη σιγουρα υπαρχει λογος  Κλείσιμο ματιού θα θελατε να μας πειτε και εμας γιατι βγηκαν στην φορα τα μασουρακια τωρα σε ενα θεμα που ειναι πριν ενα χρονο..και μη πειτε οτι ολοι το ξέραμε.....μονο 5-6 το ξερατε προφανως και υπαρχει και λογος που τωρα το μαθαμε ολοι...και θα ηθελα να τον μαθω

Εγω προσωπικά είδα τους άλλους να ανεβάζουν φωτο απο μασουρια και ετσι ανέβασα και εγω . Τι σημασία έχει . Τα μασουρια υπήρχαν απλα αλλάζουν ιδιοκτήτες . Δηλαδη οταν τα είχαν άλλοι και δεν τα βλέπατε σε φωτο , παει να πει οτι δεν υπήρχαν ? δηλαδη δεν μπορω να μοιραστώ την χαρα μου μαζι σας . που έχω ενα κανόνι μασουρια . Αν είχα σκοπό εγω η ο καθένας να τα ξεφορτωσω αύριο την τον επόμενο χρόνο θα έδειχνα φωτο νομίζετε ?
Και όσοι με ρωτήσανε εάν πουλάω καμμια δεκάδα . ΟΧΙ  δεν πουλάω ούτε 50λεπτο του 1980 . Αφού ειναι τόσο εύκολα να τα βρείτε μην μου στέλνετε μηνύματα εάν έχω μασουρια με 2-3 ευρω . Μονο αγοράζω .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 09, 2014, 04:07:04 μμ »

Να κανω μια ερωτηση και αν θελετε απαντατε.....επειδη σιγουρα υπαρχει λογος  Κλείσιμο ματιού θα θελατε να μας πειτε και εμας γιατι βγηκαν στην φορα τα μασουρακια τωρα σε ενα θεμα που ειναι πριν ενα χρονο..και μη πειτε οτι ολοι το ξέραμε.....μονο 5-6 το ξερατε προφανως και υπαρχει και λογος που τωρα το μαθαμε ολοι...και θα ηθελα να τον μαθω

(Με τρώει να το γράψω, για να δω τι θα απαντήσει.)

Μήπως γιατί γύρισα εγώ;  Σαρκασμός  Στριφογύρισμα ματιών :pou-einai-to-vgazo-glossa
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 09, 2014, 04:14:10 μμ »

άσχετο, αλλά να ρωτήσω τους φίλους των μασουριών. μασούρι τυφλό, του 73 και μετά, υπάρχει τρόπος να καταλάβεις ποιας χρονολογίας είναι χωρίς να το ανοίξεις? πχ χρώμα, διαφορετική γραφή, κάποια λεπτομέρεια που τα ξεχωρίζει? ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences