Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:10:14 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: δεκαρα-πενταρα 1870...heritage  (Αναγνώστηκε 10284 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 14, 2010, 07:44:49 μμ »

Κυριοι το 5λεπτο MS64 και το δεκαλεπτο MS63 του 1870 στο Heritage εκλεισαν στα 6.900$ νομιζω χωρις προμηθειες...τα κερματα ηταν ομορφα και λουστρατα  με καποια χτυπηματακια ...νομιζω οτι ανηκαν σε γνωστο ελληνοαμερικανο εμποροσυλλεκτη.

Παρολαυτα θεωρω οτι κλεισαν ψηλα...βεβαια ειδικα η πενταρα 70 ειναι το πιο δυσκολο χαλκινο μαζι με την πενταρα 79...εχω δει αυστηρα ακυκλοφορητες με 70-80% red μονο 2...και αλλες 2 bn...οι δεκαρες προσωπικα ειναι ελαφρως ευκολοτερες (παντα με την δικια μου αποψη και απο οτι παρακολουθω τη συχνοτητα τους σε δημοπρασιες και συλλογες)

Τα σχολια δικα σας...

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2010, 08:11:31 μμ »

Αρη τα νομισματα ηταν αστερια πιστευω!!
Ειχαμε βαλει και τις φωτογραφιες τους στην γενικη συζητηση,
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=442.0
αλλα αφου το ανοιξες θεμα καλο ειναι να τις εχουμε και εδω για να καταλαβουν ολοι οι φιλοι μας για τι νομισματα μιλαμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2010, 09:04:36 μμ »

Συμφωνω απολυτα  αλλα εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι η μεγαλη αποκλιση αξιας με καποιο αλλο ιδιο αλλα κατωτερης καταστασης εστω και μικρης.Ετσι απαξιωνονται αυτα τα νομισματα με αποτελεσμα να εχει αξια μονο ενα MS64 και τα αλλα να κλεινουν πολυ χαμηλα.Εγω νομιζω οτι αδικουνται και ετσι βγαινει το συμπερασμα οτι σπανιο 5λεπτο του '70 ειναι μονο ενα MS και ασ υπαρχουν ομορφα XF με λιγοτερα λεφτα.
Αρα το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι για τα συγκεκριμενα νομισματα σπανιοτητα θεωρειται η κατασταση και οχι η μοναδικοτητα.
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:17:31 πμ »

Nικο αυτη η απαξιωση που λες αρχισε το 2002-2003 με την αποστολη ποσοτητων ελληνικων νομισματων στην Αμερικη για σλαμπαρισμα...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να κραταμε για τη συλλογη μας τους μεγαλυτερους βαθμους (MS63-64-65) και τους μικροτερους να προσπαθουμε να τους δωσουμε...ετσι μια δρχ1873 AU 55-58 σιγα σιγα εχασε την "αξια" της και θεωρηθηκε νομισμα κοινο, ευκολο, και σλαμπ χωρις ιδιαιτερο prestige, σε αντιθεση με μια δρχ 1873 MS63-64 που η τιμη της εκτοξευτηκε. Το ιδιο συνεβη και σε νομισματα πολυ πιο δυσκολα οπως η δεκαρα 1870 που σε AU55 μπορει να κοστιζει 300-400 ευρω ενω σε MS63 να ξεπερναει τις 6000 ευρω.
Δυστυχως η ευτυχως την τιμη την καθοριζει η αγορα...οταν μπηκαν στο συλλεκτισμο ατομα με αρκετο χρημα
χωρις να ξερουν τι θα πει "very fine", και αρχισαν να χωνουν λεφτα σε σλαμπ που ειχαν ταμπελα MS, χωρις να βλεπουν το κερμα καθολου, αρχισε και η απαξιωση και μας παρεσυρε ολους...γιατι ολοι θελουμε το καλυτερο το λουστρατο και το ακυκλοφορητο...αυτο ομως μπορουν να το κανουν ελαχιστοι.
Προσωπικα θεωρω οτι οι πιο πολλοι συλλεκτες εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για συλλογη "vf" και "exf" καταστασης...
Ομως ο καθενας ειναι ελευθερος και αποκλειστικα υπευθυνος για τις αγορες του και τη συλλογη του...

 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2010, 09:53:02 πμ »

οταν μπηκαν στο συλλεκτισμο ατομα με αρκετο χρημα
χωρις να ξερουν τι θα πει "very fine", και αρχισαν να χωνουν λεφτα σε σλαμπ που ειχαν ταμπελα MS, χωρις να βλεπουν το κερμα καθολου, αρχισε και η απαξιωση και μας παρεσυρε ολους...γιατι ολοι θελουμε το καλυτερο το λουστρατο και το ακυκλοφορητο...αυτο ομως μπορουν να το κανουν ελαχιστοι.
Προσωπικα θεωρω οτι οι πιο πολλοι συλλεκτες εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για συλλογη "vf" και "exf" καταστασης...
Ομως ο καθενας ειναι ελευθερος και αποκλειστικα υπευθυνος για τις αγορες του και τη συλλογη του...

 
Αρη αστους φραγκατους να χωνουν χρημα στα MS και να απαξιωνοντε τα AU!!
Αυτο ειναι καλο για την υπολοιπη συλλεκτικη κοινωνια!! Κλείσιμο ματιού
Δηλαδη μια πενταρα AU55-58 του 1870 θα μου καθοταν στο στομαχι αν την ειχα στην συλλογη μου?
Και κατι αλλο που αυτοι η φραγκατοι οπως λες δεν σκεφτοντε....
Μηπως θα καταφερουν ποτε να κλεισουν ολες τις σειρες (μιλαω για Οθωνα και Γεωργιο) με κομματια MS??
Η απαντηση ειναι Οχι!! Παντα θα εχουν μεσα ενα AU παντα θα εχουν μεσα ενα vf στην συλλογη τους στα αρκετα δυσκολα κομματια!!
Εγω παντα πιστευα και πιστευω οτι οσοι ασχολουντε με την κορυφη των σλαμπ και κοιτανε παντα να εχουν το καλυτερο, το κανουν για επιδειξη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2010, 11:25:14 πμ »

Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω ...!!!
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:24:14 μμ »

Γεια σας παιδιά και από μένα..

με λένε Θανάση και είμαι από Σουφλί , Έβρο...

να δούμε όμως και την άλλη όψη ,που λέει πως με το σλαμπαρισμα (όσοι έστελναν μόνοι τους) πολλά κομμάτια γύριζαν  καθαρισμένα "cleaned" "bend" "pvc" κλπ...

έτσι μαθαίνεις να αναγνωρίζεις καταστάσεις και προβλήματα στα νομίσματα....

πολλές είναι οι συλλογές από συλλέκτες , που αν τα στείλουν , πολλά θα γυρίσουν πίσω με κάποιο πρόβλημα..

δεν μιλώ αν θα βγουν ms η au η xf ,  αλλά δεν πάρουν καν βαθμό.....

δεν είναι λίγες οι φορές που έμποροι πουλούσαν ότι σκουπίδι είχαν για xf και au ....

ένας όμως που έχει δει ένα AU-50 για παράδειγμα πως είναι,  δεν θα την πατήσει...

τώρα το ότι μια 5ρα 70 ms64 έκλεισε σ αυτήν την τιμή...  είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολη ημερομηνία σε καλή κατάσταση , αλλά  και ms64 είναι δύσκολη κατάσταση να βρεθεί...   και μιας και τιμή σε δημοπρασία δεν υπάρχει ...όποιος δώσει τα παραπάνω το παίρνει...

να πω και το εξής.... ψάχνοντας πολλοί τα souper ms ... bu κλπ αφήνουν πολλά καλά κομμάτια vf και xf να περνανε αχτύπητα στο ebay για παράδειγμα...  είναι καλή η περίοδος κάποιος να φτιάξει μια όμορφη συλλογή με όμορφα κομμάτια και σε πολύ χαμηλές τιμές




 



Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:36:50 μμ »

οταν εχω δει πως ειναι  ενα AU νομισμα ,  μπορει καποιος να μου πουλησει οτι θελει?



 
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 16, 2010, 12:46:14 μμ »

το προβλημα ειναι οταν καποιος αγοραζει μονο slab και αγοραζει τον βαθμο που γραφει επανω και δεν εχει ασχολιθει μονος του με την αξιολογιση ενος νομισματος... 

το παραπανω 10λεπτο το αγορασα οχι σλαμπαρισμενο,  απο το ebay πριν 2 χρονια περιπου 25 δολλαρια... 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2010, 01:09:23 μμ »

Πολυ σωστα ολα αυτα που ειπες Θανασση και επι την ευκαιρια καλως ηρθες στο στεκι συλεκτων!!
Πραγματι αν καποιος δεν πιασει στα χερια του νομισματα δεν μαθαινει καταστασεις!!
Και αμα του <σπρωξουν> καποιοι xf για ms, οταν τελικα το καταλαβει απο εκει και περα ειναι μονοδρομος πλεον για τον νεο συλλεκτη να μελετησει τις καταστασεις των νομισματων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:01:56 μμ »

οταν εχω δει πως ειναι  ενα AU νομισμα ,  μπορει καποιος να μου πουλησει οτι θελει?



 

Γεια σου Θαναση και απο μενα.Το νομισμα σου ειμαι σιγουρος οτι αν το ειχε εμπορος στα χερια του σιγουρα θα το πωλουσε για ακυκλοφορητο.Αν και για να πουμε την αληθεια ειναι λιγακι ριγμενο στην βαθμολογια.Και AU55 θα μπορουσε να παρει αν οχι, σιγουρα AU53.
Xαιρετισμους απο Αλεξανδρουπολη.
Αναργυρος
Καταγράφηκε
akritas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:44:42 μμ »

αναργυρε ,

μιας και ειμαστε και κοντοχωριανοι , να πιουμε και κανα καφεδακι.....  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:17:59 μμ »

OΠοτε θελεις Σακη μπορεις να με παρεις για καφε.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 01:24:18 μμ »

http://coins.ha.com/common/view_item.php?Sale_No=3010&Lot_No=21270#Photo

http://coins.ha.com/common/view_item.php?Sale_No=3010&Lot_No=21271#Photo

Θα ηθελα την αποψη σας στο αν τα συγκεκριμενα νομισματα ανταποκρινονται στο βαθμο που φερουν?
και αν πιστευετε πως οχι τι βαθμο θα τους δινατε?

Σημειωνω οτι τι το πενταλεπτο εχει ελαφρα φθορα στο φρυδι και στο μαλι πανω απο το αυτι και το δεκαλεπτο εχει γρατσουνιες στο μαγουλο.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2010, 07:55:02 μμ »

Ειχα ξερχασει οτι συζητηθηκε το θεμα και ανοιξα καινουριο αλα πολυ σωστα ο γιωργος το μετεφερε εδω!
Θα ηθελα λοιπον λιγο τη γνωμη σας για τους βαθμους που φερουν αυτα τα νομισματα. τους θεωρειτε σωστους?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences