Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 08:04:50 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;  (Αναγνώστηκε 108848 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 11, 2012, 05:46:10 μμ »

Είναι νόμιμο να έχω στην κατοχή μου αρχαία νομίσματα;

 Προστατευόμενα από το νόμο θεωρούνταν, με τον προηγούμενο αρχαιολογικό νόμο, τα νομίσματα από το 1453 και πίσω, εφόσον πρόκειται για μεμονωμένα κομμάτια και από το 1830 και πίσω, για θησαυρούς νομισμάτων. Στην συνέχεια όμως, σύμφωνα με τον νέο αρχαιολογικό νόμο 3028/2002 (ΦΕΚ 153/28.6.2002) που ψηφίστηκε, προστατευόμενα από το νόμο είναι τα μεμονωμένα νομίσματα που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω. Το ίδιο ισχύει και για τους θησαυρούς νομισμάτων, όπως διαβάσατε και πιο πάνω, προστατευόμενοι από τον νόμο θεωρούνται οι θησαυροί που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω.
 
Η ορθή νομική οδός, για να δηλώσετε και να έχετε την νόμιμη κατοχή των νομισμάτων σας, είναι να επισκεφθείτε ή να στείλετε ένα φαξ στην Eφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών συλλογών (Ταχ. Δ/νση: Πολυγνώτου 13, Ταχ. Κωδ. 105.55 Αθήνα, Τηλ. 210-32.19.860, 210-32.10.143, Fax. 210-32.19.860, 210-32.10.143, e-mail:protocol@eais.Culture.gr) και να τους κάνετε γνωστό ότι κατέχετε νομίσματα που χρονολογούνται από το 1830 και πίσω. Νομίσματα που ανήκουν σε άλλα κράτη δεν είναι απαραίτητο να δηλωθούν, όμως καλό είναι να επικοινωνήσετε με την σχετική εφορία για να έχετε τις απαραίτητες διευκρινήσεις.

Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζετε λεπτομέρειες για το νόμισμα ή τα νομίσματα πού έχετε στην κατοχή σας. Αρκεί  να στείλετε φάξ ή να επισκεφθείτε την αρμόδια εφορία, να τους κάνετε γνωστό το αριθμό το νομισμάτων πού έχετε και να υποβάλετε αίτηση για χορήγηση άδειας κατοχής. Έπειτα πρέπει να επικοινωνήσετε με το Νομισματικό Μουσείο Αθηνών, στα τηλέφωνα 210-8217769 και 210- 8226792 και να ζητήσετε κάποιον υπεύθυνο αρχαιολόγο. Αφού πείτε γιατί ακριβώς ενδιαφέρεστε θα σας κλείσει ένα ραντεβού στο Νομισματικό Μουσείο (Πανεπιστημίου 12) όπου θα γίνει η καταγραφή και αξιολόγηση των νομισμάτων σας. Το νομισματικό μουσείο θα ενημερώσει την αρμόδια εφορία για τα λεπτομερή στοιχεία των νομισμάτων σας και σύντομα θα σας σταλεί η άδεια νομίμου κατοχής των νομισμάτων. Η όλη διαδικασία είναι σύντομη, διαρκεί δηλαδή λίγο και δεν κοστίζει απολύτως τίποτα.

Σε περίπτωση που τα νομίσματα τα έχετε αγοράσει από κάποια δημοπρασία, συνήθως του εξωτερικού, πρέπει να προσκομίσετε και τα χαρτιά που τα συνοδεύουν, όπως πιστοποιητικά και αποδείξεις αγοράς. Το ίδιο ισχύει και αν τα έχετε αγοράσει από κάποιο ιδιώτη.

Βέβαια αν κάποιο νόμισμα είναι εξαιρετικά σπάνιο, αυτή η περίπτωση δεν είναι συνηθισμένη, τότε θα σας το πάρει η αρχαιολογική υπηρεσία με την ανάλογη χρηματική αποζημίωση φυσικά.
 
Με την διαδικασία αυτή λοιπόν, μπορείτε να δηλώσετε όσα από τα νομίσματα σας θεωρούνται ως προστατευόμενα από τον νόμο και να έχετε την νόμιμη κατοχή τους. Οι κάτοικοι της περιφέρειας δεν είναι ανάγκη να υποβάλουν τη δήλωσή τους στην Εφορεία Αρχαιοπωλών - αν και είναι η καθ' ύλην αρμόδια σε όλη την επικράτεια. Μπορούν να καταθέσουν τις δηλώσεις τους στις κατά τόπους Εφορείες Αρχαιοτήτων, οι οποίες είναι υποχρεωμένες να τις διαβιβάσουν στην Εφορεία Αρχαιοπωλών.

Για να κατεβασετε τον νέο αρχαιολογικό νόμο κάντε κλικ εδώ: http://www24.zippyshare.com/v/15427923/file.html Για να μπορέσετε να δείτε αυτό το αρχείο, πρέπει να έχετε εγκατεστημένο τον Acrobat Reader.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2012, 05:47:42 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
skiron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2012, 07:54:16 μμ »

χρήσιμο... Κλείσιμο ματιού

σ ευχαριστούμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2012, 11:45:40 πμ »

το να ειναι καποιος συλλεκτης η και ακομη εμπορος!!!αρχαιων νομισματων ειναι νομιμο αλλα, αρκετα πολυδαπανο,χρονοβορο,και μερικες φορες επικινδυνο!!!οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος villy_valo,μια επισκεψη στην οδο πολυγνωτου 13,στην πλακα πανω απο τους αερηδες που λεμε,καποιος υπαλληλος αρχαιολογος,θα σας εξηγησει ολες τις διαδικασιες,πανω σε αυτο που λεγονται κινητα αρχαιολογικα αποκτηματα,με ολες τις λεπτομερειες,ποια απαγορευονται?τροποι φυλαξης,αγορες,κατοχες αντικειμενων,κλπ,χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2012, 01:59:49 μμ από giannist » Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:25:47 πμ »

το να ειναι καποιος συλλεκτης η και ακομη εμπορος!!!αρχαιων νομισματων ειναι νομιμο αλλα, αρκετα πολυδαπανο,χρονοβορο,και μερικες φορες επικινδυνο!!!οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος villy_valo,μια επισκεψη στην οδο πολυγνωτου 13,στην πλακα πανω απο τους αερηδες που λεμε,καποιος υπαλληλος αρχαιολογος,θα σας εξηγησει ολες τις διαδικασιες,πανω σε αυτο που λεγονται κινητα αρχαιολογικα αποκτηματα,με ολες τις λεπτομερειες,ποια απαγορευονται?τροποι φυλαξης,αγορες,κατοχες αντικειμενων,κλπ,χαιρετω,γιαννηςτ.
Επειδή εκτιμώ τις απόψεις σου και για να μην γίνει και καμία παρεξηγηση ΅το να είναι κάποιος συλλέκτης ή ακόμη και έμπορος!!! αρχαίων νομισμάτων ΅ επισημένω πως από αυτά που έχω διαβάσει η πώληση αρχαίων νομισμάτων δεν επιτρέπεται σε κανένα στην Ελλάδα, στα υπόλοιπα συμφωνώ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:30:26 πμ »

Καλημερα! Πολυ χρησιμη πληροφορια το ποστ αυτο..Αλλα μηπως υπαρχει καπου αλλου αυτος ο νομος η αν το εχει κανεις, αν μπορει να μου το στειλει με μειλ γιατι στο λινκ δεν υπαρχει πλεον.Ευχαριστω!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 12:08:42 μμ »

Σημαντικά link που έχουν σχέση με το νόμο 3028/2002...

Ο νόμος 3028/2002 (pdf αρχείο):
http://www.yppo.gr/files/g_1950.pdf

Ελληνική Εταιρεία Δικαίου Αρχαιοτήτων (Ερμηνείες διατάξεων):
http://www.law-archaeology.gr/Index.asp?C=94

Eφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών Αρχαιολογικών Συλλογών:
http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=93
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:34:04 μμ »

το να ειναι καποιος συλλεκτης η και ακομη εμπορος!!!αρχαιων νομισματων ειναι νομιμο αλλα, αρκετα πολυδαπανο,χρονοβορο,και μερικες φορες επικινδυνο!!!οπως πολυ σωστα εγραψε ο φιλος villy_valo,μια επισκεψη στην οδο πολυγνωτου 13,στην πλακα πανω απο τους αερηδες που λεμε,καποιος υπαλληλος αρχαιολογος,θα σας εξηγησει ολες τις διαδικασιες,πανω σε αυτο που λεγονται κινητα αρχαιολογικα αποκτηματα,με ολες τις λεπτομερειες,ποια απαγορευονται?τροποι φυλαξης,αγορες,κατοχες αντικειμενων,κλπ,χαιρετω,γιαννηςτ.
Επειδή εκτιμώ τις απόψεις σου και για να μην γίνει και καμία παρεξηγηση ΅το να είναι κάποιος συλλέκτης ή ακόμη και έμπορος!!! αρχαίων νομισμάτων ΅ επισημένω πως από αυτά που έχω διαβάσει η πώληση αρχαίων νομισμάτων δεν επιτρέπεται σε κανένα στην Ελλάδα, στα υπόλοιπα συμφωνώ.
στην οδο ανδριανου!οπως και αλλου,υπαρχουν κοσμηματοπωλεια που πωλουν σε νομιμους συλλεκτες αρχαιων νομισματων,αρχαια νομισματα,φυσικα με ολα τα συνοδευτικα εγγραφα απο την αρχαιολογικη υπηρεσια,τελωνειο,κλπ,αν εχουν εισαχθει.οταν διαβαζουμε κατι!να το διαβαζουμε προσεκτικα!!!ειναι αρκετοι οι  νομιμοι συλλεκτες η και εμποροι αρχαιων νομισματων,στην ελλαδα!μια επισκεψη στην οδο πολυγνωτου 13 στην πλακα,στην αρχαιολογικη υπηρεσια για το κοινο!θα σε πειση.παντα με φιλικες προθεσεις σου γραφω!δεν θα επαιρνα καποιον στον λαιμο μου,να παει σε δημοσια αρχη με αρχαια αντικειμενα!φυσικα αν προκειτε για προιοντα κλοπης η λαθρανασκαφης φυσικα και απαγορευονται!στην ιστοσελιδα μας,ξερω ατομα που κατεχουν νομιμα!αρχαια νομισματα ως συλλεκτες!το ιδιο ισχυει και για αλλα αρχαια αντικειμενα,δηλωμενα παντα!γνωστος πρωην πρωθυπουργος!δωρισε στο μουσειο χανιων στην κρητη.ολοκληρο μουσειο!!!!σπουδαιωτερο σε αξια απο το πρωην υπαρχον!σε χαιρετω,παντα στα ορια του φιλικου διαλογου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:32:55 μμ »

Να σας πω την δική μου εμπειρία. Αγόρασα μερικά τετραδραχμα Αθηνών και Μακεδονίας για τα παιδιά μου. Τα δήλωσα κατα την είσοδο μου στο Αεροδορμιο (παρότι δεν είχα την υποχρέωση αφού ερχόμουν από Λονδίνο τουλάχιστον αυτο νόμιζα). Ευτυχώς είχα όλα τα συνοδευτικά έγγραφα αγοράς απο δημοπρασία του Λονδίνου.Λοιπόν τα νομίσματα κρατήθηκαν στο Τελωνείο γιατί οι υπάλληλοι δεν ήξεραν αν υπάγονται στο νομο περί Αρχαιοτητηων και αποφάσισαν να καλέσουν την Εφορία Αρχαιοτήτων να τα αξιολογήσει και να αποφανθη αν θα μου παραδοθούν η κατασχεθούν!!! Μετα απο δυο μήνες αναμονής και συνεχών τηλεφώνων επιτέλους μου έκλεισαν ραντεβού στο Τελωνείο Αεροδρομίου όπου ήρθαν δυο κοπέλες Αρχαιολόγοι και πιστοποιησαν ότι μπορω να τα εχω νόμιμα. Μου έδωσαν και τα απαραίτητα έγγραφα και απλώς μου σύστησαν να τα δηλώσω επίσης στο Νομισματικο Μουσειο(Κλείσιμο ματιού! Μου είπαν ευτυχώς που τα δήλωσα στην είσοδο μου γιατί αλλιώς νομίσματα που απλα δηλώνονται στην Υπηρεσία τους θεωρούνται προϊόντα ανασκαφής και συνεπώς κατάσχονται.Ο μόνος τρόπος νόμιμης κατοχής είναι αυτός που ακολούθησα (τυχαία) εγω και σημειωτέον δεν έχει καμία σημασία η σπανιοτητα. Μου είπαν ότι το Νομισματικο μουσείο τα έχει  όλα. Αν στην απίθανη περίπτωση για κάποιο λόγο αποφασίσουν να τα κρατήσουν αποζημιωνουν στο ακέραιο βάση της απόδειξης αγοράς. Επίσης μου είπαν επιτρέπεται η πώληση τους σε ιδιώτη εφόσον η πράξη δηλώθηκε στην υπηρεσια(!) Αυτά όλα έγιναν το 2006, δεν ξέρω το νομο απλα τι μου συνέβη. Επομένως αυτο που κατάλαβα ο μόνος τρόπος να έχει κανεις Αρχαία νομίσματα στη συλλογή του νόμιμα είναι αυτός που ακολούθησα εγω η να τα αγοράσει απο κάποιον που έχει κάνει το ίδιο. Αν δηλωθούν ότι "τα βρήκα στο χώμα, η μου τα έδωσε η γιαγιά μου η τα αγόρασα απο κάποιον αλλα χωρίς έγγραφα νόμιμα", κατάσχονται.
Επίσης εχω μια παρόμοια εμπειρία το 2005 με ένα χρυσό (5 guineas) αγορά και εισαγωγή από Ελβετία όπου έζησα το express του Μεσονυκτιου στο Τελωνείο Ταχυδρομιων Πειραιά αλλα άλλη φορά αυτο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 10:48:12 μμ »

Η κατοχή αρχαίων νομισμάτων συνοδευόμενη από όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα είναι νομιμότατη.
Η ιστορία του Γιώργου τα λέει όλα.
Ταλαιπώρια μαύρη βέβαια αλλά απαραίτητη για όποιον θέλει να κατέχει αρχαία νομίσματα νόμιμα.

ΥΓ. Στην περίπτωση βέβαια που έχεις γνωρίσει τις αρχαιολόγους τα πράγματα επιταχύνονται. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:03:47 πμ »

η περιπετεια του κυριου Κουντουριδη αποδεικνυει αλλη μια φορα οτι αν εισαι νομιμος φυσικα,ολα(σε λογικα πλαισια παντα)επιτρεπονται.μακρια μονο,απο δηθεν δελεαστικες κακοτοπιες!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 06:11:25 μμ »

Διεθνείς συμβάσεις περί ''Πολιτιστικού Περιβάλλοντος''.
http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=567&language=el-GR
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:32:56 μμ »

Μιας και είναι παράνομο να κατέχει κανείς νομίσματα από το 1830 και πιο πριν δίχως χαρτιά, μου γεννήθηκε η εξής απορία.
Αφού ο νόμος απαγορεύει να κατέχει κάποιος νομίσματα 185 ετών και άνω χωρίς χαρτιά και εγώ έχω στα χέρια μου νομίσματα του 1893 και νεότερα, σε 70 χρόνια που θα είναι κι αυτά άνω των 185 ετών (192 για την ακρίβεια) ο νόμος φαντάζομαι θα αλλάξει, θα αυξήσει το όριο, μπορεί πχ να το κάνει 1900. Τότε τι θα γίνει; Θα είναι παράνομο να έχει κάποιος τέτοια νομίσματα; Εγώ μιας και δε νομίζω να ζω τότε, τα παιδιά μου θα φοβούνται μην τυχόν πάνε φυλακή; Εγώ ξέρω άτομα που έχουν στην κατοχή τους κέρματα από τις αρχές του 19ου αιώνα, περί το 1800 με 1810. Τα είχε ο προ προ πάππος τους και τώρα τα έχουν αυτοί. Τα άτομα αυτά μπορώ να τα καταδώσω στην αστυνομία προφανώς.... ή κάνω κάπου λάθος;
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:40:22 μμ »

Έχουν και κατσίκα αυτά τα άτομα; :-o
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:52:52 μμ »

Έχουν και κατσίκα αυτά τα άτομα; :-o
Τώρα όχι. Παλαιότερα δεν ξέρω! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 10:59:01 μμ »

ο συλλογισμος σου με τα 185 χρονια ειναι λαθος!
σε 70 χρονια που λες για τα παιδια σου παλι θα ειναι παρανομα νομισματα απο το 1830 και κατω!εκτος και αν αλλαξει ο νομος που κανεις δεν το ξερει! Χαμόγελο
δεν εχει να κανει με τα χρονια αλλα με τις περιοδους.το ελληνικο κρατος αρχισε να κοβει νομισματα(καποδιστριας) το 1828 αν δεν κανω λαθος!
οσο για τους φιλους σου αν εχουν ξενα νομισματα και οχι ελληνικα δεν τους πιανει ο νομος μιας και δεν θεωρουνται αρχαια για μας!!
νομιζω οτι καπως ετσι εχουν τα πραγματα αλλα περιμενε και καποιον αλλον να σου πει μηπως και καπου ειμαι λαθος εγω!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo