Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:12:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 71636 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #315 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:31:42 μμ »

Και κάτι τελευταίο συγνωμη αν κουράζω αλλά θελω να σας διατυπώσω τις σκέψειςμ ου χωρίς καμια επιθετικότητα. Κερναω προεδρικό καφε σε ολα τα φιλαρακια εδω μέσα. Φιλί

Τι ειναι πιο σπάνιο , μια χρυσή όυνα ρεστρικε με 225 κομμάτια η ένα τάλληρο κρητικό MS62?

Γιατί εγω όταν εμπορεύτηκα το δευτερο , έχασα λεφτά , είδα μια τεράστια κακία προς το νόμισμα αυτό και συνειδητοποιησα ότι δεν υπάρχουν έλληνες συλλέκτες. Θα μου πείτε που κολλάει αυτό?

Κολλάει στο γεγονός ότι εσεις λέτε ότι δεν υπάρχουν συλλεκτες μοντερνων νομισματων , η πχ αυτοι που γουσταρουν να μαζεύουν 70ρια , η γουσταρουν τα proof , η τους αρεσουν τα μικρα τιραζ. Εδω στα ελληνικα αναμνηστικά καθε φορα γινεται χαμος για το τιραζ αν εναι 750 η 1000.

Υπήρχαν πριν το 2010 άνθρωποι ππου μάζευαν πεντόλιρα? Κανείς. Όλα από κάπου ξεκινάνε και μπάινουν οι βάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 10:35:24 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

bulltt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 72


Προφίλ
« Απάντηση #316 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:36:32 μμ »

βλεπω πολλυ κινηση στην una σημερα!!!
οπως ειπε και ο sv αυτα θελουν και καφε!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #317 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:42:59 μμ »

τι είναι πιο σπάνιο , ο συλλέκτης ή το νόμισμα?  Έκπληξη

(Κεντάω σήμερα)
Καταγράφηκε

apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #318 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:44:58 μμ »

Και κάτι τελευταίο συγνωμη αν κουράζω αλλά θελω να σας διατυπώσω τις σκέψειςμ ου χωρίς καμια επιθετικότητα. Κερναω προεδρικό καφε σε ολα τα φιλαρακια εδω μέσα. Φιλί

Τι ειναι πιο σπάνιο , μια χρυσή όυνα ρεστρικε με 225 κομμάτια η ένα τάλληρο κρητικό MS62?

Γιατί εγω όταν εμπορεύτηκα το δευτερο , έχασα λεφτά , είδα μια τεράστια κακία προς το νόμισμα αυτό και συνειδητοποιησα ότι δεν υπάρχουν έλληνες συλλέκτες. Θα μου πείτε που κολλάει αυτό?

Κολλάει στο γεγονός ότι εσεις λέτε ότι δεν υπάρχουν συλλεκτες μοντερνων νομισματων , η πχ αυτοι που γουσταρουν να μαζεύουν 70ρια , η γουσταρουν τα proof , η τους αρεσουν τα μικρα τιραζ. Εδω στα ελληνικα αναμνηστικά καθε φορα γινεται χαμος για το τιραζ αν εναι 750 η 1000.

Υπήρχαν πριν το 2010 άνθρωποι ππου μάζευαν πεντόλιρα? Κανείς. Όλα από κάπου ξεκινάνε και μπάινουν οι βάσεις.


sv collector δεν μας κουραζεις καθόλου ! ισα ισα αυτές ειναι ενδιαφερουσες συζητησεις  Χαμόγελο
Μεταξυ χρυσης ούνας και κρητικου ταληρου μς 62 ??
Εννοειται  οτι σε αυτην την περιπτωση ποιο σπανιο ειναι η χρυσή ούνα.
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #319 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:18:16 μμ »

Χρήστο μήπως να κάνουμε ένα Skype συνέδριο!!!!

Μετά από καιρό μια ωραίο κουβέντα με πολλές παραμέτρους.

Όπως είπε ο Δημήτρης ο κάθε έμπορος έχει το αντικείμενο του και το πελατολόγιο του.

Το ότι έγινε μια λάθος αγορά από μέρους σου δεν νομίζω ότι αρκεί για να διασύρθει το ελληνικό νόμισμα.

Τώρα τι είναι ποιο σπάνιο ζητά να βρεις τάληρο κρητικό ακυκλοφόρητο και ουνα τι θα σου βρεθεί πρώτο;

Όσον αφορά την αξία της συλλογής;

Τι αξία έχει για έναν συλλέκτη το νόμισμα που έβαλε με κόπο στην συλλογή του και δεν το αλλάζει παρά μόνο με κάποια που θα του δώσει μεγαλύτερη ευχαρίστηση;

Σε χρήματα μηδενική
Σε συναισθήματα ανεκτίμητη

Άντε καλό βράδυ στην παρέα.  


Καταγράφηκε

methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #320 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:19:30 μμ »

Δυστυχώς για εμενα αυτές η σπανιότητες  (MS69 η ms70 )ειναι πεταμένα λεφτα και εξηγώ   με προσωπικό παράδειγμα. Queen beast Griffin 2017 ms70 έβγαλε milk spot και απο μερικές 100αδες ευρω ξαφνικα επεσε σχεδον μεταλο.Το ίδιο μπορει να γινει και σε μια una ms 70 .ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #321 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:28:20 μμ »

Γιώργο δεν μιλάμε για bullion που βγηκαν κατα χιλιάδες και ειδικότερα ασημένια.
Καταγράφηκε

totoro
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Πλουτάρχου 7 Κολωνάκι 210 7236121


Προφίλ
« Απάντηση #322 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:31:53 μμ »

Περίεργη τροπή έχει πάρει το νήμα όπου ο ένας προσπαθεί να πείσει τον άλλο πως η επιλογές του είναι καλύτερες από του απέναντι .

Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο σε αυτό.

Ωραία τα τάληρα του 51 ωραίες και οι ούνες χρυσές και ασημένιες ,ωραία τα καποδιστριακά ωραίος και ο Bond.

Ευτυχώς ο συλλεκτισμός έχει χώρο και για αυτόν που μαζεύει τρύπιες δραχμές του Όθωνα και για αυτόν που μαζεύει 70ρια beast .

Στο τέλος της ημέρας ένα χόμπυ είναι το οποίο πρέπει να μας δίνει ικανοποίηση (όποια είναι αυτή για τον καθένα) και χαρά.

Καταγράφηκε

methodios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #323 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:37:47 μμ »

Γιώργο δεν μιλάμε για bullion που βγηκαν κατα χιλιάδες και ειδικότερα ασημένια.
τα milk spot δεν εχουν να κάνουν με την ποσοτητα Χρησταρα εχω δει σε όλον τον ειδών της κοπες  και proof   και bullion και με μικρά mintage και με μεγαλα
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #324 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 07:11:42 πμ »

το πραγματικό γεγονός..!

Οσοι δεν μπηκαν στο τρενο λενε τι κακο εχει το καινουργιο τρενο Μεγάλο χαμόγελο
Οσοι μπηκαν στο τρενο δεν μιλανε για να ξαναμπουν και την επομενη φορα  Σαρκασμός
Αυτος που πουλαει τρενα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #325 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 08:37:41 πμ »

Και γω αν συνεχισει να ανεβαινει στην στρατοσφαιρα η restrike una και σου βαλω στην ιδια τιμη το πεντολιρο του 1826 ,ποιο θα διαλεξεις; Ακομα και αν ειχες την μαντικη ικανοτητα να δεις οτι η una θα προσπερναγε σε τιμη.Εγω θα επαιρνα το πρωτο πεντολιρο και το αλλο ας παει οπου θελει. Ουδεποτε αμφισβητησα οτι υπαρχουν συλεκτες μοντερνων νομισματων.Αλιμονο. Η κριτικη μου αφορα μονο την εξελιξη της τιμης του συγκεκριμενου νομισματος. Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχη συμπεριφορα. Τα περι διπλασιασμου τιμης στα beasts  το βρισκω αστοχο ,την στιγμη που πχ τα ασημενια ακομα και εδω μεσα δινονται 30% πανω απο την εκδοση. Το οτι  εδω μεσα καποιοι πιστευετε οτι οι επομενες εκδοσεις του RM θα γινουν αναρπαστες προσδοκωντας αναλογες συμπεριφορες αναδυκνειουν το ψυχολογικο υποβαθρο που δημιουργηθηκε.Πραγματικα μια επανεκδοση της unas με ενα τιραζ 2-3 χιλιαδων κοματιων για να ικανοποιηθει η " διψα" του επενδυτικου κοινου θα εφερνε τα πραγματα στην θεση τους.Η  restrike θα ισοπεδονωταν ,η γνησια οχι. Ισως εκει γινοταν κατανοητη η διαφορα
Φυσικα και δεν κατεχω γνωσεις επι νομισματων ουτε στο ελαχιστο σε σχεση με καποια ατομα εδω μεσα. Μπορει οντως και να μην καταλαβαινω. Ξερω ομως απο " αγορα" και κατω απο αυτο το πρισμα εδωσα την δικη μου οπτικη γωνια και δεν ενεχουν καμια προτροπη αγορας,πωλησης,κατοχης γουστου και οτι αλλο φαντασιωνονται καποιοι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 08:49:42 πμ από kostas of millwall » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #326 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 09:13:12 πμ »

ΝΑ γράψω κάποιες παρατηρήσεις στο θέμα ούνα:

1. Η δημοπρασία του MDC αν την είδατε, οταν βγηκε η ουνα η παλιά, αλλαξε η υπαλληλος και φερανε μια άλλη που μιλουσε γιαπωνεζικα και προλογισε την ουνα. Δηλαδή οι ανθρωποι εχουν πελοτολογιο απο την Ιαπωνία και αυτος ειναι ο λόγος κατ εμε που η ούνα εχει εκτοξευθεί σε πολυ λιγα χρόνια.
2.Επειδη έγινε η συγκριση παλιας και νεας ούνας...Δεν εχει καμια απολυτως σχεση. Είναι αλλοι οι συλλεκτες μοντερων και αλλοι οι συλλεκτες παλαιών νομισμάτων.
3.Προσπαθησα να βρω (γιατί δε συλλεγω μοντερνα) ιστορικό μοντερνων νομισματων που η αξία τους με τον χρόνο αυξήθηκε με γεωμετρικη πρόοδο και ΔΙΑΤΗΡΗΘΗΚΕ, και τα μόνα που μπορεσα να βρω ήταν τα κινέζικα πάντα. Και άλλες χώρες προσπάθησαν να δημιουργησουν αγορά στα μοντερνα χρυσα πανω απο 1οζ αλλα η ιστορία δε τους δικαίωσε, οπως η Ρωσία. Αφήνω στην κρίση του καθενος αν πιστεύει οτι το μαρκετ της μοντερνας ουνας είναι το ιδιο η μεγαλυτερο απο των κινεζικων χρυσων πάντα.
4. Εαν ήμουν marketing manager του royal mint και ειχα εντολες απο τους ανώτερους μου, να ανεβάσω τον τζίρο της επιχείρησης εντος καποιου χρονικου πλαισίου θα έκανα ακριβώς το ίδιο που συνέβρη και στην ούνα. Δηλαδη θα τυπωνα ενα νομισμα αναγνωρισμενο σε ολα τα μεταλα με χαμηλό μινταζ, θα εβαζα 4 5 κομματια τεχνητα να πουληθουν σε δημοπρασίες σε εξωπραγματικές τιμές και θα περίμενα να δω αν σε βαθος χρόνου θα τσιμπήσουν οι συλλέκτες. Ο χρόνος θα δείξει. Οι πιθανότητες πάντως λόγω του ιστορικού όλων των αναμνηστικών νομισμάτων λεει ΟΧΙ. Τώρα αν θα αντέξει η ουνα ή οι queen...time will tell. Γενικότερα πάντως να ξέρετε είτε είναι αναμνηστικα είτε συλλεκτικά αυτό που μετράει είναι το ποσα νομίσματα υπάρχουν σε τοπ βαθμούς. Να θυμίσω Δήμητρα(συλλεκτικό) παλιά που δεν υπηρχαν 64ρες , μία 63αρα εκανε και 1100 ευρώ και πλεον κανει τα μισά. Τα δε αναμνηστικά του 2002 που είχαν δώσει μόνο στους υπαλληλους της ΤΤΕ και σε αυτα είχαν γίνει συναλλαγές στα 7000 και τώρα πάτος. Φανταστείτε ενα χρυσό της ΤΤΕ σε παγκόσμια κλίμακα....εδω απο δωρεαν διανομη εφτασε να κανει 7000, ε η ουνα απο 6000 εφτασε να κανει 55000... Ο χρόνος εξισορροπει τα πάντα.
Τώρα εαν καποιοι ισχυρίζονται οτι η μοντερνα ούνα εχει συλλεκτικό κοινό, εάν εχει , ο χρόνος θαναι κατά της. Διότι ο συλλεκτης μοντερνων κατ εμε δε θα πληρωσει 15 φορες το μέταλο (ή οσο ειναι παραπανω δεν εχω ιδεα) για κατι που το εχουν και άλλοι...διότι πολυ απλα οι συλλκετες μοντερων λειτουργουν με διαφορετικους όρους απ ότι ο συλλεκτης παλαιων νομισμάτων. Κανενας συλλεκτης Οθωνα δε θα σε ρωτησει πριν αγορασει νόμισμα ποσο βαρος εχει και ποσο πανω απο το βαρος μου το πουλάς? Δεν τον ενδιαφερει το μεταλο , ασχολειται με συλλεκτικη αξία οχι με μετάλου. Και μόνο που η συζητηση γίνεται με την τελική τιμη της ουνας σε σχεση με το βάρος της χάνει όλο το αφήγημα κατα τη γνώμη μου. Εαν ο συλλεκτης μοντερων νομισματων ηταν οντως συλλεκτης δε θα συλλεγε μοντερνα.
Πρακτικά αυτο που προσπαθει να κανει το Ρογιαλ μιντ είναι να μετατρεψει τον συλλεκτη μοντερων (που δεν εχει μαθει να πληρωνει υπεραξία) σε συλλεκτη πραγματικό. Για να το κανει αυτο θα πρεπει να του πουλησει μοναδικότητα. Τωρα οποιος πιστεύει οτι υπαρχουν Χ συλλεκτες(οσοι και το mintage) που θα παλεψουν για τα οσα 70αρια υπαρχουν στα ρεπορτς ειναι στου καθενος την κρίση. Στα κινεζικα παντα υπαρχουν σιγουρα. Στην μοντερνα ούνα δε το νομίζω.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #327 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 09:25:24 πμ »

Και γω αν συνεχισει να ανεβαινει στην στρατοσφαιρα η restrike una και σου βαλω στην ιδια τιμη το πεντολιρο του 1826 ,ποιο θα διαλεξεις; Ακομα και αν ειχες την μαντικη ικανοτητα να δεις οτι η una θα προσπερναγε σε τιμη.Εγω θα επαιρνα το πρωτο πεντολιρο και το αλλο ας παει οπου θελει. Ουδεποτε αμφισβητησα οτι υπαρχουν συλεκτες μοντερνων νομισματων.Αλιμονο. Η κριτικη μου αφορα μονο την εξελιξη της τιμης του συγκεκριμενου νομισματος. Γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχη συμπεριφορα. Τα περι διπλασιασμου τιμης στα beasts  το βρισκω αστοχο ,την στιγμη που πχ τα ασημενια ακομα και εδω μεσα δινονται 30% πανω απο την εκδοση. Το οτι  εδω μεσα καποιοι πιστευετε οτι οι επομενες εκδοσεις του RM θα γινουν αναρπαστες προσδοκωντας αναλογες συμπεριφορες αναδυκνειουν το ψυχολογικο υποβαθρο που δημιουργηθηκε.Πραγματικα μια επανεκδοση της unas με ενα τιραζ 2-3 χιλιαδων κοματιων για να ικανοποιηθει η " διψα" του επενδυτικου κοινου θα εφερνε τα πραγματα στην θεση τους.Η  restrike θα ισοπεδονωταν ,η γνησια οχι. Ισως εκει γινοταν κατανοητη η διαφορα
Φυσικα και δεν κατεχω γνωσεις επι νομισματων ουτε στο ελαχιστο σε σχεση με καποια ατομα εδω μεσα. Μπορει οντως και να μην καταλαβαινω. Ξερω ομως απο " αγορα" και κατω απο αυτο το πρισμα εδωσα την δικη μου οπτικη γωνια και δεν ενεχουν καμια προτροπη αγορας,πωλησης,κατοχης γουστου και οτι αλλο φαντασιωνονται καποιοι

Η τιμη στα 2ουγγα ασημένια έχει διπλασιαστεί είτε μας αρέσει είτε όχι. Για το ότι στο στέκι όπως λες δίνονται μόνο 30% πάνω, θα πω ότι μπορεί να ισχύει σαν μεμονωμένη περίπτωση. Και φυσικά υπάρχουν πωλήσεις αυτή τη στιγμή στο 80% της αρχικής τιμής έκδοσης (θυμίζω ήταν 45 ευρώ).

Τέλος το σχόλιο περί διπλασιασμού θα ήταν άστοχο η λανθασμένο αν η παγκόσμια κοινότητα αγόραζε μόνο από το στεκι!!! Δεν αγοράζει όλη η υφηλιος όμως μόνο από εδώ!!!!!!!! Τσέκαρε τις τιμές στις μεγάλες σελίδες των bulloναδικων που είπα και πριν (δεν αναφέρω ονόματα για να μην κάνω διαφήμιση) και θα δεις και που έχουν σκαρφαλώσει οι τιμές και την έλλειψη σε κομμάτια.......
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2020, 09:26:23 πμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #328 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:08:11 πμ »

Φιλε lary  τα μαγαζια γενικως εχουν πιο τσιμπημενες τιμες. Αλλα δεν ειναι η "αγορα". Και επειδη δεν παιζει να ειμαι ο μοναδικος κακος κερδοσκοπος εδω μσα στα 11.000 μελη, δεν ειδα κανενα " στριμωγμα" να βγει 50% αποδοση ευκολακι. Σεβαστη η αποψη σου,ακομα πιο σεβαστο το υφος της απαντησης.
Οταν δεν βλεπω εμπαθειες χαιρομαι την δημιουργια διαλογων που συμβαλουν στην εξελιξη των αποψεων μας
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #329 στις: Νοέμβριος 22, 2020, 10:13:14 πμ »

o ΄συλλεκτης' μοντερνων νομισματων δεν εχει μαθει να χανει πολλα λεφτα τόσα χρόνια.... Για να μπει στο τρυπακι να αγορασει queen , elton john κλπ πρεπει να μπει στη νοοτροπια οτι μπορει να παει απο το συν 10000 εως το μειον 10000 και για τη χρυση ουνα πολλα παραπανω στο +-..... Για να αλλαχθει η νοοτροπια του αυτη θελει χρόνια οχι 2 δημοπρασίες. Για μενα ειναι απολυτως φτιαχτες. Προσωπικη αποψη και μονο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences