Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:02:21 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δεκαρα-πενταρα 1870...heritage  (Αναγνώστηκε 10283 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 08:38:53 μμ »

Τα νομισματα ειναι αξιοζηλευτα διοτι σπανια συνανταμε ομορφες καταστασεις!! Ειδικα τα πεντε λεπτα πιστευω οτι εχουν ενα ελαφρυ κατεβασμα στα μαλλιά του Γεωργιου λιγο ποιο περα απο το αυτι!!(Ετσι δειχνει η φωτο)
Προσωπικα μπορω να πω οτι το νομισμα αυτο ισως ηταν στην κυκλοφορια για παρα πολυ μικρο διαστημα και μετα φυλαχτικε!! ΙΣΩΣ...
 Οταν συναντουν <δυσκολα> νομισματα στην NGC και ειναι και καλος ο πελατης, μπορει να δινουν απλοχερα δυο τρεις βαθμους πανω του κανονικου!!
Στο δεκαλεπτο τα χτυπηματακια που εχει πανω σιγουρα δεν προερχοντε απο κυκλοφορια του νομισματος
Και ισως παλι του το αναγνωριζουν αυτο και δεν το μειωνουν οσο θα νομιζε καποιος οτι θα το μειωναν!!
Αλλα παλι αγαπητε Θωμα δεν ειμαστε στο μυαλο του καθε εκτιμητη και δεν μπορουμε να ξερουμε πως σκεφτοταν-ντε οταν δινουν τους βαθμους!!
Στο παρελθον εχουμε δει Αμερικανικα Μοργκαν Δολαρ να εχουν χαρακια πανω τους που σου βγαζει το ματι και να παιρνουν ms 65!!
Αυτα που βλεπουμε στα χαλκινα του Γεωργιου τα συγκεκριμενα ειναι απειροελαχιστα σε σχεση με το προηγουμενο παραδειγμα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 12:38:20 μμ »

Συμφωνώ,καταρχήν με το Γιώργο.Είναι όντως αξιοζήλευτα για τους λόγους που ανέφερε.Και τα χτυπήματα στο δεκάλεπτο δεν προέρχονται από κυκλοφορία,αλλά από επαφή με άλλα νομίσματα μάλλον όταν έπεσαν άλλα πάνω του μετά την κοπή.Οι ενδοιασμοί μου είναι για το πεντάλεπτο που για μένα δεν είναι ακυκλοφόρητο(MS 64;;;.Είναι ένα καλό εξαιρετικό και για να μιλήσω με αμερικανικά κριτήρια,αν και δεν είμαι ειδικός,είναι υπερεκτιμημένο από 3 έως 5 βαθμούς.Ναί,πολύ σπάνιο σ'αυτήν την κατάσταση,αλλά 5.500 ευρώ,ρε παιδιά;Δηλαδή.αν εμφανιστεί στην πιάτσα ένα πραγματικά ακυκλοφόρητο πεντάλεπτο,πόσο θα πληρωθεί;Θα μου πείτε,όσο επιθυμεί ο αγοραστής,εσένα τι σε νοιάζει,μήπως πρόκειται να ενδιαφερθείς;Δε θα ενδιαφερθώ για πολλούς λόγους,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω,από ένα σημείο και ύστερα,την αξία που έχουν οι βαθμοί πάνω στα κουτιά...
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:45:44 μμ »

Και τα χτυπήματα στο δεκάλεπτο δεν προέρχονται από κυκλοφορία,αλλά από επαφή με άλλα νομίσματα μάλλον όταν έπεσαν άλλα πάνω του μετά την κοπή.Οι ενδοιασμοί μου είναι για το πεντάλεπτο που για μένα δεν είναι ακυκλοφόρητο(MS 64;;;.Είναι ένα καλό εξαιρετικό και για να μιλήσω με αμερικανικά κριτήρια,αν και δεν είμαι ειδικός,είναι υπερεκτιμημένο από 3 έως 5 βαθμούς.Ναί,πολύ σπάνιο σ'αυτήν την κατάσταση,αλλά 5.500 ευρώ,ρε παιδιά;Δηλαδή.αν εμφανιστεί στην πιάτσα ένα πραγματικά ακυκλοφόρητο πεντάλεπτο,πόσο θα πληρωθεί;Θα μου πείτε,όσο επιθυμεί ο αγοραστής,εσένα τι σε νοιάζει,μήπως πρόκειται να ενδιαφερθείς;Δε θα ενδιαφερθώ για πολλούς λόγους,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω,από ένα σημείο και ύστερα,την αξία που έχουν οι βαθμοί πάνω στα κουτιά...
πες τα χρυσόστομε!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:13:10 μμ »

ελα ομως που μερικοι(εχοντες!!!)δινουν οντως αυτα τα ποσα.ειτε απο υπερβολικη αγαπη για τα ακυκλοφορητα νομισματα,ειτε για τον αναγραφομενο αριθμο,η τελος για την ματαιοδοξια που εχουμε λιγο πολυ,ολοι οι συλλεκτες για αποκτηση σπανιων και δυσευρετων νομισματων.που μερικες φορες ισως να μην το αξιζουν.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences