Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 04:12:01 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τουρκία: τι πραγματικά συμβαίνει;  (Αναγνώστηκε 50847 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 11:16:02 μμ »

Παιδιά για μια ακόμα φορά θα γίνει ότι θέλουν οι μεγάλες δυνάμεις. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
Στο τέλος βλέπω καμμία Αμερική να παίρνει το 60% και Ελλάδα Τουρκία από 20% και θα είμαστε όλοι καλά.
Κανείς δεν κάνει κουμάντο πλην Αμερικής και ίσως Κινας. Καθώς είναι ο μεγαλύτερος απορροφητήρας κάρβουνου μεταλλεύματος και πετρελαίου. Η Τουρκία ναι είναι υπερδύναμη αλλά πιστέψτε με επειδή επί πολλά χρόνια μπαινοβγαίνω εκεί ο κόσμος όχι απλά αγνοεί αλλά δεν ξέρει τι συμβαίνει στο Αιγαίο. Και επίσης στην Κωνσταντινούπολη δεν θέλουν να ακούσουν για Ερντογάν
 Ξεκαθαρα πετάξανε με τις κλωτσιές και τον υποψήφιο του και ότι και αν προσπάθησαν να κάνουν με νοθείες και επαναληπτικές εκλογές δεν κατάφεραν τίποτα. Η Καβάλα κάθε σκ βουλιάζει από τουρκικές S Class και ο κόσμος τους είναι καλός και πολύ μορφωμένος. Και συν της άλλης υπάρχει πολύ φοβησμενος κόσμος που φοβάται και να αναπνεύσει στην Τουρκία. Θεωρώ αδιανόητο να είναι τόσο βλάκας και να κάνει απερισκεψειες.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2019, 11:16:53 μμ »

Να μου επιτραπεί να διατυπώσω μια διαφορετική άποψη.Αυτη τη στιγμή είτε το θέλουμε είτε όχι υπερτερουν σε όλα τα όπλα τόσο σε αριθμούς όσο και σε ποιότητα.Οι εξοπλισμοί τους έχουν συνέχεια και συνέπεια.Η αμυντική τους βιομηχανία έχει τεράστιο ποσοστό ανάπτυξης που καλύπτει αυτή τη στιγμή περίπου το 60% των συνολικών της αναγκών.Εχει περίπου 2 δις εξαγωγές πολεμικού υλικού σε άλλες χώρες.Εχει πρόγραμμα εθνικού πλοίου εθνικού αεροπλάνου και εθνικού άρματος μάχης.Προμηθευτηκε από Ρωσία υπερσύγχρονα όπλα και σε 2 χρόνια θα έχει στη θάλασσα το δικό της μίνι αεροπλανοφορο.
Όσο αυτοί που μας κυβερνούσαν φρόντιζαν για την εξαθλίωση της χώρας οι γείτονες εξοπλίζονταν.Βοηθεια μη περιμένει κανείς από πουθενά.Οτι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας.

Πολυ φοβάμαι οτι θα συμφωνήσω με αυτη την άποψη. Μια χώρα (Τουρκία) που έχει εκμεταλευτεί μια παγκόσμια κατάσταση, χαμηλά επιτοκια για να βρει χρήμα και να προχωρήσει, και τα 80 εκ. πληθυσμό της.
Καποια στιγμή ειναι και θέμα φυσικού μεγεθους.

Βέβαια προφανώς θα υπάρχει αντίσταση / αντίδραση αλλά το θέμα ειναι ποια και πόσο.
Ποια θα είναι η αντίδραση των μη ελληνικων πληθυσμων στην Ελλάδα; Κσι το ίδιο στην Τουρκία, θα δράσουν σαν σύνολο ή θα αντιδράσουν με την πρώτη ευκαιρια;
Ποια θα ειναι η αντίδραση της Κύπρου, Ισραηλ κτλ σε μια ενδεχόμενη επίθεση;
Αν επιτεθεόυν στην Κύπρο θα αντιδράσει η Ελλάδα και μέχρι ποιο βαθμο;

Πιθανότατα η Ελλάδα δεν θα μπορεσει να ακολουθήσει την φιλοσοφία της Τουρκίας (σε εγχώρια παραγωγή πολεμικού υλικού κτλ) . Ίσως να πρέπει να ακολουθήσουμε ενα δόγμα του "αν θέλεις να μου επιτεθείς ΟΚ, αλλά οι συνέπειες που θα υποστείς θα είναι πολυ σοβαρές", σαν ενα τσίμπημα σκορπιού.  Σαρκασμός

Μια πιθανή επιστράτευση θα μας έλυνε πολλές απορίες, σχετικά με την ψυχική αντοχή που θα δείξουμε σαν νέοι. Μάλλον νομίζουν οτι θα ασχοληθεί μονο ο στρατός και όποις έχει κανει την θητεία του είναι έξω απο τον χωρό. Μια γενιά που έχει δει πόλεμο μόνο στον σινεμά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2019, 11:21:54 μμ από johneko » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 10:24:41 μμ »

Καλησπέρα σας.

Οσο θυμάμαι τον εαυτό μου οι Τούρκοι κάνανε 'τσαμπουκάδες'.
Εμείς φαίνεται ότι βαδίζουμε με τον Σταυρό στο χέρι. Φαίνεται, δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας και σε τι ποσοστό ισχύει.

Σίγουρα έχουν τα νούμερα (την ποσότητα) με το μέρος τους, αλλά θεωρώ ότι την ποιότητα την έχουμε εμείς.

Οι Τούρκοι έχουν σχεδόν παντού εχθρούς -Ελληνες, Αρμένιους, Κούρδους, Σύριους, Ιρακινούς. Ακόμα και οι Ρώσοι θεωρώ ότι βλέπουν την Τουρκία σαν μία ευκαιρία για 'αρπαχτή'.

Η ΕΕ, σιγά μην εμπλακεί.
Οι ΗΠΑ, είναι ανύπαρχτες. Πράγμα που δεν το περίμενα να πω την αλήθεια. Ο Τράμπ με απογοήτευσε.

Θέλω να πιστεύω ότι αν γίνει η 'στραβή', ο Λαός μας θα αφυπνιστεί και θα υπερασπιστεί τα Ιερά και Οσια του Τόπου μας.

Αλλά δεν νομίζω ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο.
Αν γίνει κάποιο επεισόδιο, θα είναι στυλ 'Ιμια'.

Πάντως, μάλλον, μόνοι μας θα είμαστε.
Πάλι...

Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 12:13:06 πμ »

Παράθεση
Ποια θα ειναι η αντίδραση της Κύπρου, Ισραηλ κτλ σε μια ενδεχόμενη επίθεση;
Αν επιτεθεόυν στην Κύπρο θα αντιδράσει η Ελλάδα και μέχρι ποιο βαθμο;

Δεν ξέρω αν το έχετε ήδη αντιληφθεί αλλά βρίσκεται σε εξέλιξη ένας νέος Αττίλας, δηλαδή μια νέα Τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Και είναι φυσικό να μην το έχετε συνειδητοποιήσει, αφού το σύνολο σχεδόν των ΜΜΕ αποσιωπούν το γεγονός.
Η Τουρκία, λοιπόν, αυτή τη στιγμή κάνει γεωτρήσεις στην Κυπριακή ΑΟΖ. Δηλαδή έχει εισβάλλει και έχει καταλάβει τμήμα της Κυπριακής επικράτειας (δεν έχει σημασία αν είναι θάλασσα ή στεριά - είναι Κυπριακή επικράτεια). Κανονικά θα έπρεπε οι υπόλοιπες δύο εγγυήτριες δυνάμεις (Ελλάδα - Βρετανία) να παρέμβουν ώστε να προστατέψουν την ακεραιότητα της Κύπρου, ακόμα και με πόλεμο, αν όλα τα άλλα μέσα αποβούν άκαρπα. Για τη Μ. Βρετανία κανείς δεν περιμένει να κάνει το παραμικρό. Η Ελλάδα όμως όφειλε να αντιδράσει στη νέα αυτή Τουρκική εισβολή, φτάνοντας μέχρι τον πόλεμο. Αντ' αυτού τι έγινε?

Εμείς κάνουμε πως δεν βλέπουμε την εισβολή. Ούτε διαμαρτυρίες, ούτε διακοπή διπλωματικών σχέσεων, ούτε ενεργοποίηση του ενιαίου αμυντικού δόγματος Ελλάδας - Κύπρου, ούτε ξεσηκωμός των Ελλήνων. Μας φτύνουν και λέμε πως ψιχαλίζει...

Και όλα αυτά γιατί έχουμε μείνει απελπιστικά πίσω στους εξοπλισμούς, τη στιγμή που η Τουρκία εδώ και 15 χρόνια εξοπλίζεται με φρενήρεις ρυθμούς. Και όταν η Τουρκία είναι δυνατή (όπως τώρα) όλοι οι γείτονές της έχουν πικρή γεύση από τις πράξεις της (εισβολές, σφαγές, εκτοπισμοί κλπ.).

Κρίμα για την Ελλάδα...
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 09:08:26 πμ »

ολοι σας λετε πραγματα σωστα..συμφωνω με ολους εκτος απο λιγα..κανονικα τα πετρελαια επρεπε να μεινουν στα εγκατα της γης..δεν εχουμε καμια δουλεια με αυτα..η κυπρος απο την στιγμη που δεν εχει τα αρκιδια να κανει ταλιμπανιες μονη της επρεπε να κατσει στα αυγα της κ να αφησει τα κοιτασματα εκει που ειναι διοτι η ελλαδα δεν μπορει να μπλεξει σε πολεμο για αυτους..και στην τελικη ειναι αλλο κρατος ας κανουν κουμαντο μονοι τους..το μονο που θα μπορουσαν να κανουν οι κυπριοι ηταν να λεγανε στους αμερικανους η στους ευρωπαιους να παρουν τα πετρελαια κ να κανονησουν μονοι τους με τους κωλοτουρκους κ αντι να παρουν πχ 50% ας παρουν 5% διχως κοπο κ ρισκο..ποιος πληρωνει για να τρεχουν οι φρεγατες κ τα αεροπλανα με τους ακαματες μεσα στην κυπρο?εγω κ εσεις..κ αυτα που ξοδευουμε για την κυπρο ποιος τα πληρωνει?εγω κ σεις κ μετα οι κυπριοι μας βλαστημανε απο πανω..τα δικα μας δικα μας κ τα δικα σας δικα μας οι κυπριοι..μας βαλανε σε μπελαδες μεγαλους διχως να εχουν σκεφτει τις συνεπειες για αυτους αλλα κ για εμας..πως να το κανουμε ειμαστε διαφορετικα κρατη..αν ηταν ας ενωνωνταν με ελλαδα κ τοτε ναι αλλα εγω δεν δεχομαι να κυλησει αιμα ελληνων για κανεναν..αλλα οταν λεγανε ενωση ελλας κυπρου ο παπας ελεγε απο αργηγος κρατους θα γινω ενας απλος δεσποτης?η ο προεδρος της κυπρου θα γινει ενας απλος περιφεριαρχης?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ..κατα τα αλλα ο παπας εκοψε δρομο και αφησε την κυπρο..τωρα ολα αυτα ειναι δικη μου αποψη,οποιοι δεν τους αρεσει δεν ειναι κακο αλλα δεν θελω καβγαδες..ενας που ειναι στην κερκυρα νιωθει μακρια την ανασα της τουρκιας{ισως οχι βεβαια διοτι οι κωλοτουρκοι εχουν βαση στην αλλη εχθροχωρα την αρβανια}αλλα εγω απο χιο βλεπω πολλα με τα ματακια μου κ φοβαμαι για το  2 χρονο παιδακι μου..εχω παει σε 20 χωρες διακοπες στους κωλοτουρκους ποτε..ολοι οι χιωτες οι πειναλες πανε εκει κ νομιζουν οτι αλλαζουν ηπειρο κ αφηνουν ευρω με ισοτιμια 1 ευρω =μια σφαιρα για εναν ελληνα..αυτα..εχω κουραστει ΠΙΑ με αυτους..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2019, 09:14:21 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
pasmel
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229


Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 04:56:47 μμ »

Η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη.
Αρχικά κι εγώ να πω ότι συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα ειπώθηκαν.
Θα προσθέσω μόνο πράγματα που δεν έχουν αναφερθεί, καθώς θες από χόμπι, θες επειδή ποτέ μου δε χωνεψα αυτή τη ράτσα που έχουμε απέναντι, ασχολούμαι με τα γεωπολιτικά και διαβάζω αρκετά. Για το προηγούμενο μη με πείτε ρατσιστή, είναι στατιστικό το θέμα:οι Τούρκοι διαχρονικά βάλλουν εναντίον μας και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που τους δόθηκε ευκαιρία μας επιτέθηκαν, οπότε είναι στη νοοτροπία τους (Σεπτεμβριανά, Κύπρος, Ίμια κλπ.) Αποτελούν έναν πατροπαράδοτο εχθρό που καταλαβαίνει ΜΟΝΟ με τη δύναμη της ισχύος!
Στο σήμερα:
Ο Ερντογάν είναι αντικειμενικά ένας έξυπνος, ριψοκίνδυνος, φιλοπατρις πολιτικος και δυστυχώς (ή ευτυχώς) μεγαλομανής. Νιώθει ότι αποτελεί τη συνέχεια της οθωμανικής αυτοκρατορίας και ότι είναι σουλτάνος, προστάτης σύγχρονος όλου του μουσουλμανικού κόσμου. Το λέει και το εννοεί ότι θέλει την ισχυρή και μεγάλη Τουρκία, όχι μόνο οικονομικα, αλλά και σε εδάφη...
Επίσης διαθέτει ένα μεγάλο ατού που είναι το μεταναστευτικό (μεγάλο πρόβλημα που το βρίσκουμε μπροστά μας)
Προσωπικά θεωρώ πολύ κρίσιμη την κατάσταση διότι το γενικότερο γεωπολιτικό γίγνεσθαι ενέχει πολλά ρίσκα για πολλές χώρες και δε θα επεκταθω γιατί θα πρέπει να γράφω για ώρες...
Το ζήτημα με τους υδρογονάνθρακες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ γιατί τα ποσά είναι μυθικά. Ως γνωστόν όλα γίνονται για το χρήμα. Το καλό για μας είναι ότι βρισκόμαστε στην Ε.Ε. και μας δίνει μεγάλο αβαντάζ και αυτό είναι που βασικά τρεναρει τους όποιους σχεδιασμούς των Τούρκων (ο Ερντογάν έτριβε τα χέρια του όταν είμασταν με το ένα πόδι έξω το 2015).
Για τελευταίο θα πω ότι έχω πίστη στον μέσο νεοέλληνα (κι ας πίνει  φραπέ) και δε μου αρέσουν τα στερεότυπα. Αν ασχοληθούμε σοβαρά σαν χώρα και κυβέρνηση - αντιπολίτευση με ενότητα με το ζήτημα, στο τέλος θα νικήσουμε, γιατί στην τελική έχουμε το δίκαιο με το μέρος μας.
Για τελευταίο κράτησα κάτι που θα διαφωνήσουν πολλοί: Λέμε μονίμως ότι οι πολιτικοί μας από τον Καποδίστρια κι έπειτα είναι όλοι πουλημένοι, παρτακηδες κλπ. Αυτό ΔΕΝ ισχύει, τουλάχιστον για την πλειοψηφία. Μιλώντας με ιστορικά γεγονότα αναλογιστείτε τη διεθνή θέση σήμερα των χωρών που άφησε πίσω της η Οθωμανική αυτοκρατορία στα Βαλκάνια, μεταξύ αυτών και τη δική μας: Αλβανία, Βουλγαρία, Σερβία, Σκόπια και άλλες. Που είναι αυτές και που είμαστε εμείς...
Για μένα κρατήστε αυτό: Πίστη στις δυνάμεις μας και στη συνέχεια των ενδόξων προγόνων μας!
Με συγχωρείτε για τη μακροσκελή ανάρτηση.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 11, 2019, 08:14:43 μμ »

ολοι σας λετε πραγματα σωστα..συμφωνω με ολους εκτος απο λιγα..κανονικα τα πετρελαια επρεπε να μεινουν στα εγκατα της γης..δεν εχουμε καμια δουλεια με αυτα..η κυπρος απο την στιγμη που δεν εχει τα αρκιδια να κανει ταλιμπανιες μονη της επρεπε να κατσει στα αυγα της κ να αφησει τα κοιτασματα εκει που ειναι διοτι η ελλαδα δεν μπορει να μπλεξει σε πολεμο για αυτους..και στην τελικη ειναι αλλο κρατος ας κανουν κουμαντο μονοι τους..το μονο που θα μπορουσαν να κανουν οι κυπριοι ηταν να λεγανε στους αμερικανους η στους ευρωπαιους να παρουν τα πετρελαια κ να κανονησουν μονοι τους με τους κωλοτουρκους κ αντι να παρουν πχ 50% ας παρουν 5% διχως κοπο κ ρισκο..ποιος πληρωνει για να τρεχουν οι φρεγατες κ τα αεροπλανα με τους ακαματες μεσα στην κυπρο?εγω κ εσεις..κ αυτα που ξοδευουμε για την κυπρο ποιος τα πληρωνει?εγω κ σεις κ μετα οι κυπριοι μας βλαστημανε απο πανω..τα δικα μας δικα μας κ τα δικα σας δικα μας οι κυπριοι..μας βαλανε σε μπελαδες μεγαλους διχως να εχουν σκεφτει τις συνεπειες για αυτους αλλα κ για εμας..πως να το κανουμε ειμαστε διαφορετικα κρατη..αν ηταν ας ενωνωνταν με ελλαδα κ τοτε ναι αλλα εγω δεν δεχομαι να κυλησει αιμα ελληνων για κανεναν..αλλα οταν λεγανε ενωση ελλας κυπρου ο παπας ελεγε απο αργηγος κρατους θα γινω ενας απλος δεσποτης?η ο προεδρος της κυπρου θα γινει ενας απλος περιφεριαρχης?ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ..κατα τα αλλα ο παπας εκοψε δρομο και αφησε την κυπρο..τωρα ολα αυτα ειναι δικη μου αποψη,οποιοι δεν τους αρεσει δεν ειναι κακο αλλα δεν θελω καβγαδες..ενας που ειναι στην κερκυρα νιωθει μακρια την ανασα της τουρκιας{ισως οχι βεβαια διοτι οι κωλοτουρκοι εχουν βαση στην αλλη εχθροχωρα την αρβανια}αλλα εγω απο χιο βλεπω πολλα με τα ματακια μου κ φοβαμαι για το  2 χρονο παιδακι μου..εχω παει σε 20 χωρες διακοπες στους κωλοτουρκους ποτε..ολοι οι χιωτες οι πειναλες πανε εκει κ νομιζουν οτι αλλαζουν ηπειρο κ αφηνουν ευρω με ισοτιμια 1 ευρω =μια σφαιρα για εναν ελληνα..αυτα..εχω κουραστει ΠΙΑ με αυτους..
Η σιωπή μερικές φορές λέει βαριές αλήθειες.Φυσικά δεν υπάρχει και κάτι για σχολιασμό.Κύριε ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟ να σου πω μόνο ότι οι Κύπριοι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ γιατί απο αυτά που γράφεις μάλλον δεν το ξέρεις και να σου αφιερώσω ένα βιντεάκι για έναν απο τους ακαματες όπως γράφεις............
https://www.youtube.com/watch?v=MpIHX4N3uto
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2019, 08:15:53 μμ από ellinas » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 12:12:04 πμ »

Μια άποψη ακόμα, απο ενα πρόσφατο βίντεο.

Militaire.gr: Ο Μανώλης Κωστίδης μας εξηγεί ποια είναι η χώρα Τουρκία που έχουμε δίπλα μας
https://www.youtube.com/watch?v=AP_QzNOfcbo

Κάπου προς το τέλος του βίντεο μου κάνει εντύπωση που αναφέρει οτι οι Έλληνες επιτέθηκαν στην Τουρκία όποτε είχαν την ευκαιρία. Ο pasmel αναφέρει ακριβώς το αντίθετο  Απορία Απορία

Προσπαθώ να καταλάβω αν (ο Κωστίδης) κρατάει τις ισορροπίες μιας και πατάει σε δύο βάρκες.
("όποιος πατά σε δυο βάρκες, στο τέλος πέφτει στη θάλασσα" λένε...)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2019, 12:13:07 πμ από johneko » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 09:44:43 πμ »

εισαι ωραιος φιλε pasmel και τα λες καλα..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 09:50:36 πμ »

Παράθεση
Προσπαθώ να καταλάβω αν (ο Κωστίδης) κρατάει τις ισορροπίες μιας και πατάει σε δύο βάρκες.
("όποιος πατά σε δυο βάρκες, στο τέλος πέφτει στη θάλασσα" λένε...)

Μην ξεχνάμε πως ο Κωστίδης είναι Τούρκος πολίτης και ζει στην Τουρκία. Όταν θα γίνει το θερμό επεισόδιο, θα είναι από τους πρώτους που θα συλληφθούν με την κατηγορία της κατασκοπείας και θα σταλεί στα μπουντρούμια. Αυτό το ξέρει και ο ίδιος, γι' αυτό, αν προσέξετε, ποτέ δεν λέει την άποψή του, αλλά λέει "(αυτός) είπε (αυτό)". Οι πράκτορες της Τουρκικής ΜΙΤ παρακολουθούν κάθε του βήμα και κάθε του λέξη.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 10:03:54 πμ »

Παράθεση
Για τελευταίο θα πω ότι έχω πίστη στον μέσο νεοέλληνα (κι ας πίνει  φραπέ) και δε μου αρέσουν τα στερεότυπα.

Μακάρι να έχεις δίκιο φίλε μου, αλλά φοβάμαι πως, δυστυχώς, η ευημερία των τελευταίων δεκαετιών μας έκανε πολύ μαλθακούς (για να μην πω κάτι βαρύτερο). Δείτε τα σχετικά ποσοστά, τα οποία, με βάση τους κινδύνους που διατρέχουμε, θα έπρεπε να είναι πολύ πιο πάνω.

https://www.e-daily.gr/themata/124345/tha-polemoysate-gia-tin-patrida-sas-ti-apantisan-oi-laoi-tis-eyrwpis-8209-kai-oi-ellines

Παράθεση
Μιλώντας με ιστορικά γεγονότα αναλογιστείτε τη διεθνή θέση σήμερα των χωρών που άφησε πίσω της η Οθωμανική αυτοκρατορία στα Βαλκάνια, μεταξύ αυτών και τη δική μας: Αλβανία, Βουλγαρία, Σερβία, Σκόπια και άλλες. Που είναι αυτές και που είμαστε εμείς...

1. Μην ξεχνάμε πως αυτές οι χώρες βίωσαν κοντά 50 χρόνια κομ#####σμό, δηλαδή στασιμότητα (στην καλύτερη περίπτωση) σε τομείς όπως η οικονομία, η τεχνολογία κλπ. Για 50 χρόνια δηλαδή, ο χρόνος "πάγωσε".
2. Δεν πρέπει να συγκρινόμαστε με τον χειρότερο αλλά με τον καλύτερο. Ως μέλος του δυτικού κόσμου μετά τον πόλεμο, αναλογιστείτε που είναι χώρες σαν κι εμάς όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Δανία, η Σουηδία και που ήμαστε εμείς. Σκέτη θλίψη...
3. Κατά τα άλλα, συμφωνώ και επαυξάνω.

Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 10:04:30 πμ »

Η σιωπή μερικές φορές λέει βαριές αλήθειες.Φυσικά δεν υπάρχει και κάτι για σχολιασμό.Κύριε ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟ να σου πω μόνο ότι οι Κύπριοι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ γιατί απο αυτά που γράφεις μάλλον δεν το ξέρεις και να σου αφιερώσω ένα βιντεάκι για έναν απο τους ακαματες όπως γράφεις............
https://www.youtube.com/watch?v=MpIHX4N3uto
[/quote]


κυριε μιχαλη καταρχην ξερεις οτι σε σεβομαι σε ολη την δειρκεια που ειμαι μελος στο στεκι,στο εχω δειξει..με το να με λες κυριο ξερω οτι εχεις θυμωσει μαζι μου κ θα ηθελα να με λες μανο οπως με λες παντα για να νειωθω οτι με σεβεσαι κ εσυ ..επισης ακαματες δεν θεωρω τους πιλοτους αλλα αυτους μεσα στα πλοια που ουτε μπανιο δεν ξερουν πολλοι απο αυτους κ επετρεψε μου να ξερω μερικα πραγματα παραπανω απο σενα διοτι εχω δυο τρεις τετοιους φιλους αλλα κ οικογενια..15 μερες μεσα 20 εξω ε δεν ειναι κ δουλεια..και στα 45 συνταξη..μην βλεπεις αυτα τα ηρωικα βιντεο..δες τα αλλα που στις ασκησεις προσαραζουν τα ζωα τις φρεγατες σαν να ειναι βαρκες με κουπι στα 0,5 μετρα σε φυκιαδα..https://www.youtube.com/watch?v=LL-c3YeahgA
https://www.youtube.com/watch?v=p_SYMQyRFOI παρακαλω δες κ εσυ τα βιντεο..ξερεις τι σημαινει ενας ναυτικος λαος να κανει αυτα τα πραγματα?σε αληθινο χρονο χανεις τον πολεμο με μια προσσαραξη..ειναι ολοι δημοσιοι υπαλληλοι κ τιποτα παραπανω δυστηχως κυριε μιχαλη..κ να μου επιτρεπεις να ανησυχω πιο πολυ απο εσενα  που εισαι στην αθηνα διοτι εγω ειμαι στα 6 μιλια απο τον τουρκικο στολο κ αν προσαραξει η ελλη την κρισιμη στιγμη την γαμησε το νησι μου κ οι δικοι μου ανθρωποι..και ναι βρε κυριε μιχαλη οι κυπριοι ειναι κυπριοι και οι ελληνες ελληνες πως να γινει τωρα?εγω το νησι μου θα το φυλαξω οσο μπορω κ οποιοδηποτε μερος στην ελλαδα αλλα με την κυπρο δεν θελω καμια σχεση..αυτα ειναι η αποψη μου κ την καταθετω με σεβασμο..ηρωες οι ναυτες?######a μεντολες..οταν καθιζουν τις φρεγατες σαν βαρκουλες..ερχονται στο λιμανι κ φυσαει βορριας κ αυτοι δενουν σαν μουλαρια απο τον νοτια..ουτε ναυτοσυνη ουτε τιποτα..μηδεν..τα εξοδα που κανουμε για την κυπρο που σταναθεμα τα βρισκουμε?η μηπως μας τα πληρωνουν οι κυπριοι?ξερεις πως μιλανε για εμας?εμ εχω ακουσει απο αυτους αρκετα για εμας τους καλαμαραδες..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2019, 10:08:06 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 12:30:25 μμ »

Εντάξει Μάνο για να τα λες εσύ θα ξέρεις καλύτερα.Να ξέρεις όμως πως προσωπικά δεν έχω μετανιώσει στο ελάχιστο που πέρασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου στην θάλασσα(και ας με πονούν τώρα τα κόκκαλα που τα έχει τρυπήσει η αλμύρα)για να αισθάνονται και να είναι ασφαλείς οι νησιώτες των ανατολικών νησιών μας.
Κάτι τελευταίο απο μένα...........όταν 2 αδέρφια μαλώνουν και λένε σκληρές κουβέντες αυτό δεν σημαίνει ότι παύουν να είναι αδέρφια  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού................και για να μας τα χώνουν τα αδέρφια μας απο την Κύπρο εεεε κάπου θα έχουν και αυτοί δίκιο όπως σε κάποια άλλα έχουν άδικο.
Να έχουμε όλοι μια καλή μέρα!!!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 12:50:29 μμ »

Να μου επιτραπεί να διατυπώσω μια διαφορετική άποψη.Αυτη τη στιγμή είτε το θέλουμε είτε όχι υπερτερουν σε όλα τα όπλα τόσο σε αριθμούς όσο και σε ποιότητα.Οι εξοπλισμοί τους έχουν συνέχεια και συνέπεια.Η αμυντική τους βιομηχανία έχει τεράστιο ποσοστό ανάπτυξης που καλύπτει αυτή τη στιγμή περίπου το 60% των συνολικών της αναγκών.Εχει περίπου 2 δις εξαγωγές πολεμικού υλικού σε άλλες χώρες.Εχει πρόγραμμα εθνικού πλοίου εθνικού αεροπλάνου και εθνικού άρματος μάχης.Προμηθευτηκε από Ρωσία υπερσύγχρονα όπλα και σε 2 χρόνια θα έχει στη θάλασσα το δικό της μίνι αεροπλανοφορο.
Όσο αυτοί που μας κυβερνούσαν φρόντιζαν για την εξαθλίωση της χώρας οι γείτονες εξοπλίζονταν.Βοηθεια μη περιμένει κανείς από πουθενά.Οτι κάνουμε θα το κάνουμε μόνοι μας.
Βοηθεια μην περιμενουμε απο πουθενα οπως λεει ο ellinas..o pasmel λεει οτι ειναι αβανταζ που ειμαστε στην ε.ε

μαλλον απτις πολλες δηλωσεις στηριξης (  Μεγάλο χαμόγελο )που χουν κανει το γραφει ο pasmel
ολα τα καναλια οι δημοσιογραφοι και το πολιτικο προσωπικο της οικονομιας μας φωναζουν εδω και μερες οτι πρεπει να μστε ετοιμοι μονοι μας για οτι συμβει...και σκεφτομαι τοτε γιατι ειμαστε στο νατο,για να δινουμε αδεια να μπαινουν σε ασκησεις τους τα τουρκικα πλοια στο αιγαιο?,για να δινουμε πανω απτο 2% του αεπ για να μας κανει παρτυ με πιτσες ο τραμπ?..η ε.ε να τους ταραζει στις δηλωσεις?
για να πολεμησουμε εμεις και οι αλλοι να παν στο λονδινο η στο καιρο?
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 12, 2019, 01:38:34 μμ »

κυριε μηχαλη αυτο που λες για τα αδερφια εχεις δικιο κ ισχυει κ για μενα κ για σενα..μπορει να λεω αλλα ησουν εδω στα νησια μας οπως λες κ μπορει να λεω κ γω αλλα στο τελος θα τρεξω κ εκει αν χρειστει στα κυπριακα εδαφη..απλα βρε κυριε μιχαλη εχω κ εχουμε κουραστει ολοι οι νησιωτες λιγο με τα αεροπλανα των κωλοτουρκων λιγο με την κριση λιγο με τους λαθρες που μας εχουν πνιξει κ πολλες φορες παραλογιζομαστε..κυριε μιχαλη για τους τωρινους ναυτες λεω..εσυ πριν ποσα χρονια εκανες θαλασσα?αλλα χρονια τοτε..ηταν πιο σκηροι απο τους τωρινους τωρα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo