Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:23:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 25
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una remastered  (Αναγνώστηκε 74052 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #285 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 11:09:31 μμ »

Τελικά έχει χρυσή ενός κιλού. Αυτή είναι σε 12 κομμάτια, όχι η ασημένια. Νομίζω έχουμε νέο νικητή της τεχνητής σπανιότητας. Δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος.

Και το Royal Mint είναι δημοφιλές, κι οποίος έχει το βαρύτερο έχει και το μεγαλύτερο. Συγνώμη, δε θα πάρουμε.😅


https://www.royalmint.com/our-coins/events/una-and-the-lion/uk19ulgk/
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2020, 11:12:02 μμ από digo » Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 07:48:17 μμ »

@svcollector έχουμε ενημέρωση για το νέο σχέδιο; οι "Three Graces" θα είναι;;;
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 08:36:57 μμ »

Ναι και αναμενεται Δεκεμβριο

Δεν επιτρεπεται να γραψω για προ παραγγελίες.

Σιγουρα κατι θα εχουμε τοτε.

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 17, 2020, 09:39:34 μμ »

Χρήστο έχεις κάποιες πληροφορίες γενικότερα για το συγκεκριμένο;
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 10:10:47 μμ »

H αληθεια είναι ότι η εκτοξευση της τιμης μας εχει αφησει αναυδους.Προσπαθωντας με νομισματικα κριτηρια να αντλησω συμπερασματα πεφτω σε τοιχο.Ουδεποτε στο παρελθον νεοεκδθιθεντα νομισμα ειχε αυτή την συμπεριφορα,και ουτε μπορω να καταπιω ευκολα τα επιχειρηματα της ξεφρενης ανοδου.
Διαβαζω ότι (και συμφωνω) το σχεδιο είναι εργο τεχνης.Αν δεν κανω λαθος το ιδιο σχεδιο ,η una,υπαρχει και σε αλλα νομισματα.Δεν είναι ημερομηνιακα επετειακο,και το ότι απλως είναι εκδοση βρετανικου νομισματοκοπειου δεν το λες και δελεαρ ειδικα μετα τα τερτιπια των τελευταιων ετων.Ουτε κουβαλαει πανω του την σπανιοτητα καποιων ετων.Η δε ζητηση δεν με καλυπτει σαν αφηγημα γαιτι με αυτην την ζητηση ,στην εκδοση θα επρεπε να ειχαν όλα εξαφανιστει σε δευτερολεπτα.Αρα?
Είναι η αγορα φιλε μου.Αααα η αγορα!!

Η ΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΛΙΠΑΣ
Η τουλιπα εισηχθη στην ολλανδια απο την οθωμανικη αυτοκρατορια τον 16ο αιωνα και αρχισε να καλιεργειται συστηματικα γυρω στο 1593.Σιγα σιγα εξελιχθηκε σε ειδος πολυτελειας και η τιμη του ανεβηκε.λιγο λιγο στην αρχη και υστερα ολο και πιο εντονα με τα χρονια,ωσπου φτασαμε στην παρακρουση του χειμωνα 1636-37.Ανθρωποι πουλαγαν περιουσιες για έναν βολβο που εφτασε να αξιζει οσο οι μισθοι ενός τεχνιτη για δεκα χρονια!!Περιτο να σας πως πως υστερα από συντομο χρονικο διαστημα με το σκασιμο της φουσκας αξιζε οσο ο βολβος ενός κρεμυδιου.Φυσικα θα μου πειτε τι σχεση εχει αυτό με το νομισμα μας.Εχει σχεση η μελετη που βγηκε η οποια ακομα και σημερα διδεται αναλοιωτη.
Ένα διδαγμα πως σε μια οικονομια με πλεοναζουσα ρευστοτητα μπορει ευκολα να ισχυσει ο κανονας του μεγαλυτερου ηλιθιου Ενας επενδυτης  προβαινει σε μια επενδυση γνωριζωντας ότι το αντικειμενο είναι υπερτιμημενο με την ελπιδα να βρεθει καποιος περισσοτερο ηλιθιος από αυτόν που θα αγορασει σε μεγαλυτερη τιμη.Δημιουργειται ετσι μια φουσκα ,μια κατασταση στην οποια οι τιμες ενός αγαθου διατηρουνται σε υψηλα επιπεδα κυριως λογω του ενθουσιασμου των επενδυτων και όχι λογω της υψηλης αξιας του εμπορευσιμου αγαθου.
Να υπενθυμισω εδώ ότι το χρυσο διαπραγματευεται 10 φορες την τιμη εκδοσης και 25 την τιμη μεταλου. Για το ασημενιο με mintage 3000 κοματια δε ,εχει χαθει η μπαλα. Εχοντας ζησει την φουσκα των ακινητων και την χρηματιστηριακη προδικαζω και το αποτελεσμα.Φυσικα δικαιωμα του καθενος ηταν να αγοραζει μακεδονικα κλωστηρια με κεφαλαιοποιηση 3 φορες της benneton,δικαιωμα του καθενος να μπει και στις πυραμιδες του μπερισα.Κερασμενα και τα τριγωνα πανοραματος.

ΤΡΙΓΩΝΑ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
Οπου μια παρεα σαλονικιων σε συνενοηση με τον ιδιοκτητη μεσω τριγωνικων συναλαγων χειραγωγουσε τα χαρτια. Αν εγω και δυο φιλοι πχ εχουμε 10 ουννες ,πουλαει ο ενας στον αλλον με ολο και μεγαλυτερες τιμες  ,μη δεχομενοι φυσικα αγορες –πωλησεις από αλλα προσωπα.Οσοι είναι στην απεξω οικοιοποιουνται τις τιμες. Ακολουθουν με δικες τους αγοραπωλησιες αν και αποδεδειγμενα ακολουθουν την ψυχολογια του ticker. Οσο ανεβαινει δεν πουλαει κανεις.
Φτανω την τιμη πχ 80 και αρχιζω και πουλαω 60,50,40 οπου την πτωση την εκλαμβανουν σαν ευκαιρια. Καποιοι ξεμπροστιαζονται και τελειως σαν την περιπτωση του φιλου. Για ασημενιο από 3400 στα 1800, τι να λεμε τωρα

Προσωπικη μου αποψη ότι εδώ πλεον δραστηριοποιουνται ηλιθιοι και κερδοσκοποι. Δεν πιστευω ότι υπαρχει συλεκτης που δινει αυτά  τα λεφτα οση ρευστοτητα και αν εχει ,μονο και μονο για να το αποκτησει.Γιατι εχει την γνωση.Για το αν θα συνεχισουν να ανεβαινουν τα νομισματα απαντα ο kostolany. Μετρας αν υπαρχουν περισσοτεροι ηλιθιοι από κοματια η περισσοτερα κοματια από ηλιθιους. Και η αληθεια είναι ότι μεχρι να δουμε το φως τα κοματια είναι λιγα
Δεν είναι αναγκη να συμφωνησετε η να διαφωνησετε. Μια αποψη ,μια γνωμη είναι. Αλωστε όπως ειπε και ο ..Κλιντ ηστγουντ ..ολοι εχουν από μια.

Υγ Να επισημανω ότι η φρασεολογια ουδεμια κριτικη η μομφη περιεχει σε οποιοδηποτε μελος της κοινοτητας ,τα οποια σεβομαι και εκτιμω απολυτα

Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 10:27:53 μμ »

H αληθεια είναι ότι η εκτοξευση της τιμης μας εχει αφησει αναυδους.Προσπαθωντας με νομισματικα κριτηρια να αντλησω συμπερασματα πεφτω σε τοιχο.Ουδεποτε στο παρελθον νεοεκδθιθεντα νομισμα ειχε αυτή την συμπεριφορα,και ουτε μπορω να καταπιω ευκολα τα επιχειρηματα της ξεφρενης ανοδου.
Διαβαζω ότι (και συμφωνω) το σχεδιο είναι εργο τεχνης.Αν δεν κανω λαθος το ιδιο σχεδιο ,η una,υπαρχει και σε αλλα νομισματα.Δεν είναι ημερομηνιακα επετειακο,και το ότι απλως είναι εκδοση βρετανικου νομισματοκοπειου δεν το λες και δελεαρ ειδικα μετα τα τερτιπια των τελευταιων ετων.Ουτε κουβαλαει πανω του την σπανιοτητα καποιων ετων.Η δε ζητηση δεν με καλυπτει σαν αφηγημα γαιτι με αυτην την ζητηση ,στην εκδοση θα επρεπε να ειχαν όλα εξαφανιστει σε δευτερολεπτα.Αρα?
Είναι η αγορα φιλε μου.Αααα η αγορα!!

Η ΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΤΟΥΛΙΠΑΣ
Η τουλιπα εισηχθη στην ολλανδια απο την οθωμανικη αυτοκρατορια τον 16ο αιωνα και αρχισε να καλιεργειται συστηματικα γυρω στο 1593.Σιγα σιγα εξελιχθηκε σε ειδος πολυτελειας και η τιμη του ανεβηκε.λιγο λιγο στην αρχη και υστερα ολο και πιο εντονα με τα χρονια,ωσπου φτασαμε στην παρακρουση του χειμωνα 1636-37.Ανθρωποι πουλαγαν περιουσιες για έναν βολβο που εφτασε να αξιζει οσο οι μισθοι ενός τεχνιτη για δεκα χρονια!!Περιτο να σας πως πως υστερα από συντομο χρονικο διαστημα με το σκασιμο της φουσκας αξιζε οσο ο βολβος ενός κρεμυδιου.Φυσικα θα μου πειτε τι σχεση εχει αυτό με το νομισμα μας.Εχει σχεση η μελετη που βγηκε η οποια ακομα και σημερα διδεται αναλοιωτη.
Ένα διδαγμα πως σε μια οικονομια με πλεοναζουσα ρευστοτητα μπορει ευκολα να ισχυσει ο κανονας του μεγαλυτερου ηλιθιου Ενας επενδυτης  προβαινει σε μια επενδυση γνωριζωντας ότι το αντικειμενο είναι υπερτιμημενο με την ελπιδα να βρεθει καποιος περισσοτερο ηλιθιος από αυτόν που θα αγορασει σε μεγαλυτερη τιμη.Δημιουργειται ετσι μια φουσκα ,μια κατασταση στην οποια οι τιμες ενός αγαθου διατηρουνται σε υψηλα επιπεδα κυριως λογω του ενθουσιασμου των επενδυτων και όχι λογω της υψηλης αξιας του εμπορευσιμου αγαθου.
Να υπενθυμισω εδώ ότι το χρυσο διαπραγματευεται 10 φορες την τιμη εκδοσης και 25 την τιμη μεταλου. Για το ασημενιο με mintage 3000 κοματια δε ,εχει χαθει η μπαλα. Εχοντας ζησει την φουσκα των ακινητων και την χρηματιστηριακη προδικαζω και το αποτελεσμα.Φυσικα δικαιωμα του καθενος ηταν να αγοραζει μακεδονικα κλωστηρια με κεφαλαιοποιηση 3 φορες της benneton,δικαιωμα του καθενος να μπει και στις πυραμιδες του μπερισα.Κερασμενα και τα τριγωνα πανοραματος.

ΤΡΙΓΩΝΑ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
Οπου μια παρεα σαλονικιων σε συνενοηση με τον ιδιοκτητη μεσω τριγωνικων συναλαγων χειραγωγουσε τα χαρτια. Αν εγω και δυο φιλοι πχ εχουμε 10 ουννες ,πουλαει ο ενας στον αλλον με ολο και μεγαλυτερες τιμες  ,μη δεχομενοι φυσικα αγορες –πωλησεις από αλλα προσωπα.Οσοι είναι στην απεξω οικοιοποιουνται τις τιμες. Ακολουθουν με δικες τους αγοραπωλησιες αν και αποδεδειγμενα ακολουθουν την ψυχολογια του ticker. Οσο ανεβαινει δεν πουλαει κανεις.
Φτανω την τιμη πχ 80 και αρχιζω και πουλαω 60,50,40 οπου την πτωση την εκλαμβανουν σαν ευκαιρια. Καποιοι ξεμπροστιαζονται και τελειως σαν την περιπτωση του φιλου. Για ασημενιο από 3400 στα 1800, τι να λεμε τωρα

Προσωπικη μου αποψη ότι εδώ πλεον δραστηριοποιουνται ηλιθιοι και κερδοσκοποι. Δεν πιστευω ότι υπαρχει συλεκτης που δινει αυτά  τα λεφτα οση ρευστοτητα και αν εχει ,μονο και μονο για να το αποκτησει.Γιατι εχει την γνωση.Για το αν θα συνεχισουν να ανεβαινουν τα νομισματα απαντα ο kostolany. Μετρας αν υπαρχουν περισσοτεροι ηλιθιοι από κοματια η περισσοτερα κοματια από ηλιθιους. Και η αληθεια είναι ότι μεχρι να δουμε το φως τα κοματια είναι λιγα
Δεν είναι αναγκη να συμφωνησετε η να διαφωνησετε. Μια αποψη ,μια γνωμη είναι. Αλωστε όπως ειπε και ο ..Κλιντ ηστγουντ ..ολοι εχουν από μια.

Υγ Να επισημανω ότι η φρασεολογια ουδεμια κριτικη η μομφη περιεχει σε οποιοδηποτε μελος της κοινοτητας ,τα οποια σεβομαι και εκτιμω απολυτα




Τον βγάζω το καπέλο !
Τα είπε ολα !
+ 10000 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 10:46:12 μμ »

@πολυ ενδιαφερουσα αποψη
να ρωτησω κατι για να μαι σιγουρος, οταν εγραψες "χειραγωγουσε τα χαρτια" για ποια χαρτια μιλας ? για ποιες μετοχες, αυτες που ανεφερες πιο πριν, τα κλωστηρια ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 11:07:10 μμ »

Για την αληστου μνημης θεσσαλικη. Τοσο καραμπινατη περιπτωση που η επιτροπη κεφαλαιογορας την πεταξε εκτος ταμπλο. Ελα ντε που τοτε ηταν της μοδας οι επαναεισαγωγες μεσω αμκ που καταθετες στον τραπεζικο τους λογαριασμο. Και η εμπειρια εδειχνε οτι καθε επαναεισαγωγη ακολουθουσε κλειδωμα στο +8% για καμια εικοσαρια μερες.Βουρ ολοι στο γκισε. Ουρλιαζα του θειου μου οταν ακουμπαγε 7 εκατομυρια δραχμες τοτε. Μαζι του κι αλλοι. Ειδαμε και αποειδαμε στειλαμε ατομα θεσσαλονικη να ελεγξουν την εταιρια. Ουτε γραφεια δεν βρηκαν!!! Γυρισαν με ενα ταψι τριγωνα πανοραματος ,της παρηγοριας
 Ιστοριες....
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 11:12:42 μμ »

H αληθεια ε... απολυτα


θα συμφωνουσα σε ολα και θα σου εβγαζα και το καπελο εαν ειχες αυτο το νομισμα, εαν το εχεις και γραφεις ολα τα παραπανω μπραβο σου,αλλιως ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 12:15:44 μμ από dsp » Καταγράφηκε

kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 11:29:11 μμ »

Αν το ειχα και το κρατουσα θα αυτοαναιρουσα αυτα που λεω φιλε μου. Θα το ειχα δωσει μαλιστα πολυ χαμηλοτερα και οικονομικα θα το χα μετανιωσει. Αλλα αυτο δεν θα αλαζε τα πιστευω μου επ ουδενι
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 11:42:18 μμ »

Αν το ειχα και το κρατουσα θα αυτοαναιρουσα αυτα που λεω φιλε μου. Θα το ειχα δωσει μαλιστα πολυ χαμηλοτερα και οικονομικα θα το χα μετανιωσει. Αλλα αυτο δεν θα αλαζε τα πιστευω μου επ ουδενι
Εαν το ειχες σημερα θα μιλαγες παντελονατα και θα σου εβγαζα το καπελο εαν το πηρες και το πουλησες νωρις και εβγαλες κερδος παλι μπραβο ,εαν ομως δεν το αγορασες ποτε μπορει να ζηλευεις, μπορει μπορει μπορει ,εγω δεν το εχω και θα το ηθελα πολυ να το εχω και ας μην μου αρεσε το σχεδιο ας ειναι και το φαινομενο της πεταλουδας.Επειδη καποιοι το εχουν επειδη ηταν πιο εξυπνοι η ειχαν τα μεσα τους ευχομαι να φτασει το ασημενιο στα 50000 και το χρυσο στις 200000.Και γραφειο εχουν και τα μαγαζια τους ειναι ανοικτα εν μεσο κορονοιου.
Καταγράφηκε

kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:13:56 πμ »

Θα το ηθελες ενω δεν σου αρεσε; Κι ας ηταν και το φαινομενο της πεταλουδας;. Πες το πιο απλα. Θα ηθελα τα λεφτα που δινουν τωρα για αυτο το νομισμα.
Εδω μιλαμε για την μαγεια του νομισματος.Να το βγαζεις απο την θηκη ,διπλα απο το τζακι ,απεναντι σου ,εσυ αυτο και το ουισκυ ,να του μιλας χωρις να βγαζεις αχνα.Αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα και αλλο η τιμη . Οσο συλεκτης κι αν εισαι γυριζουν αλλες στροφες πλεον.
Εχεις την αποψη σου, πασο, δεν θα μπω στην διαμαχη παντελονιασματος και καπελακιων
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:24:19 πμ »

Θα το ηθελες ενω δεν σου αρεσε; Κι ας ηταν και το φαινομενο της πεταλουδας;. Πες το πιο απλα. Θα ηθελα τα λεφτα που δινουν τωρα για αυτο το νομισμα.
Εδω μιλαμε για την μαγεια του νομισματος.Να το βγαζεις απο την θηκη ,διπλα απο το τζακι ,απεναντι σου ,εσυ αυτο και το ουισκυ ,να του μιλας χωρις να βγαζεις αχνα.Αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα και αλλο η τιμη . Οσο συλεκτης κι αν εισαι γυριζουν αλλες στροφες πλεον.
Εχεις την αποψη σου, πασο, δεν θα μπω στην διαμαχη παντελονιασματος και καπελακιων
Οκ οτι καταλαβα οτι καταλαβες οτι καταλαβαν Μεγάλο χαμόγελο
Καλυνηχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 12:24:46 πμ από dulakis » Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 12:57:49 πμ »

Θα συνοψισω οσο μπορω την θεωρια μου οποιος θελει την κραταει οποιος θελει την πεταει.

Αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε μερικοι ειναι οτι αρκετά πράγματα έχουν αλλάξει στην αγορα.
Απο το 2017 και μετα το Royal mint απογείωςε τα σχέδια του και τις τιμές του με αποτέλεσμα να δημιουργήσει μια κατηγορία συλλεκτών μοντέρνων νομισμάτων τα τελευταία 2 χρόνια.

Συνυπολογίστε το γεγονός οτι εκτοξεύθηκαν τα 70ρια παρα πολυ. Οχι μονο στην ουνα δηλαδη.
Πεντολιρα που τα πουλουσα 2500€ τωρα σε 70 κανουν 6500€
Καταλαβαινετε για τι διαφορες μιλαμε;

Μας αρεσει δεν μας αρεσει η κατηγορια αυτή συλλεκτων υπαρχει και μαλιστα μεγαλώνει και παρα πολυ ακομα και στην χωρα μας.

Οταν η πραγματικη ουνα του 39 κανεη σχεδον 1 εκατομμυριο πλεον , γιατι η επανακοπη να μην κανει 100-150κ;
Τι παραξενο βρισκετε;

Επίσης σχολιάζουμε τις τιμες στα μοντερνα αλλα έχετε δει τι πανικος επικρατεί και στα παλια νομίσματα τα συλλεκτικα και πως εχουν ανεβει οι τιμες;

Αρα θεωρω οτι ειναι μια ταση του κοσμου και γενικοτερα των επενδυτων στα νομισματα.

Η ουνα ειναι η κορονίδα του Αγγλικου Νομισματοκοπειου.
Ειναι το σχέδιο μεντην μεγαλυτερη αναγνωρισιμότητα.

Οσα χρόνια και να να περασουν αυτό δεν θα αλλάξει.

Και η μπουγκατι βγήκε τα τελευταια χρόνια αλλα δεν μπορεις να πεις οτι δεν ειναι συλλεκτικη με 20-50 αυτοκινητα σε ολο τον κοσμο και με κοστος 1 εκατομμυριο. Κλείσιμο ματιού

Και συμπληρώνω οτι τα μεταξωτά βρακια θέλουν και επιδέξιους.

Δεν ειναι ολα για όλους.

Αυτο όμως που δεν αλλαζει ειναι οτι πλεον υπαρχουν 2 κατηγορίες συλλεκτων

Μοντερνων και παλιων

Αν καποιος εχει πολλα λεφτα μπορει να κανει και τα 2.

Αγοραζει και παλιες λιρες συλλεκτικες και συγχρονα νομισματα οπως ελτον Τζον , queen , james bond.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2020, 01:03:54 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 08:44:02 πμ »

Δηλαδη Χρηστο πιστευεις οτι ενα νομισματοκοπειο μπορει να δημιουργησει συλεκτες; Γιατι δεν συμβαινει λοιπον το ιδιο με τα.beasts. Φοβερα σχεδια.Και σε ασημι και σε.χρυσο. Με το δικο σου σκεπτικο αν η λιρα του 1817 σε ms 65-66 κανει 40-50 χιλιαρικα,τοτε η επανεκδοση των 200 χρονων του pistrucci θα επρεπε να κανει 7-8.000 σε 70 αρι. Ε! Δεν πιανει!
Και επειδη μιλω για το συγκεκριμενο νομισμα ,την una, σε μοντερνο νομισμα 30 και 40 φορες την αξια του δεν λεγεται συλεκτισμος αλλα κερδοσκοπια. Η γνησια una πριν 7-8 χρονια εκανε 40.000. Τι αλαξε απο τοτε; Μεγαλωσε η αγαπη των συλεκτων? Αυξηθηκαν τοσο πολυ σε νουμερο οι συλεχτες που δεν προλαβαινουμε;Η συμβαλουν αλλοι παραγοντες οπως πχ πλεοναζουσα ρευστοτητα απο το συνεχες τυπωμα,κερδοσκοπια κλπ?
Φιλολογικη η συζητηση ,το ταμπλω αυτη την στιγμη δειχνει οτι εχω αδικο. .Αλλα θα μου επιτρεψετε να διατηρησω την κριτικη μου σκεψη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 25
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences