Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:06:02 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μέρος της συλλογής  (Αναγνώστηκε 11082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 09:19:58 μμ »

Αγαπητέ NikosChar το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου είναι να βγάλεις όλα τα νομίσματά σου όμορφες φωτογραφίες και να τα ανεβάσεις όλα στις προσφορές σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ.Εκεί θα δεις τι προσφορές θα δεχτείς και αναλόγως πράττεις.

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 09:47:29 μμ »

Τελευταία φορά που έλαβα μέρος σε μια τέτοια διαδικασία ήταν αρκετά παλιά με κάποια δίφραγκα.Είπα αυτά που έπρεπε να πω στον ιδιοκτήτη και σε πμ τον ενημέρωσα ότι με ενδιαφέρουν.Δεν άκουσε τίποτα απο αυτά που του είπα και τα πούλησε χωρίς καν να πάρει προσφορά απο μένα.
Είχα πει ότι δεν θα ξανασχοληθώ!!!Δεν το έκανα.Τα άκουσα κάποτε για μια εκτίμηση μου και απο τότε δεν έχω ξαναμιλήσει και δεν πρόκειται να το κάνω για την δική μου ψυχική ηρεμία.
Μιλάω μόνο με ανθρώπους που ξέρω ότι δεν θα παρεξηγήσουν τα λεγόμενα μου.
Έχω όμως μια ερώτηση να κάνω.
Αν βγάλω την συλλογή μου με την σημείωση ότι είναι προς πώληση στην online εκτίμηση και αρχίσω να δέχομαι πμ είναι οκ;ή θα έχω υπενθύμιση σχετικά με τους όρους πωλήσεων-δημοπρασιών και προσφορών του φόρουμ.
Μια απλή ερώτηση κάνω δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με την παρούσα ανάρτηση.
Προσφορά δεν έχω κάνει με πμ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 10:25:09 μμ »

Αντε να πω κι εγω δυο λογια
Μια Καλησπερα στον Νικο και συλληπητηρια κι απο μενα.

Νικο σαφως εχεις δυο επιλογες.
Η μια ειναι να γινεις συλλεκτης. Αν βεβαια  θεωρεις οτι εχεις το μικροβιο και οτι προκειται αυτο να θα σου προσφερει καποια ευχαριστηση, συνεχιζοντας την ενασχοληση του πατερα
Και η αλλη ειναι να τα πουλησεις.
Και οι δυο επιλογες ειναι μια κουβεντα διοτι ΚΑΙ  οι δυο εχουν δυσκολιες και τρικλοποδιες.
Θα ελεγα να μην βιαστεις γενικοτερα να πραξεις
Απο οτι βλεπω ο πατερας σου ηταν ενας μεσος συλλεκτης , οποτε μην φανταστεις οτι κρατας κατι φοβερο απο την μια αλλα και οχι κατι αναξιο λογου απο την αλλη.
Λαβε υπ οψιν οτι οι τιμες των συλλεκτικων ειδων ειναι καπως σχετικες με οχι μικρο ευρος τιμης και κατα συνεπεια θελει κοπο και τροπο για να πιασεις καλες τιμες.
Η αποψη μου ειναι να στοχευσεις σε συλλεκτες(ας με συγχωρεσουν οι εμποροι) και να τα δωσεις κομματι κομματι αποφευγοντας να τα δωσεις μεριως ή γενικως ως λοτ διοτι θα χασεις χρηματα.
Επωνυμοι οικοι δημοπρασιων δεν σε συμφερουν αφ ενος διοτι η αξια τους δεν ειναι πολυ μεγαλη και εφετερου διοτι εχες να πληρωσεις προμηθεια.
Νομιζω ΟΤΑΝ και ΑΝ  το αποφασισεις ενας σχετικα ασφαλης τροπος ειναι να τα βγαλεις στην σελιδα λιγα λιγα σε δημοπρασια ή πωληση.
Αν σε περιοριζουν οι οροι της σελιδας  λογω ποσοτητας παλι υπαρχουν λυσεις.........
Φυσικα καλο ειναι πριν βγαλεις κατι προς πωληση ή δημοπρασια να εχεις και μια αποψη στο περιπου για την τιμη του αλλα επιπλεον καλο ειναι να βρεις και καποια βοηθεια απο καποιον εμπειροτερο που χωρις να δειξεις τυφλη εμπιστοσυνη θα σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα.

Καλο βραδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2020, 10:29:27 μμ από coll » Καταγράφηκε
NikosChar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 10:48:46 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,
ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τα μηνύματά σας. Θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου για να αποφύγουμε τυχόν  παρεξηγήσεις.

Η λίστα που ανέβασα είναι, χονδρικα να το πω, το 1/20 της συλλογής που μου άφησε ο πατερας μου. Μέσα 40 χρόνια κατάφερε να συλλέξει μια πληθώρα νομισματων, γραμματοσημων, ωρολογιων κλπ. Εγώ, επειδή ο, τι έγινε, έγινε ξαφνικά, ήρθα σε σημειο να μη μπορώ να τα κουβαλάω όλα αυτά μαζί μου μιας και ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Γιαυτό άρχισα με αυτό εδω το φόρουμ, στο οποίο υπάρχουν πολλοί έμπειροι συλλέκτες που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν να κάνω μια εκτίμηση και [σβηστηκε απο dsp].

Σε μερικά νομίσματα είμαι πια σίγουρος για τις τιμες τους και [σβηστηκε απο dsp].

Δυστυχώς δε περίμενα ότι θα δημιουργήσω τέτοια αναστάτωση με μια ανάρτηση.

Θα ήθελα να μάθω φυσικά, αν θα θέλατε να συνεχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες απο τη συλλογή (δεν είμαι καλος στις λήψεις, ζητώ τη κατανόηση σας 😁), σας εγγυώμαι εχω τεράστιο υλικό να χορτάσουν τα μάτια σας. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Πάντα φιλικά
Νίκος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2020, 11:40:03 πμ από dsp » Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 11:20:29 μμ »

Να ανεβάζεις γιατί πολλές φορές υπάρχουν σπανιότητες που δεν ξέρεις ότι είναι...
Δεν είναι μόνο μια ονομαστική αξία και μια χρονολογία...
Κατα τα άλλα ισχύουν σαν άποψη μου ότι έγραψα και πιο πάνω...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 23, 2020, 11:26:16 πμ »

Ανεβασε Νικο ανεβασε κ μην μασησεις στα πμ. Εαν κ οταν θελησεις να πουλησεις βαλτο στις πωλησεις. Καμια αναστατωση απεναντιας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2020, 11:26:44 πμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 23, 2020, 11:29:35 πμ »

Αν βγάλω την συλλογή μου με την σημείωση ότι είναι προς πώληση στην online εκτίμηση και αρχίσω να δέχομαι πμ είναι οκ;ή θα έχω υπενθύμιση σχετικά με τους όρους πωλήσεων-δημοπρασιών και προσφορών του φόρουμ.
Μια απλή ερώτηση κάνω δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με την παρούσα ανάρτηση.

σε κατι αναφερεσαι τωρα συγκεκριμενο, αλλα δεν το βρισκω εδω
μπορεις να μου στειλεις λινκ ? και αν ειναι να το σβησω. μπορει κατι να μ ξεφυγε.
εσβησα καποια που βρηκα εδω, αλλα ... αυτα ηταν μετα το μνμα σου

@nikoschar: διαβασε τα σχολια, καπου σου ζητησαν καλυτερες φωτογραφιες για καποια νομισματα για να γινει σωστη εκτιμηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2020, 11:54:30 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 23, 2020, 12:19:41 μμ »

Τελευταία φορά που έλαβα μέρος σε μια τέτοια διαδικασία ήταν αρκετά παλιά με κάποια δίφραγκα.Είπα αυτά που έπρεπε να πω στον ιδιοκτήτη και σε πμ τον ενημέρωσα ότι με ενδιαφέρουν.Δεν άκουσε τίποτα απο αυτά που του είπα και τα πούλησε χωρίς καν να πάρει προσφορά απο μένα.
Είχα πει ότι δεν θα ξανασχοληθώ!!!Δεν το έκανα.Τα άκουσα κάποτε για μια εκτίμηση μου και απο τότε δεν έχω ξαναμιλήσει και δεν πρόκειται να το κάνω για την δική μου ψυχική ηρεμία.
Μιλάω μόνο με ανθρώπους που ξέρω ότι δεν θα παρεξηγήσουν τα λεγόμενα μου.
Έχω όμως μια ερώτηση να κάνω.
Αν βγάλω την συλλογή μου με την σημείωση ότι είναι προς πώληση στην online εκτίμηση και αρχίσω να δέχομαι πμ είναι οκ;ή θα έχω υπενθύμιση σχετικά με τους όρους πωλήσεων-δημοπρασιών και προσφορών του φόρουμ.
Μια απλή ερώτηση κάνω δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα με την παρούσα ανάρτηση.
Προσφορά δεν έχω κάνει με πμ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Έχεις δίκιο στο πρώτο Μιχάλη και σε καταλαβαίνω είμαι και εγώ παθών. Συνήθως πια μόνο σε εκτιμήσεις γνησιότητας μιλάω πλέον και μόνο σε αυτά που που θεωρώ ότι τα ξέρω καλύτερα (τρόπος του λέγειν), δηλ.  τα χρυσά.

Στο δεύτερο περισσότερο αρμόδιοι να απαντήσουν είναι φυσικά οι συντονιστές, αν θέλεις την δική μου προσωπική άποψη όμως νομίζω ότι είναι ένας έμμεσος τρόπος πώλησης και θα πρέπει να λογίζεται ως τέτοια και να προσμετράται στα μηνιαία όρια που έχουν θεσπισθεί για τον καθένα μας.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2020, 12:20:28 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 23, 2020, 01:12:03 μμ »

Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου.....Παρακμη το λεω εγω αυτο κυριοι....ισως για αλλους συνηθισμενο(ετσι εχουν μαθει)ισως κ για αλλους φυσιολογικο....(ετσι το βλεπουν)
Εγω το λεω παρακμη...οχι μονο σαν στεκι αλλα σαν συλλεκτικη κοινοτητα!!!
Ο πατερας του φιλου μας(τα συλληπητηρια μου για το γεγονος)ισως ηταν κ γνωστος μας ισως κ οχι....Σωστα?!
Ομως αν καποιοι νομιζουν οτι θα ζησουν αιωνια ,εδω ειναι ενα λαμπρο παραδειγμα που τους περιμενει....κ θα τα λουστουν κ αυτοι....
Ολοι εδω θα τ αφησουμε κυριοι....Στα παιδια μας....Ευχομαι να μην εχουν την ιδια καταληξη κ για τα δικα τους παιδια ή κληρονομους!!!!
Ομως ολα εδω πληρωνονται...
Ουτε εγω ασχολουμαι πλεον οπως κ αλλα μελη....
Οι λογοι προφανεις.....
Δεν ταιριαζουν οι αποψεις μας...και φυσικα δεν το βλεπω ουτε φυσιολογικο αλλα ουτε και συνηθισμενο,καθως δεν το δεχομαι ως συλλεκτης!!!!...αλλα κ ως ανθρωπος....
Ενημερωνω πως δεν θα απαντησω δημοσια σε οποιοδηποτε απαντηση....οτι ηταν να πω το ειπα.....
Αλλωστε μιας κ δεν πολυ μπαινω πλεον ενημερωθηκα μεσω φιλου που του ειπα απ την 1η μερα ολα αυτα τλκ που καταληξε.....
Τελος η ντροπη ας γινει αρετη για καποιους επιτελους...ρεζιλευουν κ τους υπολοιπους!!!!


Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 08:06:24 μμ »

Τηρείται σιγή ισχύος, μετά την υστερία που προηγήθηκε ή είναι η ιδέα μου!!   Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 10:16:50 πμ »

μαλλον εχεις δικιο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 11:19:23 πμ »

Δεν μιλάει κανείς,γιατί δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη....όσες φωτό αναρτήθηκαν σχολιάστηκαν (έστω από λίγα άτομα)....σε κάποιες που ζητήθηκαν πιο καθαρές,δεν υπήρξε ανταπόκριση.....και δεν αναρτήθηκαν και καινούργιες....όταν ο νέος φίλος κρίνει ότι χρειαστεί ει νέου βοήθεια και την ζητήσει,θα υπάρξει σίγουρα πάλι κινητικότητα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences