Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:25:35 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι είναι τούτο πάλι...  (Αναγνώστηκε 15827 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 01:30:06 πμ »

εφτασα στην 700 σελιδα.. ειναι περιπου τα μισα.. αλλα ακομα ειμαι στα γερμανικα... φαντασου... μαλλον θα σταματησω για σημερα γιατι κουδουνισα.. χαχαχαχαχα καποια κερματα που ειδα  ειναι απιστευτα... πωπω...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 01:44:35 πμ »

εχω φτασει στην 553 σελιδα του 1600... αλα τιποτα...

λες αντι αυτου που λεμε οτι ειναι... να ειναι η συνηθης σφαιρα με τον σταυρο που εχουν πολλα γερμανικα κτλ.. κρατιδια;;

Δακτυλιος ειναι Νικο. Τωρα τι εχει μεσα ο θεος και η ψυχη του.
Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης μονο ορειχαλκινων, οποτε το θεμα ζαλιζει
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 02:10:33 πμ »

ναι... δυστυχως.. πρεπει να τα δεις ολα.. και αυτα που ειναι ποιο κοντα στο σχεδιο.. ειναι χρυσα.. οποτε αποριπτωνται λογο μεταλλου...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 10:54:18 μμ »

τελειωσα και το 1600-1700... δεν ειδα κατι ουτε κι εκει... να μου ξεφυγε κατι;; δεν ξερω... ειναι χιλιαδες τα νομισματα και οι σελιδες...

μου εμεινε το 1900 αν και δεν νομιζω να ειναι εκει ουτε κι εγω...

οποτε ή ειναι jeton.. παλιο... ή... να ειναι καποιο βαριδιο νομισματος; απο αυτα που ειχαν και ζυγυζαν τα κανονικα; δηλαδη.. να ειναι για να ελεγξουν καποιο πχ... χρυσο νομισμα.. στο βαρος.. οποτε.. το εκαναν χαλκινο.. αλλα στο ιδιο βαρος με το χρυσο.. (ποιο μεγαλο και ποιο παχυ..). τα βαριδια δεν ειναι μονο τετραγωνα αλλα εχει και μερικα που μοιαζουν με νομισματα...

δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι... θα ψαξω και το 1900 αλλα..

λυπαμαι... θα ηταν ομορφο να βρισκαμε τι ειναι....
Καταγράφηκε
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:08:11 μμ »

Το 'χω πολύ-πολύ καιρό, αλλά ποτέ μου δεν σκέφτηκα να ψάξω ή να ρωτήσω.
Μήπως κάποιος από σας γνωρίζει τι θα μπορούσε να είναι... ή καλύτερα να "ήταν" αυτό;

http://coinquest.com/cgi-bin/cq/coins?main_coin=8630
Καταγράφηκε

thomas
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:48:52 μμ »

Μετά από πολύ αναζήτηση, ενδελεχή έλεγχο και συζήτηση, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το συγκεκριμένο δεν είναι νόμισμα. Είναι ένα "βαρίδιο" που το χρησιμοποιούσαν για να μετράνε αντίστοιχα νομίσματα. Φυσικά η ταυτότητά του και λεπτομέρειες, παραμένουν άγνωστες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:54:30 μμ »

Μετά από πολύ αναζήτηση, ενδελεχή έλεγχο και συζήτηση, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το συγκεκριμένο δεν είναι νόμισμα. Είναι ένα "βαρίδιο" που το χρησιμοποιούσαν για να μετράνε αντίστοιχα νομίσματα. Φυσικά η ταυτότητά του και λεπτομέρειες, παραμένουν άγνωστες.
Κώστα καλημέρα υπάρχει κάποια εικόνα να το δούμε πως ήταν γιατί το δικό σου είναι ένα Α.Τ.Ι.Α (Άγνωστης Ταυτότητας Ιπτάμενο Αντικείμενο) για να έχουμε και εμείς μια πλήρη εικόνα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:00:13 μμ »

Λυπάμαι, δε βρήκαμε εικόνα που να συμπίπτει με αυτό. Ο Νίκος το έψαξε πάρα πολύ, μιλήσαμε κιόλας και βρήκαμε κάποια αντίστοιχα. Υπάρχουν πολλά είδη απ' αυτά και δυστυχώς το δικό μου είναι εντελώς φθαρμένο για να γίνει οποιαδήποτε αντιπαραβολή.
Αλλά και πάλι είμαι ο μοναδικός στον κόσμο, υποθέτω, που έχω αυτο-πιστοποιήσει UFO.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 01:04:13 μμ »

Λυπάμαι, δε βρήκαμε εικόνα που να συμπίπτει με αυτό. Ο Νίκος το έψαξε πάρα πολύ, μιλήσαμε κιόλας και βρήκαμε κάποια αντίστοιχα. Υπάρχουν πολλά είδη απ' αυτά και δυστυχώς το δικό μου είναι εντελώς φθαρμένο για να γίνει οποιαδήποτε αντιπαραβολή.
Αλλά και πάλι είμαι ο μοναδικός στον κόσμο, υποθέτω, που έχω αυτο-πιστοποιήσει UFO.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
μια χαρά φίλε μου άλλα να προσέχεις μην έχεις πρόβλημα με τι ΝΑSA Σαρκασμός Σαρκασμός
Πέρα από τι πλάκα Κώστα μου να το χαίρεσαι και να το αγαπάς όπως τα άλλα στη συλλογή σου Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλικά Βασίλης
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:56:56 μμ »

Κωστα μου... βαριδιο ειναι οπως σου ειχα πει... ειναι η ποιο λογικη εξηγηση! ισως για καποιο γαλλικο νομισμα..

κι αυτα εχουν μια καλη θεση σε μια συλλογη! με αυτα μετρουσαν το βαρος στις φορητες τους ζυγαριες για να δουνε αν ειναι οκ στο ασημι ή στο χρυσο... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 10:37:19 πμ »

εχω στην κατοχη μου τετοιο αντικειμενο σε μολυβδο,του 1800περιπου,μονο που το δικο μου εχει και ωρισμενα διακοσμητικα σχεδια,και θα συμφωνησω με τον φιλο νικο(nms).γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 01:10:33 μμ »

ειχε και μολυβδυνα και μπρουτζινα κτλ...και ειχε και διαφορα σχηματα! τετραγωνα, στρογγυλα... αλου σχηματος αναλογα με το νομισμα και την ζυγαρια.... ομορφα κομματια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences