Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:29:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γαλλικο ασσινιατο.. πλαστο εποχης?  (Αναγνώστηκε 7393 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 03, 2021, 04:19:51 μμ »

ιχνωντας εχθες μια ματια στα χαρτονομισματα μου προσεξα κατι που δεν ειχα δωσει σημασια παλιοτερα, σε ενα χαρτονομισμα γαλλικο, ενα ασσινιατο των 50 σολ, με ημερομηνια 23 μαϊου 1793.

το χαρτονομισμα ηταν σε παλιο χαρτι, ειχε και υδατοσημο και ολα, οι αναγλυφες σφραγιδες ειναι οκ.. αλλα στην πισω οψη.. ειχε με πεννακι γραμμενη μια λεξη...

διαβαζωντας για τα ασσινιατα, ειδα τα εξης: οσο περνουσε ο καιρος η πλαστογραφια των ασσινιατων γινοταν κατι το συνηθες παρολο τις προειδοποιησεις που υπηρχαν για ποινη θανατου στους πλαστογραφους! μαλιστα φιλομοναρχικοι στην Αγγλια αρχισαν να φτιαχνουν πλαστα ασσινιατα για να τα εξαγουν στην Γαλλια! αναφερεται μαλιστα οτι στην αγγλια απο τις αρχες του 1790... υπηρχαν 17 και πανω εργαστηρια εκτυπωσης πλαστων ασσινιατων με περιπου 400 εργατες να εργαζονται σε αυτα!! τα περισσοτερα απο αυτα επεσαν στα χερια του καθολικου βασιλικου στρατου για να τα χρησιμοποιησουν εναντια στους δημοκρατικους (επαναστατες).

οταν τα πλαστα ανακαλυπτονταν στην κυκλοφορια, η κυβερνηση τα κατασχε και τα εβγαζε απο την κυκλοφορια.
η ακυρωση τους ηταν στην ευθυνη του επικεφαλη ελεγκτη ασσινιατων.

αν καποιο υποπτο ασσινιατο εμφανιζοταν, τοτε το πηγαιναν στο γραφειο του ελεγκτη οπου και το εξεταζε! μετα απο αυτο...πλαστο ή γνησιο, σφραγιζοταν στην πισω οψη με ειδικη σφραγιδα. αν ηταν πλαστο τοτε εγραφε FAUX ενω αν ηταν γνησιο το αναφερε (εγραφε BON) εχωντας και την υπογραφη του ελεγτη.

τα πλαστα λοιπον μετα τα εκαιγαν ενω τα καλα τα επεστρεφαν στην κυκλοφορια!

υπηρχαν 3 διαφορετικες σφραγιδες μιας και το γραφειο ελεγχου ειχε 3 ελεγκτες επι πληρωμη! αυτοι ηταν οι La Marche, Deperey, Marigny. ο τελευταιος δεν εμεινε πολυ γιατι κατηγορηθηκε οτι εκτυπωσε ασσινιατα χωρις εντολη για προσωπικο οφελως και εκτελεστηκε στην γκιλοτινα στις 9 Νοεμβριου του 1973 στο Place de la Concorde (πλατεια Κονκορντ). ετσι οι σφραγιδες του ειναι πολυ σπανιες! γενικα ολες οι σφραγιδες ειναι σπανιοτατες και ελαχιστα δειγματα επιβιωσαν ως στις μερες μας!

τωρα.... ψαχνωντας στο διαδικτυο ειδα οτι υπαρχουν και καποια πλαστα που διασωθηκαν αο εκεινη την εποχη αλλα ειναι ακυρωμενα ειτε με Χ ειτε γραφουν Faux με μελανη κτλ!

το θεμα ειναι... πως διεφυγαν αυτα;

ας παμε ομως πισω στο δικο μου...

στην μεση της πισω μεριας γραφει με μελανη faux! αρα ειναι πλαστο χαρτονομισμα! λογικα πλαστο εποχης...

ποια η γνωμη σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2021, 04:25:47 μμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 05:08:11 μμ »

1
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2021, 05:08:51 μμ από NMS » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 05:09:22 μμ »

2
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2021, 10:20:53 μμ »

υπηρχαν 3 διαφορετικες σφραγιδες

μπερδευτηκα λιγο με αυτο, υπηρχαν 3 σφραγιδες που ελεγαν πλαστο και 3 που ελεγαν οκ, διαφορετικες μεταξυ τους αλλα ελεγαν απλα αυτο, δεν υπηρχε και το ονομα του ελεγκτη πανω, ετσι ; αυτο καταλαβα

κατα τ αλλα... απιστευτη ιστορια αυτο το κομματι, πραγματικα εχω μεινει, ελπιζω να ακουσω κι αλλα απο τους ειδικους
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 04:44:20 μμ »

κι εγω να σου πω την αληθεια... αν εχω καταλαβει καλα τι εγραφε η μελετη (ειναι στα αγγλικα), τα πλαστα ειχαν απλα το faux ενω τα γνησια μετα την εξεταση ειχαν μια απο τις 3 σφραγιδες που πιστοποιουσε την γνησιοτητα!

το πλαστο... ηταν πλαστο και πηγαινε αμεσα για καυση! τωρα αυτο πως βρεθηκε.... τι να πω!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 11:42:51 μμ »

θα ειχε ενδιαφερον απλα αν εχουν ξεχωρισει και ποιο faux ειναι ποιανου (εστω απο ατελειες της σφραγιδας)
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 01:50:33 πμ »

πολύ ωραία ιστορία, βλέπω πως υπάρχουν 2 δίκυκλες σφραγίδες, μπορείς με καλό φως και μεγεθυντικό φακό να καταλάβεις τι λένε?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 04:06:43 πμ »

Δεν νομίζω ότι οι σφραγίδες είναι απλά ανάγλυφες.

Το assignat στην περίπτωση του Νίκου λέει,

Παράθεση
Domaines nationales
Assignats
de cinquante sols


payables au porteur
.

με καλλιγραφικα γράμματα της εποχής, ενωμένα με παυλίτσα μεταξύ τους κι από πίσω
Παράθεση
faux
.

Αν οι σφραγίδες είναι ανάγλυφες ,τότε μια και μόνο θα αρκεί, ενός ελεγκτή, όπου ο Νίκος θα πρέπει μάλλον να ψάξει για τα ανάγλυφα αρχικά L (η LM),D και Μ του κάθε ελεγκτή με τη σειρά που τους ανέφερε, κάτι αρκετά δύσκολο να διατηρηθεί σε χαρτονόμισμα….. 230 ετών, και το σίδερο ατμού δεν είναι και τόσο καινουρια  εφεύρεση…

Αν μπαίνανε σε διαδικασία να σφραγίσουν το πλαστό με γνήσια σφραγίδα, τοτε το κάνει εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν πλαστό εποχής.

Επίσης το κόψιμο τους είναι λίγο τέλειο για ένα χαρτί 230 ετών, εγώ αυτό καταλαβαίνω χωρίς να έχω αποκτησει ποτε assignat.

Παρατηρώ όμως στα Γαλλικά και Γαλλικών αποικιών τα χαρτονομίσματα με το χαρτί με τον ιδιαίτερο ήχο και τα ωραία σχέδια και χρώματα, την μόνιμη ύπαρξη ενός μικρού ορθογωνίου που προειδοποιεί ακόμη ότι η  παραχάραξη είναι αδίκημα και τιμωρείται από τον ποινικό κώδικα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 12:29:32 πμ »

οι αναγλυφες σφραγιδες δεν ειναι των ελεκτων αλλα μερος ελεγχου γνησιοτητας του χαρτονομισματος! οπως εχουμε εμεις το αναγλυφο της τυπωσης κτλ.. στο ενα ειναι αν βλεπω καλα το σχεδιο που εχει στα γαλλικα χρυσα με τον αγγελο.. ή κατι παραπλησιο.. και η αλλη σφραγιδα μια ορθια γυναικεια φιγουρα που κραταει ζυγο.. (δικαιοσυνη; )
εχουν κι επιγραφες... αλλα που να τα διαβαζω τωρα... χαχαχα
παντως... το χαρτονομισμα μου εχει και τις αναγλυφες σφραγιδες και το υδατοσημο σωστα. 

τα χαρτια τοτε ηταν περιεργα και χειροποιητα! καποια ειναι χοντρα και καποια πολυ λεπτα, αναλογα την εποχη, το χαρτονομσμα, την τυπωση! μπορει να υπαρχουν περιπτωσεις που ενα χαρτονομισμα ειναι και σε λεπτο και σε παχυ χαρτι! το λεω με επιφυλαξη αυτο μιας και εχω ασσινιατο των 100 φραγκων σε πολυ λεπτο χαρτι, ενω σε μια φωτο βλεπω αλλο, 2 μαζι ακοπα σε χαρτι που δειχνει χοντρο...

κοψιματα βλεπεις πολλα και διαφορα! αυτο ηταν αναλογα τον υπαλληλο που τα εκοβε απο το φυλλο! σε αλα θα δεις τρελλα περιθωρια, σε αλλα τιποτα! σε αλλα ακολουθουν με το ψαλιδι το σχεδιο (οπως στο δικο μου), σε αλλα τα κανουν με γωνιες...κανονικα τετραγωνα... χαμος!

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences