Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:31:12 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενδιαφέροντα βιβλία που διαβάσατε τελευταία...  (Αναγνώστηκε 35792 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 14, 2020, 09:59:27 μμ »

Ένα τοπικ για να βάζουμε ποιοτικά βιβλία που μας άρεσαν, όχι (αποκλειστικά) συλλεκτικού περιεχομένου.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2020, 10:01:14 μμ από johneko » Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 10:58:37 μμ »

Αποτυπώματα των θεών
Μια αναζήτηση της αρχής και του τέλους

https://www.public.gr/product/books/greek-books/natural-science/popular-science/apotypomata-ton-theon/prod251895/

είναι από της εκδοσεις λιβανη και είναι σχετικα παλιο βιβλιο (εγω το ειχα αγορασει στην πρωτη μου νιωτη το 1997 από το βιβλιοπωλειο του εκδοτικου οικου στην αθηνα) δεν ξερω αν το εχουν ακομα, όμως πιστευω ότι αξιζει να το διαβαασει καποιος

στα αγγλικα παντος εχει αρκετες επανεκδοσεις το συγκεκριμενο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:53:14 μμ »

Μια πρόταση κ από μένα......ένα βιβλίο που παραθέτει και όλα τα απαραίτητα ντοκουμέντα και πηγές για αυτά που αναφέρει....

https://www.politeianet.gr/books/9789607151643-simopoulos-kuriakos-stachu-xenokratia-misellinismos-kai-upoteleia-191072
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 12:54:05 πμ »

Για μια καλύτερη ανθρωπότητα:
https://www.politeianet.gr/books/9786188424258-patterson-charles-kuanaugi-aionia-tremplinka-306416

Για έναν καλύτερο άνθρωπο:
https://www.politeianet.gr/books/9789607582157-chopra-deepak-asimakis-agerasto-soma-athanato-pneuma-56749
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 01:39:06 μμ »

Να βάλω και εγω αυτο εδώ

HOMO DEUS
ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ
HARARI YUVAL-NOAH

https://www.politeianet.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=277548&option=com_virtuemart&Itemid=89
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 02:36:03 μμ »

Να το βάλω κ εδώ μιας κ το ανέφερα σε άλλο θέμα... Ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει και κατάφερα να κατανοήσω....η ανάγνωση του αλλά πολύ περισσότερα η κατανόηση του μου φάνηκε λες κ ανέβαινα έναν πνευματικό ανήφορο....αν είναι να διαβάσετε μόνο ένα βιβλίο ακόμα στη ζωή σας ,διαβάστε αυτό...

https://www.politeianet.gr/books/9789607948182-kazantzakis-nikos-kazantzaki-askitiki-205686?gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlO11t25PYnZOZ9pYwZTrTetE4-4RjQlVrATJfPXkia285vXgjB50CcaAgrjEALw_wcB
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 02:44:23 μμ »

Εχει εντοπίσει  κανείς  κάποια έκδοση απο την "θεία κωμωδία" (κόλαση του δάντη, κτλ) που να είναι κατανοητή ή να διαβάζεται σχετικά ευκολα;

Εννοείται στα ελληνικά :-) Μην προτείνετε καμια αγγλική ή ιταλική εκδοση και τρελαθούμε τελείως Έκπληξη Έκπληξη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2020, 02:47:26 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1660

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 02:46:29 μμ »

Η πιο καλή έκδοση της κόλασης είναι αυτή που έχει μεταφράσει ο Καζαντζάκης....δεν είναι δύσκολος ο λόγος τους,απλά είναι ιδιόρρυθμος....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 02:49:07 μμ »

Η πιο καλή έκδοση της κόλασης είναι αυτή που έχει μεταφράσει ο Καζαντζάκης....δεν είναι δύσκολος ο λόγος τους,απλά είναι ιδιόρρυθμος....

Δεν θα αντέξω το πολυτονικο σε 700 σελίδες Λύπη
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1715



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 09:24:31 μμ »

Να το βάλω κ εδώ μιας κ το ανέφερα σε άλλο θέμα... Ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει και κατάφερα να κατανοήσω....η ανάγνωση του αλλά πολύ περισσότερα η κατανόηση του μου φάνηκε λες κ ανέβαινα έναν πνευματικό ανήφορο....αν είναι να διαβάσετε μόνο ένα βιβλίο ακόμα στη ζωή σας ,διαβάστε αυτό...

https://www.politeianet.gr/books/9789607948182-kazantzakis-nikos-kazantzaki-askitiki-205686?gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlO11t25PYnZOZ9pYwZTrTetE4-4RjQlVrATJfPXkia285vXgjB50CcaAgrjEALw_wcB

δεν το εχω διαβασει όμως νομιζω είναι ο μονος συγγραφεας που διατελεσε και υπουργος παιδειας και φυσικα <ευλογισε> τα γενια του......από πολύ εως αρκετα, τον θεωρω ισως και λιγο υπερεκτιμημενο σε σχεση π.χ με τον μυριβηλη, θα πει καποιος άλλη πενα ο ενας άλλη ο άλλος ισως πιο λυρικος ο καζαντζακης πιο <πεζος> ο στρατης μυριβηλης με αλλα θεματα καταπιανοταν ο ενας με αλλα ο άλλος
να λοιπον που το θεμα με τα βιβλια εχει ανταποκριση και βλεπω και καλους φιλους όπως ο μπαμπης που κανουν σχολιασμούς  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 15, 2020, 11:12:00 μμ »

Χαιρετισμούς φίλτατε Κώστα και καλές μελέτες κι αναγνώσματα!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 11:55:21 πμ »

Εχει εντοπίσει  κανείς  κάποια έκδοση απο την "θεία κωμωδία" (κόλαση του δάντη, κτλ) που να είναι κατανοητή ή να διαβάζεται σχετικά ευκολα;

Εννοείται στα ελληνικά :-) Μην προτείνετε καμια αγγλική ή ιταλική εκδοση και τρελαθούμε τελείως Έκπληξη Έκπληξη

τις προαλλες ειχε πιασει μια φιλη μου σε βιβλιοπωλειο μια στα χερια της, αλλα δεν θυμαμαι τι εκδοση ηταν.
το σκεφτομουν μηπως την αγορασω στο μελλον.
αμα ειναι ακομα εκει, οχι αυτο, το αλλο ΣΚ μαλλον που θα παω, θα βγαλω καμια φωτο απο μεσα να μου πεις αν σου αρεσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2020, 11:55:39 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 03:32:02 μμ »

ok!! ευχαριστω

Γενικά ειναι δύσκολο βιβλίο οπότε δεν θέλω να το κουράσω επιπλεον, γιατι στο τέλος θα καταλήξει αδιάβαστο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 03:40:13 μμ »

ok!! ευχαριστω

Γενικά ειναι δύσκολο βιβλίο οπότε δεν θέλω να το κουράσω επιπλεον, γιατι στο τέλος θα καταλήξει αδιάβαστο

αν δεν εχεις δει την animated ταινια, της EA νομιζω ειναι, δες την να σου καταλαγιασει λιγο η επιθυμια μεχρι να πιασεις το βιβλιο στα χερια σου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 07:48:36 μμ »

Εχει εντοπίσει  κανείς  κάποια έκδοση απο την "θεία κωμωδία" (κόλαση του δάντη, κτλ) που να είναι κατανοητή ή να διαβάζεται σχετικά ευκολα;

Εννοείται στα ελληνικά :-) Μην προτείνετε καμια αγγλική ή ιταλική εκδοση και τρελαθούμε τελείως Έκπληξη Έκπληξη

Προσφατως αγορασα την θεια κωμωδια απο τον ανδρουλιδακη. Σκεφτομουν κ εγω να την παρω καποια στιγμη κ πριν μερικες μερες βρεθηκε μπροστα μου. Δεν την εχω διαβασει ακομα ομως για να πω αποψη. Αν θες ομως, εχω κ ενα pdf σχετικα με τις εκδοσεις του εργου που εχουν γινει στα ελληνικα. Δωσε ενα μειλ να στο στειλω κ αν θες ανεβασε το κ εδω γιατι εγω απο κινητο δεν μπορω να το κανω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences