Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 07:45:46 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/2 ΔΡΑΧΜΗΣ ΤΟΥ 1842!!  (Αναγνώστηκε 28793 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 26, 2010, 01:33:05 μμ »

Εγω ελληνικα δεν μαζευω αλλα διαπιστωσεις μπορω να κανω.
Μαλλον δεν διαβαζετε ουτε τις λεζαντες, απο κατω λεει ''probe''  δηλαδη δοκιμαστικη κοπη.
Επισης συνεχιζει και λεει οτι ειναι γεμισμενη τρυπα.Ο kunker ειναι ομως σοβαρος και εχει και καλους συμβουλατορες απο εδω απο οτι εχω μαθει.Αν λεει οτι ειναι σπανιοτητα και βαζει και πεντε χιλιαρικα reserve tote κατι παιζει.Θωμα μαλλον παλι θα πεσεις εξω.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2010, 04:50:15 μμ »

1 μηνα υπομονη και θα μαθουμε ποιος θα πεσει εξω και ποιος μεσα
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:54:15 μμ »

'probe' η μισή του Χάγερ είναι ούτως ή άλλως, ο κούνκερ κάνει συχνά άστοχες περιγραφές. ο george απο αυστραλία έκανε την καλύτερη  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 26, 2010, 07:09:06 μμ »

. ο george απο αυστραλία έκανε την καλύτερη  Άνεση
Και εγω αρχιζω και αναρωτιεμε..... Μηπως εκανα πατατα που δεν την χτυπησα ελαφρως υψηλοτερα απο αυτα που εδωσα? Μηπως το νομισμα αξιζε και παραπανω απο το κατιτις του george?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:20:03 μμ »

Παντως με την τρυπα εκαναν καλη δουλεια οι <τεχνιτες> του!!
Εχω δει βουλωμενες και βουλωμενες τρυπες  σε Οθωνικα αλλα εδω εκαναν καλη <σχετικα> δουλεια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:29:26 μμ »

Θα πρεπει να ειναι για το φρενοκομειο κανεις για να δωσει 5000 για βουλωμενο νομισμα! Βεβαια ο φιλος μας  ο εποπ ξερει καλυτερα τι να πουμε και εμεις οι ταπεινοι συλλεκτες ελληνικων νομισματων που για ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΜΑ θα πεσουμε εξω! παντως εγω 150 ευρω τα δινω για το εν λογω κοματι και αν εσυ φιλε εποπ πιστευεις οτι κανει 5000 δωστα και παρτο!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:58:28 μμ »

Να ρωτησω κατι ασχετο... Στον καταλογο μου αναφερει πως το συγκεκριμενο νομισμα ειναι δοκιμιο και πως υπαρχουν και οι αντιστοιχες 5 δραχμες... οντως ετσι ειναι??
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:05:03 μμ »

Να ρωτησω κατι ασχετο... Στον καταλογο μου αναφερει πως το συγκεκριμενο νομισμα ειναι δοκιμιο και πως υπαρχουν και οι αντιστοιχες 5 δραχμες... οντως ετσι ειναι??
Bρηκαμε ποιον εχει συμβουλατορα ο  kunker !! Το βιβλιο του Δαρουσου Θεοτοκη Μεγάλο χαμόγελο
Αντε πειτε τωρα στον Σωκρατη γιατι στο βιβλιο του ο Δαρουσος το εχει δοκιμιο....
Αντε να βοηθαμε το νεο αιμα του συλλεκτισμου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:00:49 μμ »

Θα πρεπει να ειναι για το φρενοκομειο κανεις για να δωσει 5000 για βουλωμενο νομισμα! Βεβαια ο φιλος μας  ο εποπ ξερει καλυτερα τι να πουμε και εμεις οι ταπεινοι συλλεκτες ελληνικων νομισματων που για ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΜΑ θα πεσουμε εξω! παντως εγω 150 ευρω τα δινω για το εν λογω κοματι και αν εσυ φιλε εποπ πιστευεις οτι κανει 5000 δωστα και παρτο!  Κλείσιμο ματιού
Eσυ παρολο που τα μαζευεις αυτα, και εγω οχι, δεν καταλαβες καν αν ειναι βουλωμενο.Πριν κανεις τις κρισεις σου θα πρεπει να  το σκεφτεσαι και δευτερη φορα, γιατι στις αξιολογησεις σου πεφτεις εξω.Εμενα δεν ειναι μεσα στα ενδιαφεροντα μου αυτα τα νομισματα, αν ηταν να εισαι σιγουρος οτι εχω την δυναμη να το κανω.
Γιατι δεν ρωτας και τα ''φιλαρακια'' σου στο αλλο φορουμ να σου απαντησουν, εκεινοι ειναι σιγουρα πιο ''ειδικοι'' παρολο που σε κραζουν.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:05:09 μμ »

Εκει ομως βλεπω εχει πεσει σιγην ασυρματου οπως λεμε και στην δουλεια μου.
Μηπως κατι σημαινει αυτο.Μηπως ετοιμαζονται να ριξουν κανενα χτυπημα.Λεω εγω ο κουτος επαρχιωτης. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:26:50 πμ »

Αναργυρε μεσα απο <λαθος κρισεις> πολλες φορες μαθαινουμε Κλείσιμο ματιού
Παραδειγμα--> αν σε ενα νομισμα βγαλουμε μια λαθος κριση και καποιος μας δειξει ποιο ειναι το σωστο υπαρχει μετα περιπτωση να ξανακανουμε το ιδιο λαθος?? Δεν νομιζω Στριφογύρισμα ματιών
Τωρα οσο αφορα το τι κανουν καποιοι αλλοι συλλεκτες σε αλλα φορουμ , αν κρατανε σιγη σε δημοπρασιες ή δεν μοιραζοντε τις γνωσεις τους, αυτο δεν μας αφορα!! Εμεις οτι ξερουμε ευχαριστως το μεταδιδουμε σε αλλους και ας ειναι οι γνωσεις μας περιορισμενες!!
Τωρα σε σχεση με τηντιμη του συγκεκριμενου νομισματος ο καθενας μας το εκτιμαει οπως θελει!!
Ο kunker το εκτιμαει 5000 , ο θωμας 150 ευρω , εγω και στην κατασταση που ειναι ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ αλλα σε τιμη 1000-1300, καπου εκει το εκτιμω!!
Δεν ειναι αναγκη να διαπληκτιζομαστε και να κοντραρουμε ο ενας τον αλλον!! Ειπαμε η γνωμη του καθενα μας ειναι εντελως προσωπικη εκτιμηση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 27, 2010, 09:41:45 πμ »

Σωκρατη το βιβλιο που εχεις στην κατοχη σου το αναφερει πραγματι σαν δοκιμιο αλλα δεν ειναι δοκιμιο!!
Υπαρχει ο πρωτος τυπος που το σχεδιασε ο ΦΟΙΓΤ γιαυτο και εχει κατω απο τον λαιμο το Κ.Φ και ο σχεδιασμος του κεφαλιου (βλεπε την δημοπρασια στην αρχη του θεματος απο την δημοπρασια του Καραμητσου) ειναι αυτος που εχουμε στα νομισματα του 1833!!
Τον δευτερο τυπο που τον σχεδιασε ο Heyer (Χαγερ) (εχει το Χ στον λαιμο) η κεφαλι του Οθωνα ειναι διαφορετικη!! Το νεανικο στοιχειο εχει φυγει απο πανω και ο καλιτεχνης παει να δωσει το κεφαλι ενος ωριμου αντρα!! Στα χειλη μου φαινετε οτι δεν το καταφερε καλα αλλα τελος παντων Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Πολλοι λενε οτι ο πρωτος τυπος ειναι ο δυσκολοτερος να βρεθει!!
Αλλοι παλι λενε οτι λογω τις διαφοροποιησης του σχεδιου απο τον Heyer ο δευτερος τυπος ειναι δυσκολοτερος και ακριβοτερος!!
Εγω στην μεση λεω οτι η αγορα θα μας δειξει ποια ειναι η αληθεια!! Χαμόγελο
Οσα βλεπουμε θα τα σηκωνουμε εδω φωτο με την τιμη πωλησης μαζι και σε καμια δεκαετια
θα εχουμε μαθει την αληθεια Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Υ.Γ Αυτο που σου συστηνω Σωκρατη ειναι να αλλαξεις βιβλιο!! Αν θελεις Ελληνικη εκδοση παρε καλυτερα του Καραμητσου , ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχεις και πιστευω οτι ανταποκρινετε ποιο καλα στην πραγματικοτητα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 27, 2010, 02:02:52 μμ »

Το νομισμα αυτο ειναι και δεν ειναι δοκιμιο πιστευω οτι ειναι λιγο δυσκολη η περιπτωση του! ειναι δοκιμιο γιατι κοπηκαν καποια κοματια και επιδη δεν αρεσαν στον οθωνα σταματησε η κοπη του, και ειναι και νομισμα κυκλοφοριας γιατι βρισκονται κοματια με αρκετη φθορα κυκλοφοριας!

Φιλε εποπ εισαι πολυ φαντασιοπληκτος αν πιστευεις οτι ο κουνκερ ξερει κατι παραπανω και οτι κριβει καποιον ασσο στο μανικι του! την τρυπα δεν την προσεξα απο την αρχη και δεν ξερω γερμανικα να διαβασω αλα αν με ενδιεφερε να το χτυπησω να εισαι σιγουρος οτι θα το εβλεπα!

οσο για το αλλο φορουμ κραξιμο τρωει οποιος λεει κατι διαφορετικο απο αυτο που πιστευουν αυτοι οι 2-3-4-5 οσοι ειναι τελος παντων και οποιος πανω στην αγνια του η στην ασχετοσυνη του πεταξει μια Μ######! μαγκας ομως ειναι οποιος μιλαει και οχι οποιος ρουφαει το αυγο του! και επι της ευκαιριας να πω σε ολα τα παιδια που επικοινωνουν μαζι μου μεσω τηλεφωνου, email, ακομα και μεσω του λογαριασμου μου στο ebay λεγοντας μου οτι εχω δικιο και αλλα τετοια οτι δε χρειαζετε να φοβουντε και να κωλονουν ας γραψουν αυτο που θελουν και αυτο που πιστευουν γι'αυτο υπαρχουν τα φορουμ για να συζηταμε και να λεμε τη γνωμη μας! και αν καποιοι εχουν πιασει το θεο απο τα αρ....α μην αγχωνεστε τα αρ....α θα τους μεινουν στο τελος
Καταγράφηκε
ant6220
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 37


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 27, 2010, 04:09:52 μμ »

Μπράβο ρε Θωμά.... Δωσ΄τα όλα!!!!!!!!!!! Χαμόγελο Η αλήθεια είναι πως σε αυτή την τιμή και με δεδομένη την τρύπα είναι υπερβολικό. Θα πρέπει όλοι - και πρώτος εγώ - να καταλάβουμε οτι υπάρχουν νομίσματα που δε θα τα πιάσουμε ποτέ στα χέρια μας. Είναι κακό αυτό? Γιατι θα πρέπει να δώσω ένα αρκετά σεβαστό ποσό για να πάρω ένα βουλωμένο νόμισμα για να συμπληρώσω το κενό στη συλλογή. Προτιμώ να διατηρήσω το κενό.... Θεωρά οτι δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε...
Καταγράφηκε

"All paid jobs absorb and degrade the mind."
 Aristotle
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 27, 2010, 04:33:37 μμ »

Ολες οι αποψεις σεβαστες φυσικα, εγω Π.Χ προτιμω ενα τρυπιο η ενα βουλωμενο απο το να μην εχω καθολου αλα οχι να το πληρωσω για κανονικο. και ποιος δε θα ηθελε ενα τρυπιο σαρανταδραχμο απο το να μην εχει καθολου η ενα ταληρο 1846 η μια δραχμη 1847 η ενα ταληρο 1845 και παει λεγοντας! δυστυχως στην ελλαδα τα νομισματα ειχαν αυτη την τυχη να γινονται κοσμηματα. παντως οποιος εχει σπανια τρυπια του οθωνα με ενδιαφερουν σε χαμηλες τιμες φυσικα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences