Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:55:22 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλια Επιτροπών Ολυμπιακών Αγώνων  (Αναγνώστηκε 4835 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΓΙΑΝΝΗΣΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131


Προφίλ
« στις: Μάιος 01, 2020, 10:51:30 πμ »

Ξέρει κάποιος φίλος λεπτομέρειες για τα εικονιζόμενα?
Αξία που να έχουν?
Καταγράφηκε
ΓΙΑΝΝΗΣΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2020, 09:05:28 πμ »

Καμιά ιδέα?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2020, 12:42:11 μμ »

παιζει να ειναι μεταλλιο ολυμπιακης αξιας; δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο αλλα γνωριζω οτι δινονταν απο την ΔΟΕ σε ανθρωπους που συνεβαλλαν στο ολυμπιακο κινημα, το ολυμπιακο ιδεωδες, τις ολυμπιακες αξιες και την ολυμπιακη κληρονομια; τετοιο χρυσο ειχε παρει ο παυλοπουλος....

αλλα το δικο σου γραφει ελληνικα... να ειναι κατι πιο τοπικο; μεταλλιο ολυμπιακης αξιας της ελλαδος πχ;

μπορει να ειναι και μεταλλιο που ειχαν ολα τα μελη της ελληνικης επιτροπης για να ξεχωριζουν...
Καταγράφηκε
ΓΙΑΝΝΗΣΚ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2020, 09:05:33 μμ »

Έχω ρωτήσει μέχρι και εκτιμητή οίκου δημοπρασιών και δεν γνωρίζει λεπτομέρειες.

Καταλαβαίνω ότι το Ελληνικό είχε δοθεί αποκλειστικά στα μέλη της ΕΟΕ άρα είναι σπάνιο και μοναδικό.

Υπό αυτές τις συνθήκες εκτιμώ την αξία του πάνω από 2,000€.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2020, 10:27:37 μμ »

Είχε περάσει ίδιο απο τα χέρια μου πριν χρόνια ,αλλά χωρίς κορδέλα .
Δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες τότε .
Το είχα βάλει στο ebay για μήνες αλλά δεν υπήρξε ενδιαφέρον .
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2020, 10:44:50 μμ »

Έχω ρωτήσει μέχρι και εκτιμητή οίκου δημοπρασιών και δεν γνωρίζει λεπτομέρειες.

Καταλαβαίνω ότι το Ελληνικό είχε δοθεί αποκλειστικά στα μέλη της ΕΟΕ άρα είναι σπάνιο και μοναδικό.

Υπό αυτές τις συνθήκες εκτιμώ την αξία του πάνω από 2,000€.

με μπερδεψες τωρα
ρωτησες για εκτιμηση και εκανες εκτιμηση απο μονος σου
κι ακομα δεν εχω ακουσει τι ακριβως ειναι
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2020, 12:41:24 πμ »

δεν νομιζω να κανει τοσα πολλα! ελαχιστα μεταλλια κανουν τοσα!

τωρα που βλεπω καλυτερα... ειναι 2 μεταλλια ε;; το δευτερο ειναι ιταλικο; ισως ειναι μεταλλιο ολυμπιακης αξιας για τους ολυμπιακους αγωνες της Ρωμης το 1960.

το αλλο το ελληνικο ειναι ειτε απο καποιους αγωνες ολυμπιακους της ελλαδας ειτε απο καποια προσπαθεια να παρουμε αγωνες!

οι ολυμπιακοι κυκλοι υιοθετηθηκαν το 1914 οποτε δεν μιλαμε για 1896 ουτε και για μεσολυμπιαδα... του 1906. οκ;;;

θα μου πεις... μα τοτε παμε στο 2004. ναι! συνηθως βγαινουν για τους αγωνες... και δινονται σε συγκεκριμενα ατομα... θα αναφερω παρακατω.. αλλα.. ποιος ξερει;;; μπορει να δωθηκε και για το 1996, για την αποτυχημενη αλλα τεραστια προσπαθεια μας να παρουμε τοτε τους αγωνες... στα 100 χρονια τους!

αυτα δεν εβγαιναν μονο 1-2 αλλα σε ποσοτητα! απλα... μπορει καλλιστα να μην βλεπουμε πολλα γιατι.. τα κρατανε.. ή ειναι δωσμενα σε οργανισμους... οποτε μενουν σε αυτους..
δεν παιζει ρολο το ποσα βγηκαν αλλα το ποσα μεταλλια πουληθηκαν, δοθηκαν κτλ! δηλαδη εχεται δει πολλα μεταλλια των island games που εγιναν στην Ροδο το 2007;; ηταν σαν μικροι ολυμπιακοι αγωνες με συμμετοχη περιπου 3000 αθλητων!!

λοιπον... δινονταν για τις εξαιρετικες υπηρεσιες καποιου στους αγωνες! πχ... μπορει να το πηρε η αστυνομια για την φυλαξη, η πυροσβεστικη για την ασφαλεια απο φωτια, οι σαμαρητες και ο ερυθρος σταυρος για τις υπηρεσιες τους στους αγωνες, οι σπονσορες, οι γραμματιακη υποστιριξη, η ηλεκτρονικη υποστηριξη... οι επισημοι που ετρεχαν για τους αγωνες και την προωθηση τους.. κτλ... μιλαμε για αρκετα ατομα!

σε ενα που ειδα της φιλανδιας του 1952 ειχε βγει σε 700 τεμαχια!

απλα πολλα εχουν αλλες κορδελες! πιθανον να ειναι αναλογα το κρατος και την επιτροπη!

αν βαλεις να ψαξεις olympic merit medals.. θα δεις!

ολα φυσικα τα εικαζω... δεν εχω δει ακριβως τα ιδια καπου... απλα σου δινω κατα καποιο τροπο κατευθυντηριες γραμμες στην αναζητηση που κανεις! μπορει να εχω πεσει και διαννα... ποιος ξερει... χαχαχα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2020, 12:57:32 πμ »

δεν νομιζω να κανει τοσα πολλα! ελαχιστα μεταλλια κανουν τοσα!

τωρα που βλεπω καλυτερα... ειναι 2 μεταλλια ε;; το δευτερο ειναι ιταλικο; ισως ειναι μεταλλιο ολυμπιακης αξιας για τους ολυμπιακους αγωνες της Ρωμης το 1960.

το αλλο το ελληνικο ειναι ειτε απο καποιους αγωνες ολυμπιακους της ελλαδας ειτε απο καποια προσπαθεια να παρουμε αγωνες!

οι ολυμπιακοι κυκλοι υιοθετηθηκαν το 1914 οποτε δεν μιλαμε για 1896 ουτε και για μεσολυμπιαδα... του 1906. οκ;;;

θα μου πεις... μα τοτε παμε στο 2004. ναι! συνηθως βγαινουν για τους αγωνες... και δινονται σε συγκεκριμενα ατομα... θα αναφερω παρακατω.. αλλα.. ποιος ξερει;;; μπορει να δωθηκε και για το 1996, για την αποτυχημενη αλλα τεραστια προσπαθεια μας να παρουμε τοτε τους αγωνες... στα 100 χρονια τους!

αυτα δεν εβγαιναν μονο 1-2 αλλα σε ποσοτητα! απλα... μπορει καλλιστα να μην βλεπουμε πολλα γιατι.. τα κρατανε.. ή ειναι δωσμενα σε οργανισμους... οποτε μενουν σε αυτους..
δεν παιζει ρολο το ποσα βγηκαν αλλα το ποσα μεταλλια πουληθηκαν, δοθηκαν κτλ! δηλαδη εχεται δει πολλα μεταλλια των island games που εγιναν στην Ροδο το 2007;; ηταν σαν μικροι ολυμπιακοι αγωνες με συμμετοχη περιπου 3000 αθλητων!!

λοιπον... δινονταν για τις εξαιρετικες υπηρεσιες καποιου στους αγωνες! πχ... μπορει να το πηρε η αστυνομια για την φυλαξη, η πυροσβεστικη για την ασφαλεια απο φωτια, οι σαμαρητες και ο ερυθρος σταυρος για τις υπηρεσιες τους στους αγωνες, οι σπονσορες, οι γραμματιακη υποστιριξη, η ηλεκτρονικη υποστηριξη... οι επισημοι που ετρεχαν για τους αγωνες και την προωθηση τους.. κτλ... μιλαμε για αρκετα ατομα!

μπορει να το απενεμαν στα μελη που διετελεσαν προεδροι των επιτροπων... ή και σε μελη που εφευγαν για λογο ηλικιας κτλ! παιζει κι αυτο! να ειναι μια επιβραβευση για το ολο εργο που εκαναν απο αυτο το ποστο για τον ολυμπισμο και τους αγωνες!

σε ενα που ειδα της φιλανδιας του 1952 ειχε βγει σε 700 τεμαχια!

απλα πολλα εχουν αλλες κορδελες! πιθανον να ειναι αναλογα το κρατος και την επιτροπη!

αν βαλεις να ψαξεις olympic merit medals.. θα δεις!

ολα φυσικα τα εικαζω... δεν εχω δει ακριβως τα ιδια καπου... απλα σου δινω κατα καποιο τροπο κατευθυντηριες γραμμες στην αναζητηση που κανεις! μπορει να εχω πεσει και διαννα... ποιος ξερει... χαχαχα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2020, 01:00:47 πμ »

εγω το ελληνικο μεταλλιο το πετυχαινω του 1906 να γραφουν οτι ειναι και απο την πισω μερια να γραφει μεσα και "πανελληνιοι αγωνες" και με ενα συμβολο κατω κεντρο
το βρισκω και χωρις το "πανελληνιοι" αλλα ολα τα χωρις φαινονται σαν ... μουτζουρωμενα σε κεινο το σημειο
μπορει να παιζει καμια ιστορια που δεν ξερουμε ?
με αυτην την "κορδελα" με τους κυκλους δεν το εχει κανενας αλλος

Είχε περάσει ίδιο απο τα χέρια μου πριν χρόνια ,αλλά χωρίς κορδέλα .
Το είχα βάλει στο ebay για μήνες αλλά δεν υπήρξε ενδιαφέρον .

καποιος που πουλουσε κι αλλα ολυμπιακα το χε 200 ευρω στο ebay, αλλα δεν πουληθηκε ποτε. εσενα πετυχα ?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 02:05:28 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2020, 01:08:54 πμ »

το αλλο μου ταιριαζει να ειναι ιταλια οπως ειπες NMS, αλλα δεν το βρισκω στα ιταλικα
να δουμε και την αλλη πλευρα ?

ΥΓ: μην ειναι καμια .... ουνα ολυμπιακη ?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 01:38:00 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 19, 2020, 02:41:11 πμ »

αν το πετυχαινεις το μεταλλιο αυτο να γραφει 1906... τοτε ή η κορδελαδεν ειναι δικη του ή ειναι μεταγενεστερη...

σαν σχεδιο... μπορει να εχει ιδιο μεταλλιο για αλλους αγωνες... αλλα οι κυκλοι σχεδιαστηκαν το 1913 και υιοθετηθηκαν το 1914 σαν σημα των ολυμπιακων αγωνων! οποτε ειναι αδυνατον να τους δεις σε μεταλλιο του 1906 αφου δεν υπηρχαν καν σαν σχεδιο!

για πολλα μεταλλια δεν υπαρχουν πληροφοριες κτλ... εχω ενα που μεχρι το εργοστασιο εφτασα και μιλησα με τον υπευθυνο.. και δεν ηξερε τιποτα! το μονο που μου ειπε ηταν οτι οντως ειναι δικο οτυς αλλα προπολεμικο και το εργοστασιο ειχε βομβαρδιστει στον β παγκοσμιο και κατασταφηκαν πολλες καρτελες του τοτε με πληροφοριες και σχεδια! αναφερομαι σε ιταλικο μεταλλιο..
μαλιστα εψαξε 6000 καρτελες αλλα δεν το βρηκε... και μιλαω και μεγαλο και ιστορικο οικο κατασκευης μεταλλιων!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2020, 06:31:39 πμ »

εγω το ελληνικο μεταλλιο το πετυχαινω του 1906 να γραφουν οτι ειναι και απο την πισω μερια να γραφει μεσα και "πανελληνιοι αγωνες" και με ενα συμβολο κατω κεντρο
το βρισκω και χωρις το "πανελληνιοι" αλλα ολα τα χωρις φαινονται σαν ... μουτζουρωμενα σε κεινο το σημειο
μπορει να παιζει καμια ιστορια που δεν ξερουμε ?
με αυτην την "κορδελα" με τους κυκλους δεν το εχει κανενας αλλος

Είχε περάσει ίδιο απο τα χέρια μου πριν χρόνια ,αλλά χωρίς κορδέλα .
Το είχα βάλει στο ebay για μήνες αλλά δεν υπήρξε ενδιαφέρον .

καποιος που πουλουσε κι αλλα ολυμπιακα το χε 200 ευρω στο ebay, αλλα δεν πουληθηκε ποτε. εσενα πετυχα ?
ηταν το,μοναδικό Ολυμπιακό που είχα ,και αν δεν κάνω λάθος έφυγε κανα 50αρικο στον πρώτο που μου έκανε offer
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2020, 07:42:10 πμ »

Καλημέρα ξεφυλλίζω το βιβλίο του Gadoury Olympic medals and coins.
Δεν υπάρχουν αυτά τα μετάλλια. Επίσης δεν βλέπω μετάλλια να γράφουν «πανελλήνιοι αγώνες».
Το 1896 υπάρχει ένα “panathenian stadium” χάλκινο με κρίκο και κορδέλα αλλά δεν διευκρινίζεται ο ρόλος του.
Το 1906 υπάρχουν 3 για τις  συμμετοχές και την επιτροπή.

Ένα αργυρό με κρίκο και κορδέλα 24χ27 χιλ.(οπισθοτυπος παράσταση από αρχαίο νόμισμα της Κω και κόπηκε περιέργως το 1908 (χωριά ημερομηνία)! “Medal of the committee and the participants”.

Ένα χάλκινο και αυτό με κρίκο 30χιλ. Ολυμπία μπροστά και πίσω επιγραφή «Β’ διεθνείς Ολυμπιακοί αγώνες εν Αθηναις 1906». Το αναφέρει ως Medal of the winning teams”!
Και ένα αργυρό 24χιλ με κρίκο και κορδέλα δεν αναφέρει τον σκοπό του με την Θεά Νίκη εμπρός και πίσω άποψη του Παναθηναϊκού σταδίου. Χαράκτης ήταν ο Μ. Νησιώτης.

Αναφέρει και 3 ακόμα για αγωνίσματα όλα χάλκινα που έχουν κοινή παράσταση την Νίκη και πίσω παραστάσεις από αγωνίσματα Γυμναστικής, άρσης βαρών και δρόμος μεγάλων αποστάσεων. Όλα με κρίκο και προφανώς για τις ομάδες;

Δεν βλέπω αυτά εδώ πουθενά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 07:44:36 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2020, 07:51:09 πμ »

Βρίσκω όμως το τελευταίο σαν παράσταση.  Όντως είναι ιταλικό στον gadoury αναγράφεται ως Νο 13 στους Ολυμπιακούς της Ρώμης 1960 και αναφέρεται ως commemorative medal C.O.N.I. (Comitato olimpico nazionale italiano).
Είναι αργυρό 50χιλ. λεία περίμετρος χωρίς κρίκο. Χάλκινα ίδιας παράστασης όμως δεν αναφέρονται.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 19, 2020, 11:40:02 πμ »

μιλησα με τον κυριο που εχει αυτο εδω εδω το σάιτ https://www.olympicgr.com
αξιζει να μπειτε και να δειτε την συλλογη του, απο την οποια μονο ενα μικρο δειγμα παρουσιαζεται στο σάιτ
με το αντιστοιχο ονομα μπορειτε να δειτε πολυ περισσοτερα πραγματα στο facebook

μου ειπε για την διαφορα τους μεταξυ των δυο οτι δεν εχει αποδειχθει ποια ειναι
μιλαω για το μεταξυ αυτων που γραφουν πανελληνιοι και αυτων χωρις
υπαρχει γενικοτερα στον συλλεκτικο του χωρο μια αποψη οτι το χωρις ειναι του 1896 και το "με" ειναι του 1906, αλλα ειναι απλα αυτο μεχρι στιγμης, μια αποψη
η κορδελα που θα δειτε στο σάιτ του ειναι η οριτζιναλ

τα πολλα μου ευχαριστω και δημοσια για τον χρονο που μου αφιερωσε

θα θελα να πω κι αλλα, αλλα δεν ξερω πως να εκφραστω πραγματικα (σπανιως μου συμβαινει αυτο) για να σας δωσω να καταλαβετε. η διαθεση του να μοιραστει μαζι μου γνωσεις του απλοχερα, η προσπαθεια που διαφαινεται οτι εχει κανει για να φθασει αυτην την συλλογη σε αυτο το σημειο και οι ιδιες οι γνωσεις του, με εχουν κανει να νοιωθω πολυ ταπεινα αυτη τη στιγμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2020, 12:41:43 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences