Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:04:32 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά αθηναίκού τετράδραχμου από εξωτερικό  (Αναγνώστηκε 4223 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 11, 2020, 10:47:58 πμ »

Καλημέρα σε όλους,
Πάντοτε επιθυμούσα να αγοράσω ένα Αθηναϊκό τετράδραχμο λόγω της ιστορικής φόρτισης που έχει.
Δεν είμαι συλλέκτης και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.
Αντιλαμβάνομαι από παλαιότερες αναρτήσεις στο φόρουμ ότι απαιτείται μια διαδικασία, την οποία φυσικά προτίθεμαι να ακολουθήσω. Θέλω η αγορά να είναι καθ'όλα νόμιμη!
Το πρόβλημά είναι ότι είμαι αδαής και θα προτιμούσα να αγοράσω κάποιο κομμάτι που να είναι πιστοποιημένο από το NGC προκειμένου να αποφύγω (ή έστω να ελαχιστοποιήσω) το κίνδυνο να αγοράσω κάτι πλαστό.
Από την άλλη αντιλαμβάνομαι ότι είναι προτιμότερο να αγοράσω από κάποιον ευρωπαϊκό οίκο και να αποφύγω τους πωλητές από ΗΠΑ προκειμένου να αποφύγω την ταλαιπωρία με τα Ελληνικά τελωνεία.
Το πρόβλημα, λοιπόν, είναι ότι στην Ευρώπη δεν μπορώ να βρω κομμάτια πιστοποιημένα από το NGC.
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιους αξιόπιστους πωλητές στην Ευρωπαϊκή Ένωση;
Μήπως τελικά η αγορά και εισαγωγή από ΗΠΑ δεν είναι κάτι τόσο εργώδες και δεν θα πρέπει να τη φοβάμαι τόσο;
Προτιμώ να αποφύγω τη διαδικασία των διαδικτυακών πλειστηριασμών.
Τέλος να σημειώσω ότι δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω από 600-700 ευρώ, οπότε δεν ψάχνω για το τέλειο δείγμα, μου αρκεί η αυθεντικότητα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2020, 11:53:24 πμ »

με τα χρηματα που διαθετεις θα παρεις ενα αξιοπρεπεστατο κομματι..κ γιατι να μην παρεις απο ΗΠΑ?την δουλεια σου να κανεις σωστα κ ολα καλα..ευχομαι καλη τυχη και περιμενουμε φωτο οταν γινει η δουλεια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2020, 11:58:00 πμ »

Θα σε παρακαλουσα να διαβασεις λιγο εδω  https://steki-syllekton.gr/index.php?topic=2661.0
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2020, 12:07:02 μμ »

Ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις.
Το νήμα που προτείνει ο cat το έχω διαβάσει ήδη και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό.
Επαναλαμβάνω ότι εννοείται πως θα ακολουθήσω την απολύτως προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία.
Απλώς φοβάμαι ότι μια αγορά από τις ΗΠΑ μπορεί να μου δημιουργήσει γραφειοκρατικά προβλήματα και ταλαιπωρία με τα ελληνικά τελωνεία.
Παρεμπιπτόντως, το NGC είναι αξιόπιστο ως προς την πιστοποίηση της αυθεντικότητας;
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2020, 12:17:45 μμ »

Κρίνοντας από την επιτυχία που έχουν αλλά και από το προσωπικό που έχουν προσλάβει, θα έλεγα ανεπιφύλακτα ναι. Δεν έχουν βέβαια το μονοπώλιο, εκατοντάδες έμποροι αλλά και δημοπράτης πουλάνε μόνον γνήσια. Και για μια μερίδα κοινού είναι ίσως και πιο ρευστοποιήσιμα, αυτός ήταν κι ο λόγος δημιουργίας του τμήματος άλλωστε.
Καταγράφηκε
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2020, 12:25:56 μμ »

Μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανείς κάποιον αξιόπιστο Ευρωπαίο έμπορο;
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 11, 2020, 01:09:12 μμ »

Μήπως θα μπορούσε να μου προτείνει κανείς κάποιον αξιόπιστο Ευρωπαίο έμπορο;

Επισκεφτείτε αγαπητέ τον παρακάτω ιστότοπο:
https://www.sixbid.com/en

Εκεί θα βρείτε ό,τι ζητάτε. Κάντε και μια εγγραφή ώστε να έχετε έγκαιρες ενημερώσεις. Αξιοπιστία εγγυημένη.

Πληροφοριακά, ο οίκος NUMISMATIK NAUMANN βγάζει κάθε μήνα πολύ όμορφα αθηναϊκά τετράδραχμα.
Δείτε εδώ την τρέχουσα δημοπρασία του, που θα γίνει στις 5 Ιουλίου:

https://www.sixbid.com/en/numismatik-naumann/7522/page/1/perPage/100?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&sidebarIsSticky=false&auctionSessions=7893%7C264939

Σας συμβουλεύω να αποφύγετε αγορά από Αμερική. Θα έχετε σίγουρα πρόβλημα στο τελωνείο και σημαντική οικονομική επιβάρυνση.
Καταγράφηκε
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 11, 2020, 02:18:14 μμ »

Ειλικρινά ευχαριστώ όλους όλους τους κυρίους για τις συμβουλές και κυρίως για την άμεση ανταπόκριση!
Καταγράφηκε
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 11, 2020, 02:37:29 μμ »

Ελπίζοντας ότι δεν έχω γίνει κουραστικός, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν ο οίκος Dr. Busso Peus Nachf. (στην πλατφόρμα MA shops) είναι αξιόπιστος;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 11, 2020, 03:16:42 μμ »

Ναι τους γνωρίζω εγώ 100% αξιόπιστοι. Προσωπικά θα σας συνιστούσα τους Kuenker ή  Gorny & Mosch (Γερμανία) ή Hess Divoη ή Nomos (Ζυριχη). Στο Nomos δουλεύει και ένας Έλληνας πολύ γνώστης ο Δημήτρης  Γεροθανασης αρχαιολόγος με ειδικότητα στο ελληνικό νόμισμα πάρα πολύ καλός  και πρόθυμος σας τον συνιστώ ιδιαίτερα ανεπιφύλακτα  και περισσότερο από όλους.
Καλή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2020, 03:18:48 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2020, 04:59:41 μμ »

Απλά να έχετε υπόψη ότι από την Ελβετία θα απαιτηθεί η αντίστοιχη με τις ΗΠΑ διαδικασία εκτελωνισμού. Αν και κάποιοι οίκοι δημοπρασιών με έδρα την Ελβετία αποστέλλουν από όμορη χώρα που ανήκει στην ΕΕ.
Καταγράφηκε
Panumismatic
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2020, 07:20:05 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.
Προσανατολίζομαι στον οίκο  Numismatik Naumann (ευχαριστώ gemuncey23) είδα ότι υπάρχουν όμορφα κομμάτια με τιμές εκκίνησης τα 160 ευρώ.
Απ' ότι αντιλαμβάνομαι χαίρει καλής φήμης.
Μένει να μιλήσω με την αρμόδια εφορία αρχαιοπωλών πριν κάνω την αγορά.
Πάντως ακόμα φοβάμαι μήπως καταλήξω με κανένα αντίγραφο...
Δεσμεύομαι να αναρτήσω φωτογραφίες όταν καταφέρω να αποκτήσω ένα κομμάτι!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 14, 2020, 02:45:08 μμ »

Εχω κανει αγορα απο το nomos και οντως τα εστειλαν μεσω ομορης χωρας και ετσι δεν ειχε τελωνείο. Αν παρεις απο εκει, στειλε τους ενα μήνυμα πριν την αποστολη για να συνεννοηθείς. Κοιταξε και τον savoca. Συνήθως εχει σε χαμηλότερες καταστάσεις, οποτε και πιο οικονομικά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences