Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 06:15:26 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τουρκία: τι πραγματικά συμβαίνει;  (Αναγνώστηκε 50867 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 11, 2020, 01:39:47 μμ »

αχ η ψυχη μου μαυριζει με αυτες τις σκεψεις..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 07:39:45 μμ »

αχ η ψυχη μου μαυριζει με αυτες τις σκεψεις..

Όλοι οι Χιωτες που μιλάω ακόμα και μια κοπέλα που μου σερβίρει τον καφέ μου είναι χεσμενη. Γιατί ρε παιδιά τόση ητοπαθεια; Στο κάτω κάτω δεν είμαστε η Συρία. Ούτε δυαλημενοι.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 12, 2020, 07:43:30 μμ »

Σίγουρα με τρομάζουν τα 80.000.000 πληθυσμός που ακόμα και να κατουρησουν θα πνιγούμε αλλά μη ξεχνάμε το ότι δεν υπάρχει ενότητα. Αλλοστε οι περισσότερες γεννήσεις είναι από Κούρδους της Ανατολίας. Η Κωνσταντινούπολη δε θέλει πόλεμο και το έχει αποδείξει. Αρκεί να μη κάνει καμμία χοντράδα ο Ερντογάν τώρα στο τέλος του.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 08:53:19 πμ »

κωνσταντινε δεν εχω λογια να σου πω γιατι φοβαμαι..για το παιδι μου κ την γυναικα?για την οικογενεια την υπολοιπη?τους φιλους κ του υπολοιπους χιωτες?για το βιος μου ολο?για το βαρκακι μου?ακομα κ για τις γατες μου σκεφτομαι τι θα κανουν αν γινει κατι κ φυγω απο χιο κ μεινουν μονες..τι δεν ειμαστε δυαλιμενοι?προχθες ειδα σε ενα καναλι το αρχηγικο κουτερι αδωνι που βεβαια καλως τους ελεγε οτι επιοχειρειται αλλειωση πληθυσμου κ απο την αλλη ηταν κατι αρχηδες ισως πρωην συριζα κ αν ακουγες τι του ελεγαν θα σε επιαναν τα κλαματα..μιλαμε οτι ειμαστε κουρελια οι ελληνες κ ο εμφυλιος που ειχε γινει μας αξιζε διοτι αυτοι ειμαστε αλλα η πλακα ειναι οτι αυτην την στιγμη στο τοπο μου εχω 10 χιλιαδες λαθρες και πρεπει να μου αρεσει εμενα κ στους υπολοιπους χιωτες ετσι με το ζορι..ειμαστε ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ κ να μην μας την πεσουν λιγοστευουν οι ελληνες ..παντως βλεπω πολυ προδωσια απο ελληνες κ λενε ΤΡΕΛΑ πραγματα κ καθομαστε κ τους βλεπουμε ΟΛΟΙ ΜΑς αντι να τους ######Mε τον αλλαχ που λατρεουν οι ΑΘΕΟΙ ..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 09:05:14 πμ »

 κουτερι=ΚΟΥΡΕΛΙ
######Mε= gamisoyme
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2020, 09:05:57 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 09:15:50 πμ »

του ελεγαν θα σε επιαναν τα κλαματα..μιλαμε οτι ειμαστε κουρελια οι ελληνες κ ο εμφυλιος που ειχε γινει μας αξιζε διοτι αυτοι ειμαστε

Σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 09:51:51 πμ »

καλα πραγματικα εισαι αντιπροσωπευτικο δειγμα απο αυτα που λεω..οι τουρκοι κ οι λαθρες ειναι ετοιμε να μας σκισουν κ εσυ μου λες ""Σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Αναποφασιστικότητα ""..εννοω οτι με τις πραξεις μας αυτο που θα παθουμε το αξιζουμε διοτι δεν κανουμε κατι για να σωθουμε ..αυτο..φιλικα μην το παρεις προσωπικα ..εδω λεω τοσα απο τους φοβους μου κ εσυ πιαστηκες σε μια φραση ..αχ #### τον αλλαχ μου πια..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 07:15:44 μμ »

καλα πραγματικα εισαι αντιπροσωπευτικο δειγμα απο αυτα που λεω..οι τουρκοι κ οι λαθρες ειναι ετοιμε να μας σκισουν κ εσυ μου λες ""Σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Αναποφασιστικότητα ""..εννοω οτι με τις πραξεις μας αυτο που θα παθουμε το αξιζουμε διοτι δεν κανουμε κατι για να σωθουμε ..αυτο..φιλικα μην το παρεις προσωπικα ..εδω λεω τοσα απο τους φοβους μου κ εσυ πιαστηκες σε μια φραση ..αχ #### τον αλλαχ μου πια..

Οταν θα αντιληφθεις οτι τους πολεμους τους κανουν οι κυβερνησεις, οι εταιριες και τα συμφεροντα και οχι οι λαοι (δεν ξερω κανεναν που να θελει να ξυπναει το πρωι και να παει να ριχνει με το πολυβολο σφαιρες) τοτε θα καταλαβεις και το παραπανω σχολιο μου οτι σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Κατσε σκεψου το λιγο παραπανω και μετα ξανασχολιασε.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 13, 2020, 07:52:54 μμ »

καλα πραγματικα εισαι αντιπροσωπευτικο δειγμα απο αυτα που λεω..οι τουρκοι κ οι λαθρες ειναι ετοιμε να μας σκισουν κ εσυ μου λες ""Σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Αναποφασιστικότητα ""..εννοω οτι με τις πραξεις μας αυτο που θα παθουμε το αξιζουμε διοτι δεν κανουμε κατι για να σωθουμε ..αυτο..φιλικα μην το παρεις προσωπικα ..εδω λεω τοσα απο τους φοβους μου κ εσυ πιαστηκες σε μια φραση ..αχ #### τον αλλαχ μου πια..

Οταν θα αντιληφθεις οτι τους πολεμους τους κανουν οι κυβερνησεις, οι εταιριες και τα συμφεροντα και οχι οι λαοι (δεν ξερω κανεναν που να θελει να ξυπναει το πρωι και να παει να ριχνει με το πολυβολο σφαιρες) τοτε θα καταλαβεις και το παραπανω σχολιο μου οτι σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Κατσε σκεψου το λιγο παραπανω και μετα ξανασχολιασε.
Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες.Θα πρέπει να είναι τρελός κάποιος για να θέλει τον πόλεμο.Τα συμφέροντα είναι αυτά που ξεκινούν τους πολέμους.Είμαστε άτυχοι γιατί δεν έχουμε καλούς γείτονες.Αυτός είναι ο λόγος που τόσα χρόνια δεν έχουμε μπορέσει να προχωρήσουμε ως χώρα.Αυτός και η διαφθορά που εμφανίσθηκε στην χώρα μας μετά την μεταπολίτευση και έχει διαλύσει τα πάντα(όχι πως και πριν δεν υπήρχε διαφθορά αλλά σε κάποια όρια).Όταν λοιπόν θέλεις την ειρήνη προετοιμάσου για τον πόλεμο.Έτσι όπως είναι τώρα η χώρα τι;Κανένας δεν θα σου κάνει πόλεμο αν του δείξεις πυγμή και αποφασιστικότητα.Όταν όμως η απέναντι πλευρά διαπιστώσει ότι κάθε φορά κάνεις ένα βήμα πίσω τότε όταν αισθανθεί δυνατή θα σου επιτεθεί.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 09:05:43 πμ »

καλα πραγματικα εισαι αντιπροσωπευτικο δειγμα απο αυτα που λεω..οι τουρκοι κ οι λαθρες ειναι ετοιμε να μας σκισουν κ εσυ μου λες ""Σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Αναποφασιστικότητα ""..εννοω οτι με τις πραξεις μας αυτο που θα παθουμε το αξιζουμε διοτι δεν κανουμε κατι για να σωθουμε ..αυτο..φιλικα μην το παρεις προσωπικα ..εδω λεω τοσα απο τους φοβους μου κ εσυ πιαστηκες σε μια φραση ..αχ #### τον αλλαχ μου πια..

Οταν θα αντιληφθεις οτι τους πολεμους τους κανουν οι κυβερνησεις, οι εταιριες και τα συμφεροντα και οχι οι λαοι (δεν ξερω κανεναν που να θελει να ξυπναει το πρωι και να παει να ριχνει με το πολυβολο σφαιρες) τοτε θα καταλαβεις και το παραπανω σχολιο μου οτι σε κανεναν δεν αξιζει ο πολεμος. Κατσε σκεψου το λιγο παραπανω και μετα ξανασχολιασε.



τωρα καταλαβα τι εννοεις..ΣΥΓΝΩΜΗ που σε πηρα απο την μουρη..σε καμια περιπτωση δεν θελω πολεμο για κανεναν στο κοσμο..θα επρεπε οι ανθρωποι αντι να πολεμανε κ να φτιαχνουν οπλα να καθαρισουν την βρωμια που εχουν δημιουργησει με τις βιομηχανιες κ να πολεμανε με τα χωραφια να τρωει ο κοσμος..φιλικα μανωλης
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 09:43:32 πμ »

Τα 2 cents μου στην πολυ ωραία κουβέντα που πιάσατε

Κάποιος παραπάνω είπε:

".Είμαστε άτυχοι γιατί δεν έχουμε καλούς γείτονες"

To έχουμε καρατσεκαρισμένο αυτό;. Είμαστε δηλαδή σίγουροι ότι φταίνε οι γείτονες σε όλα;. Για να κάνω το συνηγορο του διαβόλου,  εσάς σας φαίνεται λογικό ένα νησί 10 τετραγωνικών χιλιομέτρων να έχει 40000 τετραγωνικά χιλιόμετρα ΑΟΖ? θα το δεχόσασταν αυτό εάν το νήσι άνηκε σε κάποιον γείτονα (πχ Αλβανία) και το νησί "έτρωγε" απο την Ελληνική ΑΟΖ? Και το ποιό σημαντικό, θα πηγαίνατε σε πόλεμο γιαυτήν την αιτία με την πεποίθηση ότι έχετε το δίκιο με το μέρος σας;.

Κάτι άλλο, κάπου διάβασα ότι η παραλίγον σύραξη στα ίμια, έγινε γιατί η σύμβαση για τις βραχονησίδες λέει ότι οτιδήποτε πέραν των 5 μιλίων απο τις ακτές τις τουρκίας ανήκει στην Ελλάδα, αλλά δεν ορίζει το μίλι (ναυτικό ή όχι ). Εμείς ισχυριζόμαστε ότι τα μίλια ΔΕΝ είναι ναυτικά άρα τα ίμια ανήκουν στην Ελλάδα. Εαν όμως τα μίλια είναι ναυτικά τότε τα ίμια ανήκουν στην Τουρκία. Μπορεί κάποιος απο τους πολλούς γνώστες στο φόρουμ να το επιβεβαιώση αυτό; Και εάν ισχύει αυτό εσείς τι θεωρείται ότι ενοουσε η σύμβαση, ναυτικό ή όχι;. Το θέμα είναι ότι κάποια παιδιά μεγαλώνουν χωρίς τον πατέρα τους γιαυτό.

Αυτό που θέλω να πώ είναι τα πράγματα είναι πολυ διάστατα. Καλο είναι να βλέπουμε το πρόβλημα απο όλες τις απόψεις πρίν πάρουμε μια απόφαση. Για να ρίξω και ένα τσιτάτο του Bukowski:

Το πρόβλημα αυτού του κόσμου είναι πως οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, όταν οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση.

Ίσως να λέω και χαζομάρες βέβαια... Την καλημέρα μου στο φόρουμ.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 10:07:50 πμ »

Θλίβομαι για την κατάντια των νεοελλήνων....ότι παθαίνουμε δυστυχώς μας αξίζει...μην το βλέπετε προσωπικά, κοιτάξτε καί τον διπλανό σας και βγάλτε στο μυαλό σας το μέσο όρο του νεοέλληνα....
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 11:29:36 πμ »

To έχουμε καρατσεκαρισμένο αυτό;. Είμαστε δηλαδή σίγουροι ότι φταίνε οι γείτονες σε όλα;. Για να κάνω το συνηγορο του διαβόλου,  εσάς σας φαίνεται λογικό ένα νησί 10 τετραγωνικών χιλιομέτρων να έχει 40000 τετραγωνικά χιλιόμετρα ΑΟΖ? θα το δεχόσασταν αυτό εάν το νήσι άνηκε σε κάποιον γείτονα (πχ Αλβανία) και το νησί "έτρωγε" απο την Ελληνική ΑΟΖ? Και το ποιό σημαντικό, θα πηγαίνατε σε πόλεμο γιαυτήν την αιτία με την πεποίθηση ότι έχετε το δίκιο με το μέρος σας;.


[/quote]

Έχεις ένα οικόπεδο στο χωριό του πατέρα σου ενός στρέμματος και συνορεύει με ένα άλλο 500 στρεμμάτων κάποιου άλλου. Το πρόβλημα είναι το δικό σου έχει πρόσβαση στον δημόσιο δρόμο και του δίνει μεγάλη αξία ενώ του άλλου εγκλωβίζεται από το δικό σου και συνεπώς χάνει αξία.
Για το λόγο αυτόν ο καλός σου γείτονας σε απειλεί σε τρομοκρατεί και σε εκβιάζει μόνιμα με σκοπό να σε κάνει να του το παραχωρήσεις διότι νομικά δεν μπορεί να σταθεί η απαίτηση του.
ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΖΕΣ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ.
Καταγράφηκε
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 12:10:23 μμ »

Παράθεση

Έχεις ένα οικόπεδο στο χωριό του πατέρα σου ενός στρέμματος και συνορεύει με ένα άλλο 500 στρεμμάτων κάποιου άλλου. Το πρόβλημα είναι το δικό σου έχει πρόσβαση στον δημόσιο δρόμο και του δίνει μεγάλη αξία ενώ του άλλου εγκλωβίζεται από το δικό σου και συνεπώς χάνει αξία.
Για το λόγο αυτόν ο καλός σου γείτονας σε απειλεί σε τρομοκρατεί και σε εκβιάζει μόνιμα με σκοπό να σε κάνει να του το παραχωρήσεις διότι νομικά δεν μπορεί να σταθεί η απαίτηση του.
ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΖΕΣ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΛΑ.


Το παράδειγμα που έδωσες δεν είναι σωστό. Το οικόπεδο του πατέρα σου όπως λές ΔΕΝ ειναι δικό σου αλλά των τραπεζών, το έχεις τζογάρει προπολλού. Ίσως να το είχει τζογάρει και ο πατέρας σου, δεν το ξέρεις αυτό. Οι τράπεζες βέβαια ίσως σου δώσουν ένα κομμάτι ψωμί για την πρόσβαση, το οποίο όμως θα στο πάρουν διπλό και τρίδιπλο γιατι θα σου πουλήσουν όπλα να το προστατεύσεις απο τους κακούς γείτονες με την ζωή του παιδιού σου. Στο φινάλε είναι δεδομένο ότι δεν θα πάρεις απολύτος τίποτα. Τώρα η ιστορία είναι ολόκληρη και τώρα πές μου τι θα έκανες εσύ.

Επίσης αυτό με τους ΝεοΕλληνες παραείναι ισοπεδωτικο και δεν το δέχομαι.

Χαιρετώ
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 14, 2020, 12:20:12 μμ »

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν το δέχεσαι,είναι η άποψη μου....ούτε εγώ δέχομαι τη δική σου αλλά παρόλα αυτά την εκφράζεις κ την υπερασπίζεσαι....τα δημοκρατικά κεκτημένα ισχύουν κ για εμάς τους "οπισθοδρομικούς" ,όχι μόνο για εσένα κ τους ομοίους σου.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo