Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:47:52 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προσφορές: Mια νέα πρόταση  (Αναγνώστηκε 18357 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 01:20:33 μμ »

Δεν ξέρω κατά πόσο ο κόσμος είναι ικανοποιημένος από αυτόν τον τομέα αλλά έχω την αίσθηση ότι και εδώ υπάρχει ένα θεματάκι.
Κατ'αρχάς έχω παρατηρήσει πολλές φορές (και επίσης το ίδιο και στο facebook σε ομάδες συλλεκτών) μία παρανόηση-παρεξήγηση του τομέα από πολλούς που μάλλον δεν καταλαβαίνουν ακριβώς περί τίνος πρόκειται  και ρωτάνε το κλασσικό "Τιμή?"
Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η παρανόηση-παρεξήγηση οφείλεται στο ότι ο κόσμος μπερδεύει την λέξη "Προσφορές" με αυτήν που συναντά στο έξω εμπόριο λιανικής όπου εκεί είναι συνώνυμη με την λέξη "Εκπτώσεις" (Προσφορές μέχρι 40%,50% κλπ σε διαφημίσεις και στα μαγαζιά). Δεν βλέπει τιμή και φυσικά ρωτάει.
Μα θα μου πείτε Γιώργο αν διάβασε τους όρους θα καταλάβαινε. Σύμφωνοι. Τους διάβασε όμως? Και γιατί να τους διαβάσει, μην ξεχνάμε τους όρους τους διαβάζει προσεκτικά αυτός που ανεβάζει την αγγελία (και πολλές φορές ούτε αυτός) όχι αυτός που αγοράζει. Και ανεξάρτητα από αυτό εγώ προσωπικά βρίσκω μειονεκτήματα στην διαδικασία και έτσι σας προτείνω τα ακόλουθα:

1. Μετονομασία του όρου "Προσφορές" σε "Πωλήσεις με δημόσια Προσφορά".
2. Ολες οι καταχωρήσεις θα έχουν ημερομηνία λήξης από την αρχή όπως στις δημοπρασίες.
3. Ολες οι προσφορές θα είναι δημόσιες πάλι όπως στις δημοπρασίες.
4. Ο πωλητής προαιρετικά θα βάζει επιθυμητή τιμή αλλά μόνο στην αρχή.

Θα ισχύουν φυσικά όλοι οι συνήθεις όροι που ισχύουν και τώρα στις πωλήσεις.

Μερικές παρατηρήσεις-διευκρινίσεις με τα ανωτέρω:

1. Προφανές και αυτοπροσδιοριζόμενο. Παράλληλα θα μπορούσε να μπει μια πρόταση (κολλημένη σε κάθε νέο θέμα είτε σαν υπογραφή ή στην επικεφαλίδα) όπως πχ "πριν κάνετε προσφορά παρακαλώ διαβάστε πρώτα τους όρους" ή "κάνοντας προσφορά σημαίνει ανάγνωση και παραδοχή των όρων".
2. Δεν χρειάζεται να μην έχει συγκεκριμένο χρόνο λήξης η προσφορά πώλησης. Μπορεί να διαρκέσει όσο θέλει από 1 ημέρα, μερικές ημέρες, κλπ. Ολα αυτά θα διευκρινίζονται από την αρχή με ακριβή ημερομηνία και ώρα λήξης όπως και στις δημοπρασίες.
3. Οπως και στις δημοπρασίες οι προσφορές για λόγους διαφάνειας θα είναι δημόσιες. Οπως είναι τώρα μυστικές (με ΠΜ) αφήνει έδαφος για πονηριές του στυλ "έχω καλύτερη προσφορά" για να ανεβάσει την τιμή ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει τίποτα. Μια άτυπη σιωπηρή δημοπρασία όπου τα χτυπήματα δεν είναι ορατά σε αυτούς που συμμετέχουν σε αυτή, μέγα μειονέκτημα αυτό.
4. Αυτοπροσδιοριζόμενο.


Οπως παρατηρείτε υπάρχουν πολλές ομοιότητες της πρότασης μου με τις δημοπρασίες. Υπάρχει όμως μια ουσιαστική και εμβληματική διαφορά. Αντίθετα με τις δημοπρασίες (όπου ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να πουλήσει στον πλειοδότη με την λήξη) εδώ δεν είναι υποχρεωμένος να δεχθεί την ανώτατη προσφορά με την λήξη.
Ανεξάρτητα από το τι θα κάνει για λόγους αβρότητας και ευγένειας προς όλους όσοι συμμετείχαν καλό θα είναι στο τέλος να ανακοινώσει δημόσια την απόφαση του λέγοντας "κατακυρώνεται στον τάδε" ή αν δεν θέλει να το δώσει απλά "αποσύρεται".

Προς διαβούλευση.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2019, 01:25:15 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 01:41:27 μμ »

να πω γενικα οτι η κατηγορια των προσφορων δεν με αφηνει απλα αδιαφορο, δεν μου αρεσε και ως ιδεα απο την αρχη
δεν μου ταιριαζει στη λογικη μου καθολου, δεν το εχω δοκιμασει ποτε εδω αλλα εχω τις εμπειριες ετων απο αλλες πλατφορμες και δεν ανεχεται το μυαλο μου να προσφερω " Χ ευρω " για ενα κομματι και να λαμβανω ως απαντηση " μαθημα για το ποσο πραγματικα κανει αυτο το κομματι και οτι δεν γινεται ποτε να πεσει κατω απο Ψ ευρω "

παρ ολ αυτα, η κατηγορια αυτη μπηκε ακριβως με την ιδεα τού να μήν ειναι δημοσια (ανατρεξτε στην ανακοινωση του ηρακλειωτη) ως ιδεα του να μεινουν και οι πωλητες ικανοποιημενοι επειδη θα μπορουν να ανεβασουν περισσοτερα κομματια χωρις να περιοριζονται αλλα και ακριβως να μην υπαρχει πολυ πανηγυρι (το γτ να μην υπαρχει πολυ πανηγυρι ειναι μεγαλη συζητηση ασχετη με το θεμα, τα εχω κοινωνησει αλλου, το ιδιο και αλλοι, υποννοηστε απο εκεινα τα θεματα)

να το πω αλλιως: μηπως θα ηταν καλυτερα να συζητησουμε για για την ιδεα μιας νεας κατηγοριας απτο να προσπαθησουμε να προσαρμοσουμε κατι που φτιαχτηκε για αλλο λογο ? το βλεπω σα να συζηταμε για την μετατροπη ενος μινιβαν για να παρει μερος στο WRC

συμφωνω στην μετονομασια, την βρισκω και γω λιγο προβληματικη, απλα οχι σε αυτην που προτεινεις
ειναι διφορουμενη η ονομασια πραγματι και θα προσπαθησω να σκεφτω και γω τι τιτλος μπορει να μπει για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και σκεφτειτε και οι υπολοιποι και καντε τις προτασεις σας
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2019, 08:15:52 μμ »

Στέλιο
Αν η ονομασία είναι το πρόβλημα ας τη πούμε Κοκκινοσκουφίτσα. Αστειεύομαι φυσικά αλλά δεν είναι η ονομασία το πρόβλημα καταλαβαινεις αλλά η διαδικασία. Η ονομασία βοηθάει μόνο ως προς το γεγονός σαν περιγραφή.
Βρείτε εσείς το όνομα αν όμως βλέπετε μια ουσία σε αυτά που λέω καλό θα είναι να την συζητήσουμε κι ακόμα καλύτερο να την αλλάξουμε  αν συμφωνούμε δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2019, 08:17:13 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 12:08:31 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα.
Θα ήθελα όμως να προσθέσω κάτι. Αν δεν πουλήσει στην καλλίτερη προσφορά, να μήν έχει δικαίωμα για
κάποιο χρονικό όριο να ξανανεβάσει το ίδιο νόμισμα. 
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 12:18:24 μμ »

Γιώργο (gkounto), καλές οι προτάσεις σου όπως και για την "24ωρη" αλλά να περιμένεις να τελειώσει το κέντημα της Πηνελόπης...

Πάλι αλλού θα πάει το θέμα και αντί να δοκιμάσουμε έστω, θα το κλωθογυρίζουν οι έχοντες την "εξουσία"...

Καλημέρα σε όλους!

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2019, 12:18:41 μμ από Νίκος » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 04:01:31 μμ »

Γιώργο (gkounto), καλές οι προτάσεις σου όπως και για την "24ωρη" αλλά να περιμένεις να τελειώσει το κέντημα της Πηνελόπης...

Πάλι αλλού θα πάει το θέμα και αντί να δοκιμάσουμε έστω, θα το κλωθογυρίζουν οι έχοντες την "εξουσία"...

Καλημέρα σε όλους!


Να υπενθυμισω οτι το στεκι λειτουργει με δημοκρατικες διαδικασιες. Λιγος σεβασμος ως προς αυτες δεν θα εβλαπτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:55:50 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 04:14:00 μμ »

Πάλι αλλού θα πάει το θέμα και αντί να δοκιμάσουμε έστω, θα το κλωθογυρίζουν οι έχοντες την "εξουσία"...

επειδη φοβαμαι οτι εδω υπαρχει υποννοουμενο (και) για μενα απαντω πριεμπτιβλι που λενε και οι λευκορωσσοι

μπορειτε να διαβασετε το θεμα με την προταση του gkounto και να δειτε οτι ενω ειχε μεινει να αιωρειται και δεν υπηρχε συμμετοχη για 5 μερες, moi ο ιδιος μπηκα και παροτρυνα να αρχισουν να γραφουν και αλλοι και να πουνε τη γνωμη τους και περιμενα με τη σκεψη να ανεβασουμε και ψηφοφορια (για να δουμε εαν υπαρχει γενικοτερο ενδιαφερον) και οταν το προτεινε αλλος την ανεβασα

οποτε αν το κλωθογυρισμα ειναι υποννοουμενο για το οτι η αντιδραση μου (μας) στην προταση ηταν αργη/περιεργη/αποπροσανατολιστικη/ή κατι παρομοιο, δεν το δεχομαι και κυριως -ασχετα με το τι λεω εγω- δεν το στηριζουν τα δεδομενα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2019, 04:16:04 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 10:05:32 πμ »

Γιώργο (gkounto), καλές οι προτάσεις σου όπως και για την "24ωρη" αλλά να περιμένεις να τελειώσει το κέντημα της Πηνελόπης...

Πάλι αλλού θα πάει το θέμα και αντί να δοκιμάσουμε έστω, θα το κλωθογυρίζουν οι έχοντες την "εξουσία"...

Καλημέρα σε όλους!


Να υπενθυμισω οτι το στεκι λειτουργει με δημοκρατικες διαδικασιες. Λιγος σεβασμος ως προς αυτες δεν θα εβλαπτε.

Που δεν έδειξα σεβασμό; σε παρακαλώ όχι μεγαλοστομίες. Μίλα συγκεκριμένα.

Ο Γιώργος είχε μια πρόταση, μπήκε σε ψηφοφορία και το πάμε...βόλτα.

Σε παρακαλώ να γράψεις συγκεκριμένα για ποιες διαδικασίες έγραψες ότι δεν σεβάστηκαν. Εγώ μπορώ να πω ότι η άποψη του Γιώργου και του κόσμου που "δημοκρατικά" ψήφισε ΝΑΙ, δεν έγινε "δημοκρατικά" σεβαστή.

(ούτε κολλητηλίκι έχω, ούτε έχω βγάλει δημοπρασία ούτε σκοπεύω να βάλω). 

Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 10:47:06 μμ »

Η ειρωνεια, τα <<καλα>> κ τα συμπερασματα χωρις να γνωριζεις τι συζητηται μεταξυ των συντονιστων να λοιπουν σε παρακαλω. Τα <<οι εχοντες την εξουσια>> μαλλον δειχνει δικα σου προβληματα.
Ετσι για να σου αποδειξω πως διεπεσαι τουλαχιστον απο προκαταληψη λεω σε ολους πως πολυ συντομα θα δειτε το αρχικο δοκιμαστικο των δημοπρασιων.
Οποτε καλυτερα να σκεφτεσαι λιγο. Αντιδημοκρατικη τελειως ειναι η σταση σου που επειδη εσυ συμφωνεις με κατι πρεπει να εφαρμοστει αμεσα χωρις να συζητηθει απ οσους περισσοτερους γινεται.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 11:33:30 μμ »

Η ειρωνεια, τα <<καλα>> κ τα συμπερασματα χωρις να γνωριζεις τι συζητηται μεταξυ των συντονιστων να λοιπουν σε παρακαλω. Τα <<οι εχοντες την εξουσια>> μαλλον δειχνει δικα σου προβληματα.
Ετσι για να σου αποδειξω πως διεπεσαι τουλαχιστον απο προκαταληψη λεω σε ολους πως πολυ συντομα θα δειτε το αρχικο δοκιμαστικο των δημοπρασιων.
Οποτε καλυτερα να σκεφτεσαι λιγο. Αντιδημοκρατικη τελειως ειναι η σταση σου που επειδη εσυ συμφωνεις με κατι πρεπει να εφαρμοστει αμεσα χωρις να συζητηθει απ οσους περισσοτερους γινεται.


Προκαταλήψεις έχεις μάλλον εσύ... με το συμπάθειο.

Δεν συμφωνώ με το κλωθογύρισμα, τόσο απλά.

Το ότι μπήκε σε ψηφοφορία και ψήφισε υπέρ τόσος κόσμος είναι αντιδημοκρατική και δική μου στάση, ή ορισμένων που την αγνοούν; Το "όσοι περισσότεροι γίνεται" είναι όσοι ποιος το κρίνει; ....

Όσο αφορά τα υποννοούμενα, δεν ήταν υποννοούμενα. Ευθύς λόγος απέναντι στην "εξουσία".
Πολύ σοβαρά, ένας σοβαρός συλλέκτης κι έμπορος έκανε μια σοβαρή πρόταση (παρήχηση του σοβαρός). Δυστυχώς ακόμη και η ψηφοφορία "γράφτηκε" κατάλληλα.

... και σύμφωνα με τα λόγια σου το συζητάται να το κάνετε... όποτε τέλος πάντων δημοκρατικά αποφασίσετε μεταξύ σας (οι admin  φαντάζομαι)... κάποια στιγμή.

Εεεεε να μη δείξουμε ποιοί είμαστε...;

Εάν η κριτική θεωρείται "αντιδημοκρατική" να ζητήσω συγγνώμη απ όλο τον κόσμο. Έκανα κριτική σε μια κατάσταση και δέχτηκα προσωπική κριτική αντί επιχειρήματα, εξ ου και το σκοπτικό της γραφής μου.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι στο χωριό είναι μοιρασμένοι στα κόμματα εκτός του καφετζή... για προφανή λόγο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 11:46:38 μμ »

Νικο, δεν καταλαβαινω την επιθεση σου (γιατι επιθεση ειναι κ οχι κριτικη). Εχεις την εντυπωση οτι ολη μερα ξυνουμε τα αυτα μας κ δεν εχουμε δουλειες-ζωες κ ανθρωπους να ασχοληθουμε εκτος του στεκιου?? Εχεις μηπως την εντυπωση οτι επειδη εγινε η ψηφοφορια κ θελουν χ μελη να γινει αυτο, πρεπει την αμεσως επομενη μερα να μπει σε λειτουργια? Χωρις να εχουμε παρει τα μετρα μας κ χωρις να το συζητησουμε κ χωρις να δουμε πως μπορει να ειναι πιο βολικο για τον περισσοτερο κοσμο? Γτ αν νομιζεις οτι θα εμπαινε σε εφαρμογη την επομενη μερα χωρις να το σκεφτουμε κ χωρις να υπαρξουν προβληματα απο εσας, εισαι πολυ γελασμενος, δυστυχως.... Λοιπον, επειδη δεν εχω σκοπο να το κουρασω κ αλλο, κανατε μια προταση, αφηστε λοιπον του υπευθυνους στους οποιους κανατε αυτη την προταση να το επεξεργαστουν κ με το καλο κατι θα γινει... Στο κατω κατω, απο την πιτα που δεν τρως τι σε μελει κ αν καει? Οπως ειπες δεν ασχολεισαι με τις δημοπρασιες, οποτε τι καιγεσαι ποτε θα αλλαξουν?? Ελα σε παρακαλω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2019, 11:55:35 μμ »

Καποιο σοβαρο προβλημα πρεπει ναχεις.
1. Ποιος αγνοησε αυτο που θελουν τα μελη την στιγμη που λεω οτι συντομα θα μπορειτε να κανετε δημοπρασιες με τους ορους που ζητατε?
2.Ποσος κοσμος ψηφησε στα 10.000 μελη?
3.Ενω ολοι εχουμε μια πολιτισμενη συζητηση αρχισες τις ειρωνειες προς την δηθεν εξουσια των συντονιστων.
4. Ναι ειναι απαραιτητο να συζητηθει μεταξυ των συντονιστων γιατι υπαρχουν κ τεχνικα ζητηματα προς επιλυση
Τελος παντων οπως ειπε κ ο Πιερ Κλωντ Μπουαστ << Το να κουβεντιαζεις με ανοητους ειναι σαν να αναβεις δαδα σε τυφλους>>
Περαστικα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 12:08:32 πμ »

Πάλι αλλού θα πάει το θέμα και αντί να δοκιμάσουμε έστω, θα το κλωθογυρίζουν οι έχοντες την "εξουσία"...
Δεκέμβριος 16, 2019, 12:18:24 μμ

(Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 16, 2019, 02:07:54 μμ) ΝΑΙ - 50%

νομιζω σου απαντησα πιο πανω νικο, σ αυτα που λες

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2019, 12:13:24 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gandalf43
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 01:07:21 πμ »

Ειρήνη ημιν...
Σύνολο μελών 10346
Σύνολο ψηφισάντων 58!!!
Ελαβον...
Ναι 29
Όχι 14
Αδιάφορο 15....
Έχει δίκιο ο φίλος cat, 
τι συμπεράσματα να βγάλεις από τέτοια ψηφοφορία με συμμετοχή 0,5%...
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 18, 2019, 08:26:40 πμ »

kostakis88 μετά την προσωπική επίθεση που ΕΓΩ δέχτηκα και όταν ο cat  λέει ότι έχω προσωπικό πρόβλημα που αυτό αγγίζει τα όρια του να σκεφτώ να του κάνω νομική αγωγή.

Εννοείται ότι έχω αντιγράψει ότι γράφτηκε.

... και όλα αυτά επειδή αναφέρθηκα ότι κάποιοι το κλωθογυρίζουν...

και φανερωθήκανε όλοι. Θιγμένοι, διότι αναγνώρισαν τον εαυτό τους. Με ύβρεις...

Σαφέστατα δεν υπάρχει λόγος να είμαι ανάμεσα σε συμπλεγματικούς και άρρωστους. Αυτοί/ αυτός που αναγνωρίζει σε ποιον απευθύνομαι, σίγουρα θα απαντήσει ή θα τα σβήσει ωσεί δικτατορίσκος. ΄Οπως εμφανίστηκαν κι αυτοί που το κλωθογυρίζουν

Πάλι το πήγατε αλλού για να φανεί η "δημοκρατία ΣΑΣ". Να τη χαιρόσαστε.




Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences