Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:16:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δοκίμιο Κωσταντίνου 1915  (Αναγνώστηκε 39138 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 30, 2022, 01:51:29 μμ »

iliopoulosC

μπορεις να μπεις sixbis πατα completed auction πανε NAC ZURICH ή ΝΟΜOS μπες σε οποια δημοπρασια θες πατα price highest first και θα δεις πάμπολα οχι 1 και 2 αλλα πραγματικά πολλα ανω των 50κ

Η NAC έχει παράρτημα το Dubai .  Δέν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Dubai.  Ένα πιάτο φαί εκεί σε καλό εστιατόριο σε ουρανοξύστη πάει 10.000€ .   Μια κοκότα πολυτελείας χρεώνει 50.000€ την ώρα. Και πόσα άλλα.  Dubai. Εγώ αν ζούσα στο Dubai κάτω από 1 εκατομμύριο € δεν θα το έδινα το 2 δρ 1915 το χρυσό.  Τόσα δίνουν ένα βράδυ στις χορεύτριες  στο τσακίρ κέφι τους. 

https://www.youtube.com/watch?v=4UKRW_Toqe8

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 30, 2022, 03:50:00 μμ »

Iliopoulos

Μιας που θα ζητούσες 1εκ εξήγησε μας πως εξηγείς το 1or και γιατί ο συγχωρεμενος ο λουλακακης δε το είχε αναφέρει καν το 1979?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 30, 2022, 05:56:50 μμ »

Γράφει ο οίκος Morton & Eden Q : " Greece, Constantine I (1913-1917 and 1920-1922), pattern 2 drachmai, 1915, in gold, Paris mint, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, laureate head left, engraver's name Κ. ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ below, essai to right of date, rev., ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, Greek arms with the badge of the Order of the Redeemer on crowned mantle, ΔΙΔΡΑΧΜΟΝ below with essai to right, plain edge struck with French cornucopia hallmark and 1OR (for .916 fine gold) (cf. Divo P98 and P100 (note); KM-E36), mint state and of the highest rarity, in NGC holder graded PF 64 Ex Hans Schulman auction, 24-26 October 1963, lot 1200 (described as unique) and Spink auction 5, 17 May 1979, lot 254. This coin still appears to be the only recorded specimen.
(Estimate: 100000 - 150000 GBP) " 

H στεφάνη του νομίσματος φέρει λεία όψη (όχι οδοντωτή - ραβδωτή)  με χτυπημένο πάνω (εσώγλυφα) το νομισματόσημο κέρας της αμάλθειας  και το 1 or. Το 1 or  μπορεί να είναι μια αρίθμηση συνοδευόμενη από το γαλλικό or που σημαίνει χρυσό. Μπορεί να είναι το 1ο κέρμα που δοκιμαστικά τυπώθηκε σε χρυσό κι επεξηγεί με καθαρότητα .916. Τώρα φαντάζομαι η ερώτηση είναι γιατί το τύπωσαν πάνω στην στεφάνη το 1 or  ή γιατί ο Λουλακάκης δεν το ανέφερε στον Spink το 1979 ? Ως πρός το 1ο υποθέτω ότι αρίθμησαν τα δοκίμια και τα χαρακτήρισαν χρυσά. Συνήθως στις επιμελημένες κοπές στο Monnaie de Paris χρησιμοποιούσαν νομισματόσημο στην στεφάνη και σύμβολο privy mark ή κάποια διακριτική επιγραφή μετάλλου πχ Argent που στα Γαλλικά σημαίνει ασήμι. Στα χρυσά χρησιμοποιούσαν το OR που σημαίνει χρυσός στα Γαλλικά. Μάλιστα στα μετάλλια αποτελεί και γνησιότυπο μετάλλου και αυθεντικότητας.   Γιατί στην στεφάνη κι όχι στο πεδίο κάποιας όψης? Γιατί έτσι συνηθίζουν στο Monnaie de Paris στα μετάλλια. Θα μου πείς αυτό εδώ είναι νόμισμα δεν είναι μετάλλιο. Γιατί κυκλοφόρησε? Θα κυκλοφορούσε? Χαριστική κοπή είπε παραπάνω κάποιος.  Στην κοπή του το αντιμετώπισαν σαν μετάλλιο. Για δώρο προορίζονταν.

Τώρα αν με ρωτάς γιατί ο Λουλακάκης δεν το ανέφερε το 1979? Ξέρεις δεν είμαι στο μυαλό του Λουλακάκη φίλε μου.  Σαρκασμός  Μεγάλο χαμόγελο

Τώρα αν το προωθούσα εγώ τι θα έκανα?  Θα έκανα ένα ωραίο ταξίδι στο Dubai  αφού πρώτα έκανα την έρευνά μου για το ποιά πορτοφόλια εκεί αγοράζουν ακριβά  νομίσματα ή για το ποιός είναι ανοιχτοχέρης γυναικάς άραβας  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο  και την ώρα που θα τον πετύχαινα με καμια καλλονή και αν με άφηναν οι μπράβοι του θα του το έδειχνα. Κι επάνω στο τσακίρ κέφι με τα χορευτικά θα το έκλεινα στο 1 χαρτί τουλάχιστον. Και δεν θα το δημοπρατούσα.  Ούτε Heritage ούτε Morton Eden ούτε Νumismatica Ars  Collectibles ούτε τίποτε.  Τώρα πώς θα το προωθούσα στον Άραβα ? Άστο αυτό είναι μεγάλο θέμα. Θα έβρισκα εγώ τα selling points και θα το δινα για 1 χαρτί . Παντως  120.000£ δεν θα το πουλούσα νόμισμα που είχε 43 χρόνια να εμφανιστεί δημόσια. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2022, 06:00:23 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 30, 2022, 07:47:41 μμ »

Ρε σύ χαραμίζεσαι αλήθεια   Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 30, 2022, 09:54:01 μμ »

Αυτό το 1 OR δεν αναγράφεται πουθενά η αλήθεια είναι. Ούτε στον Schulman το 1963 ούτε στον spink το 1979 (συλλογή Λουλακακης) ούτε στον Divo ούτε στον Κραουσε. Και βέβαια ο Δημητρης Λουλακακης που ήταν γάτα και τα έψαχνε όλα θα το είχε δει. Μου κάνει εντύπωση.
Μα κανείς δεν το είδε; Ένα τόσο σπάνιο, βασικά μοναδικό από ο,τι λένε νόμισμα και δεν είδε κανείς τους αυτην την λεπτομέρεια;
Τι μπορεί να υποθέσει κανείς; Πραγματικά δεν ξέρω.
Δεν ξέρει κανείς;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 30, 2022, 11:18:11 μμ »

Παρεμβαίνω διότι πολλά ανυπόστατα και απαξιωτικά ειπώθηκαν παραπάνω από συγκεκριμένο μέλος, περί των τιμών στις οποίες κλείνουν σε δημοπρασίες τα αρχαία νομίσματα.

Για να μην δημιουργούνται λοιπόν λανθασμένες εντυπώσεις από μη γνώστες του αντικειμένου, παραθέτω προς τούτο έναν τυχαίως επιλεγμένο διαφωτιστικό σύνδεσμο, όπου μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να πάρει μια ιδέα για τις υψηλότατες τιμές που πιάνουν τα αρχαία νομίσματα σε δημοπρασίες έγκριτου οίκου δημοπρασιών.

Πάμπολλα νομίσματα σε τιμές κλεισίματος πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ και αρκετές περιπτώσεις άνω των 200.000 έως και πλέον των.. 360.000 ευρώ (βλέπε ακόλουθο σύνδεσμο*)!

*Νόμισμα από τις Κυκλάδες (Ίος), με απεικόνιση του Ομήρου στον εμπροσθότυπο. Hammer price 360.000 CHF:
https://nomosag.com/nomos-24/152

Ας είμαστε λοιπόν πιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας για θέματα που δεν γνωρίζουμε επαρκώς κι ας αποφεύγουμε να διατυπώνουμε αυθαίρετες ανακρίβειες.

Παραθέτω τα σχετικά link προς γνώση και αποκατάσταση της αλήθειας:

1. Γενικό link:
https://nomosag.com/past-auctions

2. Μια επίσης τυχαίως επιλεγμένη πρόσφατη (22/5/2022) δημοπρασία του συγκεκριμένου οίκου Στην συγκεκριμένη δημοπρασία, 250 αρχαία ελληνικά νομίσματα έπιασαν συνολικώς τιμή κλεισίματος πάνω από 4 εκατομμύρια ευρώ:
https://nomosag.com/auction/nomos-24

3. Υψηλότατες τιμές (πάνω από 200.000 ευρώ κλείσιμο) από την παραπάνω δημοπρασία:

https://nomosag.com/nomos-24/19
https://nomosag.com/nomos-24/244


Αυτά τα ολίγα αδιάσειστα στοιχεία, προς γνώση και συμμόρφωση.






Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 30, 2022, 11:58:36 μμ »


Αλλά ας μιλήσω λίγο σοβαρότερα. Εκτοξεύτηκαν οι τιμές στ'αρχαία? Πότε και δεν το πήρα χαμπάρι? Τα χάλκινα αρχαία πάνω από 200€ το ένα σε άριστη κατάσταση δεν πιάνουν . Τα δε λιώματα πάνε 30 με 40€ . Τα δε ασημένια πιάνουν τιμές 500 ως 1000 € με εξαίρεση ορισμένες ποικιλίες που μπορεί να πιάσουν 2000€ -3000€. Τα δε χρυσά πιάνουν από 5000€ ως 10.000€ σε άριστη όμως κατάσταση και σε ορισμένες ποικιλίες.  Ένα VF χρυσό αρχαιοελληνικό δεν ξεπερνά τα 2500€.

Όταν τα νεοελληνικά φθάνουν τις 180.000€ και τις 60.000€ και τις 100.000€  τέτοιες τιμές στ'αρχαία δεν βλέπεις. Τουλάχιστον στ'αρχαιοελληνικά. Ακούω πολύ συχνά στην τηλεόραση να λένε για παράδειγμα ανεκτίμητης αξίας νομίσματα αρχαία και φαντασιώνονται όλοι μεζονέτες. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Είναι ελάχιστα τ'αρχαία νομίσματα που πιάνουν τιμές σε ελάχιστες ποικιλίες και σε άριστες ποιότητες. Και όταν λέμε άριστες εννοούμε να είναι ευδιάκριτα όλα τα στοιχεία σχεδίου τους να χουν άριστο πάτημα και να διαθέτουν και μια δημοφιλία . Άν ξέρεις κανένα αρχαιοελληνικό νόμισμα να πιάνει 200.000€ να μας το δείξεις. Εγώ από την άλλη ξέρω ότι τα περισσότερα αρχαιοελληνικά  , ρωμαϊκά , βυζαντινά , ελληνιστικά και αρχαϊκά κέρματα που έχουν τα μαγαζιά και οι οίκοι στο εξωτερικό τα χουν σε αφθονία..


Αφού λοιπόν το ζητάτε αγαπητέ και προς γνώση σας, να σας δείξουμε λοιπόν την φωτογραφία ενός προσφάτως  δημοπρατηθέντος αρχαιοελληνικού νομίσματος και μάλιστα σχεδόν στην διπλάσια τιμή κλεισίματος από αυτή την οποία εσείς αμφισβητείτε:
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 31, 2022, 01:40:29 πμ »


Αλλά ας μιλήσω λίγο σοβαρότερα. Εκτοξεύτηκαν οι τιμές στ'αρχαία? Πότε και δεν το πήρα χαμπάρι?
Όταν τα νεοελληνικά φθάνουν τις 180.000€ και τις 60.000€ και τις 100.000€  τέτοιες τιμές στ'αρχαία δεν βλέπεις. Τουλάχιστον στ’αρχαιοελληνικά.
Ακούω πολύ συχνά στην τηλεόραση να λένε για παράδειγμα ανεκτίμητης αξίας νομίσματα αρχαία και φαντασιώνονται όλοι μεζονέτες. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Άν ξέρεις κανένα αρχαιοελληνικό νόμισμα να πιάνει 200.000€ να μας το δείξεις.


Και ακολουθεί μια.. σοβαρότερη περίπτωση αγαπητέ, σχετική αφενός με την απορία σας «πότε εκτοξεύτηκαν οι τιμές στα αρχαία ελληνικά νομίσματα και δεν το έχετε πάρει χαμπάρι» και αφετέρου άκρως διαφωτιστική στην επιθυμία σας να ενημερωθείτε αν υπάρχει κάποιο που να πιάνει τις 200.000 ευρώ).

Ιδού το τεκμήριο προς ενημέρωση και γνώση σας:
https://nomosag.com/nomos-4/1307

Το συγκεκριμένο λοιπόν αρχαιοελληνικό νομισματικό αριστούργημα (θεσσαλικός στατήρας), έπιασε τα 180.000 γερμανικά μάρκα εν έτει 1989 και σε επόμενη δημοπρασία το 2011, πουλήθηκε πάνω από.. μισό εκατομμύριο ευρώ!

Ελπίζω αγαπητέ οι απορίες σας να λύθηκαν οριστικώς και να έχετε επανέλθει στην πραγματικότητα. Σας εύχομαι τα καλύτερα!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 01:42:31 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 31, 2022, 06:44:29 πμ »

Ωραίο και διαφωτιστικό το κείμενο-παρένθεση της ανάρτησης  του φίλου gemuncey23. Ο Ulrich Künker μου έλεγε στο Βερολίνο προ δυο εβδομάδες ότι μια «κοινή» χελώνα της Αίγινας έπιασε €30.000+ σε μια πρόσφατη δημοπρασία τους: Δεν το παρακολουθώ αλλά προτίθεμαι πιο πολύ στο μέλλον.
Αυτά. Θέλω να επανέλθω στο θέμα του χρυσού δίφραγκου. Θα μαζέψω τις σκόρπιες σκέψεις μου και τα πολλά ερωτηματικά μου βάζοντας τα (αν μπορέσω) σε κάποια τάξη και θα τα ανεβάσω για τα σχόλια σας.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 31, 2022, 07:37:13 πμ »

Ξεκινάω με την υπόθεση-πεποίθηση ότι το νόμισμα είναι είδος χαριστικής κοπής δηλαδή δώρα προς υψηλά ιστάμενα πρόσωπα της εποχής και ασφαλώς προς την Βασιλική οικογένεια και πιθανόν προς κάποιο Μουσείο. Είναι  από τα λεγόμενα off metal strikes μια και δεν υπήρχε πρόθεση να κυκλοφορήσει διδραχμο σε χρυσό. Είναι προφανώς χτυπημένο με την ίδια μήτρα του αργύρου διδραχμου που αυτό πιθανότατα είναι δοκίμιο. Για αυτό και έχει τις ίδιες ενδείξεις «essai» μπρος και πίσω στις ίδιες θέσεις αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι δοκίμιο.
Λοιπόν μέχρι εδώ οι πρώτες σκέψεις.
Εδώ αρχίζουν τα ερωτηματικά. Συνήθως χαριστικές κοπές (όπως πχ το 20δρχμο 1960 αλλά και το 10δραχμο 1959 και τα δυο σε χρυσό) κόβονται σε μικρό μεν αριθμό πάντως όχι όμως σε 1 κομμάτι. Πχ το 1960 γύρω στα 4-5 γνωστά, το δε του 1959 ο Καραμήτσος γράφει για 10. Να υποθέσω πως το 1915 είχαν λιγότερους πόρους και περιορίστηκαν σε 1; Ναι αλλά γιατί πχ το 1869 που η χώρα είχε ακόμη λιγότερους πόρους έκοψε σειρές χαριστικές με τα γνωστά νομίσματα; Δεν νομίζω χωρις να μπορώ να το τεκμηριώσω ασφαλώς.
Επομένως γιατί τόσα χρόνια είναι γνωστό μόνο 1 κομμάτι. Τι μπορεί να έχει συμβεί εκτός της περίπτωσης που ανέφερα δηλαδή λόγω περιορισμένων πόρων. Αν είχαν κόψει παραπάνω από 1 κάποια θα είχαν εμφανιστεί τόσα χρόνια όπως συμβαίνει με τα υπόλοιπα.
Η μόνη περίπτωση που δικαιολογεί την ύπαρξη μόνο ενός κομματιού είναι να έχει κοπεί κατά παραγγελία με τις γνήσιες μήτρες φυσικά. Παραγγελία από κάποιον μεγαλοσυλλέκτη της εποχής ή-και μεταγενέστερα σε άλλο χρόνο. Τέτοια παραδείγματα αν και όχι πολλά πάντως έχουν καταγραφεί στην νομισματική ιστορία. Ένα που μου έρχεται πρόχειρα στον νου είναι το Thaler του Ludwig II της Βαυαρίας που κόπηκε ένα μοναδικό σε χρυσό για κάποιον vip και βγήκε μεταγενέστερα σε δημοπρασία του Κουνκερ.
Μέχρι εδώ προς το παρόν  επανέρχομαι σε λίγο με τις ασύντακτες σκέψεις μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 07:39:19 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 31, 2022, 07:50:57 πμ »

Το νόμισμα όπως μας πληροφορεί ο Morton είναι ex lot 254 spink sale 1979. Έχω τον κατάλογο του spink στα χέρια μου και σας μεταφέρω την περιγραφή όπως την γράφει:
“2 Drachmai 1915, Paris mint struck in gold similar to previous coin (as Divo P98). Brilliant mint state and of the highest rarity”.
Note: ex Schulman auction 24-26 October 1963 (lot 1200) and described as unique.
Προσέξτε λίγο αυτό το «similar to previous coin”. Ποιο είναι αυτό; Είναι το λοτο 253 και σας το παραθέτω αυτούσια την περιγραφή του:
«2 Drachmai 1915 Paris mint in silver…..Κ. Δημητριαδης date below….essai to right reverse Greek arms….essai…reeded edge (Divo P98). As struck and extremely rare”.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 07:51:26 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 31, 2022, 08:04:08 πμ »

Γράφω από κινητό και επειδή το αποθήκευσα συνεχίζω σε νέα ανάρτηση. Τι παρατηρώ εδώ; Ότι εφόσον στην περιγραφή του χρυσού γράφει similar to previous και το προηγούμενο έχει οδοντωτή στεφανη δεν πρέπει ως λογικός να υποθέσω ότι την ίδια στεφανη έχει και το χρυσό; Πράγματι αν και πολύ δύσκολα νομίζω ότι ξεχωρίζω τα δοντάκια στην (ασπρόμαυρη) φωτογραφία του χρυσού χωρίς να είμαι 100% βέβαιος όμως. Πάντως όπως βλέπετε ο spink δεν αναφέρει plain edge όπως ο Morton. Ε για όνομα του θεού τέτοια σοβαρή και προφανής λεπτομέρεια πέρασε απαρατήρητη από τα χέρια του πιο διάσημου οίκου δημοπρασιών της εποχής;
Εκτός της λεπτομέρειας 1 OR που επίσης δεν μπορεί να πέρασε και αυτή απαρατήρητη.
Επομένως τι να υποθέσω τώρα; Ότι αυτό του Morton δεν είναι το ίδιο με αυτό του Spink? Γιατί εκεί οδηγούμαι. Αλλά τότε τι είναι; Και αν είναι έτσι γιατί ο κάτοχος του νομίσματος του spink δεν αντέδρασε; Μήπως δεν ζει; Μήπως δεν το είδε; Δεν ξέρω τι να υποθέσω αρχίζω και μπερδεύομαι πάντως.
Επίσης η ngc. Θα το είδαν εκεί αλλά δεν το έγραψαν στην ταμπέλα. Μιλάω για την λεπτομέρεια 1 OR. Και τι στο καλό είναι αυτό; Μήπως μιλάμε για μεταγενέστερη κοπή σε κάποιο μικρό αριθμό και αυτό το 1 σηματοδοτεί το πρώτο από αυτά; Και τα άλλα που είναι θα μου πείτε. Μπάχαλο.
Πάντως αρχίζω να έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν τα δυο νομίσματα του Spink και του Morton είναι το ίδιο νόμισμα.
Αυτά σταματώ εδώ και σας ακούω και σορρυ αν κούρασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 08:05:04 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 31, 2022, 08:54:53 πμ »

απαξ και ΔΕΝ αιτιολογηθηκε επαρκώς το 1or και που πουλήθηξε ήταν ενα θαύμα κατ εμε. Προσωπικά οταν είχα μαθει οτι θα πουληθει το εν λόγω νόμισμα περιμενα μια τιμή ανω των 400κ , μόλις εμαθα οτι γραφει αυτο στο ριμ ειπα μέσα μου και σε 3 4 φίλους οτι θα μείνει απούλητο.
Ακόμα και αλλά 2 να υπάρχουν οπως ισχυρίζονται μερικοί , το γεγονός οτι 50 χρόνια δεν εχει βγει ποτε σε δημοπρασία να το δούμε ενισχύει το συλλογισμό μου. Γιατι να μη το βγαλουν σε κοινή θεα? Μήπως και τα αλλα 2 , αν υπάρχουν γραφουν το ίδιο στο ριμ?
Δυστυχώς μπάζει απο όπου και αν το δεις το νόμισμα. Πολύ θα ήθελα να ξέρω ΑΝ και η ασημενια δραχμή 1913 αργυρή ( 1 τεμάχιο γνωστό του σπινκ 1979) γραφει και αυτή κάτι ανάλογο καθώς επίσης και η χρυση δραχμη του 1915.
Τέλος ο συγχωρεμένος ο λουλακάκης ήταν η μεγαλύτερη αλεπού στο χώρο. Δε ξέρω αν προκειται για το ίδιο νόμισμα με του σπινκ αλλα αν είναι το έπαιξε μια χαρά τότε το παιχνίδι.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 31, 2022, 09:31:53 πμ »

Η γνώμη του φίλου μου και έγκυρου grader της ngc Matteo Cavedoni είναι ότι είναι γνήσιο της εποχής. Τον ρώτησα πως σχολιάζει το γεγονός ότι ο spink δεν το περιέγραψε ως plain edge. H απάντηση του είναι ότι η αγορά τότε ήταν διαφορετική και ότι κανείς δεν έδινε σημασία για τέτοιες λεπτομέρειες…….
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2022, 09:38:46 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 31, 2022, 09:40:00 πμ »

Similar to previous coin μήπως εννοεί το ασημένιο 2 δρ 1915 ως σχέδιο ? Στην ασπρόμαυρη φωτογραφια δείχνεται το χρυσό η το ασημένιο 2 δρ 1915?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences