Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:07:11 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχετικα με τον Coronavirus  (Αναγνώστηκε 16741 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 15, 2020, 09:11:17 μμ »

Αλήθεια είναι δείτε το Νο5:

https://mailchi.mp/757bdcc153ac/coronavirus-5-actions-we-are-taking?e=2254a18937
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2020, 09:11:41 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 15, 2020, 09:15:43 μμ »

ε, οχι
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αν και με τετοιο ονομα, coin cabinet, επρεπε να το περιμενει κανεις
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ΥΓ: σε τοσο μεγαλη αγορα επρεπε να βαλουν και ενα μπουκαλακι οινοπνευμα που δεν βρισκουμε και σκεφτομαστε να ξοδεψουμε το τσιπουρο οι αμαρτωλοι
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2020, 09:16:46 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 15, 2020, 10:28:52 μμ »

Υπρχουν τα κάτωθι νέα .

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Σε συμπτώματα του COVID 19 :
ΔΕΝ χορηγούμε ως αντιπυρετικά IBUPROFEN (Algofren ,Nurofen, Brufen, Seractil..) σε δισκία ή σιρόπια, καθώς και τα υπόλοιπα Μη Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη ( Ponstan, Gantil, Aspirin, Voltaren, Mesulid, Niflamol, Loxitan...) Χρησιμοποιούμε μόνο PARACETAMOL ( Depon, Panadol, Apotel......) (ρωτήστε τον γιατρό ή τον φαρμακοποιό σας. Σύμφωνα με πρόσφατη ανακοίνωση του Γαλλικού υπουργείου υγείας παρατηρείται μια ραγδαία επιδείνωση των συμπτωμάτων σε άτομα, άνω των 40 που είχαν λάβει ΜΣΑΦ (Μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα).

Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων στα αρχικά στάδια της νόσου.

Διαδώστε!!!

Ανακοίνωση: Ενημερώνουμε το κοινό πως δημοσιεύματα σχετικά με την αποτελεσματικότητα ή μη συγκεκριμένων φαρμάκων έναντι της νόσου COVID-19 (κορωνοϊός) δεν έχουν ως πηγή τον Γαληνό.

Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

https://www.galinos.gr/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2020, 10:29:23 μμ από johneko » Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 15, 2020, 10:44:07 μμ »


Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

https://www.galinos.gr/
[/quote]
👍🏿
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 18, 2020, 01:19:09 μμ »

Μόλις άνοιξαν οι πόρτες του ηλεκτρονικού χρήματος τύπου bitcoin. Εκεί όπου ο κόσμος το απεχθάνοταν, τώρα θα το δεχτεί μα ανακούφιση. Μεγάλο όπλο ο φόβος!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 18, 2020, 05:30:27 μμ »

elta courrier: εχεις μια παραγγελια. θα ρθεις να την παρεις ?
εγω: γτ βγαλανε καμια οδηγια για τον κορωνοΙο ?
elta courrier: οχι εμεις το κανουμε και παμε μονο τα φαρμακα και τα υπολοιπα απο δω, για τη δικη μας ασφαλεια.

*παω απο κει, 2 υπαλληλοι, μια και ενας*

εγω: αυτο που κανετε και δεν τα φερνετε ειναι χειροτερο, και για τη δικη μας και για την δικη σας υγεια
ο υπαλληλος: για μας, γτ ?
εγω: (κανω πως δεν καταλαβαινω οτι νοιαζεται μονο για παρτη του, ανθρωπος ενεκα)
        γτ θα μπουνε ολοι στον χωρο που βρισκεστε ολη μερα
        γτ αν εχει ο καθενας σας μια Α πιθανοτητα να κολλησει απο εναν ασθενη που θα μπει εδω μεσα, η πιθανοτητα να κολλησει ενας τλχστν απο τους 2 η 3 που ειστε εδω μεσα αυξανεται
        γτ η ACS μου φερε 2 δεματα αυτες τις μερες και απλα με παρακαλεσαν, και για την δικη μου και για την δικη τους ασφαλεια, να κατεβω εξω να παραλαβω, και φορουσε και μασκα και γαντια και εσυ δεν φορας.
(του μιλουσα στον ενικο, γτ και αυτος, αντιθετα απο την ACS και την συναδελφο του, μου μιλουσε στον ενικο, αυτος πρεπει να ηταν απ οτι μου πε που με ειχε παρει τηλεφωνο.)

(παρενθεση: η γνωμη μου οτι οι μεταφορες ειναι λειτουργημα υπηρχε και απο πριν. τωρα που ολοι πρεπει να μεινουν σπιτι και φαινομαστε και κει λιγοι, τωρα ελπιζω να το καταλαβουν και αλλοι)

η υπαλληλος: εχουμε τετοιες οδηγιες απο κατω
εγω: μα δεν κατηγορω εσας (κανοντας οτι δεν καταλαβαινω οτι μπορει και το αφεντικο της ακομα και τωρα να θελει να γλυτωσει 50 λεπτα βενζινη). σας τα λεω να τους τα πειτε.
η υπαλληλος: δεν φτανουν και οι πακεταδες. εχουν φυγει μερικοι.
εγω: να τους ζητησετε να βαλουν βαρδιες. να στελνετε πρωτα τα φαρμακευτικα και ας αργουν λιγο οι υπολοιποι, αλλα να τα πηγαινετε και τ αλλα.

απ οτι εχετε καταλαβει εδω μεσα. συνηθως ειμαι πολυ ευγενικος και εξηγω εκτενως τα πραγματα. μιλωντας εκει ημουν σχετικα αποτομος, οχι αγενης, αλλα απολυτος και σχετικα -παντα για μενα- λιγομιλητος. δεν ειχα ορεξη να του εξηγησω, απλα με ρωτησε. οταν του εξηγησα, γουρλωσε τα ματια του, αλλα δυστυχως δεν ξερω αν πειστηκε να συμπεριφερθει αλλιως αυριο.

τωρα τι συμπερασμα να βγαλουμε ? δεν ξερω... δεν εκπλησσομαι. πιο πολυ εκπλησσομαι με τον εαυτο μου. πειτε μου εσεις πραγματικα, τι ελπιδα εχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2020, 05:39:09 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 18, 2020, 05:56:12 μμ »

[Δεν το λέω για σένα]

Εγω εκπλήσσομαι που μεσω eshop παραγγέλνουμε καθε βλακεια (και όχι πραγματικά χρησιμα/είδη 1ης ανάγκης) που είχαμε σκεφθεί εδω και 5 χρονια και δεν τα πήραμε ποτέ, για να μας την στείλει ο άλλος που έχει βήξει πάνω τους... Που τα πακετάρει σε ενα χωρο 5χ5 που ειναι επιπλεον 10 ατομα τωρα απο τα καταστήματα που δεν δουλεύουν.


Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 18, 2020, 06:06:13 μμ »

δεκτο οτι δεν το λες για μενα
αλλα ετσι για να πω και τι ειχα παραγγειλει: μασκες
και οχι μονο για τον κορωνοϊο, ειναι και εργασιας γτ εχω να παω σε κατι παλια σπιτια (καποια με αμιαντο)

θα μου πεις : γτ δεν ειπες, φαρμακευτικα ειναι, φερτε τε τα μου ? δεν το εκανα γτ ειπα οτι αφου αναγκαζουν και την γιαγια να παει απο κει επειδη δεν ειναι φαρμακευτικα ολα που πηρε, τοτε θα παω και γω. ειναι η αυτη η χαζη αισθηση δικαιου που εχω που φτανει τα ορια του μαζοχισμου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 18, 2020, 06:36:10 μμ »

...
και οχι μονο για τον κορωνοϊο, ειναι και εργασιας γτ εχω να παω σε κατι παλια σπιτια (καποια με αμιαντο)
...
Είναι σίγουρο ότι μάσκες που προορίζονται για προστασία από ιούς μπορούν να μπλοκάρουν μικροΐνες αμιάντου;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 18, 2020, 09:55:53 μμ »

δεκτο οτι δεν το λες για μενα
αλλα ετσι για να πω και τι ειχα παραγγειλει: μασκες
και οχι μονο για τον κορωνοϊο, ειναι και εργασιας γτ εχω να παω σε κατι παλια σπιτια (καποια με αμιαντο)

θα μου πεις : γτ δεν ειπες, φαρμακευτικα ειναι, φερτε τε τα μου ? δεν το εκανα γτ ειπα οτι αφου αναγκαζουν και την γιαγια να παει απο κει επειδη δεν ειναι φαρμακευτικα ολα που πηρε, τοτε θα παω και γω. ειναι η αυτη η χαζη αισθηση δικαιου που εχω που φτανει τα ορια του μαζοχισμου

Δεν το λέω για σένα. Το λέω για πολλούς φίλους που παραγγέλνουν κάθε βλακεία που τους έρχεται στο μυαλο. Όλη μέρα ασχολούνται με το τι θα πάρουν.... Διακοπές κανουν. Μέχρι και χρονομετρητή για τα αυγά στην κουζίνα παράγγειλαν.... Δεν το λέω για σένα, το είπα απο την αρχή. Ο καθένας κρίνει πραγματικά ποσο έχει αναγκη τι και προσπαθεί να βοηθήσει (ή οχι) την κατάσταση.

Δεν περνουμε βλακειες, αφήνουμε τα ιατρικά είδη να κινηθουν με προτεραιότητα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 18, 2020, 10:04:28 μμ »

Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να φοράει μάσκες κ να νομίζει ότι έτσι προστατεύεται,να ένα κατατοπιστικό άρθρο σχετικά με την σωστή επιλογή μάσκας..

https://www.fire.gr/?p=53737
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 19, 2020, 02:47:17 πμ »

Είναι σίγουρο ότι μάσκες που προορίζονται για προστασία από ιούς μπορούν να μπλοκάρουν μικροΐνες αμιάντου;
με τον αναποδο τροπο σκεφτηκα. πηρα μια πολυ καλη για την δουλεια μου και μετα εψαξα και σε σχεση και με τον ιο. εχουν κατηγοριες για χρηση και κατηγοριες για το ποσα σωματιδια συγκεκριμενου μεγεθους αφηνουν να περνανε. τα φιλτρα αλλαζουν και μπορεις να "πηδας" απο τη μια χρηση στην αλλη. και υπαρχει αντιστοιχια των δευτερων κατηγοριων με τα group εικινδυνοτητας των ιων (νομιζω παει απο 1 εως 3 ή 4 το τελευταιο). και ναι, τελικα ειναι καλυτερη απο αυτες που επαιρνα πριν απο το φαρμακειο, τις Ν95 και ειναι και πιο φθηνη (γτ κρατανε περισσοτερο τα φιλτρα της).
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 19, 2020, 02:59:31 πμ »

τα προβληματα με τον ιο και τις μασκες φαινεται στο αρθρο που εβγαλε ο διηνεκης
οι μασκες εχουν κατηγοριες αναλογα με το ποσα σωματιδια των 0.3 μm αφηνουν να περνανε
ο ιος ειναι οπως διαβαζετε ειναι .14μm με 0.06μm
δλδ μια μασκα εστω οτι ειναι πως λεει Ν100. αρα κραταει σιγουρα τα 9997 στα 10.000 που πανε να περασουν
ισως και παραπανω, αλλα δεν ξερουμε ποσα η καθεμια, γτ δεν πανε ετσι οι κατηγοριες
κατω απο 0.1 μm δεν μας νοιαζει, γτ μπαινει στη μεση ο κυριος Brown και κανει παιχνιδι και μας σωζει
δεν ξερεις ομως αναμεσα στο 0.14 και 0.1 που ειναι ο ιος ποσα καταφερνει να κρατησει στα 10.000 η καθε μια
το αλλο προβλημα ειναι οτι κανεις σχεδον απο μας δεν ηξερε πως να φοραει σωστα μασκα πριν απο 20 μερες
το σημαντικοτερο προβλημα ειναι οτι πρεπει να ξυριζομαι κοντρα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αποτυχημενη πλακα, το διεγραψα το προηγουμενο να φαινεται, με την ηλεκτρικη το ξυρισμα, δεν κανει κοντρα γτ καθε πληγη ειναι ενα παραπανω σημειο απ οπου μπορει να μπει τπτ

ΥΓ: βαζουμε και γυαλακι στο ματι και ειμαστε κατι σαν steam punk + darth vader = fallout
ΥΓ2: το πιο συνηθισμενο search που μου βγαζε μετα το "μασκα" ηταν "corona virus fashion". τι θα φορεθει φετος το καλοκαιρι στην παραλια δλδ ? δεν τολμαω να φανταστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2020, 03:08:01 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 19, 2020, 02:30:45 μμ »

ηρεμηστε!!! Έχουμε λύση

Λίτσα Πατέρα: «Τέλος του μήνα θα βρεθεί λύση με τον κορονοϊο»

https://www.mikrometoxos.gr/litsa-patera-telos-toy-mina-tha-vrethei-lysi/

χαχαχα
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 25, 2020, 05:01:47 μμ »

Άρχισε να εμφανίζεται διαθεσιμότητα στα sites και τσουπ.... οι τιμες επέστρεψαν στις παλιές καλές τιμες.
12Ε πανω τα νομισματα των 2oz ασήμι σε γνωστο  ευρωπαικο σιτε Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2020, 05:02:02 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences