Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:17:45 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση κυρίως και εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 2040 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
simeon87
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 31, 2020, 02:07:37 μμ »

Την καλησπέρα μου στην ομάδα.Μιάς και είναι το πρώτο μου πόστ το όνομά μου είναι Παναγιώτης και θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε τι νόμισμα είναι το εικονιζόμενο και ποια η αξία του καθώς φαίνεται να είναι ασημένιο.
Σας βάζω ένα λινκ να το δείτε γιατι δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφίες καθώς μου εμφανίζει μύνημα οτι είναι μεγάλες.Συγχωρέστε με εάν κάνω κάτι λάθος.

https://1drv.ms/u/s!Aj7jisUTcwSgw2CtGvNygrROn9H2?e=eAGCtP

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2020, 11:13:44 μμ »

καλως ηρθες Παναγιωτη στην παρεα μας!

ναι το νομισμα σου ειναι ασημενιο αλλα ειναι και τρυπιο! ειναι 83% ασημι... αλλα ειναι μικρο κερμα..

 ειναι νομισμα της οθωμανικης αυτοκρατοριας! αναλογα με το μεγεθος του ειναι ειτε 1 ειτε 2 γροσια! αν ειναι 15 χιλιοστα ειναι 1 γροσι αν ειναι 18 χιλιοστα ειναι 2 γροσια!

κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη το 1910, απο τον σουλτανο Μωαμεθ Ε.  η ημερομηνια ειναι περιεργη πανω του... ειναι σε ετη εγιρας.. και γραφει απο την μια μερια την ημερομηνια ενθρονισης του σουλτανου και στην αλλη μερια εχει το ετος βασιλειας του οταν κοπηκε το κερμα! ετσι βλεπουμε 1327 σαν ημερομηνια που ειναι το χριστιανικο 1909, και μετα κατω απο τον τουγρα... την σφραγιδα του σουλτανου, το 2 αρα κοπηκε τον 2ο χρονο βασιλειας του... δηλαδη το 1910!

οτι κι αν ειναι 1 ή 2 γροσια (κατι μου λεει οτι ειναι 1 γροσι..), εχει και πολυ μεγαλο αριθμο κοπης για την χρονια εκεινη! σχεδον 9 εκατομμυρια αν ειναι το 1 γροσι ενω αν ειναι το 2γροσο ειναι λιγο πανω απο 11 εκατομμυρια τεμαχια που κοπηκαν! ειναι αυτα με το μεγαλυτερο τιραζ για την ονομαστικη τους αξια σε αυτον τον σουλτανο! ετσι ειναι ευκολα και φτηνα!

δυστυχως το δικο σου ειναι και τρυπιο... μαλλον απο καποιο κοσμημα ή στολη ειναι... αλλα αυτο το κατεστρεψε! κανει μονο το ασημι του...

παρολα αυτα... δεν πειραζει.. κρατησε το να το εχεις! :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 09:42:57 πμ από athas » Καταγράφηκε
simeon87
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:32:14 πμ »

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ.Ήσουν πάρα μα πάρα πολύ ενημερωτικός και κατατοπιστικός.Καλά σίγουρα δεν έχει καμία αξία απλά δεν ήξερα τι έγραφε επάνω και τι αξία είχε γραμμένη.
Είναι το πρώτο μου και μοναδικό από την Οθωμανική και έτσι θα το κρατήσω είτε τρύπιο είτε όχι γιατί για εμένα είναι πολύτιμο.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες.
Καταγράφηκε
simeon87
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:08:44 μμ »

Τελικά είναι 2 γρόσια.Το μέτρησα αλλα το έψαξα κιολας με τα δεδομένα και τις πληροφορίες που μου έδωσες.

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences