Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:25:39 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κοκκάλινη αδιαφανής κασετίνα 1965  (Αναγνώστηκε 10052 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 02:53:52 πμ »

Έπεσα πάνω σε αυτό :

https://www.ebay.com/itm/1965-Greece-Proof-set-Dansco-holder-/373899079890?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=711-127632-2357-0





Είναι επίσημη έκδοση ή κάτι άλλο ;

Αυτό που παρατηρώ σχετικά με το πλέξιγκλας είναι ότι
έχει ίδια χρυσά γράμματα με το διάφανη θήκη και ότι ο πωλητής την περιγράφει σαν "Dansko coin holder"


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 03:01:11 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 08:50:00 πμ »

Παντως δεν δειχνει να ειναι.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 09:54:33 πμ »

Εννοείται ότι είναι επίσημη έκδοση υπήρχε αυτή που είναι σε plexiglas (αν θυμάμαι καλά της εταιρίας Capital)  και η δεύτερη σε μαλακό πλαστικό. Μάλλον κάποιος την έχει τροποποιήσει αν δεις στο πλάι στις γωνίες το plexi φαίνεται να είναι διάφανο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 09:56:26 πμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 10:15:16 πμ »

Αυτή εδώ στην αγγελία φαίνετε να έχει λευκο plexiglass  , ενώ οι υπόλοιπες,  νομίζω είναι σε διάφανο plexiglass
όπως για παράδειγμα η παρακάτω

https://www.ebay.com/itm/Greece-1965-Seven-Coin-Proof-Set-W-Silver-20-Drachmai-in-Capital-Plastics-Holder-/185284386023?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=711-127632-2357-0



Απότι παρατηρώ καλύτερα τώρα ο πωλητής , τη δεύτερη που ανέβασα την ονομάζει "σε θήκη της Capital" ενώ τη προηγούμενη τη πρώτη που ανέβασα " σε θήκη της Dansco "

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @ Coll , Smartmorfeus
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 10:20:16 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 10:29:34 πμ »

Γράφοντας Dansco coin holder Greece μου έβγαλε και άλλα
με "άσπρο plexi' .Nα ένα άλλο από Καναδά:

https://www.ebay.com/itm/1965-Kingdom-of-GREECE-7-Coins-Proof-Set-20-Drachma-Silver-Coin-/153914434187?mkcid=16&mkevt=1&_trksid=p2349624.m46890.l49286&mkrid=706-127636-26712-0

Βρήκα και μια εταιρία http://www.danscoalbumstore.com/index.php?route=information/contact/success και τους ζήτησα πληροφορίες μήπως ξέρουν κάτι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 10:39:16 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 12:05:20 μμ »

Δεν ξερω ψαχτο
Αυτο που ξερω ειναι οτι εχει φαει μια κοκκινη γιατι εστηλε νομισματα σε μη original κουτι.
Εστω κι αν δεν ειναι για το προαναφερομενο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 12:06:38 μμ από coll » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 07:00:56 μμ »

Η Dansco, δίνει την δυνατότητα κατασκευής τέτοιων θηκών κατά παραγγελία. Έχει ήδη σχεδόν όλα τα πιθανά Αμερικανικά σετ διαθεσιμα και σε παραγωγή, είτε σε άλμπουμ, είτε σε τέτοιες θήκες, καθώς και κάποια world coin holders, αλλά υπάρχει κι η δυνατότητα παραγγελίας τους με διάμετρο και με η χωρίς γράμματα από κάτω.

Η συγκεκριμένη προσωπικά μου δείχνει περιττή, αφού μιμείται κατά γράμμα την επίσημη της Capital Plastics, παραγγελμενη νομίζω από την εταιρεία Paramount σε περίπου 5000 κομμάτια.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν έβγαζε για τις σειρές του Παύλου πχ, 1954,57-59, 60-64. Την τελευταία μάλιστα, κάποιος μερακλής συλλέκτης στην Αμερική την παράγγειλε πραγματι, και περιέχει βασικά ένα type set του Παύλου, όπου τα χαλκονικελινα είναι του 54,59,60,62,64 καθώς και 63 για το 30αρι συν 3 slots για πεντάρα, δεκάρα κι εικοσαρα προηγούμενων ετών (54,59). Συν το ταλληρο του 54, ενώ το 59 είναι μόνο για το δεκαρικο, οι μικρότερες αξιες είναι του 62 και 64.  Το χρωμα του μεσαίου πλεξιγκλάς είναι μπλε σκουρο αλλά κάπως διαφανές, κάποια στιγμή θα την φωτογραφίσω. Παλιά αγορά από το ebay.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2022, 07:11:13 μμ από digo » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2022, 09:05:52 μμ »

Εγω δεν καταλαβα τελικα
Δηλαδη οταν λεμε επισημη εκδοση, αυτο εννουμε;
Δηλαδη παραγγελια μια θηκη;
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 01:13:35 πμ »

Εγω δεν καταλαβα τελικα
Δηλαδη οταν λεμε επισημη εκδοση, αυτο εννουμε;
Δηλαδη παραγγελια μια θηκη;

Όχι Σωτήρη. Η προυφ του 65 έχει μπερδεμένη ιστορία, με τις 10000 σειρές να μοιράζονται στα δυο: οι μισές στην αθλια πλαστική μαλακή θήκη της Ελλάδας κι οι άλλες μισές στην plexiglass θήκη , παραγγελία 5000 τέτοιων στην Capital plastics από την εταιρεία Paramount που εκείνο τον καιρό ασχολιόταν αρκετά με Ελληνικά νομίσματα. Να θυμησω εδώ ότι η Paramount ηταν και η εταιρεία που απέκτησε τις μήτρες των ασημένιων νομισματων του 1935, που το Ελληνικό κράτος παρήγγειλε στον οίκο SPINK κι ο οποίος με την σειρά του τα έδωσε ως υπεργολαβία στο Heaton Mint.

Εφόσον το Ελληνικό κράτος καλά καλά δεν είχε να πληρώσει τα αναμνηστικά αργυρά και χρυσα νομίσματα (1935-40) που κόπηκαν για τον Γεώργιο Β,  ακόμη και τις μειωμένες ποσότητες, (ένα τουλάχιστον χρυσό 100ρικο πουλήθηκε από τον ίδιο τον SPINK το 1940) δεν προξενεί έκπληξη ότι κι οι μήτρες του ασημένιου (απ’οσο ξέρουμε) κατέληξαν επίσης στην κατοχή της Paramount, αρχές 70, εξ ου και οι γνωστες επανακοπες.

Το Ελληνικό κράτος αδιαφόρησε γι αυτές ακόμη και τότε, σε παρασκήνιο που μου είναι άγνωστο, παρ’οτι είχαμε τον αδελφό του Παύλο και για λίγο τον Κωνσταντίνο Β επι 20+ συναπτά έτη μετά το τέλος του πολέμου και μέχρι την δικτατορία. Οι συνταγματάρχες σίγουρα είχαν άλλες προτεραιότητες.

Προσωπικά θεωρώ την προυφ στην συσκευασία της Capital Plastics επίσημη και την άλλη με το πλαστικό με PVC δεν θέλω να τη βλέπω στα ματια μου.

Τώρα η σειρά που ανέφερα ως type set του Παύλου, που πέτυχα στο ebay, με ένα νόμισμα από κάθε του αξία, εκτός από το 50αρακι που έχει και του 1962 και του 1964 (ίσως γιατί έχει όλη την σειρά του 62 κι αυτό του 64 είναι πιο τζαμι) ήταν πρωτοβουλία ενός συλλέκτη και στάθηκα τυχερός που μου έκατσε.Αυτή σαφώς δεν είναι επίσημη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ ωραία.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 08:56:53 πμ »

Έχω μόνο την proof στη μαλακή θήκη  



Μπορεί να φανούν αστείες οι ερωτήσεις ,( όπως επίσης ότι ψάχνω τα γύρω από την θήκη)  αλλά επειδή δεν έχω αυτή στο plexiglass και δε καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες .

Αυτή στο plexiglass έχει ένα κομμάτι plexi μπροστά και ένα πίσω σαν πλάτη .

1. Έχει και ενδιάμεσα τρίτο κομμάτι plexi στο οποίο φωλιάζουν τα νομίσματα ; Το ρωτάω γιατί οι θέσεις σε όσα σετ με plexi έχω δει φαίνονται στην ίδια θέση .

2. H επιγραφή GREEK PROOF SET 1965 είναι εγχάρακτη στο μπροστινό κομμάτι ;

3. Οι 6 βίδες που υπάρχουν πάνω και κάτω , είναι πλαστικές-ακρυλικες ή μεταλλικές  ; Το ρωτάω για να καταλάβω αν μπορούν να βιδώνουν-ξεβιδώνουν ώστε η θήκη να ανοίγει και να κλείνει χωρίς να σπάσουν αυτά τα 6 στηρίγματα .








« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2022, 09:01:43 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

george2017
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 182


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 09:18:37 πμ »

Η σκληρή θήκη Κώστα αποτελείται από τρία φύλλα. Ένα που φωλιάζουν τα νομίσματα και δύο καλύμματα. Οι βίδες είναι "ακρυλικες" και η μια βιδώνει μέσα στην άλλη.  Για τα γράμματα δε θυμάμαι αν είναι εγχάρακτα αλλά νομίζω όχι.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 09:47:33 πμ »

Εγω δεν καταλαβα τελικα
Δηλαδη οταν λεμε επισημη εκδοση, αυτο εννουμε;
Δηλαδη παραγγελια μια θηκη;

Όχι Σωτήρη. Η προυφ του 65 έχει μπερδεμένη ιστορία, με τις 10000 σειρές να μοιράζονται στα δυο: οι μισές στην αθλια πλαστική μαλακή θήκη της Ελλάδας κι οι άλλες μισές στην plexiglass θήκη , παραγγελία 5000 τέτοιων στην Capital plastics από την εταιρεία Paramount που εκείνο τον καιρό ασχολιόταν αρκετά με Ελληνικά νομίσματα. Να θυμησω εδώ ότι η Paramount ηταν και η εταιρεία που απέκτησε τις μήτρες των ασημένιων νομισματων του 1935, που το Ελληνικό κράτος παρήγγειλε στον οίκο SPINK κι ο οποίος με την σειρά του τα έδωσε ως υπεργολαβία στο Heaton Mint.

Εφόσον το Ελληνικό κράτος καλά καλά δεν είχε να πληρώσει τα αναμνηστικά αργυρά και χρυσα νομίσματα (1935-40) που κόπηκαν για τον Γεώργιο Β,  ακόμη και τις μειωμένες ποσότητες, (ένα τουλάχιστον χρυσό 100ρικο πουλήθηκε από τον ίδιο τον SPINK το 1940) δεν προξενεί έκπληξη ότι κι οι μήτρες του ασημένιου (απ’οσο ξέρουμε) κατέληξαν επίσης στην κατοχή της Paramount, αρχές 70, εξ ου και οι γνωστες επανακοπες.

Το Ελληνικό κράτος αδιαφόρησε γι αυτές ακόμη και τότε, σε παρασκήνιο που μου είναι άγνωστο, παρ’οτι είχαμε τον αδελφό του Παύλο και για λίγο τον Κωνσταντίνο Β επι 20+ συναπτά έτη μετά το τέλος του πολέμου και μέχρι την δικτατορία. Οι συνταγματάρχες σίγουρα είχαν άλλες προτεραιότητες.

Προσωπικά θεωρώ την προυφ στην συσκευασία της Capital Plastics επίσημη και την άλλη με το πλαστικό με PVC δεν θέλω να τη βλέπω στα ματια μου.

Τώρα η σειρά που ανέφερα ως type set του Παύλου, που πέτυχα στο ebay, με ένα νόμισμα από κάθε του αξία, εκτός από το 50αρακι που έχει και του 1962 και του 1964 (ίσως γιατί έχει όλη την σειρά του 62 κι αυτό του 64 είναι πιο τζαμι) ήταν πρωτοβουλία ενός συλλέκτη και στάθηκα τυχερός που μου έκατσε.Αυτή σαφώς δεν είναι επίσημη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ ωραία.


Respect αγαπητε, οι γνωσεις σου με ξεπερνουν, και γω στα αναμνηστικα ιδικα κουλουρι.
Παντα αυτο που εκοβε το νομισμα  εκανε παιχνιδι και ειχε τον τελευταιο λογο, οπως και στο σημερα.

Που κοπηκαν αυτα ;
Διοτι νομιζω το απλο εικοσαρι ηταν Λονδινου, ενω ολα τα προηγουμενα Παρισιου
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 25, 2022, 10:27:39 πμ »

Η σκληρή θήκη Κώστα αποτελείται από τρία φύλλα. Ένα που φωλιάζουν τα νομίσματα και δύο καλύμματα. Οι βίδες είναι "ακρυλικες" και η μια βιδώνει μέσα στην άλλη.  Για τα γράμματα δε θυμάμαι αν είναι εγχάρακτα αλλά νομίζω όχι.

Ευχαριστώ Γιώργο .
Άρα τα "αδιάφανα" σετ στο eBay , υποθέτω είναι , όπως είπαν και οι Smartmorfeus και Coll κάποιες ιδιοκατασκευές  .Κάποιοι που είχαν τα σετ από plexi της Capital τα άνοιξαν , έβγαλαν το ενδιάμεσο plexi , το αντικατέστησαν με το έγχρωμο αυτό της Dansco και έδεσαν  ξανά με τις βίδες τις πλάτες .

Οπότε εν ολίγοις ,δεν προκύπτουν  επιπλέον κομμάτια στα proof του 1965 .Από τις 10 (είτε τις 17 χιλιάδες κατ άλλους ) των σετ σε θήκες με plexi, που γνωρίζουμε από την βιβλιογραφία  , είναι αυτές οι δυο ιδιοκατασκευές που πουλιούνται στο ebay
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2022, 10:33:11 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 04:33:36 πμ »

Respect αγαπητε, οι γνωσεις σου με ξεπερνουν, και γω στα αναμνηστικα ιδικα κουλουρι.
Παντα αυτο που εκοβε το νομισμα  εκανε παιχνιδι και ειχε τον τελευταιο λογο, οπως και στο σημερα.

Που κοπηκαν αυτα ;
Διοτι νομιζω το απλο εικοσαρι ηταν Λονδινου, ενω ολα τα προηγουμενα Παρισιου

Μισό. Μιλώντας για την προυφ του 1965, αυτή κόπηκε στη Βιέννη. Το εξαιρετικο βιβλίο του Μπαμπη (xmac) τα βάζει στη θέση τους αυτά. Κόπηκε μεν στην Βιέννη, παρά το ότι τα χαλκονικελινα φέρουν νομισματοσημα Παρισιων, συσκευαστήκαν όμως οι μισές στην Αμερική (αυτές σε plexiglass) κι οι άλλες  μισές στην Αγγλία (αυτές σε μαλακή θήκη), που πολλοί δικαιως την προτιμούν. Εγώ πάλι θεωρώ ότι η θήκη είναι ακατάλληλη γι αυτά τα νομίσματα, όπως κι όλες οι αντίστοιχες θήκες που βγάζανε επι δεκαετίες μετά όλες τις σειρές του Κωνσταντίνου και της Μεταπολίτευσης, ιδιωτικά στην Αθήνα. Ναι, σαφώς αυτή του 1965 σίγουρα δεν είναι ποιότητας μαϊμού Αθηνών, τέλος πάντων εγώ προτιμώ την plexiglass.

Γενικώς τα νομίσματα του Παύλου με εξαίρεση το 20ρικο του 1960 που κόπηκε στο Λονδίνο , τα χαλκονικελινα κόπηκαν στο Παρίσι και τα αλουμινένια, οι αξιες 5,10 και 20 λεπτά δλδ στην Βιέννη.

Συμπτωματικά, είχα ένα φεγγάρι και πολύ κακώς δεν την κράτησα, την μια από τις δυο σειρές του 1954 της συλλογής του νομισματοκοπείου των Παρισιων, σε εκείνα τα παλαιότερα multislab της NGC , (στο οποίο βέβαια δεν την τοποθέτησε το νομισματοκοπείο των Παρισιων, η σειρά είχε βγει στον Ponterio), με το 50λεπτο, την δραχμη και το δίφραγκο καθώς και τα δυο ταλληρα (απλό και hollow cheek) σε ποιότητες ΜS65-66. Αλλά τώρα είμαστε εκτός θέματος, μιλάμε για την σειρά του 1965.

Η προυφ σειρά λοιπόν του 65 , κόπηκε εξ ολοκλήρου στην Βιέννη, οι μισές συσκευαστήκαν στην μαλακή θήκη στο Λονδίνο κι οι άλλες μισές στην Αμερική. Η ΤΤΕ τις διέθεσε αργότερα σε υψηλότερη τιμή κι ιδιαίτερα μετά την άνοδο του αργύρου που είχε το 20δραχμο όπου η τιμή διάθεσης της ανέβηκε κι άλλο.


Πολλές από αυτές τις πληροφορίες ειναι από το εξαιρετικά κατατοπιστικό βιβλίο του Χ.Γκαρμιρη (xmac) «τα Ελληνικά νομίσματα 1954-2002» που βάζει τέλος σε πολλές ανακρίβειες προηγούμενων καταλόγων.

Γι αυτό και η μανία μου με την βιβλιογραφία, και νομισματων αλλά και χαρτονομισμάτων.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 10:10:04 πμ »

Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι την εχω την εκδοση του Χαραλαμπου-Ευγενοπουλου, ομως προφανως μην εχοντας τοση αγαπη σε σφαλματα και αναμνηστικα,δεν την εχω ξεσκονισει.
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences