Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:00:03 μμ
Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 71734 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 09:10:14 πμ »

H αληθεια είναι .... απολυτα


+1
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 12:16:30 μμ από dsp » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:00:22 πμ »

Πω πω πόσα χρόνια με γυρίσατε πίσω ΜΑΚΛΟ, ΚΟΡΦΙΛ γενικών αποθηκών της φούσκας το κάγκελο !!!! νομίζαμε κάθε μέρα με το Limit Up ότι βγάζαμε εκατομμύρια αλλά στο τέλος εάν δεν πούλαγες σου έμεναν τα χαρτιά με τα νούμερα και ένας άδειος λογαριασμός.

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κώστα.

Εγώ πιστεύω πως η ούνα ήταν η ευκαιρία να ξεκινήσει το αυτή η τρέλα. Δεν την πήρα 2 φορές που μου δόθηκε η ευκαιρία και εάν την είχα πάρει σίγουρα θα την είχα πουλήσει πολύ κάτω από τις τιμές που παίζουν. Οι παλιοί έλεγαν πούλα και μετάνιωνε.

Όσον αφορά το ασημένιο με 3.000 κομμάτια καλά ουτε καν …..

Να θυμίσω πως είχε περάσει κανα 20ημερο για να πουληθούν όλα καθώς επίσης σε δημοπρασία που είχε βάλει εδώ ο Μιχάλης (mikekon) δεν θυμάμαι να έφυγε πάνω από 400€.

Προσωπικά εμένα με τρομάζει το γεγονός ότι οι νέοι συλλέκτες που τυχών θα μπούνε στον χώρο τοποθετώντας τα όνειρα τους στις μοντέρνες κοπές εάν γυρίσει το έργο θα απογοητευτούν και θα φύγουν θεωρώντας ότι είναι  όλο μια ψευδαίσθηση και θα χαθεί έτσι μια συλλεκτική γενιά που τόσο την έχει ανάγκη το χόμπι μας.

Θοδωρής

ΥΓ 1 Όλα  τα παραπάνω εκφράζουν προσωπική σκέψη Σωστή ή Λάθος η ιστορία θα το δείξει.

ΥΓ 2 Επίσης όπως έλεγαν και στα μικρά γράμματα οι αποδόσεις του παρελθόντος δεν διασφαλίζουν και αυτές του μέλλοντος.
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:04:54 πμ »

Δηλαδη Χρηστο πιστευεις οτι ενα νομισματοκοπειο μπορει να δημιουργησει συλεκτες; Γιατι δεν συμβαινει λοιπον το ιδιο με τα.beasts. Φοβερα σχεδια.Και σε ασημι και σε.χρυσο. Με το δικο σου σκεπτικο αν η λιρα του 1817 σε ms 65-66 κανει 40-50 χιλιαρικα,τοτε η επανεκδοση των 200 χρονων του pistrucci θα επρεπε να κανει 7-8.000 σε 70 αρι. Ε! Δεν πιανει!
Και επειδη μιλω για το συγκεκριμενο νομισμα ,την una, σε μοντερνο νομισμα 30 και 40 φορες την αξια του δεν λεγεται συλεκτισμος αλλα κερδοσκοπια. Η γνησια una πριν 7-8 χρονια εκανε 40.000. Τι αλαξε απο τοτε; Μεγαλωσε η αγαπη των συλεκτων? Αυξηθηκαν τοσο πολυ σε νουμερο οι συλεχτες που δεν προλαβαινουμε;Η συμβαλουν αλλοι παραγοντες οπως πχ πλεοναζουσα ρευστοτητα απο το συνεχες τυπωμα,κερδοσκοπια κλπ?
Φιλολογικη η συζητηση ,το ταμπλω αυτη την στιγμη δειχνει οτι εχω αδικο. .Αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρησω την κριτικη μου σκεψη
εισαι εξω απο τον χορό και δεν μπορείς να καταλαβεις. Η ουνα επισης δεν ειχε 40,000 πριν 7 χρόνια αλλα 15 χρόνια. καμια σχεση τα παραδειγματα που αναφερεις. Ειτε το θες ειτε οχι υπαρχουν συλλεκτες που μαζευεουν μονο τα μοντερνα. Επίσης τα QB κανουν παταγο δεν καταλαβαινω τι λες. Ολοι θελουν να τα εχουν και σε ασημι και σε χρυσό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 11:05:13 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 11:12:04 πμ »

+1
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:40:17 μμ »

Δηλαδη Χρηστο πιστευεις οτι ενα νομισματοκοπειο μπορει να δημιουργησει συλεκτες; Γιατι δεν συμβαινει λοιπον το ιδιο με τα.beasts. Φοβερα σχεδια.Και σε ασημι και σε.χρυσο. Με το δικο σου σκεπτικο αν η λιρα του 1817 σε ms 65-66 κανει 40-50 χιλιαρικα,τοτε η επανεκδοση των 200 χρονων του pistrucci θα επρεπε να κανει 7-8.000 σε 70 αρι. Ε! Δεν πιανει!

Δεν συμβαίνει το ίδιο με τα Queen's Beasts? Εδώ τα απλά bu 2ουγγα έχουν διπλασιάσει την τιμή έκδοσης τους και έχουν εξαντληθεί από τα περισσότερα bullioνάδικα Ευρώπης και Αμερικής! Για να μην πιάσουμε τα χρυσά, τα proof κτλ....
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:55:38 μμ »

αχ και να ειχαμε ενα χωρο να συναντιομασταν να τα λεγαμε ολα αυτα....

Θα καταλαβαινε ο Κωστας τι θελω να παω. Τωρα στον γραπτο λογο ειναι δυσκολο να εξηγησεις. ,
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:58:01 μμ »

Δηλαδη Χρηστο πιστευεις οτι ενα νομισματοκοπειο μπορει να δημιουργησει συλεκτες; Γιατι δεν συμβαινει λοιπον το ιδιο με τα.beasts. Φοβερα σχεδια.Και σε ασημι και σε.χρυσο. Με το δικο σου σκεπτικο αν η λιρα του 1817 σε ms 65-66 κανει 40-50 χιλιαρικα,τοτε η επανεκδοση των 200 χρονων του pistrucci θα επρεπε να κανει 7-8.000 σε 70 αρι. Ε! Δεν πιανει!
Και επειδη μιλω για το συγκεκριμενο νομισμα ,την una, σε μοντερνο νομισμα 30 και 40 φορες την αξια του δεν λεγεται συλεκτισμος αλλα κερδοσκοπια. Η γνησια una πριν 7-8 χρονια εκανε 40.000. Τι αλαξε απο τοτε; Μεγαλωσε η αγαπη των συλεκτων? Αυξηθηκαν τοσο πολυ σε νουμερο οι συλεχτες που δεν προλαβαινουμε;Η συμβαλουν αλλοι παραγοντες οπως πχ πλεοναζουσα ρευστοτητα απο το συνεχες τυπωμα,κερδοσκοπια κλπ?
Φιλολογικη η συζητηση ,το ταμπλω αυτη την στιγμη δειχνει οτι εχω αδικο. .Αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρησω την κριτικη μου σκεψη
εισαι εξω απο τον χορό και δεν μπορείς να καταλαβεις. Η ουνα επισης δεν ειχε 40,000 πριν 7 χρόνια αλλα 15 χρόνια. καμια σχεση τα παραδειγματα που αναφερεις. Ειτε το θες ειτε οχι υπαρχουν συλλεκτες που μαζευεουν μονο τα μοντερνα. Επίσης τα QB κανουν παταγο δεν καταλαβαινω τι λες. Ολοι θελουν να τα εχουν και σε ασημι και σε χρυσό.


Eγω νομιζω οτι αυτα θα ερθουν σε βαθος χρονου, κι οχι απλα μια 5αετια, αλλα 10ετια και βαλε. Εδω υπαρχουν τεραστιες διακυμανσεις σε αμιγως συλλεκτικα νομισματα (χαλκινα του Οθωνα πχ), κι εμεις περιμενουμε να βγαλουμε συμπερασματα σε ενα;

Η ορίτζιναλ Ουνα, παίζει πια σε τρομακτικές διαφορες ανάλογα με την κατάσταση της. Έχω δει ολόκληρο προυφ σετ του 1839 να πουλιέται πιο φτηνά από μια και πoλυ ξεχωριστη Ουνα. Αυτό δεν ισχύει στα αναμνηστικά που είναι όλα άψογα, και δη αυτά του 2019.

Κρίνοντας από τα Ελληνικά πάντως, ολα εχουν καταληξει σε μια τιμη.

Αλλά κι ο Χρήστος απ'τή μεριά του σαν έμπορος, τον ενδιαφέρει η καθημερινή διακύμανση και όχι η 5αετης η η 10ετης {που σου εύχομαι να είσαι ακόμη στη Σολωνος Χρήστο μου Κλείσιμο ματιού }. Καλό θα ήταν βέβαια, να ξέραμε και σε τι βάθος χρόνου τα κρατάνε αυτά..., γιατί το μεν mintage ελαχιστο, η δε (restrike) Ουνα παντα διαθεσιμη φαινεται να ειναι... Απορία
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 02:41:13 μμ »

Θα καταλαβαινε ο Κωστας τι θελω να παω. Τωρα στον γραπτο λογο ειναι δυσκολο να εξηγησεις. ,

καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι πιστευω
ετσι κι αλλιως και συ sv, αν θυμαμαι καλα, ειχες εκφρασει τις αμφιβολιες σου για το υπερβολικο του πραγματος
ο κωστας εξεφρασε πολυ ωραια τη γνωμη του περι... φουσκων
και συ τωρα μας λες να μην μηδενιζουμε και τελειως τα πραγματα, γτ υπαρχει και νεο συλλεκτικο κοινο που ενδιαφερεται για τα μοντερνα και αυτο ανεβαζει και τις τιμες

και να προσθεσω και κατι αλλο ?
διατηρω και τις αμφιβολιες μου για το αν το ... μελλον θα μας πεισει (εκτος αν περιοσισουμε τη συζητηση στο ποσο θα πουλιεται η μοντερνα una το 2045, αυτο ειναι αντικειμενοτατο αλλα ειναι ενα κομματι μονο αυτου που συζητιεται εδω πιστευω)
ειναι η γνωμη του καθενος, δεν εχει καποιος δικιο ή αδικο

πχ εστω σε 20 χρονια οι queen κανουν 200κ
εγω θα αδιαφορω πληρως και θα παρακαλαω κιολας να ειναι ολοι επικεντρωμενοι σε αυτα τα κομματια, μηπως και αδιαφορουν για αυτα που θα θελω εγω να μαζεψω
μπορει ολοι να λενε τοτε οτι οι queen ειναι υπερσπανιοι και το πιο συλλεκτικο κομματι αλλα εμενα μπορει απλα να μην μου κανουν, εγω θα επιμενω οτι δεν ειναι αξιο να μπει στη συλλογη μου αλλα οι περισσοτεροι (αυτοι οι συλλεκτες που πολυ ωραια περιεγραψες, κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι και η πλειοψηφια τοτε, χωραει ολοληρη αναλυση κοινωνικη και "γενεων" εδω για το γτ οι ανθρωποι που ενηλικωθηκαν με την παγκοσμια κριση του 2008 θα φερθουν καπως διαφορετικα απο μας) θα δινουν λεφτα για αυτους αρα η τιμη θα ειναι στα υψη (παραδειγμα ειναι, προσωπικα μου ψιλοαρεσει αυτο με τους queen)

θελω δλδ να πω οτι ο καθενας το κοιταει απο τη δικια του μερια (και δικαιωμα του να συνεχισει να το κοιταει ετσι στο μελλον, ας ειναι και κοντρα στο ρευμα)

ετσι φτιαχνονται και οι τιμες, για μενα ενα audi μετα το 1988 δεν αξιζει τπτ, για την audi αξιζει 60κ, αλλοι μπορει να εδιναν και περισσοτερα για να το αποκτησουν. εννοειται οτι αμα μου το χαριζανε θα εψαχνα για καποιον που να το θελει σε οσο μεγαλυτερη τιμη βρω, ειναι κατι αδιαφορο για μενα απο το οποιο ομως μπορει να βγω κερδισμενος. η audi προσπαθει να διαλεξει εκεινο το sweet spot οπου πωλησεις Χ τιμη = max
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 02:52:21 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 05:45:51 μμ »

Στελιο μου αρεσει η τοποθετηση σου αλλα τα παραδειγματα που αναφερεις ειναι τελειως ασχετα.

Δεν εχει να κανει με αποψη αλλα γεγονος.

Υπαρχει συλλεκτικο κοινο για τα μοντερνα. Τελεια και παυλα.

Αν τωρα θα ειναι φουσκα η θα ειναι κατι αλλο και εγω μπορω να σου πω οτι και τα ελληνιξα
Ητα. Φουσκα και πολλοι συλλεκτες εχασαν λεφτα.

Αν το εχετε καταλαβει μιλαμε για ενα παγκοσμιο προιον οχι για 10 λεπτα
Του οθωνα.

Θα δειξει η πορεια αλλα η πορεια αυτη μετραει ηδη 3 χρόνια και ολοενα και μεγαλωνει.

Τις ανησυχιες μου τις εξεφρασα για την χρυση ουνα.

Οχι για τα μοντερνα γενικοτερα.

Μεχρι τωρα επισης βλεπω να αχολιαζουν αρνητικα ανθρωποι που δεν συλλεγουν μοντερνα.

Γιαυτο λεω εξω απο τον χορο.

Ας σχολιασουν και ύπολοιποι που ειναι παρα πολλοι που εχουν αγορασει royal mint και αν συλλεγουν μοντερνα η οχι.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #309 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 07:24:44 μμ »

Παράθεση
(αυτοι οι συλλεκτες που πολυ ωραια περιεγραψες, κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι και η πλειοψηφια τοτε, χωραει ολοληρη αναλυση κοινωνικη και "γενεων" εδω για το γτ οι ανθρωποι που ενηλικωθηκαν με την παγκοσμια κριση του 2008 θα φερθουν καπως διαφορετικα απο μας)


Αυτό θαθελα να το ακούσω όποτε ο χρόνος σου το επιτρέψει. Δεν διαφωνώ με το Χρήστο, αντίθετα, θέλω να καταλάβω πως μας προέκυψε αυτό το φαινόμενο, κι έχουμε μαγαζιά που αδιαφορούν εντελώς για Ελληνικά συλλεκτικά (πριν το 1930), γιατί έχουμε και συλλεκτες που επίσης αδιαφορούν γι αυτά. Τα μαγαζιά εξυπηρετούν ένα κοινό, κι ο Χρήστος διάλεξε το δικό του, χωρίς καν να χρειάζεται να ψάχνει Ελληνικές «σπανιοτητες» που μπορεί να κάνει 8 μήνες και πλέον για να πουλήσει. Υπάρχουν άλλοι που ειδικεύονται σε αυτό.  Αυτό είναι νεωτερισμός των 4-5 τελευταίων ετών, η διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #310 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 08:14:21 μμ »

Σιγουρα υπαρχουν άνθρωποι που συλλεγουν μοντέρνα νομισματα.
Σιγουρα το επομενο χρυσό του ροαγιαλ μιντ θα κανει θραυση ! αρα λοιπον τι πρεπει να κανουμε ολοι ??
Φορτωστε την καρτα σας με 5 -6 χιλιαρικα αγοραστε το χρυσο που μαλλον θα βγει συντομα και πουληστε το σε 6 μήνες  50.000 ευρω, ως συλλεκτικο !  τοσο απλο ειναι. Κλείσιμο ματιού
Αλλωστε αυτο που θα βγει παλι θα ειναι (restrike) νομισμα που χαραξε ο william  wyon.
Τοσο απλό είναι και δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνομαστε.


Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #311 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 08:38:07 μμ »

Σιγουρα υπαρχουν άνθρωποι που συλλεγουν μοντέρνα νομισματα.
Σιγουρα το επομενο χρυσό του ροαγιαλ μιντ θα κανει θραυση ! αρα λοιπον τι πρεπει να κανουμε ολοι ??
Φορτωστε την καρτα σας με 5 -6 χιλιαρικα αγοραστε το χρυσο που μαλλον θα βγει συντομα και πουληστε το σε 6 μήνες  50.000 ευρω, ως συλλεκτικο !  τοσο απλο ειναι. Κλείσιμο ματιού
Αλλωστε αυτο που θα βγει παλι θα ειναι (restrike) νομισμα που χαραξε ο william  wyon.
Τοσο απλό είναι και δεν υπαρχει κανενας λογος να αγχωνομαστε.




μην τα λες όλα κρύβε λόγια μήπως πάρουμε κανενα Μ3 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #312 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 08:48:16 μμ »

Χρήστο (SVcollector) το να συγκρίνεις την καλύτερη γνωστή ουνα που έφτασε στο 1.000.000€ με το restrike είναι άτοπο.

Δεν μπορείς να βάζεις στον ίδιο κουβά το ένα νόμισμα που για 180 χρόνια παρέμεινε στα σωστά χέρια και έγραψε τον αστρονομικό βαθμό PR66!!! Και μπορεί να το έχει μόνο ένας στην συλλογή του με αυτό που δεν έχει βγει καν από την κάψουλα και το οποίο βάση στατιστικών (4/10 είναι 70αρια) από τις πιστοποιήσεις και την ποιότητα που μας έχει συνηθίσει το RM θα δώσει σχεδόν 100 πιστοποιημένα 70αρια!!!!

Και μιας και ανέφερες τα Ελληνικά συλλεκτικά θα μιλήσω για εμένα και την δική μου συλλογή για νομίσματα μέχρι το 1935 . Προσωπικά εγώ μπορώ να πω ότι θεωρό τον εαυτό μου κερδισμένο και το λέω αυτό έχοντας σπάσει και αναβαθμίσει την συλλογή μου 3 φορές. Εδώ δεν υπάρχουν τεχνητές σπανιότητες παρά μόνο ελάχιστες ανακαλύψεις κληρονόμων που είναι λογικό να αναπροσαρμόζουν τα οικονομικά δεδομένα!!!

Εάν κάποιος διαβάσει, κατανοήσει και ρωτήσει δεν πιστεύω πως θα βγει ζημιωμένος εάν όχι τότε προφανώς και θα καταβάλει τα δίδακτρα που έλεγαν οι παλαιοί που το θεωρώ λάθος. Η παλαιοί πρέπει να προστατεύουν και να βοηθούν τους νέους συλλέκτες και να μεταλαμπαδεύουν την γνώση τους.

Όσο για τον χορό εξαρτάτε πως το βλέπει ο κάθε ένας μας περισότερο ως συλλέκτης ή ως «επενδυτής»;

Δημήτρη ( Digo) θα συμφωνήσω μαζί σου.

Φιλικά πάντα

ΥΓ αυτή θα ήταν μια ωραία κουβέντα για μεζέδες και τσίπουρα!!!

ΥΓ 2 πάω να βάλω ένα λουκάνικο στο τζάκι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 08:50:03 μμ από Theodorosp » Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #313 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 09:08:15 μμ »

Οσοι δεν μπηκαν στο τρενο λενε τι κακο εχει το καινουργιο τρενο Μεγάλο χαμόγελο
Οσοι μπηκαν στο τρενο δεν μιλανε για να ξαναμπουν και την επομενη φορα  Σαρκασμός
Αυτος που πουλαει τρενα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #314 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 10:20:05 μμ »

Θοδωρή μου κερδισμένος θα βγείς όταν πουλήσεις. όχι έτσι.

Από το 2012 μέχρι σήμερα έχω δει αρκετούς ανθρώπους που τα έχουν παρατήσει και μάζευαν ελληνικά νομίσματα.

Είτε γιατί ξενέρωσαν , είτε γιατί άλλαξε η διάθεση τους είτε γιατί όταν προσπάθησαν να πουλήσουν έχασαν περισσότερο από το 50 %.

Να σας ρωτησω και κατι αλλο. Μιας και λεμε συλλεκτικα. Αν αρχίζω εγω και αγοράζω όλα τα 20ρικα του Όθωνα σε οποιαδήποτε κατάσταση , δημιουργω μια τεχνιτή σπανιότητα? Τι είναι σπανιότητα? Μόνο το τιραζ? Προφορά και ζητηση είναι.

Τι πάει να πει τεχνιτή? Όλοι κοροιδεύατε στην αρχή και μετά λέγατε αν το ήξερα θα είχα αγοράσει 3 χρυσές ούνες.
Χαιρω πολυ χαιρόπουλε. Να δω και τώρα πόσοι θα αγοράσετε. Νομίζετε ότι οι Αγγλοι ειναι χαζοι. Αυτα που σκεφτόμαστε εμεις 1 φορα αυτοι τα σκέφτονται 10. Εχετε τα κότσια να το αγοράσετε 20 χιλιάδες ευρω και να περιμένετε μέχρι η τιμή να παει 40?

Κανείς δεν θα το κανει γιατί στα λόγια όλοι ειμαστε καλοί.

Εσεις λοιπόν που τα πιστευετε όλα αυτα και έχετε άποψη χωρίς να είστε στον χορό αφήστε εμενα που έχω μαγαζί και να βλέπω την τάση να ξέρω κατι πολυ μικρό μικρούλη τοσοδούλι παραπάνω τι γίνεται τα τελευταία 3 χρόνια όταν ήμουν ο μοναδικός ίσως έμπορος που στόκαρα είτε επετειακά πεντόλιρα , είτε επετειακές κασετίνες και τα έβλεπα όλα αυτά. Υπόψην δεν μιλάω μόνο με έλληνες αλλά και με διάφορους Ευρωπαίους.  

όταν τον Μάριτο έφερνα τα  queen και μετα τα elton John και τα James bond με την Αστον Μαρτιν κανεις δεν ακολούθησε.Οταν είδαν όλοι ότι έχουν τεράστια επιτυχία τρέχανε όλοι να φέρουν να πουλήσουν. Χαίρομαι γιαυτό.


Είναι ακριβώς το ιδιο πράγμα που έκανε ο Βασιλακόπουλος όταν ήταν μόνος του , που έφερνε τα πεντόλιρα κατα δεκαδες και πηγαινα εγω πιτσιρικ'ας και ψώνιζα λίγα λίγα. Το ξέρετε ότι μετά την Αγγλία είμαστε η νο1 χώρα σε χρυσές λίρες και πεντόλιρα?

Την αρχή την έκανε ο Βασίλης και μετα ακολουθησαμε οι υπολοιποι με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια τεράστια αγορά στηνΕλλάδα. Πριν τα μόνο πεντολιρα που ήξεραν ήταν τα τζούφια του 1887.

Δεν αναφέρω τον Γιώργο τον Κουντουρίδη γιατί δεν ξέρω και δεν θυμαμαι πριν έρθει στην Αθηνα αν εφερνε πεντολιρα η οχι.
Εγω ψωνιζα από τον Βασίλη.

Υποσημείωση σημαντική

Τις 2 ουγγιές queen τον Μάρτιο τις πουλούσα 10 χιλιάδες ευρω. Δεν είδα κανεναν τολμηρό να έρθει να μου χρυπήσει την πορτα αφου θεωρουσε ότι ειναι τεχνιτή σπανιότητα και ότι θα ανέβει η τιμή.

Σε πρόσφατη δημοπρασία στο CC το queen 2 ουγγιές με 50 κομμάτια τιραζ έκλεισε 22.000 ευρω.

Τεχνιτή σπανιότητα δεκτον. Βρείτε μια να αγορασετε τωρα. Βρειτε μου μια να αγορασετε στο ιντερνετ. Βρειτε μια ουνα χρυσή να αγορασετε 2 ουγγιές. Που ειναι βρε παιδια τα κομμάτια?

225 τιραζ ειναι. Όλο και κάποια δεν υπαρχει?

 Στριφογύρισμα ματιών

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 10:25:47 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences