Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:43:19 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παλιά ευαγγέλια  (Αναγνώστηκε 24592 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:02:02 μμ »

Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου δυο παλιά ευαγγέλια, το πρώτο (Α) του 1588 και το δεύτερο (Β) του 1599. Η κατάστασή τους είναι πολύ καλή για την παλαιότητά τους. Μπορεί να γίνει κάποια εκτίμηση; Παραθέτω κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται και η χρονολογία τους μέσα στο μπλε πλαίσιο.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:03:35 μμ »

... συνέχεια
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:04:30 μμ »

... και συνέχεια.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:15:36 μμ »

Δυστυχως οι φωτο δεν με βοηθανε αρκετα να δω καποια πραγματα. Θεωρητικα πρεπει να ειναι χειρογραφα. Δεν ξερω κατα ποσο εχουν κοινο τα εκκλησιαστικα βιβλια.. Παντως η κατασταση τους ειναι παρα πολυ ασχημη.. Αν ειναι οντως τοσο παλια, δεν ξερω κ αν αναλαμβανει κανεις να τα συντηρησει, περα απο καποιους πολυ ειδικους.. Θα ηθελα παντως πιο κοντινες φωτογραφιες. Τουλαχιστον αν οχι να το εκτιμησουμε, να το απολαυσουμε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:18:43 μμ »

Ευχαρίστως να σου στείλω τις φωτό, αλλά πως;
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2021, 09:23:06 μμ »

... σε μεγαλύτερη ανΆλυση εννοώ, γιατί εδώ δεν επιτρέπουν μεγαλύτερα αρχεία.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 01, 2021, 10:04:02 μμ »

Εδω υπαρχει ενας οδηγος..

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37761.0

Επισης, εκει που εχεις πχ δυο σελιδες και μερικο φοντο, απλα προσπαθησε να φωτογραφησεις την μια σελιδα κ οσο το δυνατον λιγοτερο φοντο.. Παντως, ακομα κ σε αυτη την κατασταση ειναι ομορφα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 191


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 01, 2021, 11:53:28 μμ »

Αυτά δεν τα πιάνει ο νόμος αρχαιοτήτων;
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:19:37 πμ »

εχω την εντυπωση οτι ειναι τυπωμενα... δεν ειναι χειρογραφα! αλλα... αν ειναι αυτων των ημερομηνιων που αναφερεσαι... θα πρεπει να πας στην κοντινοτερη σου εφορια αρχαιοτητων (αν εχεις βυζαντινων αρχαιοτητων, θα ειναι το τελειο). αυτο στο λεω γιατι μιλαμε για εκκλησιαστικα βιβλια που τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος!

ο 3028/2002 αναφεραι οτι αρχαια κινητα μνημεια θεωρουνται (δεν το βαζω ολο για τα κανονικα αρχαια...), και οι εκκλησιαστικες εικονες και τα λειτουργικα αντικειμενα της μεχρι το 1830. τα συγκεκριμενα ειναι λειτουργικα εκκλησιαστικα αντικειμενα!

αυτοι θα σου πουν τι πρεπει να κανεις...
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 02, 2021, 06:16:49 πμ »

εχω την εντυπωση οτι ειναι τυπωμενα... δεν ειναι χειρογραφα! αλλα... αν ειναι αυτων των ημερομηνιων που αναφερεσαι... θα πρεπει να πας στην κοντινοτερη σου εφορια αρχαιοτητων (αν εχεις βυζαντινων αρχαιοτητων, θα ειναι το τελειο). αυτο στο λεω γιατι μιλαμε για εκκλησιαστικα βιβλια που τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος!

ο 3028/2002 αναφεραι οτι αρχαια κινητα μνημεια θεωρουνται (δεν το βαζω ολο για τα κανονικα αρχαια...), και οι εκκλησιαστικες εικονες και τα λειτουργικα αντικειμενα της μεχρι το 1830. τα συγκεκριμενα ειναι λειτουργικα εκκλησιαστικα αντικειμενα!

αυτοι θα σου πουν τι πρεπει να κανεις...
(και στην βουλη μπαινεις αν ειναι αυθεντικο)  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 02, 2021, 07:54:47 πμ »

Εδω υπαρχει ενας οδηγος..

https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37761.0

Επισης, εκει που εχεις πχ δυο σελιδες και μερικο φοντο, απλα προσπαθησε να φωτογραφησεις την μια σελιδα κ οσο το δυνατον λιγοτερο φοντο.. Παντως, ακομα κ σε αυτη την κατασταση ειναι ομορφα..
Ήδη αυτές τις φωτό τις μείωσα σε ανάλυση. Εννοώ αν θέλεις να τις δεις σε μεγαλύτερη ανάλυση πρέπει να σου τις στείλω κάπου σε ένα e-mail.
Καταγράφηκε
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 02, 2021, 08:04:29 πμ »

εχω την εντυπωση οτι ειναι τυπωμενα... δεν ειναι χειρογραφα! αλλα... αν ειναι αυτων των ημερομηνιων που αναφερεσαι... θα πρεπει να πας στην κοντινοτερη σου εφορια αρχαιοτητων (αν εχεις βυζαντινων αρχαιοτητων, θα ειναι το τελειο). αυτο στο λεω γιατι μιλαμε για εκκλησιαστικα βιβλια που τα πιανει ο αρχαιολογικος νομος!

ο 3028/2002 αναφεραι οτι αρχαια κινητα μνημεια θεωρουνται (δεν το βαζω ολο για τα κανονικα αρχαια...), και οι εκκλησιαστικες εικονες και τα λειτουργικα αντικειμενα της μεχρι το 1830. τα συγκεκριμενα ειναι λειτουργικα εκκλησιαστικα αντικειμενα!

αυτοι θα σου πουν τι πρεπει να κανεις...
Αν και δεν προέρχονται από παράνομη δραστηριότητα (συγκεκριμένα τα διέσωσε την τελευταία στιγμή ο πατέρας μου τη δεκαετία του '50 με 60' από πυρκαγιά στον ιερό ναό του χωριού μας), δεν νομίζω ότι θα μπλέξω με το κράτος.
Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 191


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:27:09 πμ »

Τα διέσωσε από φωτιά και τα κράτησε; Αυτό από μόνο του παράνομο μου ακούγεται δεν είναι κι ότι π.χ. κάποιος πρόγονος ήταν ιερέας και σας έμειναν οικογενειακά κειμήλια.. Δλδ αν διασωσω ένα κινητό από ένα αυτοκίνητο που καίγεται το κινητό αυτό μου ανήκει;
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
step6917
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 02, 2021, 09:54:34 πμ »

Τα διέσωσε από φωτιά και τα κράτησε; Αυτό από μόνο του παράνομο μου ακούγεται δεν είναι κι ότι π.χ. κάποιος πρόγονος ήταν ιερέας και σας έμειναν οικογενειακά κειμήλια.. Δλδ αν διασωσω ένα κινητό από ένα αυτοκίνητο που καίγεται το κινητό αυτό μου ανήκει;
Όταν οι αρχές του χωριού (παπάς, πρόεδρος κλπ - με την αγραμματοσύνη που είχαν) έδειξαν αδιαφορία και άφησαν να καούν και άλλα πολύτιμα κειμήλια και βιβλία (π.χ. παλιά δημοτολόγια του χωριού των αρχών του 20ου αι.) τι να έκανε και ο πατέρας μου που ήταν και νεαρός εκπαιδευτικός τότε, να τους τα δώσει πίσω; Ή μήπως ήξερε από εφορίες βυζαντινών αρχαιοτήτων τότε; Από την αγάπη του για τον τόπο του τα κράτησε και τα διαφύλαξε. Θα μπορούσε να τα πουλήσει μέχρι σήμερα, αλλά δεν το έκανε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:59:06 μμ »

το θεμα ειναι οτι ολα τα εκκλησιαστικα αντικειμενα που τα πιανει ο νομος... μπορει να τα βλεπεις σε εκκλησιες αλλα ειναι καταγεγραμμενα στις κατα τοπους εφοριες αρχαιοτητων!

το οτι αφησαν εγγραφα των αρχων του 20ου αιωνα λαθος αλλα πανω στον πανικο... τι να πρωτοσωσεις; λογικα εσωσαν και εικονες!!!  σε οτι ομως αφορα τα ευαγγελια του 1500, διαφερει το πραγμα λογο παλαιοτητας!

αν ειναι καταγεγραμμενα.... καταλαβαινεις τι γινεται!

μπορω να καταλαβω οτι δεν ηξεραν οι ανθρωποι εκεινο τον καιρο.. αλλα για σκεψου... δηλαδη αν εσωζε εικονες θα τις κρατουσε;; αν παρει φωτια ενα σπιτι και μπω μεσα να σωσω κατι απο την οικογενεια... δεδομενου οτι ολοι εχουν σωθει... και σωσω τα χρυσαφικα τους... τα κραταω;; οχι!

η εκκλησια δεν ξαναφτιαχτηκε;;; γιατι δεν δοθηκαν πισω; δεν ειναι η θεση τους εκει;;;

τωρα κανω ρητορικες ερωτησεις... και μην νομιζεις οτι στην λεω ή σε κατακρινω... δεν φταις εσυ... για το παρελθον....

εγω σου ειπα τι να κανεις... μιλησε και με τον παπα της εκλησιας... αλλα πρεπει να πας στην αρχαιολογια...και να πεις την ιστορια τους..


Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences