Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:41:02 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός:μαντέψτε τον βαθμό! Δώρο στον νικητή  (Αναγνώστηκε 16574 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 09:20:37 μμ »

Το νόμισμα που βγήκε στο Facebook το γνωρίζω ή μάλλον καλύτερα γνωρίζω την ιστορία του. Αυτός που το βγάζει καταρχάς δεν είναι απατεώνας είναι ένας  καλός και σοβαρός συλλέκτης που όμως είχε τη ατυχία να το αγοράσει από ιταλικό οίκο δημοπρασιών που δεν το περιέγραφε ως πιθανό κόσμημα ή κάπως πειραγμένο. Έτσι το έστειλε δυο φορές για πιστιποίηση και τις δυο γύρισε ως αμφισβητούμενης γνησιότητας.
Ο ντηλερ που το ειδε και το έστειλε αλλά και εγώ πιστεύουμε ότι είναι γνήσιο. Ο οίκος ειρησθω εν παρόδω δεν το δέχεται πίσω με την γνωμάτευση της εταιρίας πιστοποίησης διότι το θεωρούν γνήσιο μια συμπεριφορά που έχω ξανασυναντήσει σε οίκους και δεν μου είναι ούτε ξένη ούτε απορριπτέα.
Τώρα το έβγαλε προς πώληση «πιθανή αφαίρεση από κόσμημα» οκ εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά πάνε και περίπου 2-3 χρόνια.
Αν είναι το ίδιο βέβαια.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2021, 09:21:26 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 09:24:18 μμ »

Να προσθέσω ότι το έστειλε PCGS δεν ξέρω για NGC. H PCGS δεν έγραψε ποτέ για engraved devices. Αν πήγε NGC τότε έγινε μετά και δεν ξέρω. Επαναλαμβάνω αν είναι το ίδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2021, 09:25:20 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 09:58:47 μμ »

Το νόμισμα που βγήκε στο Facebook το γνωρίζω ή μάλλον καλύτερα γνωρίζω την ιστορία του. Αυτός που το βγάζει καταρχάς δεν είναι απατεώνας είναι ένας  καλός και σοβαρός συλλέκτης που όμως είχε τη ατυχία να το αγοράσει από ιταλικό οίκο δημοπρασιών που δεν το περιέγραφε ως πιθανό κόσμημα ή κάπως πειραγμένο. Έτσι το έστειλε δυο φορές για πιστιποίηση και τις δυο γύρισε ως αμφισβητούμενης γνησιότητας.
Ο ντηλερ που το ειδε και το έστειλε αλλά και εγώ πιστεύουμε ότι είναι γνήσιο. Ο οίκος ειρησθω εν παρόδω δεν το δέχεται πίσω με την γνωμάτευση της εταιρίας πιστοποίησης διότι το θεωρούν γνήσιο μια συμπεριφορά που έχω ξανασυναντήσει σε οίκους και δεν μου είναι ούτε ξένη ούτε απορριπτέα.
Τώρα το έβγαλε προς πώληση «πιθανή αφαίρεση από κόσμημα» οκ εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά πάνε και περίπου 2-3 χρόνια.
Αν είναι το ίδιο βέβαια.

Αγαπητε συνωνοματε και ξεροντας την εκτιμηση που τρεφω προς εσας και τις γνωσεις που εχεις τοσο σε Αγγλικο οσο σε Ελληνικο νομισμα.
Κατα το παρεθλον μου εχει τυχει η ιστορια που ειπα παραπανω,
Σοβαρος πωλητης να δινει ταληρο του 51  ,να το στελνει ο  αγοραστης για πιστοποιηση και να τρωει πορτα οχι ως μη γνησιο αλλα ως αμφισβητουμενο , οτι ταχα μου δεν μπορει να εκφερει γωμη η εταιρια !!!
Ο αγοραστης να το κανει θεμα , ο πωλητης πολυ κυριος και μη θελοντας να σπιλωθει το ονομα του να το παιρνει πισω και τελικως να το στελνει στην αλλη εταιρια και να γυριζει σε σλπαμπ κανονικοτατα !!!
Φυσικα οφελειθηκε διοτι εβαλε δυο τρια χιλιαρικα στην τσεπη του αργοτερα λογβ της πιστοποιησης .
Εγω σε ερωτω το απλο πραγμα.
Στα χρονια της συλλεκτικης σου πορειας (που δεν ειναι και λιγα ) εχεις δει ποτε ταληρο του 51 που να μην ειναι γνησιο;;
Διοτι εγω το μονο που εχω δει ειναι ενα χρυσο αντιγραφο καποιας εταιριας  που πουλουσε τα νομισματα του εθνους !!!
Και αυτο οχι σε ασημι αλλα χρυσο που κανει μπαμ !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotirisxan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 03:26:20 πμ »

Τι συζηταμε? Το νομισμα που βγηκε στο Facebook ΔΕΝ ειναι το ιδιο με αυτο που συζηταμε εδω (που βγηκε στον Ιαπωνικο οικο). Κοιταξτε τα σημαδακια που εχουν τα δυο και θα καταλαβετε οτι ειναι διαφορετικα. Καλο θα ειναι (και φυσικα ΔΕΝ αναφερομαι στον gkounto ο οποιος καλοπιστα απλως προσεφερε πληροφοριες για το νομισμα του Facebook) να σιγουρευομαστε πριν κανουμε σχολια περι νεων θυματων κλπ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2021, 03:27:33 πμ από sotirisxan » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 06:36:07 πμ »

Αυτο που βγηκε στο fb ειναι το παρακατω

https://www.artemideaste.com/auction/view/632/717
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 07:31:44 πμ »

Ανακαλώ τα όσα έγραψα
 Και ζητώ συγγνώμη από τον πωλητή στο facebook. Το νόμισμα αν και μοιάζει δεν είναι το ίδιο. Πρόκειται για διαφορετικό νόμισμα. Έχετε δίκιο. Με μπέρδεψε το χτύπημα στο ριμ και η πατίνα.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 09:07:28 πμ »

Αυτο που βγηκε στο fb ειναι το παρακατω

https://www.artemideaste.com/auction/view/632/717

Ναι μπράβο Κύριε Γιώργο αυτό είναι. Έβλεπα από κινητό και δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω. Μια χαρά νόμισμα είναι. Και δεν νομίζω ότι είναι από κόσμημα. Τάληρο και κόσμημα δεν έχω ξανακούσει αν είναι θα είναι σπάνια περίπτωση τι να πω. Ίσως μόνο κακό χρώμα;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ivitou67
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 03:45:35 μμ »

Το νόμισμα που βγήκε στο Facebook το γνωρίζω ή μάλλον καλύτερα γνωρίζω την ιστορία του. Αυτός που το βγάζει καταρχάς δεν είναι απατεώνας είναι ένας  καλός και σοβαρός συλλέκτης που όμως είχε τη ατυχία να το αγοράσει από ιταλικό οίκο δημοπρασιών που δεν το περιέγραφε ως πιθανό κόσμημα ή κάπως πειραγμένο. Έτσι το έστειλε δυο φορές για πιστιποίηση και τις δυο γύρισε ως αμφισβητούμενης γνησιότητας.
Ο ντηλερ που το ειδε και το έστειλε αλλά και εγώ πιστεύουμε ότι είναι γνήσιο. Ο οίκος ειρησθω εν παρόδω δεν το δέχεται πίσω με την γνωμάτευση της εταιρίας πιστοποίησης διότι το θεωρούν γνήσιο μια συμπεριφορά που έχω ξανασυναντήσει σε οίκους και δεν μου είναι ούτε ξένη ούτε απορριπτέα.
Τώρα το έβγαλε προς πώληση «πιθανή αφαίρεση από κόσμημα» οκ εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά πάνε και περίπου 2-3 χρόνια.
Αν είναι το ίδιο βέβαια.
Ευχαριστώ τον gkounto για τα καλά του λόγια. Λοιπόν, το νόμισμα είναι δικό μου και η κατάσταση έχει όπως ακριβώς τα λέει. Αν και θαυμάστηκε (https://thread-3389.html), δεν είχε την προσδοκώμενη ομαλή πορεία με τις εταιρείες πιστοποίησης. Τελικά, μπήκε σε slab της PCGS το Μάη του 2020 (XF details repaired).
Όσον αφορά την τιμή πώλησης, είναι το αιώνιο δίπολο κουτί ή νόμισμα. Έτσι έβγαλα το κουτί από τη μέση, γιατί θεωρώ ότι το νόμισμα είνα καλύτερο από το βαθμο του. Κράτησα, όμως, την αφαίρεση από κόσμημα λόγω της αρχικής περιγραφής στο Baldwin αλλά από το βαθμό που πήρε.
 Το πρωτοεντόπισα σε δημοπρασία του Baldwin (2009,  auction 60). Κατόπιν εμφανίστηκε στον Καραμήτσο (Auction 631, lot 3093) και τελικά στην Artemide Aste, απ΄ όπου και τ΄αγόρασα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2021, 05:13:31 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 09, 2021, 05:39:42 μμ »

Το νομισμα σου εαν το δει καποιος με μια προχειρη ματια θα νομισει οτι ειναι ενταξει και πως ισως εκανες λαθος για το κοσμημα.
Απο την πλευρα του θυρεου ομως και ωρα τρεις (3) παρατηρω μια ατελεια και υπερβολικο λιωσιμο του μεταλλου απο υψηλη θερμανση η οποια ομως δεν εβλαψε πολυ το νομισμα!!!
Το παραξενο για εμενα ειναι πως απο την απεναντι πλευρα ψαχνω για ιδιο ελατωμα και δεν βρισκω!!!
Αναρωτιεμαι τι διαολο ειχαν κολησει.
Απο το θεμα της βαθμολογιας τωρα που σου φαινετε χαμηλη.
Το κοσμημα ηταν απο την πλευρα του Θυρεου.
Αρα η τριβει του νομισματος σε σωμα ή ρουχα ειναι η πλευρα αυτη.
Βλεπεις λοιπον ενα κεφαλι με πολυ ελαφρυ κατεβασμα και λες ουαο , αλλα πο την αλλη πλευρα (θυρεου) πρεπει να δεις καποιες φυλωσιες οι οποιες τριβοταν για τα καλα και εχουν κατεβασμα XF !!!
Δικαιως λοιπον η εταιρια σε κατεβασει σε ενα  XF διοτι  εκει πρεπει να δωσει βαθμο για δυο λογους!!!
Ο ενας ειναι αυτο της τριβης μονοπλευρα και ο αλλος ειναι οτι εχει υποστει ζημια λογω της κολησεις!!!
Παραμενει ομως ενα εξαισιο νομισμα , ενα δυσκολο νομισμα ,  αλλα πρεπει να βρει εναν συλλεκτη ο οποιος δεν ενδιαφερεται για υψηλες καταστασεις και κουτια , αλλα ενα νομισμα δυσκολο που να του αρεσει και να το χαιρεται !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2021, 05:41:20 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences