Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:15:07 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΤτΕ ΠΩΛΗΣΗ ΧΡΥΣΩΝ ΛΙΡΩΝ. ΜΑ ΟΛΕΣ ΛΙΒΑΝΙΚΗΣ ΚΟΠΗΣ??  (Αναγνώστηκε 12612 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 24, 2020, 02:34:14 μμ »

Καλησπέρα σε όλους! χαίρομαι που βρήκα έναν χώρο να εκφράσω τις ανησυχίες μου αν και βιάστηκα να ενεργήσω...!! είδα σχετικό θέμα στο φόρουμ για λιβάνικες κόπιες αλλά θα εκτιμούσα των μελών τη συμβουλή και εφησυχασμό μου...

λόγω του ότι παρακολουθώ την αγορά των μετάλλων γενικότερα αλλά όχι σε φυσική μορφή, θέλοντας να εκμεταλλευτώ την καλή τιμή αγοράς λιρών περί τα 370 Ευρώ για παλαιάς κοπής , είπα να πάρω απο το μικρό απόθεμά μου 10 να πάω να τις πουλήσω στην ΤτΕ

φθάνω στον ανάλογο γκισέ, ζύγισμα , ξαναζύγισμα, βοήθεια απο τον δίπλα και τελικώς κι άλλη μια ματιά απο μια κυρία που ήταν στα ενδότερα σ ένα μεγάλο γυάλινο τραπέζι..

Διάγνωση, όλες μα όλες λιβανέζικης κοπής με τιμή περί τα 270 έκαστη. Να σημειώσω ότι όλες τις λίρες την έχω στην κατοχή μου απο χέρι σε χέρι δώρα κτλ κτλ και ποτέ αγοράστηκαν απο κάποιον. απλά υπήρχαν

τις μαζεύω λοιπόν και φεύγω. επειδή δεν τα παρατώ , αγόρασα μια λούπα 10χ να δω απο το φόρουμ και απο ιντερνετ καμια συμβουλή για να διαπιστώσω ο ίδιος τη γνησιότητα ή μη

Πράγματι 7/10 λίρες είχαν σημάδια , κάπως τέλοςπάντων πείστηκα ότι δεν είναι γνήσιες (όλες απο 1904 έως 1918)

οι 3 είχαν Perth, Canada, Perth σφραγιδούλες πάνω από έτος και σχεδόν άθικτη στεφάνη γύρω γύρω κτλ κτλ. Υπέθεσα ότι μπορεί να ναι κανονικές.

Πάω λοιπόν πάλι νεξτ ντέι και λέω στην υπάλληλο ότι έφερα άλλες σήμερα που δεν νομίζω να ναι κι αυτές ΛΚ .

Βγαίνει η κυρία των ενδότερων και παρόλο που τις είπα να τις κοιτάξει χώρια (τις 3/10 με σφραγίδα) και τις 7/10 χωρίς και με εκδορές, πιάνει τις πρώτες 3 και σε λίγα δευτερόλεπτα μου λέει κι αυτές είναι ΛΚ

Συνεχίζει στριφογυρνώντας γρήγορα και τις άλλες 7/10 και λέει όλες είναι ΛΚ

Δεν είπα πολλά, λέω απλώς πως γίνεται όλες να ναι ΛΚ και οι χτεσινές και οι σημερινές (παρόλο που ταν ίδιες ¨:))) αλλά και έχουνε σφραγιδούλες οι 3 με τα νομισματοκοπεία..

μου απαντά είναι σύνηθες και τελικώς παίρνοντας την ευθύνη και την καλή τιμή βάσει ιστορικού της έδωσα τις 9 και κράτησα μια έναντι 273 η καθεμιά

σας κούρασα απλα γυρνώντας στο σπίτι με ζώσανε τα φίδια ως γνήσιο Ελληνάρα μήπως με εξαπάτησαν ή μήπως δεν έδειξα σίγουρος για το τι πάω να κάνω καθότι άσχετος αλλά χαμογελαστός.

διερωτώμαι, ενό την πρώτη μέρα ζυγίζανε και ξανά και ξανά και βγάλανε διάγνωση Λιβάνικης προέλευσης, την επομένη μπορεί να γίνει το ίδιο μέσα σε 1 λεπτό και με το γυμνό μάτι η έμπειρη εκτιμήτρια να δει σωστά???

και απο ένα μικρό δείγμα ούτε μία κανονική ?

ποιες οι σκέψεις σας??

 ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! και συγγνώμη αν κάπου έχει γραφτεί κάτι ανάλογο και δεν το βρήκα


ΥΓ βάζω και φωτό τη μια που κράτησα
 
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2020, 02:43:01 μμ »

φιλε μου η πρωτη φωτο που ανεβασες λογο του οτι εμφανιζεται αναποδα δεν βοηθαει καθολου
και μια μικρη παροτρυνση αν θελεις βαλε φωτο με ζυγαρια για να δουμε και το βαρος των νομισματων  Χαμόγελο

σιγουρα υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι που θα σε βοηθησουν και θα σου πουν τι πραγματικα ειναι τα νομισματα σου (Λ/Κ ή αυθεντικες)
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:08:17 μμ »

Αυτή που ανέβασες φαίνεται γνήσια όχι λιβανέζικη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:12:55 μμ »

φιλε γιωργο νομιζω μια φωτο με το βαρος του νομισματος θα αποκαλυψει πολλα
απο το χρωμα του μεταλλου του νομισματος μοιαζει για γνησιο ομως χωρις να ειμαι ειδικος σε τετοιες εκτιμησεις θα επεμενα στο βαρος
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:35:35 μμ »

ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, αλλά το να βρω τώρα ζυγαριά ακριβείας θα ναι λίγο δύσκολο και αυτή για το αλεύρι και τη ζάχαρη  δεν νομίζω να κάνει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

τώρα που μιλάτε για χρώματα και γνησιότητα αρχίζω να ανησυχώ διότι όλες έτσι ήταν περίπου. ξέρω ότι γενικολογώ αλλά γίνεται ρε ####το σε ΤτΕ με μια ματιά όλες ΛΚ??





Καταγράφηκε
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:38:03 μμ »

οθ
φιλε μου η πρωτη φωτο που ανεβασες λογο του οτι εμφανιζεται αναποδα δεν βοηθαει καθολου
και μια μικρη παροτρυνση αν θελεις βαλε φωτο με ζυγαρια για να δουμε και το βαρος των νομισματων  Χαμόγελο

σιγουρα υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι που θα σε βοηθησουν και θα σου πουν τι πραγματικα ειναι τα νομισματα σου (Λ/Κ ή αυθεντικες)
ορθή φωτό
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:43:00 μμ »

.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2020, 04:23:01 μμ »

Θα χρειαστούν ευκρινέστερες φωτογραφίες ή μία επίσκεψη σε έναν επαγγελματία του χώρου και μέλος του στεκιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2020, 04:24:40 μμ από ΜΙΔΑΣ » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2020, 04:58:42 μμ »

οθ
φιλε μου η πρωτη φωτο που ανεβασες λογο του οτι εμφανιζεται αναποδα δεν βοηθαει καθολου
και μια μικρη παροτρυνση αν θελεις βαλε φωτο με ζυγαρια για να δουμε και το βαρος των νομισματων  Χαμόγελο

σιγουρα υπαρχουν εδω μεσα ανθρωποι που θα σε βοηθησουν και θα σου πουν τι πραγματικα ειναι τα νομισματα σου (Λ/Κ ή αυθεντικες)
ορθή φωτό

χωρις να ειμαι ειδικος στο θεμα με την αναγνωριση γνησιοτητας εχω μια μικρη αμφιβολια για το νομισμα και παλι επαναλαμβανω με καθε επιφυλαξη και χωρις να ειμαι ειδικος
 ενα μικρο σημαδι στην μποτα ψηλα του στρατιωτη δεν μου αρεσει και ενα ακομα σημειο κατω χαμηλα στον δρακο
μια γνωμη ενος επαγγελματια του χωρου νομιζω ειναι απαραιτητη   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2020, 05:46:50 μμ »

παιδιά καλησπέρα

δεν άντεξα και πήγα εδώ στο κέντρο σ έναν εκτιμητή

κανονικότατη η λίρα που η ΤτΕ έβγαλε 2 φορές ΛΚ

κρίμα..και κρίμα σε μενα που βιάστηκα

αλλά έτσι μόνο μαθαίνεις

τουλάχιστον κάποιος άλλος να μην ενδώσει αμέσως

αυτά
ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση


Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2020, 07:36:48 μμ »

παιδιά καλησπέρα

δεν άντεξα και πήγα εδώ στο κέντρο σ έναν εκτιμητή

κανονικότατη η λίρα που η ΤτΕ έβγαλε 2 φορές ΛΚ

κρίμα..και κρίμα σε μενα που βιάστηκα

αλλά έτσι μόνο μαθαίνεις

τουλάχιστον κάποιος άλλος να μην ενδώσει αμέσως

αυτά
ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση



μπραβο φιλε μου πολυ σωστη κινηση, αν επιτρεπεται μια ερωτηση μηπως σου ειπε τιμη αγορας; (αν δλδ την αγοραζε εκεινος απο εσενα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2020, 07:37:14 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2020, 01:30:24 πμ »

παιδιά καλησπέρα

δεν άντεξα και πήγα εδώ στο κέντρο σ έναν εκτιμητή

κανονικότατη η λίρα που η ΤτΕ έβγαλε 2 φορές ΛΚ

κρίμα..και κρίμα σε μενα που βιάστηκα

αλλά έτσι μόνο μαθαίνεις

τουλάχιστον κάποιος άλλος να μην ενδώσει αμέσως

αυτά
ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση



μπραβο φιλε μου πολυ σωστη κινηση, αν επιτρεπεται μια ερωτηση μηπως σου ειπε τιμη αγορας; (αν δλδ την αγοραζε εκεινος απο εσενα)

Ναι φυσικά , 352
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 25, 2020, 07:39:27 πμ »

η λιρα που εχεις ανεβασει πανω απο την καπα του καβαλαρη δεν εχει καθολου ριμ..νομιζω οτι κατα 99%ειναι κοπια με βαση αυτο που βλεπω..οι λιρες σου ειχαν σφραγιδες με αραβικη γραφη?αν ναι τοτε ναι ηταν ολες αραβικης προελευσης λιβανικες ισως..με αυτη την φωτο δεν βοηθας..αν η λιρα σου ειναι ιταλικη κανει τοσο οσο θα στην πληρωνε ο κυριος που πηγες..θελουμε φωτο κεντραρισμενη κ γραμμαρια..λιαγκι δυσκολο μου φαινεται να στις παρουν λιβανικες αν δεν ειναι ξεκαθαρα ΛΙΒΑΝΙΚΕς..αν τις παει ανθρωπος που ξερει κ του τα κανουνε αυτα θα γινει την τζιβιζτηλους το μαγκαλι εκει..διευκρινησε μας αν ειχαν αραβικα σημαδακια πανω τους..οι λιβανικες ειναι ΟΛΕς αραβικα κ δεν εχουν μιντ μαρκ πανω..αυτες που ειχες με μιντ μαρκ ειτε ηταν γνησιες ειτε ιταλικες..δεν θα λεμε κ ευχαριστω σε σαραφηδες που περνουν το κομματι με 30 ευρω κατω απο την ΤΤΕ ..θελει προσοχη το πραμα..τα 352 ειναι λιγα,κατω απο τιμη μεταλλου αρκετα..φιλικα ΜΑΝΩΛΗς
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 25, 2020, 07:50:53 πμ »

και οι καναδεζες εχουν ολες μια υπεραξια απο μερικα κατοσταρικα{εστω ενα}εως κ διαμερισμα..στο κεντρο https://www.spitogatos.gr/aggelia/119970615  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2020, 07:55:10 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
magaret
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2020, 09:32:00 πμ »

η λιρα που εχεις ανεβασει πανω απο την καπα του καβαλαρη δεν εχει καθολου ριμ..νομιζω οτι κατα 99%ειναι κοπια με βαση αυτο που βλεπω..οι λιρες σου ειχαν σφραγιδες με αραβικη γραφη?αν ναι τοτε ναι ηταν ολες αραβικης προελευσης λιβανικες ισως..με αυτη την φωτο δεν βοηθας..αν η λιρα σου ειναι ιταλικη κανει τοσο οσο θα στην πληρωνε ο κυριος που πηγες..θελουμε φωτο κεντραρισμενη κ γραμμαρια..λιαγκι δυσκολο μου φαινεται να στις παρουν λιβανικες αν δεν ειναι ξεκαθαρα ΛΙΒΑΝΙΚΕς..αν τις παει ανθρωπος που ξερει κ του τα κανουνε αυτα θα γινει την τζιβιζτηλους το μαγκαλι εκει..διευκρινησε μας αν ειχαν αραβικα σημαδακια πανω τους..οι λιβανικες ειναι ΟΛΕς αραβικα κ δεν εχουν μιντ μαρκ πανω..αυτες που ειχες με μιντ μαρκ ειτε ηταν γνησιες ειτε ιταλικες..δεν θα λεμε κ ευχαριστω σε σαραφηδες που περνουν το κομματι με 30 ευρω κατω απο την ΤΤΕ ..θελει προσοχη το πραμα..τα 352 ειναι λιγα,κατω απο τιμη μεταλλου αρκετα..φιλικα ΜΑΝΩΛΗς
Όχι καμία τους δεν είχε αραβικά πουθενά
Μάλιστα αυτές με το mint P, C , P όταν τους λεω  αυτές είναι Perth κτλ , μου λέει τι καλέ  είναι αυτά .. σιγά δεν σημαίνει ότι δεν είναι Λιβανικες 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences