Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:03:37 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΣΗΜΙ ''ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΕΣ''  (Αναγνώστηκε 4977 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:35:09 μμ »

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!!!!! Είναι άλλο το να έχεις το 5% του εισοδήματος σου σε μέταλλο για να διατηρήσεις τον πλούτο σου σε περίπτωση μπραφ και άλλο το να λες εγω αγοράζω ασήμι επενδυτικά. Ο χρυσός και το ασήμι ειναι αποθησαυριστικά. Εάν για παράδειγμα κάποιοσ διαθέτει 100κ μετρητά αρκει να έχει το πολύ τα 10κ σε χρυσό και η περιουσια του είναι καλυμμένη. Αρκει να βρεις την αναλογία του ΧΡΥΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ και να το διαιρεσεις με τον ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΛΟΥΤΟ (αυλο και υλικο) . Η αναλογία είναι 1/20 περίπου. Εγω σου λεω 1/10 επειδη ειμαι και καμπόσος. Το 10%αρκεί για να διασφαλίσεις την περιουσία σου. Ολα τα υπόλοιπα είναι για να βγάζουν οι έμποροι.

Δανειζομαι αυτη την παραγραφο απο μια συζητηση που ειχαμε πριν κανα μηνα.
Δεν το κανω για αντιπαραθεση ή εγωισμο ή οτιδηποτε απλα για να συζητηθει και να ακουστουν
διαφορετικες αποψεις.
Εξακολουθω να μην καταλαβαινω στο παραδειγμα γιατι με 10% εισαι καλυμενος για το υπολοιπο 90%.
Δηλ εαν ερθει η συντελεια του κοσμου  επειδη ολος ο χρυσος του κοσμου ειναι σε αναλογια με τον παγκοσμιο πλουτο 1/20 εαν εχεις πχ 100000€/20=5000€ σε χρυσο εισαι καλυμενος?
Και τα υπολοιπα 19/20? θα τα καλυψει το 1/20? Μαθηματικως ειναι λιγο ουτοπικο.
Εκτος και αν χανω κατι ή το βλεπω απο αλλη οπτικη γωνια.
Επισης αυτο μου μου εκανε εντυπωση ειναι το οτι το ασημι και ο χρυσος ειναι αποθησαυριστικα.
Με ποια εννοια? Οτι θα αγορασεις με καπελο και θα πουλησεις 20% κατω στον σαραφη?
Θα ηθελα η συζητηση να ειναι οσο γινεται ουσιαστικη και με επιχειρηματα.
Ευχαριστω
Γιαννης
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 10:55:36 μμ »

γεια σου Γιάννη, εγώ είμαι ο Βασίλης. δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Καταρχας εάν έρθει η συντέλεια του κόσμου δεν θα σε νοιάζει πόσο ασήμι έχεις ,πίστεψε με.
Λοιπόν ,πιστεύω πως όσοι μαζεύουν ασήμι και χρυσό έχουν όλοι το ίδιο επιχείρημα και ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ πίσω από αυτό. Πως δηλαδη εγω μαζευώ π.χ. ασημι αν πεσει μετεωρίτης εγω δεν θα πεινάσω. η πραγματικότητα είναι πως συλλέγεις ασήμι επειση ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ , και πολυ καλά κανεις βεβαια δεν το κρίνω αλλα ας είμαστε λογικοί και ψύχραιμοι.
Σε ενα ρεαλιστικό σενάριο λοιπόν Γιάννη, κάποιος είναι 30 χρόνων εχει δικό του σπίτι και εχει μισθό 800ευρώ και έχει και 50κ καταθέσεις. Τι πρότείνεις σε αυτόν τον άνθρωπο ? να αγοράσει ασήμι μήπως γινει τριτος παγκόσμιος πολεμος και δεν εχει να φάει?Απορία?? Γιατί αν κατάλαβα καλά αυτο λετε οι περισσότεροι από εδω μεσα?
Η αληθεια είναι πως καλυμμένος δεν εισαι με ΤΙΠΟΤΑ. Αν εισαι φοβιτσιάρης και δεν παρεις ρίσκο (όχι εσυ γιαννη , γενικά) δεν θα κανεις λεφτά, εάν νομίζεις πως θα γίνει τριτος παγκόσμιος θα αγοραζεις κατά ρυππας ασημι, κάποιοι θεοπάλαβοι αμερικανοι εχουν κανει τα υπογεια τους πυρηνικά καταφύγια. Και για αυτους ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΠΑΛΑΒΟΙ.
Εγω νιώθω πολύ ασφαλής εχοντας τα λεφτα μου στην τράπεζα , χωρις ασήμι σπίτι μου,και με ενα χρυσό νομισμα μιας ουγγιας μόνον.Α, και ένα G3 καθως ειμαι εθνοφυλακας.

Τέλος, μαθηματικώς δεν ειναι ουτοπικό αυτο που λέω. Δες σε παρακαλώ ποσος ειναι ο παγκόσμιος πλουτός σε ΡΕΥΣΤΟ και πόσος είναι ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ. για παράδειγμα, παιρνω ένα δανειο, μπαινουν 300κ στον λογαρισμό μου. αυτα ειναι λογιστικά δεν ειναι πραγματικό χρήμα, όταν τα παρω στα χερια μου ειναι πραγματικό ρευστό. Ε, η αναλογια ειναι αυτή , η περίπου αυτή. Ειναι καθαρα μαθηματικό Γιάννη, αν θες να σου βρω το λινκ αλλά θα πρεπει να το ψαξω λίγο. ΦΙΛΙΚΑ
Βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:16:21 μμ »


Σε ενα ρεαλιστικό σενάριο λοιπόν Γιάννη, κάποιος είναι 30 χρόνων εχει δικό του σπίτι και εχει μισθό 800ευρώ και έχει και 50κ καταθέσεις. Τι πρότείνεις σε αυτόν τον άνθρωπο ? να αγοράσει ασήμι μήπως γινει τριτος παγκόσμιος πολεμος και δεν εχει να φάει?Απορία?? Γιατί αν κατάλαβα καλά αυτο λετε οι περισσότεροι από εδω μεσα?
 
Εγω νιώθω πολύ ασφαλής εχοντας τα λεφτα μου στην τράπεζα , χωρις ασήμι σπίτι μου,και με ενα χρυσό νομισμα μιας ουγγιας μόνον.Α, και ένα G3 καθως ειμαι εθνοφυλακας.


Βασιλη το εκανα για να συζητηθει ''καφενειακα'' και να ακουστουν κι αλλες αποψεις.
Μιας και απαντησες εσυ θα μιλησουμε μαζι,τωρα.
Στο παραδειγμα που αναφερεις να βγαλω την υπερβολη για το τελος του κοσμου και να
προσπαθησω να εξηγησω ρεαλιστικα,κατ'εμε.

Λοιπον στον 30χρονο με 800 εισοδημα και 50Κ καταθεσεις θα του προτεινα να βγαλει τα λεφτα
το ΧΘΕΣ εξω απο το τραπεζικο συστημα,τουλαχιστον τις Ελλαδας.
Δευτερον να τα σπασει σε 3 κομματια 20-20-10.

Τα 10 λιριτσες και ασημακια αλλα πρωτα σωστη ερευνα απο που θα αγορασει και που θα πουλησει
ανα πασα ωρα οταν χρειαστει ρευστοποιηση και εαν αγορασει πχ σημερα σε τι τιμη εχει  καλυψει
προμηθειες,premium κτλ για να ερθει ισα βαρκα.
Τωρα σ'αυτο μεσα μπαινουν οι σαραφηδες κτλ αλλα ας το αφησουμε για λιγο πιο αργοτερα για να μην βγει μεγαλο το ποστ.
Τα 20αρια τωρα αναλογως το ρισκο που θελει να παρει μπορει να
1. Καταθεση σε 2 τραπεζες εσωτερικου (ψιλομεγαλο ρισκο)
2. Καταθεση σε 2 τραπεζες εξωτερικου  ( μετριο ρισκο+πολυ ψαξιμο+μεγαλυτερες προμηθειες)
3. Να τα βαλει καπου κρυφα ( θαψει,κρυψει στην ντουλαπα κτλ) (μετριο ρισκο)
4. Να επενδυσει 20 και να εχει καταθεση 20 (μετριομεγαλο ρισκο)
5. Να τα επενδυσει ολα και τα  40 (μεγαλο ρισκο)
Εαν υπαρχουν κι αλλα παρακαλω αναφερε τα.
Χωρις ρισκο δεν γινεται τιποτε.Παντα υπαρχει.

Εγω προσωπικα αυτα που εχω ειναι εκτος τραπεζικου συστηματος.
Το χρησιμοποιω γιατι δεν γινεται αλλιως αλλα μεχρι εκει.
Επισης δεν ενιωθα τις καλες μερες ασφαλης  για ηθικους κυριως λογους,ποσο μαλλον τωρα.
Αυτο δεν σημαινει οτι ασπαζομαι τα σεναρια καταστροφολογιας ΑΛΛΑ εαν υποθετικα παντα
γινει το 0.000001% απ'αυτα? Δεν ειναι κακο να εισαι εστω και λιγο προετοιμασμενος για
τα χειροτερα.Εχω κανει αλλα και αλλα αυτο μου φαινεται τρομερα λογικο για να το προσπερασω
χωρις σκεψη και εστω καποια αντιδραση απο μερους μου.

Με λιγα λογια οι περισσοτεροι ειχαν αφησει το μελλον στα χερια αλλων και ισως και τωρα ακομα
προλαβαινουν να κανουν κατι να σωσουν οτι εχει απομεινει.Δυστηχως θα πρεπει να παρουν την τυχη
στα χερια τους και να κολυμπησουν σε αγνωστα νερα.Λαθη θα γινουν,ολοι κανουμε, σιγουρα ομως θα
εχουν καλυτερο αποτελεσμα απο το συνεχιζουν να κοιμουνται ή να συνεχιζουν να τρωνε αμασητα τα παντα.

Τωρα βαση αυτου του σκεπτικου δεν μενουν και πολλες επιλογες.Πολυ ρισκο και αβεβαιο μελλον.
Ειδα και το ''βεβαιο'' πως ηταν και δεν μ'αρεσε.Απο την στιγμη που υπαρχει αναταραξη ισορροπιων εκει
ειναι το ''μελι''.Απ'οπου και να το πιασεις το ασημακι εχει πολλα δυνατα σημεια εχει και αδυναμιες ομως.
Εξου και ο τιτλος της ενοτητας Μυθοι και πραγματικοτητες.Που αλλου βλεπεις εσυ περισσοτερες πιθανοτητες
να εχει καλυτερη αποδοση του κεφαλαιου σου σημερα?Δεν μιλαμε για διπλασιασμους και τρελα νουμερα.
Στην προθεσμια τραπεζας?Σε ακινητα?Σε ομολογα?Καπου αλλου?
Εγω μελετωντας λιγο την θεωρια με τους κυκλους των αγορων κατεληξα οτι τωρα ειμαι για εδω στα μεταλλα.
Δεν λεω οτι ειμαι επιστημονας ή Trader απλα προσπαθω με τα λαθη μου και τις αδυναμιες μου.







Καταγράφηκε
epsilon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:18:26 μμ »

Τέλος, μαθηματικώς δεν ειναι ουτοπικό αυτο που λέω. Δες σε παρακαλώ ποσος ειναι ο παγκόσμιος πλουτός σε ΡΕΥΣΤΟ και πόσος είναι ο ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ. για παράδειγμα, παιρνω ένα δανειο, μπαινουν 300κ στον λογαρισμό μου. αυτα ειναι λογιστικά δεν ειναι πραγματικό χρήμα, όταν τα παρω στα χερια μου ειναι πραγματικό ρευστό. Ε, η αναλογια ειναι αυτή , η περίπου αυτή. Ειναι καθαρα μαθηματικό Γιάννη, αν θες να σου βρω το λινκ αλλά θα πρεπει να το ψαξω λίγο. ΦΙΛΙΚΑ
Βασίλης


Βασιλη,
μαλλον δεν το εδωσα εγω να εννοηθει σωστα.Να προσπαθησω παλι.
Δεχομαι οτι ετσι ειναι τα νουμερα και η αναλογια ειναι 1/20.
Αυτο που δεν καταλαβα ειναι ΓΙΑΤΙ βασει αυτου του ποσοστου πρεπει να εχω 5% του κεφαλαιου μου
σε μεταλλα.Τι σχεση εχει αυτο με μενα και εσενα?
Πως δηλαδη κολλαει οτι επειδη υπαρχει αυτη η σχεση εγω εστω και αν εχω 10% σε χρυσο
ειμαι καλυμμενος και για το υπολοιπο 90%?
Μου μοιαζει λιγο fraction reserve system κοινως μοχλευση.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αυτο ειναι μαλλον ενα ιδανικο σεναριο οπου λεει οτι
υπαρχουν Χ λεφτα υπαρχει Χ χρυσος και η αναλογια ειναι 1/20 αρα τοσο και εισαι καλυμενος. Βεβαια η πραγματικοτητα ειναι λιγο διαφορετικη γιατι το χρημα και ο χρυσος( οι μεγαλες ποσοτητες)ειναι σε χερια λιγων. Εαν ερθει η ωρα να ζητησουμε ολοι το μεριδιο μας ωστε να αποκατασταθει η παραπανω  συναρτηση τοτε προβλεπω τουλαχιστον χαμο.

Λιγο ασχετο αλλα σχετικο με το προηγουμενο περι κυκλων
http://www.zerohedge.com/print/461393
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2012, 03:43:55 μμ από epsilon » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2012, 07:50:05 μμ »

καλησπέρα γιαννη,

Στο υποθετικό σενάριο που θα ξαναπαμε στον κανονα του χρυσου, τσ 600τρις δολαρια πγκοσμιου πλουτου θα συρρικνωθούν στην τρεχουσα αξια του χρυσου. Με αυτο το σκεπτικό και χωρίς δύσκολους αλγόριθμους γιατι ειναι πρακτικά αδυνατον μιας και υπάρχουν πολλοι ασταθμητοι παράγοντες εχω διαβάσει από σοβαρους καθηγητες - αμεροληπτους - πως ειναι αρκετό το 5%. μπορει στην πραξη να μην αρκεί αλλά δεν υπάρχει μελέτη που να δίνει πιο πάνω.

Στο τι πιστεύω πως είναι καλή επένδυση, η γνώμη μου ειναι η εξης χωρις ομως ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!! το τονίζω αυτό . Η επέδυση σε μετοχες ελληνικες υψηλοτατου ρισκου ωστόσο, μετά τις αυξησεις μετοχικου κεφαλαιου οπωσδηποτε.
θεωρώ πως η αγορά ασημιου εχει κορεστεί. ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ οικονομική συντελεια, σε 6-7 χρονια οι ελληνικες τραπεζες θα εχουν αγοραστει απο ξενες και θα εχουν καλή αποτιμηση. το ρισκο ειναι τεραστιο και η αποδοση ακομα μεγαλυτερη. η ταπεινη μου αποψη και μονον.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ROMMEL
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 11:44:41 πμ »

Παιδιά να μην ξεχνάτε και το ρητό των Εβραίων ως προς την επένδυση της περιούσιας...

Αυτοί ισχυρίζονται ότι το δεον ειναι το 33% να επενδυθεί σε ακίνητη περιουσία, το 33% σε χρυσό (μάλλον εννοούν μέταλλα γενικοτέρα) και το υπόλοιπο 33% να παραμείνει με την μορφή ρευστού στις τράπεζες ή όπου αλλού μπορεί να εφεύρει η φαντασία του ανθρώπου... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έρρωσθε & γρηγορείτε...
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:10:29 μμ »

Και το υπολοιπο 1% ? Το δινουν σε φιλανθρωπιες??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:39:22 μμ »

Παιδιά να μην ξεχνάτε και το ρητό των Εβραίων ως προς την επένδυση της περιούσιας...

Αυτοί ισχυρίζονται ότι το δεον ειναι το 33% να επενδυθεί σε ακίνητη περιουσία, το 33% σε χρυσό (μάλλον εννοούν μέταλλα γενικοτέρα) και το υπόλοιπο 33% να παραμείνει με την μορφή ρευστού στις τράπεζες ή όπου αλλού μπορεί να εφεύρει η φαντασία του ανθρώπου... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

καλησπερα !!!Ειναι το ποιο καλο αυτο που κανουν, Απλα να αγορασεις εκει που πρεπει ακινητη περιουσια !!και να μπορεις να εχεις ενα πολυ καλο εισοδημα και σταθερο !!με λιγα λογια καθε μηνα να περνεις τα λεφτα σου και οχι να γ@@@@ και να μην περνεις κατι αυτα απο εμενα.
Καταγράφηκε
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 02:58:07 μμ »

Υπάρχει μια διάφορα είτε αναφέρουμε για θησαυροφυλάκιο,
είτε για επένδυση διαφέρει από τα έσοδα που έχεις. άλλο να μιλάμε για εισόδηματα 20000€ άλλο για 120000€,
θα κινήθεις διαφορετικά.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 09:30:39 πμ »

Περιμεναμε τα μεταλλακια να κινηθουν λιγο ανοδικα κλεινωντας το ετος αλλα η χαλιναγωγηση η και διορθωση καλα κρατει,παμε για την ελπιδα 2013
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences